BT Rehber Öğretmenlik Kursu::ŞAKA GİBİ

Kodla Büyü
evet bir bilgisayar sorunu çıksa formatörüm der tammircinin gelmesi gerek derler artıkım :) bu kursa ne gerek var konuların genel olarak hepsini idare de biliyor zaten

zibula' Alıntı:
Karaman'da bt rehberliği kursu açılıyor.aşağıda linkte..(çalışma planını fatih projesine göre düzenlenmemiş,resmen millet 18 saat ekders alsın kursu)... bana göre durum vahim..

http://karaman.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_12/05021527_btrehberkursu.rar

Yazının neresinden anladınız ekders için yapıldığını ?
Yada soruyu farklı açıdan sorayım. Ekders ücreti almalarının neyi anormal.
Yazı hızlaca taradım. Herkes üzerine düşeni yaparsa güzel bir etkinlik olur.

hocam açılsın alsınlar belgeleri öncelik bt öğretmeninde ama görevlendirmelerde.

atanamayan bt ogretmenleri icin tabikide kotu birsey herkes isini yapsin kardesim madem isteyen btrehber olabilecek ne diye universite okuduk biz...

Bence bu iş kul hakkına giriyor. Biz bir şekilde atandık kurtulduk ama abuk subuk eğitimlerle birileri peyda oluyor. 4 yıl okuyan atanma bekleyen kardeşlerime cidden acıyorum.

4 yılda toplam 20 saat ders veren, çalışır durumdaki BT sınıfını YOK eden, BT öğretmenimde sıkıştığında, başka okula görevlendirildiğinde BTR'ye sığınması ve Fatih Projesi ve BT sınıfı olmayan okulda BTR olması da ayrı bir skandal! Ne için toplam 18 saat ek dersi cebellezi etmek için!
Sahtekarın her türlüsüne karşıyım aga :!:

Benim okulumda da daha önceden farklı branşlardan BTR görevlendirmesi yapılmış. Lab'daki klavye, fare , bellek bazı günler komple kasayı falan diğer sınıflara hibe etmişler :D. 2 aydır canım cıktı BT sınıfını toparlayayım diye. Yazıktır, günahtır. Sırf ek ders almak için bilmediğin bir işe kalkışıyorsun tamam da kademeli olarak BT sınıfını ortadan kaldırmaya çalışmak da ne ?

Bu eğitim sisteminin nesi doğru ki bu tam olsun. Bence bu eğitime bile gerek yok. Kim ne olmak istiyorsa o olsun :p

alpaygunes' Alıntı:
zibula' Alıntı:
Karaman'da bt rehberliği kursu açılıyor.aşağıda linkte..(çalışma planını fatih projesine göre düzenlenmemiş,resmen millet 18 saat ekders alsın kursu)... bana göre durum vahim..

http://karaman.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_12/05021527_btrehberkursu.rar

Yazının neresinden anladınız ekders için yapıldığını ?
Yada soruyu farklı açıdan sorayım. Ekders ücreti almalarının neyi anormal.
Yazı hızlaca taradım. Herkes üzerine düşeni yaparsa güzel bir etkinlik olur.
değerli hocam verimli olacak btr eğitimi verilecekse önce fatih projesini kapsayan plan hazırlanır. dreamweaver'ı hangi sitenin web sayfasını tasarlarken kullanacaksınız..(ki uzman değil ,btr yetiştirme kursu) ..ikincisi forumda da takip ettiğimiz bazı arkadaşlarımızı btr yapmayıp başka branşları yapıyorlar, bunun önünü açmış oldular.. lise bt öğretmeni normu açmıyor, bt öğretmenleri merkezlere gelemiyor,il koordinatörleri liselere başka branşları btr yapıp görevlendiriyor.

BTR, BT öğretmenlerinin işini yapamaz. Alternatifide olamaz. Ama bazı arkadaşların gözünden kaçıyor bu durum.
BTR görevlendirme yazısına bakıp , görevlerini okuyan birinin hala atamayan BT öğretmenlerinden bahsetmek bence yanlış. Son haftalarda okulları geziyorum BTR si olan okul ile olmayan okulun tahtalarının durumunu gördüğüm zaman anlıyorumki BTR görevlendirmesi isabetli bir tercih.

BTR olmazsa onun yerine BT öğretmeni olamaz. Bu hukuksuzluk olur. Öğretmenin görevleri arasında olmayan işleri hangi BT öğretmeni yapmak ister ki ? Zaten BTR görevi istemeyen hatta lanet eden öğretmen arkadaşlarımızı duyuyoruz.

Zaten görevlendirme önceliği BT öğretmeninde . Sizlerin eksikliğinde başvurulan bir çözüm olmasına rağmen bazı arkadaşlar olayı kavrayamıyor . Yada kavramak işlerine gelmiyor.

BTR olmazsa olmazımız. Okullardaki her şeyimiz.

hiçbir orjinal bilişim öğretmeni bu kursları içine sindiremez... Orjinallerle çalışmak ümidiyle.

İster Bilişimci olsun isterse başka branştan olsun BTR olan okul ile olmayan okul arasında gerçekten çok farklılık oluyor. Bizde okul ziyaretlerimizde bunu gözlemliyoruz.

M@honi' Alıntı:
hiçbir orjinal bilişim öğretmeni bu kursları içine sindiremez... Orjinallerle çalışmak ümidiyle.

Bence genelleme yapmışsınız. Tersini düşünenlerde var.

Şunu da ayrıca belirteyim BTR öğretmenleri ,BT öğretmeni olamaz, kıyaslanamaz aynı işi yapmaz. Orjinal kelimesi yersiz olmuş. Orjinal olmayanı nasıl oluyor bilmiyorum. Sonuçta farklı işleri yapıyor. BT nin yerini doldurmuyorlar.

İyi ki BTR var diye dua edenler var. Dersime girer evime giderim diyen öğretmenlerimiz var. Özelikle bayan öğretmenlerimizi bu konuda çok sıkıntı çekiyor. BT öğretmeni teknik eleman değildir. Bu gün BTR işine son verilse bir çok öğretmenimiz idareyle sıkıntı yaşar. Evinde sıkıntı yaşar. Tahtalar çöp olur.

karinca_52' Alıntı:
18 saat matematik , türkçe ,rehberlik kursuda açsınlar o zaman....

Niye fark edemiyorsunuz.Açılan kurs BT öğretmenliği kursu değil ki ? Dikkatinizden kaçtı sanırım. Sizin yapmak zorunda olmadığınız işi yapacak öğretmenlere kurs veriliyor. Ama ben yaparım derseniz zaten öncelik sizde. Kaldı ki okullarda zaten öğretmenlerin yan branşları var. Öğretmen eksikliğinde kursa bile ihtiyaç duyulmadan başka branştan derslere girebiliyor.
Lütfen BTR görevlendirme yazısını inceleyiniz. Hiç bir BT öğretmeni görevlendirmede yazan görevleri yapmak zorunda değil Ama isterlerse öncelik BT örğetmenlerinde

alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

Niye fark edemiyorsunuz.Açılan kurs BT öğretmenliği kursu değil ki ? Dikkatinizden kaçtı sanırım. Sizin yapmak zorunda olmadığınız işi yapacak öğretmenlere kurs veriliyor. Ama ben yaparım derseniz zaten öncelik sizde. Kaldı ki okullarda zaten öğretmenlerin yan branşları var. Öğretmen eksikliğinde kursa bile ihtiyaç duyulmadan başka branştan derslere girebiliyor.
Lütfen BTR görevlendirme yazısını inceleyiniz. Hiç bir BT öğretmeni görevlendirmede yazan görevleri yapmak zorunda değil Ama isterlerse öncelik BT örğetmenlerinde

onu bende biliyorum hocam ...Ama bizim branşın küçümsenmesi ayıp...18 saatle alın sizde btr olsun ne güzel memleket...O zaman versinler bize 18 saat matematik hemen alan değiştirelim.....

karinca_52' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

onu bende biliyorum hocam ...Ama bizim branşın küçümsenmesi ayıp...18 saatle alın sizde btr olsun ne güzel memleket...O zaman versinler bize 18 saat matematik hemen alan değiştirelim.....

18 saat dersler (hangi kurs bilmiyorm BTR normalde 100 saat) BT öğretmeni olunmuyor diyorum. Sizde "onu bende biliyorum diyorsunuz" ama gene aynı şeyi yazıyorsunuz.
Ayrıca sizin branşı küçümseyen kim ????
BTR nin BT öğretmenliğiyle ne ilgisi var. Biri öğretmenlik diğer bakım onarım. Teknik destek işi. Allah aşkına ne alaka. Bence BT öğretmenlerine bu işlerin dayatılması küçümsemektir. Ama genede siz bilirsiniz.

alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

18 saat dersler (hangi kurs bilmiyorm BTR normalde 100 saat) BT öğretmeni olunmuyor diyorum. Sizde "onu bende biliyorum diyorsunuz" ama gene aynı şeyi yazıyorsunuz.
BTR nin BT öğretmenliğiyle ne ilgisi var. Biri öğretmenlik diğer bakım onarım. Teknik destek işi. Allah aşkına ne alaka. Bence BT öğretmenlerine bu işlerin dayatılması küçümsemektir. Ama genede siz bilirsiniz.
Hocam 18 saat kurs versinler sonra ders dışı fen-mat-türkçe etkinlik açabileyim halk eğitimde falan bende... Ya da 18 saatlik okuma yazma eğitimi verilsin, yaşlılara kurs açacağım..

alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

BTR ' nin açılımını yazarmısın hocam bizimle ilgisi varmı yokmu bir görelim

ben tok*at ha*lk eğitimdeyim. 2 sınıfımızda da farklı branştan formatörlük sertifikası olanlar kurs veriyor akşam ve hafta sonları. her oturduklarında bilgisayarı bozuyorlar, en olmadı internete giremez hale getirip bırakıyorlar. kendi bilgisayarıma deepfreeze kurdum bunlar yüzünden. belge almasına engel olamıyoruz bari doğru düzgün eğitim alsınlar. bize gelenlerin verdikleri kurstan, öğrettiklerinden hiç birşey olmaz. adam oturduğu bilgisayarı bozuyorda. tüm ağın içine ettiler. 4. seviye meslek kursu şeklinde 1 sene verilirse bu kurs adam gibi öğrenirler, bilgisayarı açıp kapamayı. kaç tanesi 1 sene gelir ki.

olay bedava ek ders var. gelin alın.

BTR demek : Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği .
İşi ise öğretmenlerin görev kapsamı içinde olmayan . Bilgisayar bakım onarım işleri.Kısaca teknik servis (Hatta memnun olmayanlar angarya bile diyor iş yüklerine)
http://www.bursaformator.gov.tr/documents/bt_rehberligi_gorevi.pdf
Lütfen detay için 4. sayfadaki oniki maddeye bakın. Bunların kaç tanesi Bilgisayar Öğretmenleri tarafından yapılması zorunlu?
BT öğretmenini kim hangi hukukla 08:00-17:00 arası okulda tuta bilir.

BT öğretmenlerinin zaten önceliği var. İstemeyen BTR görevini kabul etmiyor . Bu rahatlık varken hala BTR tepkilerine anlam veremiyorum.

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
ben tokat halk eğitimdeyim. 2 sınıfımızda da farklı branştan formatörlük sertifikası olanlar kurs veriyor akşam ve hafta sonları. her oturduklarında bilgisayarı bozuyorlar, en olmadı internete giremez hale getirip bırakıyorlar. kendi bilgisayarıma deepfreeze kurdum bunlar yüzünden. belge almasına engel olamıyoruz bari doğru düzgün eğitim alsınlar. bize gelenlerin verdikleri kurstan, öğrettiklerinden hiç birşey olmaz. adam oturduğu bilgisayarı bozuyorda. tüm ağın içine ettiler. 4. seviye meslek kursu şeklinde 1 sene verilirse bu kurs adam gibi öğrenirler, bilgisayarı açıp kapamayı. kaç tanesi 1 sene gelir ki.

olay bedava ek ders var. gelin alın.

Kurumun kendi öğretmeni varken başkalarının hele formatörlerin kurs vermesi hoş değil. Niye BT öğretmeni aramıyorlar. muhakkak isteyen olacaktır.

alpaygunes' Alıntı:
İşi ise öğretmenlerin görev kapsamı içinde olmayan . Bilgisayar bakım onarım işleri.Kısaca teknik servis (Hatta memnun olmayanlar angarya bile diyor iş yüklerine)
Lütfen detay için 4. sayfadaki oniki maddeye bakın. Bunların kaç tanesi Bilgisayar Öğretmenleri tarafından yapılması zorunlu?

BT öğretmenlerinin zaten önceliği var. İstemeyen BTR görevini kabul etmiyor . Bu rahatlık varken hala BTR tepkilerine anlam veremiyorum.

paylaştığınız görevleri okuduysanız 1. maddede rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinde bulunmak diyor. Bu alanın atama bekleyen kendi mezunları varken siz 100 saatlik kurslarla bu işi nasıl savunabiliyorsunuz. BTR'ye norm verilmezse eğer fatih projesinin gidişatını hep beraber izleyeceğiz

tarikbilge' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:

paylaştığınız görevleri okuduysanız 1. maddede rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinde bulunmak diyor. Bu alanın atama bekleyen kendi mezunları varken siz 100 saatlik kurslarla bu işi nasıl savunabiliyorsunuz. BTR'ye norm verilmezse eğer fatih projesinin gidişatını hep beraber izleyeceğiz

Hocam rehberlik ve danışma için kendi mezunları derken siz PDR mezunlarını mı kastediyorsunuz ?
Eğer düşündüğüm gibiyse espri olarak kabul ediyorum.

alpaygunes' Alıntı:
İşi ise öğretmenlerin görev kapsamı içinde olmayan . Bilgisayar bakım onarım işleri.Kısaca teknik servis.

Arkadaşım senin branş nedir acaba ? Sen nereyi okudun da nasıl bir düz mantık yürüttün de BTR'nin teknik servislik olduğu sonucuna vardın ?

yelkowan' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
İşi ise öğretmenlerin görev kapsamı içinde olmayan . Bilgisayar bakım onarım işleri.Kısaca teknik servis.

Arkadaşım senin branş nedir acaba ? Sen nereyi okudun da nasıl bir düz mantık yürüttün de BTR'nin teknik servislik olduğu sonucuna vardın ?

Böyle agresif yazarsan pek ciddiye alınmazsınız. Ama ben genede ruh halini tahmin ederek ılımlı bir cevap yazayım. en azından örnek olur.
ilk mesajınız himm.. ilginç...

Fen ve Teknoloji Öğretmeniyim, en azından kağıtta yazan bu. Ama 3-4 yıl okul formatörlüğü yaptım. İmage yazılımlarıyla , formatlarla uğraştım. kasa topladım dağıttım , kırdım döktüm elimde CD çantası ve çantamda tornavidayla gemekten haz duyardım.
1999 FAZ 1 pc leri için vestel teknik servisi geldiği zaman baktım. oda aşağı yukarı aynısını yapıyor. hatta azını yapıyor. Görevlendirmem daha ağır.

Geri