BT Rehber öğretmen - Kulüp ücreti

Kodla Büyü
Hocam BTR ücreti haftalık full ek ders diye hesaplanır, yani 30 saat. 10 saate 1 saat planlamadan 3 saat daha eklenir. Toplamda 33 olur, 15 saat maaş karşılığı çıkınca 18 saat kalır. Böylece BTR öğretmene 18 saat ek ders yazılır, 4-3-4-3-4 şeklinde haftaya yayılır. 10.02.2020 tarihli yazıya binaen +2 saat kulüp ve +3 saat nöbet kendi mevzuatında değerlendirilir ve ücretleri ödenir. Sınıf rehber öğretmenliği verilmez, verilse de ek dersi ödenmez.
Teşekkürler sayın hocam. Çok açıklayıcı oldu elinize sağlık.

Hocam BTR ücreti haftalık full ek ders diye hesaplanır, yani 30 saat. 10 saate 1 saat planlamadan 3 saat daha eklenir. Toplamda 33 olur, 15 saat maaş karşılığı çıkınca 18 saat kalır. Böylece BTR öğretmene 18 saat ek ders yazılır, 4-3-4-3-4 şeklinde haftaya yayılır. 10.02.2020 tarihli yazıya binaen +2 saat kulüp ve +3 saat nöbet kendi mevzuatında değerlendirilir ve ücretleri ödenir. Sınıf rehber öğretmenliği verilmez, verilse de ek dersi ödenmez.
sınıf rehber öğretmenliği ders dış bir faaliyetse nasıl verilmiyor? Başka bir başlıkta verilir diye okudum, benim yorumum da verilir. Şimdi çıkar birileri, onu da başımıza bela etme diye. ben bela etmiyorum, mevuzatı yorumluyorum. ister alın ister almayın.

sınıf rehber öğretmenliği ders dış bir faaliyetse nasıl verilmiyor? Başka bir başlıkta verilir diye okudum, benim yorumum da verilir. Şimdi çıkar birileri, onu da başımıza bela etme diye. ben bela etmiyorum, mevuzatı yorumluyorum. ister alın ister almayın.
Ders dışında yapıldığı için sınıf rehberliği olabilir BTR öğretmeni ek ders alması lazım ( bence ).
Sadece 8. Sınıfta rehberlik dersi olduğu için o sınıflar istisna.

Şu yazının 2. ve 3. maddesi gayet açık hocalarım. BTR öğretmen Ek 1'de belirtilen görevler dışında görev alamaz. Kulüp, nöbet, belletmenlik özellikle alınabilir diye belirtilmiş. Ayrıca bir öğretmene (BTR olsun ya da olmasın) hem kulübü hem sınıfı olsa bile yine de 2 saat ekders ödemesi yapılır. Bir başka nokta ise başka bir okula BTR olarak görevlendirilen öğretmenin sınıf rehber durumu. Örneğin 6 saat dersle okulunuzda Bilişim öğretmenisiniz, 4 gün başka okula BTR olarak görevlendirildiniz. O tek günde ve de 6 saatlik sürede ne kadar verimli olunabilir sınıf rehber öğretmeni olarak soruyorum?
2019 yılında okulumda kadrolu öğretmen yetersizliğinden sınıf rehber öğretmenliği görevi yürütüp ekdersi de ödenmeyen bir meslektaşınız olarak paylaştım. İyi geceler...

Ekli dosyalar

• BTR_Ara_Tatil_Kulup_Nobet_Öğrenci-Sayısı_10.02.2020.pdf
    661.6 KB · Görüntüleme: 56
Ben geçen yıldan beri kulüp ücretini alıyorum. Her 10 saate 1 saat içinde dilekçe verdim cevabı bekliyorum.

Arkadaşlar hakkımız olanı bilelim. Kulüp konusundan emindim. İlçeden sonuç alamayınca ile, ilden sonuç alamayınca bakanlığa yazdım ve sonunda hakkımız olanı elde ettim. Ancak sınıf rehberliği konusu biraz karmaşık. Kulüp yönetmeliğinde kulüp faaliyetleri öncelikle ders dışında uygulanır diyor. Sınıf Rehber öğretmenliği için böyle birşey demiyor. İkincisi sınıf içinde uygulanması gereken formlar vb işler var sınıf rehberliğinde. Dolayısıyla ders içerisinde uygulanacak kısımlar olduğu için ben sınıf rehberliği konusunda tereddütlüyüm. Buraya eklediğim dosyada sınıf rehber öğretmeninin görevleri yazıyor. Evet şuanda aktif bir rehberlik dersi 8. sınıflar harici yok ama ders olmaması faaliyetlerin ders dışında yapılacağı anlamına da gelmeyebilir. Çünkü MEB kafası böyle düşünür

Ekli dosyalar

• 21103453_SINIF_OYRETMENLERYNYN_GOREVLERY_2020 (1).pdf
    74.2 KB · Görüntüleme: 41
arkadaşlar merhaba bugün ben de ilçemden arandım ve kulüp ekdersimi alamayacağımı söylediler. Gelen görüş yazısında bahsedilen konunun sınıf rehber öğretmenliği ekdersi olduğunu, kulüple alakalı olmadığını mevzuatta da isimlerinin tanımlamalarında bu şekilde olduğunu söylememe rağmen katı bir şekilde reddedildim. Toplu bir dilekçe yazıp bütün ekleriyle beraber hepimiz silsileyle yollasak olmaz mı? Bu konuda dilekçe örneği ve ekleri hazırlamamızda yardımcı olacak var mı? Teşekkürler

arkadaşlar merhaba bugün ben de ilçemden arandım ve kulüp ekdersimi alamayacağımı söylediler. Gelen görüş yazısında bahsedilen konunun sınıf rehber öğretmenliği ekdersi olduğunu, kulüple alakalı olmadığını mevzuatta da isimlerinin tanımlamalarında bu şekilde olduğunu söylememe rağmen katı bir şekilde reddedildim. Toplu bir dilekçe yazıp bütün ekleriyle beraber hepimiz silsileyle yollasak olmaz mı? Bu konuda dilekçe örneği ve ekleri hazırlamamızda yardımcı olacak var mı? Teşekkürler
hata yapmışlar okuduğunu anlamayan nesle denk gelmişsiniz.

Son yayınlanan yazı yüzünden bir çok kişi mağdur oldu. Bunun Türkiye geneli bir kararla düzeltilmesi gerekiyor. Bazıları kulüp ücreti alıyor bazıları alamıyor . Ne saçma bir şey yaşıyoruz ..sinir olmamak elde değil.

Çok iyi ve açık bir şekilde açıklamışsınız. Teşekkürler.

Cemal hocam resmi yazıları pdf formatında paylaşmanız mümkün mü?
Hocam ilgi tuttuğum resmi yazıları hemen paylaşayım.
İlgi a: Okulumun bana kulüpten ek ders alamayacağıma dair tebliğ ettiği yazı. Sizde size yazılı olarak tebliğ etmesini isteyin. O yazıyı ilgi tutun.
İlgi c: Personel genel müdürlüğünden son gelen yazıyı kullanabilirsiniz.
Diğer ilgileri ekledim.

Ekli dosyalar

• ilgi b.pdf
    451.4 KB · Görüntüleme: 245
  • ilgi c olarak kullanılacak.jpg
    ilgi c olarak kullanılacak.jpg
    69.3 KB · Görüntüleme: 235
  • ilgi ç.pdf
    241 KB · Görüntüleme: 171
  • ilgi d.pdf
    168.7 KB · Görüntüleme: 145
  • ilgi e.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 140
  • ilgi f.pdf
    763.5 KB · Görüntüleme: 166
Hocam ilgi tuttuğum resmi yazıları hemen paylaşayım.
İlgi a: Okulumun bana kulüpten ek ders alamayacağıma dair tebliğ ettiği yazı. Sizde size yazılı olarak tebliğ etmesini isteyin. O yazıyı ilgi tutun.
İlgi c: Personel genel müdürlüğünden son gelen yazıyı kullanabilirsiniz.
Diğer ilgileri ekledim.
teşekkürler

Aynen bu şekilde, haftalık 23 saat ekders yazılır.

Hocam totalde ödenen ek ders miktarı doğru olsa da bu hesaplama şekli yanlış ve yanıltıcı olur. BTR bir görevlendirmedir ve ek ders karar 16 - 2. maddeye göre yapılır. yani haftada 18 saat ödeme yapılacak olan görevlendirme şeklidir. hesaplama yukarıda yaptığınız gibi yapılamaz, yanıltır. görevlendirmede 10 a 1 veya maaş karşılığı hesabı yapılmaz.
18 saat görevlendirme ücreti + 2 saat kulüp + 3 saat BTR olmayan günde tutulan nöbet + (varsa ders dışı egzersiz veya dyk veya halk eğitim kursu (eğitim öğretim saatleri dışı))

Ben sabahçı bir okulda BTR görevi yapıp 10 saat derse girerken, öğlenci eğitim yapan başka bir okula da 10 saat ders tamamlama olarak görevlendirilmiştim. Bunları belirterek öğleden sonra girdiğim ek dersleri ve 10 saate 1 saat ek dersleri istemiştim. Bakanlığa kadar yazılmış olumsuz bir cevap gelmişti.

Sayın Hocalarım şimdi kulüp ücretini alacak olanlar var mı? okulum bu aydan itibaren kulüp ücretini alamayacağımı söylediler. Her ne kadar anlatsam da adamlar milli eğitimden böyle bir haber olduğunu söylüyorlar.

Ben alıyorum. Hiç kimse de itiraz edemiyor. Lütfen sizde hakkınızı üstte gösterdiğim şekilde arayın. Bu sayede ücretinizi alabilirsiniz.

1 günlük izin ya da rapor alınca durumumuz nedir acaba? Ne kadar ek ders kesilir?

Son düzenleme:
1 günlük izin ya da rapor alınca durumumuz nedir acaba? Ne kadar ek ders kesilir?
BTR P4+S3+Ç4+P3+C4 olmak üzere 18 saat ekders alır. Nöbetçi olduğunuz güne 3 saat eklenir.

Örneğin Salı 3, Çarşamba rapor alırsanız 4 saat ücretiniz kesilir. Rapor günü nöbet varsa o da kesilir. Kulüp ücretini nasıl, hangi güne yazıyorlar bilmiyorum.

BTR P4+S3+Ç4+P3+C4 olmak üzere 18 saat ekders alır. Nöbetçi olduğunuz güne 3 saat eklenir.

Örneğin Salı 3, Çarşamba rapor alırsanız 4 saat ücretiniz kesilir. Rapor günü nöbet varsa o da kesilir. Kulüp ücretini nasıl, hangi güne yazıyorlar bilmiyorum.
Siz kulüpte hangi gün etkinlikleri yapma kararı aldıysanız o güne ekders yazılır. Çünkü 18 saat ekders, nöbet ekdersi ve kulüp ekdersleri farklı kalemlerden yazılır. Örneğin bizim okulda salı günü kulüp etkinlikleri yapılıyor. Salı gününe ekders yazılıyor.

Yarım günlük izin ve muayenelerde btr görevin varsa ücret kesilmemektedir.

Kaynak : Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar Madde 25

(3) (Değişik: 24/11/2008 tarihli ve 2008/14575 sayılı BKK) (Değişik: 03/01/2012 tarihli ve 2012/2664 sayılı BKK) (Değişik: 13/03/2017 tarihli ve 2017/10010 sayılı BKK) Bu Kararın 10 ve 14 üncü maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.

Ekli dosyalar

• 37002F67-64FA-4D1D-8D18-DFA92B300B6C.jpeg
    37002F67-64FA-4D1D-8D18-DFA92B300B6C.jpeg
    162.4 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Yarım günlük izin ve muayenelerde btr görevin varsa ücret kesilmemektedir.

Kaynak : Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar Madde 25

(3) (Değişik: 24/11/2008 tarihli ve 2008/14575 sayılı BKK) (Değişik: 03/01/2012 tarihli ve 2012/2664 sayılı BKK) (Değişik: 13/03/2017 tarihli ve 2017/10010 sayılı BKK) Bu Kararın 10 ve 14 üncü maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.
Yüksek lisans tan dolayı bir gün okula gidilmediginde kaç saat ekders kesilir

Geri