BT Müfredatı için görüş bildirelim...

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar dersimiz için yazdığım görüş, siz de görüş bildirin, siz de alıp ekleyebilirsiniz...

Gerekçe:

Gençlerimizin teknolojiyi üretmesi değil tüketir durumda olması: Çocuklarımız bilgisayarda sadece hazır olanı kullanmayı, oyunlarla, sosyal ağlarla eğlenmeyi biliyor. Ama maalesef üretim, tasarım, yaratıcılık özellikleri gelişmiyor, oyun ve sosyal ağ bağımlılığı yüzünden tersine köreliyor. Çünkü bilgisayarı açma, kapatma, sosyal ağlarda resim video paylaşmayı Bilişim Teknolojileri kazanımı için yeterli görüp Bilişim Teknolojileri dersini gereksiz gördüğümüzde Facebook'u, DropBox'u, Twitter'i, Android'i, bir çok gelişmiş yazılımı yabancılar üretecek biz ve gençlerimiz ise ancak para ödeyip hazır olanı tüketmeye, onların kölesi olmaya mahkum olacağız. Gençlerimizi teknolojik cihazları eğlence amaçlı kullanma, hazır olanı tüketme bağımlılığından kurtarıp tersine teknolojiyi üreten, kodlayan, tasarlayan bir kişiliğe dönüştürmemiz için bu dersin kodlama konularıyla desteklenip zorunlu olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü artık bu çağımızda her alanda yazılımın kullanılmasıyla dünya devletleri ve milletleri yazılım alanında büyük bir rekabete girecektir. Gelecekte güçlü bir nesle, güçlü bir devlete, yazılımı satın alan, tüketen değil yazılımı satan ve yöneten devlet ve millete sahip olabilmemiz için bu dersin ortaokul ve liselerde kodlama ile desteklenerek zorunlu olarak verilmesini istiyoruz.

Re: BT Müfredatı için görüşler...

Bence bizden görüş olarak fikrimizi değil, yayınladıkları öğretim programında bulunan kazanım maddelerini düzeltmemizi bekliyorlar. Yani 6. sınıflarda şu bölüme şöyle bir kazanım eklenmelidir, şu kazanım şu şekilde değiştirilmelidir gibi.
Eğer bir konu başlığı eklenmesini istiyorsak kazanımlarıyla birlikte altını doldurup tam bir öğretim süreci tasarlamamız gerekiyor.

Bunun haricinde belirttiğimiz görüşlerin çokta dikkate alınacağını zannetmiyorum. Sadece çok sayıda görüş bildirirsek sosyal baskı oluşturabiliriz bence zorunlu ders için. Başkada bir işe yaramaz gibi...

Ülkemizde imam hatip fen liseleri açılıyor, özel seçilmiş öğretmenlerin birçok kaynakları olan proje imam hatip okulları açılıyor. Bunlar güzel şeyler ancak bence dediğiniz gibi BİLİŞİM FEN LİSELERİ tarzında seçme en zeki öğrencilere başarılı öğretmenlerce bilişim eğitimi verilmeli. Meslek liselerinde bilişim bölümleri kapatılıp grafik/ağ/web/sistem bakım onarım vb. tarzında başlı başına bölümler oluşturulmalı. (dal değil) Böylelikle bilişim alanında ülke olarak başarılı oluruz. Her şeyden önce şu hizmet içi eğitim dairesi kendini yenilemeli. Belli konularda eksiğim var ancak ne yazıkki hizmet içi eğitim tatil olarak değerlendiriliyor. Onca eğitime başvuruyoruz kabul edilmiyor. Öğretmen olarak kendimi geliştirmek konusunda çok isteksizim. Öğrenciler, veliler, okul yönetimi, kanunlar, uygulamalar, memurluk, işleyiş.. Çok çarpık hatalı her şey. Hayırlısı olusun. Şu an pek umudum yok ama umarım gelecekte ülkemizde de alanımızda da güzel şeyler olur.

Hazırlanan öğretim programında ciddi bir emek olduğu belli. :alkis:

cgg*seco' Alıntı:
Bence bizden görüş olarak fikrimizi değil, yayınladıkları öğretim programında bulunan kazanım maddelerini düzeltmemizi bekliyorlar. Yani 6. sınıflarda şu bölüme şöyle bir kazanım eklenmelidir, şu kazanım şu şekilde değiştirilmelidir gibi.
Eğer bir konu başlığı eklenmesini istiyorsak kazanımlarıyla birlikte altını doldurup tam bir öğretim süreci tasarlamamız gerekiyor.

Bunun haricinde belirttiğimiz görüşlerin çokta dikkate alınacağını zannetmiyorum. Sadece çok sayıda görüş bildirirsek sosyal baskı oluşturabiliriz bence zorunlu ders için. Başkada bir işe yaramaz gibi...

Yayınlanan program okutulacağını düşünüp daha somut öneriler sunmak gerek (unutmayalım ki bu programı biz okutacağız). Şöyle ki ders tüm kademelerde zorunlu olsun şeklinde kamuoyu oluşturulabilir. Ancak bunun yayınlanan programa katkısı olmaz. Dolayısıyla programın her bir kazanımının incelenip geri bildirimde bulunulması daha faydalı olur. O kadar gündem yaratıldı değişen çok bir şey yok ne yazık ki :(

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar dersimiz için yazdığım görüş, siz de görüş bildirin, siz de alıp ekleyebilirsiniz...

Gerekçe:

Gençlerimizin teknolojiyi üretmesi değil tüketir durumda olması: Çocuklarımız bilgisayarda sadece hazır olanı kullanmayı, oyunlarla, sosyal ağlarla eğlenmeyi biliyor. Ama maalesef üretim, tasarım, yaratıcılık özellikleri gelişmiyor, oyun ve sosyal ağ bağımlılığı yüzünden tersine köreliyor. Çünkü bilgisayarı açma, kapatma, sosyal ağlarda resim video paylaşmayı Bilişim Teknolojileri kazanımı için yeterli görüp Bilişim Teknolojileri dersini gereksiz gördüğümüzde Facebook'u, DropBox'u, Twitter'i, Android'i, bir çok gelişmiş yazılımı yabancılar üretecek biz ve gençlerimiz ise ancak para ödeyip hazır olanı tüketmeye, onların kölesi olmaya mahkum olacağız. Gençlerimizi teknolojik cihazları eğlence amaçlı kullanma, hazır olanı tüketme bağımlılığından kurtarıp tersine teknolojiyi üreten, kodlayan, tasarlayan bir kişiliğe dönüştürmemiz için bu dersin kodlama konularıyla desteklenip zorunlu olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü artık bu çağımızda her alanda yazılımın kullanılmasıyla dünya devletleri ve milletleri yazılım alanında büyük bir rekabete girecektir. Gelecekte güçlü bir nesle, güçlü bir devlete, yazılımı satın alan, tüketen değil yazılımı satan ve yöneten devlet ve millete sahip olabilmemiz için bu dersin ortaokul ve liselerde kodlama ile desteklenerek zorunlu olarak verilmesini istiyoruz.
:alkis:

Kitap olmadan işlenebilirliği çok zor. 5 ve 6 ları inceledim konular 1 konu hariç aynı. Kazanımlara baktım biraz değiştirilmiş. Örneğin word de biraz 5 de biraz 6 da kazanım var. Ama word de bir döküman oluşturulacaksa bir çok şey kullanılıyor. Yani 5 lerde word anlatırken 6 lara koydukları kazanımı da veriyorsunuz. Ayrıca madem office programları var, verdikleri süre office için çok kısıtlı. Ayrıca zaten unutuyorlar, 5.sınıfta anlatılan word konularını pas geçip 6 da kaldığınız yerden devam edemiyosunuz illa baştan almak gerekiyor.
Kodlama konusunda ise 32 saat ayrılmış yani bir dönem. Yani kodlama yok diyenleri anlamış değilim.
Bilgisayar sistemleri, dosya yönetimi gibi konularda 5 de başka 6 da başka kazanımlar vermiş. Keşke konu başlığı da değişseymiş. Neyse bassınlar bir kitap biz de ne anlatacağımızı bilelim. Bu çerçeve programa göre hepimiz farklı şeyler anlatırız...
Kazanımların çoğu BT sınıfı olmadan vermek çok zor. Bir kısmı ise meb filtreli intenet ile imkansız.
Eskisinden bir farkı yok. Hatta eski programda, öğrenci seviyeleri, fiziki durum gelişen teknoloji ile konu-kazanım saatleri artırılabilir, azaltılabilir yazıyordu. Burda o da yok sanırım. Kazanımlara kaçar saat ayrılacağı yazılmış...

Arkadaşlar seçmeli derslerin verimsizliğinden filan bahsedelim. Belki seçmelilerin yerine de 2 saat BT ve yazılım koparabiliriz.

evet hocam seçmeli dersin verimsizliğinden bahsetmeyi düşünüyorum.. Çünkü 5 te sıkıyorsun, 6 verimli geçiyor... sonra herşey bitiyor...

mdio' Alıntı:
5. ve 6. sınıf arasında sadece 1 konu fark var. Daha önce iki yıl üst üste anlattığım konuların hepsinde çocuklar "Biz bunu gördük, tekrar mı var?" diye tepkide bulundular. Hatta 7. sınıfta "Hocam biz sizin dersinizi seçmedik, çünkü aynı konular varmış." diyenler oldu. Seviye veya kazanımları farklı olsa da aynı konular dönüp dolaşılıp gösterilmez ki. 7. ve 8. sınıfta da bir çok konu aynı. Çocuk 5. sınıfta ve 6. sınıfta aynı konuları görecek, 7. sınıftaki seçmelileri seçerken "Hocam 7. sınıfta da mı aynı konuları göreceğiz?" diye soracaklar. Aynı olduğunu söyleyince seçmeyecekler tabii. Bilişim konusuna ilgili öğrenciler de seçmeyecekler. Böyle öğretim programı olmaz.
rock' Alıntı:
Kitap olmadan işlenebilirliği çok zor. 5 ve 6 ları inceledim konular 1 konu hariç aynı. Kazanımlara baktım biraz değiştirilmiş. Örneğin word de biraz 5 de biraz 6 da kazanım var. Ama word de bir döküman oluşturulacaksa bir çok şey kullanılıyor. Yani 5 lerde word anlatırken 6 lara koydukları kazanımı da veriyorsunuz. Ayrıca madem office programları var, verdikleri süre office için çok kısıtlı. Ayrıca zaten unutuyorlar, 5.sınıfta anlatılan word konularını pas geçip 6 da kaldığınız yerden devam edemiyosunuz illa baştan almak gerekiyor.
Kodlama konusunda ise 32 saat ayrılmış yani bir dönem. Yani kodlama yok diyenleri anlamış değilim.
Bilgisayar sistemleri, dosya yönetimi gibi konularda 5 de başka 6 da başka kazanımlar vermiş. Keşke konu başlığı da değişseymiş. Neyse bassınlar bir kitap biz de ne anlatacağımızı bilelim. Bu çerçeve programa göre hepimiz farklı şeyler anlatırız...
Kazanımların çoğu BT sınıfı olmadan vermek çok zor. Bir kısmı ise meb filtreli intenet ile imkansız.
Eskisinden bir farkı yok. Hatta eski programda, öğrenci seviyeleri, fiziki durum gelişen teknoloji ile konu-kazanım saatleri artırılabilir, azaltılabilir yazıyordu. Burda o da yok sanırım. Kazanımlara kaçar saat ayrılacağı yazılmış...

hocalarım hislerime tercüman olmuş, böyle bir öğretim programı bana da saçma geliyor veya saçma demeyeyim de uygulanması zor.. devamlı aynı konu başlıkları yok kavrama düzeyi yok değerlendirme düzeyi yok bilgiyi oluşturma düzeyi.. tabi ki belli başlı konular temel ve ileri düzey şeklinde sıralanabilir de bilim insanlarını bile anlatırken bi sene bilim insanlarını tanır bi sene yaptıkları çalışmaların önemini değerlendirir gibi her konuyu bu bağlamda ele almak çok zor.. kim olduklarını anlatırken durun neden yaptıklarını seneye mi anlatacagım diyecegiz? hocalarımın dediği gibi bi kitap olsun da ne anlatacagımızı biz de bilelim..

Gerçekten ben de gereksiz seçmeli derslerden bahsetmenin önemli olduğunu düşünüyorum.
Yazılım ve Arge'ye odaklanmak varken bu kadar. Seçmeli dersler önemsiz demiyorum yanlış anlamayın. Verimsiz geçmesi beni üzen taraf.

Ya arkadaş bu ders ve öğretim programı aşağı kademelere düşmeli, 7 ve 8'i gördükçe çıldırıyorum.
Çocuk gelmiş 13 yaşına, yanlış kavrayacağı herşeyi kavramış, ben 7.sınıfta ona ders anlatsam ne olacak anlatmasam ne...

Her ne hikmetse çalıştaylar konusunda kimsenin haberi olmuyor. Bu alanda dişe dokunur yazı yazan, kalburüstü hareketliliği olan toplasak 10 tane akademisyen çıkmıyor. Selçuk Özdemir, Yaşar Özden gibi hocalarımız sürekli hafızalarımızda. Üniversiteden okuluma gelen akademisyenler benim 2 yıl önce modasını eskittiğim uygulamaların, teknolojilerin faydasını ölçmeye çalışıyor. Yüksek lisans için, doktora için koşturanların daha büyük hocaları hani bu çalıştaylarda yazıp çiziyor ya; sahadan,bizim aramızdan kimler gidiyor program yazımı için merak ediyorum. Yarın çıkacaklar ve tüm hatalarda "Öğretmenlere sormuştuk..." denilecek ve bana gerçekten sormuş olsalar her düzeye aynı konuları 1'er madde değiştirerek koymam derdim. Ben inanın Kelime İşlemci, Sunu gördüğümde tiksinir duruma geldim ama baktığınızda neredeyse her kademede aşağı yukarı aynı konular var. Basamak sisteminin olduğu yıla dönmüşüz gibi hissettim.

Donanım programlama ile ilgili tüm ürünlerde,oyuncaklarda 3 yaş çocuğunun, miniklerin fotoları varken, bizim 6'ya gelmiş çocuklar için robotik yok programda. Yani üstüne bastıra bastıra ROBOT anlat, donanım programla, hareketlendir denilen bir yer göremedim. Hayır; ben zaten önceki programı iplemiyor, ıvır zıvır ne varsa geçiyordum. Ama bu kadar yazıldı çizildi, hiç kulak kabartmamışlar bizlere...

Diğer taraftan 5.sınıfta çocukları bilinçlendirip, biraz da ucundan kodlamaya girip 6.sınıfta derinlere iniyordum ve işlediğim hiçbir konu birbirine benzemiyordu. Pilot uygulama(Hazırlık) geldiğinde 5.sınıfta hiçbirşey görmemiş öğrencilere bilinçlendireyim ve iletişim yöntemlerini, internette işbirliğini öğreteyim diyemeden direkt hayat neredeyse oraya; kodlamaya geçeceğim. Arafta kalacağım ama. Bana 1 sene kesinlikle az geliyor.

sugibi' Alıntı:
Ya arkadaş bu ders ve öğretim programı aşağı kademelere düşmeli, 7 ve 8'i gördükçe çıldırıyorum.
Çocuk gelmiş 13 yaşına, yanlış kavrayacağı herşeyi kavramış, ben 7.sınıfta ona ders anlatsam ne olacak anlatmasam ne...

Her ne hikmetse çalıştaylar konusunda kimsenin haberi olmuyor. Bu alanda dişe dokunur yazı yazan, kalburüstü hareketliliği olan toplasak 10 tane akademisyen çıkmıyor. Selçuk Özdemir, Yaşar Özden gibi hocalarımız sürekli hafızalarımızda. Üniversiteden okuluma gelen akademisyenler benim 2 yıl önce modasını eskittiğim uygulamaların, teknolojilerin faydasını ölçmeye çalışıyor. Yüksek lisans için, doktora için koşturanların daha büyük hocaları hani bu çalıştaylarda yazıp çiziyor ya; sahadan,bizim aramızdan kimler gidiyor program yazımı için merak ediyorum. Yarın çıkacaklar ve tüm hatalarda "Öğretmenlere sormuştuk..." denilecek ve bana gerçekten sormuş olsalar her düzeye aynı konuları 1'er madde değiştirerek koymam derdim. Ben inanın Kelime İşlemci, Sunu gördüğümde tiksinir duruma geldim ama baktığınızda neredeyse her kademede aşağı yukarı aynı konular var. Basamak sisteminin olduğu yıla dönmüşüz gibi hissettim.

Donanım programlama ile ilgili tüm ürünlerde,oyuncaklarda 3 yaş çocuğunun, miniklerin fotoları varken, bizim 6'ya gelmiş çocuklar için robotik yok programda. Yani üstüne bastıra bastıra ROBOT anlat, donanım programla, hareketlendir denilen bir yer göremedim. Hayır; ben zaten önceki programı iplemiyor, ıvır zıvır ne varsa geçiyordum. Ama bu kadar yazıldı çizildi, hiç kulak kabartmamışlar bizlere...

Diğer taraftan 5.sınıfta çocukları bilinçlendirip, biraz da ucundan kodlamaya girip 6.sınıfta derinlere iniyordum ve işlediğim hiçbir konu birbirine benzemiyordu. Pilot uygulama(Hazırlık) geldiğinde 5.sınıfta hiçbirşey görmemiş öğrencilere bilinçlendireyim ve iletişim yöntemlerini, internette işbirliğini öğreteyim diyemeden direkt hayat neredeyse oraya; kodlamaya geçeceğim. Arafta kalacağım ama. Bana 1 sene kesinlikle az geliyor.
:+1:

Aynı konular her kademede tekrar tekrar verilmiş diyen arkadaşlar, bunun sebebi MEB tarafından yıllardır benimsenen SARMAL YAPI dır. Sözgelimi, 5. sınıfta wordde verilmesi gereken kazanımlar ile 6. sınıfta wordde verilmesi gereken kazanımlar aynı değildir; birbirinin devamı şeklindedir. Dolayısıyla 5. sınıflarda bu konuyu işlemiştik, 6. sınıfta tekrar işlemenin mantığı nedir diyen arkadaşlar SARMAL YAPI kavramını incelemeliler. Buradaki temel mantığın birisi konuların unutulmamasını sağlamaktır ki doğru uygulanırsa bilginin kalıcılğı açısından faydalıdır.
Kitap basımına ise MEVCUT KOŞULLAR dahilinde tamamen karşıyım; zira BTY dersinde fırsat eşitliği bulunmamakta maalesef. Kimi okullarda fiber hatlı win10 işletim sistemli tabiri yerindeyse dayalı döşeli BT sınıfı varken; kimi okullarda winxp ile güç bela ayakta durmaya çalışan, interneti sağlıklı çalışmayan atıl duruma gelmesine ramak kalmış BT sınıfları bulunmakta. Hiç BT sınıfı olmayan okullardan bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum. Dolayısıyla oluşturulacak bir kitap uygulama ağırlıklı mı olacak teorik ağırlıklı mı? Her durumda BT öğretmenlerinin yarısının işi zorlaşacak.

Seviyelere ve bt sınıfı olan ya da olmayan okullara göre ayrı kitaplar basılabilir

mevzuat' Alıntı:
Ülkemizde imam hatip fen liseleri açılıyor, özel seçilmiş öğretmenlerin birçok kaynakları olan proje imam hatip okulları açılıyor. Bunlar güzel şeyler ancak bence dediğiniz gibi BİLİŞİM FEN LİSELERİ tarzında seçme en zeki öğrencilere başarılı öğretmenlerce bilişim eğitimi verilmeli. Meslek liselerinde bilişim bölümleri kapatılıp grafik/ağ/web/sistem bakım onarım vb. tarzında başlı başına bölümler oluşturulmalı. (dal değil) Böylelikle bilişim alanında ülke olarak başarılı oluruz. Her şeyden önce şu hizmet içi eğitim dairesi kendini yenilemeli. Belli konularda eksiğim var ancak ne yazıkki hizmet içi eğitim tatil olarak değerlendiriliyor. Onca eğitime başvuruyoruz kabul edilmiyor. Öğretmen olarak kendimi geliştirmek konusunda çok isteksizim. Öğrenciler, veliler, okul yönetimi, kanunlar, uygulamalar, memurluk, işleyiş.. Çok çarpık hatalı her şey. Hayırlısı olusun. Şu an pek umudum yok ama umarım gelecekte ülkemizde de alanımızda da güzel şeyler olur.

:++: varya daha önce bir yere yazdım arkadaşlara söyledim aynı şeyleri söylüyorsun fen liselerine matematik yazılım bölümü açılmalı dersler de basit olmamalı

unknownrealmman' Alıntı:
Aynı konular her kademede tekrar tekrar verilmiş diyen arkadaşlar, bunun sebebi MEB tarafından yıllardır benimsenen SARMAL YAPI dır. Sözgelimi, 5. sınıfta wordde verilmesi gereken kazanımlar ile 6. sınıfta wordde verilmesi gereken kazanımlar aynı değildir; birbirinin devamı şeklindedir. Dolayısıyla 5. sınıflarda bu konuyu işlemiştik, 6. sınıfta tekrar işlemenin mantığı nedir diyen arkadaşlar SARMAL YAPI kavramını incelemeliler. Buradaki temel mantığın birisi konuların unutulmamasını sağlamaktır ki doğru uygulanırsa bilginin kalıcılğı açısından faydalıdır.
Kitap basımına ise MEVCUT KOŞULLAR dahilinde tamamen karşıyım; zira BTY dersinde fırsat eşitliği bulunmamakta maalesef. Kimi okullarda fiber hatlı win10 işletim sistemli tabiri yerindeyse dayalı döşeli BT sınıfı varken; kimi okullarda winxp ile güç bela ayakta durmaya çalışan, interneti sağlıklı çalışmayan atıl duruma gelmesine ramak kalmış BT sınıfları bulunmakta. Hiç BT sınıfı olmayan okullardan bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum. Dolayısıyla oluşturulacak bir kitap uygulama ağırlıklı mı olacak teorik ağırlıklı mı? Her durumda BT öğretmenlerinin yarısının işi zorlaşacak.

Aslında sorun burada başlıyor. İlgili alanyazın incelendiğinde BTY dersinin uygulama boyutunda önemli sorunların olduğu görülmektedir. Özellikle eski programdaki birçok uygulama yapılacak konularda öğretmenlerin LAB bilgisayarlarının eski, bozuk vb. olmasından dert yandıkları görülmektedir. Aslında kazanımların bir çoğu bilgisayar olmadan da uygulanabilir düzeyde görünmekte. Bununla ilgili yabancı kaynaklarda bilgisayarlı ve bilgisayar olmadan programla vb. öğretimi yönünde içerikler var. Bu dokümanların EBA'da Bakanlık tarafından sunulması bence faydalı olur.

Yazım hataları var telden yazdigimdan...blogunda paylaştım.

Fatih kapsaminda tablet dağıtımı durdurup sadece akıllı tahta kurulmalı.sonra hem tablet hem de labtop olan pc ler 4.sinif başında dağıtılıp eğitim verilmeli...böyle çocuk 5. Sınıfta da klavyesi olan pc ile bt ders ine gelip gerektiğinde güvenlik kodlama program yükleme kaldırma ve diğer şeyleri uygulamalı öğrenmelidir.dual boot kesinlikle bilmelidir sonra en az bir linux bilmeli.gorecekler ileride insanlar linux bilmeyene gulecek sen hangi çağdasin diyecekler :).. neyse bizim derste laptop zorunlu olmalı illa lab olmasına gerek yok...
Gerisi müfredat belirlemeye kalmalı gerçi belirlenmiş...uzun lafın kısası laptop şart ...en az 4 gb ram i3 işlemci ve grafik işlemcisi orta olan inch en az 11 olan taşınabilir pc.neden masaüstü değil cunki çok hantal ve çocuklar bek iyi davranmiyor yer çok kapliyorlar.aslinda en verim alınan masaustutudur.gerci şarj aleti kirliliği olacak fakat yapacak bir şey yok...diğer derslerde de kullanılacak ortak programlar yüklenmesi..web tabanlı değil destekleyici olmalı ayrica gerektiğinde videolari evinde offline izleyebilmeli...pc olmadan hayatta analiz yaptiramayiz...çoklu öğrenme bir nevi sağlanacak.5 e kadar da ayreten yazı yazmayı not tutmayı sık sık yapmalı.harfler sayılar kafasında şekillenmesi gerek.aslinda milli eğitim çok saftirik dolu.hem çocuğun soyutluk sorunları var hem de çocuğa fen mat yükleniyor aslında teknoloji öğretilmelidir bu arada yazı yazmayı birakmamali zorlamalı...adamların çoğu 8. Sınıfa çivi yazısı ile geliyor.istihdam yapayım derken eğitim den zaaf veriyor.cocuklarin bazıları bilişsel olarak önde büyüyünce diğerlerine fark atıyor.neyse kişisel gelişime uygun müfredat yok yani.5. sınıftaki çocuk zorlanıyor..bakalım ne yapmışlar bu sorunlara ...her çocuk özeldir onerip de öyle yapmayan insan topluluğu Türkiye de var.cocuk balıklarla oynuyor ne biliyim hayatını aslında yaşıyor resim çizmeli biraz daha kolektif işler yapıp yazı odaklı zorlanmadan çizim gibi somutlastirip çocuğun soyutluk anlaması sağlanmalı daha da anlamıyorlar ...din eğitimi ailede verilir 6-8 yaş namaz için uygundur.niye çocuk alışkanlıkları sever sosyal öğrenmeye yatkındır melekler varlığına inanırken kafasında aslında şekillendirir.yani cocugun gelişimi önemli.o yüzden hazırlık diyorlar %80 çocuk aslında inanın zorlanıyor...ilköğretimi 5 sene yapıyorlar sonra 4 aslında bu somut öğrenme yüzünden...çocuk oyunu sever görseli sever okumayı sevmez yazı yazmayı sevmez fakat yazı yazmayı kesinlikle öğrenmeli o çocuk bir şekilde düzelir...biraz beyin jimnastiği gibi oldu.cem yılmazın dediği gibi isteyen istediği şekilde gaza gelebilir çıkarım yaparsınız.

Dual boot linux algoritma eğitimi kodlama 6,7 ve 8 de verilmeli bence..

bt lablarının kurulması gerektiğini de yazalım arkadaşlar

cilekes_ogrt' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:

:++: varya daha önce bir yere yazdım arkadaşlara söyledim aynı şeyleri söylüyorsun fen liselerine matematik yazılım bölümü açılmalı dersler de basit olmamalı
Sivas ta önümüzde yıl öğrenci almaya başlayacak olan Bilişim Teknolojileri Meslek Lisesi açılacak. Belki çok seçme öğrenciler olmayacak ama en azından branş bazinda açılacak olması umut vaad edici

Bu da benden, dersin amacı ve felsefesi için siz de yazabilirsiniz:

Maalesef toplum olarak Google Playden oyun indirebilen, sosyal medya ortamlarında paylaşım yapabilen çocuklarımızı Bilişim konusunda uzman diye düşünüp bu dersi gereksiz gördük. Ama çocuklarımız ne Word'de bir dilekçe yazıp çıktı alabiliyor, ne Excel'de tablo yapabiliyor, ne de Powerpoint'te kendi başlarıına bir sunum hazırlayabiliyor. Çocuklarımızın sayın Bakanımızın dediği gibi "Kurbağanın Sindirim Sistemi" gibi hayatta bir defa bile kullanmayacağı bilgileri öğrendiği bir çok gereksiz ders, konu varken bu dersin verilmemesini doğru bulamıyoruz. Yılardır çocuklarımız bilgisayarı zaten biliyor diye düşünülüp bu ders ya kaldırıldı ya da seçmeli yapıldı. Ama bir şey unutuldu, çocuklarımız hayatta kullanacağı office programları, bilgisayarın ayarları gibi bilgileri değil, kendi işlerine yarayacak bilgileri (oyun kurmayı, sosyal medyayı ) biliyordu. Kaldı ki yabancı ülkelerin çoğu bu yaştaki çocuklara artık bilgisayarda "Kodlama" ile üretim yapmayı öğretiyor. Biz ise 2000-2008 yılları arasında okullara kurulan Bilgisayar Sınıflarını 4+4+4 dönüşümünde fiziki mekan yetersizliğinden yeni sınıf açmak için çoğu okuldan kaldırdık, hem BT sınıfları için yapılan masrafı çöpe attık, hem de çocuklarımızı içinde doğdukları bu Bilişim çağında teknolojinin dezavantajlarına karşı savunmasız bıraktık. Teknolojinin içinde doğan çocuklarımız ilk yönlendirme olmadığı için Oyun ve Sosyal Medya Bağımlılığına kapıldılar. Teknoloji tarafından yönetilen, esir alınan, zihinleri körelen, muhakemesi zayıflayan çocuklar değil, aksine teknolojiyi hayatında ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilen, teknoloji ile kendisine ve topluma, devletine katkı sağlayan, teknolojiyi yöneten, kodlayan, üreten çocuklarımızın olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda teknolojinin içinde doğan çocuklarımız için yaşamın her alanında, tüm çalışma sektörlerinde bilgisayar kullanımının kaçınılmaz olduğu çağımızda bu dersin zorunlu olarak verilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Bence düz liselerde bilişim teknolojileri ve yazılım dersi gereksizdir. Olacaksa bile bakanlık destekli yeni lab lar kurularak ve her bir bilgisayar bir öğrenci düşecek şekilde gruplara ayırarak bu ders işlenmelidir. Onun dışında mesleki teknik liselerde bilişim alanı dışında yine bu dersin olmasına gerek yoktur.

Hele ki kesinlikle seçmeli olayı kalkmalıdır. Olacaksa zorunlu olsun. Seçmeli şekilde olmamalıdır. Normalde seçmeli olsa bile en çalışkan çocukların dersimizi seçmesi gerekirken, en haylaz çocuklar bu dersi seçip dönem içinde ders işlenişi bozucu davranışlarla dersi amacı dışına çıkarmaya çalışmakta ve öğretmende sınıf düzeyini geliştirmekte ziyade sınıf disiplinini sağlama gayreti içine sokmaktadır. Yine bu seçmeli dersler öğrencilerin seçimine okullarda bırakılmamakta haylazlar bir sınıfa toplanmak koşuluyla bu öğretmeni o sınıfta sınıf disiplinine yöneltmekte buda öğrencilerin sonraki yıllarda bu derse karşı önyargı oluşturup seçmemesine sebebiyet vermektedir.

En doğrusu bence 5 ve 6 larda zorunlu olmak şartıyla 5 lerde 2 saat 6 larda 3 saat bilişim dersi yanında yine ilkokul 1-4 arası zorunlu haftada 1 er saat kafi bilişim dersi bilişim öğretmeninin vermesi şartıyla konulması en doğru şekil olur diye düşünmekteyim.

Bu müfredatın bir yenilik getireceğini dusunmuyorum.bari kitabı bassalar .en azından bt sınıfı olmadı mı bir şeyler isleriz.egitim şuan suna benziyor biz 101 mağazadaki kasiyerken öğrenci de hocam diyo bana oradan gofret ver diyo asabimi bozma falan... :mrgreen: müdür mağaza sahibi.bakan mağazalar ceosu...cem yilmazin dediği gibi al olum...para cokomel eğrisi...

sivayseri' Alıntı:
cilekes_ogrt' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:

Sivas ta önümüzde yıl öğrenci almaya başlayacak olan Bilişim Teknolojileri Meslek Lisesi açılacak. Belki çok seçme öğrenciler olmayacak ama en azından branş bazinda açılacak olması umut vaad edici
evet umut vadedici acaba bu şekilde kaç okul var Türkiye de

Geri