Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde Ne demek?

Kodla Büyü

astalavista23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Soru 17: Btr öğretmenlerine nöbet görevi verilir mi?[Yeni]

Cevap: Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1?de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. (Kaynak: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 7. maddesi)

Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir.

benim anlamadığım btr olduğumuzda haftanın her günü btr değilmiyiz. taradığım yer ne zaman ve nasıl oluyor biri örnekle açıklarmı.

Hocam örnek olarak diyelim 20 saat dersiniz var 5 güne yayacaklar her gün 4 saat dersiniz olacak. Daha sonra haftanın dört gününe bt rehberliği adında 10 saat ders gösterecekler. Pazartesi salı 4 ders 3 btr çarşamba perşembe 4 ders 2 btr gibi. Btr olmayan cuma gününüzde de 4 dersiniz + nöbet göreviniz olacak

6 saat dersim var nasıl olacak bu iş şimdi. Tahakkuk Ile gorustum as once niğde memin yazısına istinaden nöbet ve kurs hafta sonu bile olsa yok dedi.

Nigdenin yazısı mebbis ve arge yöneticilerini kapsıyor dedim. Onlar ve siz 16. Maddeye göre aliyosynuz dedi başka bir şey demedi.

Birde niğde çıktı niğdedeki arkadaşlar ne yapıyor işe mudahale etsinler bizi de bilgilendirsinler o işte farklı bir durum var bu kadar yanlışlık olamaz çünkü.

Diğer yandan hocam sizin dediğiniz nöbet işini bende anlamadım!!! Yukarda 30 saat üzerinden hesap kitap yapmış arkadaş şunu unutmuş btr 30 saat değil eğitim öğretim saatlerinde görevi devam eder. Adamın az dersi varsa ne yapacak. Bu iş muallakta kendi okulumda görev yapanlar nöbet alamaz...

Hocalarım,

Burada önemli bir noktayı belirteyim. FP-BT rehberliği olmayan günler demek "dersin olduğu günler" demek.

Bunu bir kaç örnekle açayım.

Örnek 1 : Haftada 14 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7+7 olarak toplu halde iki güne sığdırılır ve o günlerde nöbet tutabilir. Yani bu iki gün FP-Btr değildir. 2 gün ders 3 gün FP-Btr'dir.

Örnek 2 : Haftalık 8 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7 saati bir güne sığdırılır ve o gün nöbet tutabilir.

Örnek 3 : Haftalık 4 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri bir günü doldurmayacağı için nöbet tutmaz. Nöbetler günlük tutulur.

Örnek 4 : Haftalık 20 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7+7+6 olarak 3 güne sığdırılması gerekirken 4+4+4+4 olarak dağıtılırsa yine nöbet tutmaz. Fakat bu şekilde bir dağıtım yapılması doğru bir uygulama değildir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Hocalarım,

Niğde'ye gelen yazıyı inceledim. Orada Arge ve MEBBİS Yöneticilerinin Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alamayacağını söylüyor. Nöbet ile ilgili bir ibare yok.

İlin birine de FP-Btr'lerin Destekleme ve Yetiştirme kurslarında görev alamayacağına dair yazı gitmiş. Onda da nöbetle ilgili bir ibare görmedim.

Habib hocam,

1- Fp-Bt rehberliği farklı bir okulda yapacağım, 20 saat kendi okulumda dersim var. Derslerimi 2 saatlik dersi farklı günlere (1+1) bölerek 7+7+6 saat şeklinde mi bölmek daha uygun olur, yoksa 6+6+6+2 olarak mı?

2- Bt rehberliği yapılacak okul yürüme mesafesi 30 dk sürüyor. Eğer 6+6+6+2 olarak bölünürse, günlük ders saati 7 saat olduğu için o artan 1 saatte ne yapmam lazım? 1 saatin resmi olarak hükmü nedir?

Hocam öncelikle açıklamalarınız için teşekkürler fakat dersleri 1 güne sırf nöbet ücreti alayım diye sıkıştırmak ne kadar ahlaki ama sistem boyleyse arkadaşlarıma da kızamam.

Btr'lerin dyk da görev alamamaları ile ilgili yazıyı incelemişsiniz galiba habib hocam sizin gibi tecrübeli biri me diyor acaba konu hakkında. Hangi maddelere dayanarak bunu yazmışlar, ki bence öyle bir madde yok. Bir kaç sene önce yine şu fatih kurslarını ilk vermeye başladığımızda ödeme yapmadılar sizin zaten göreviniz vs...sonradan Necdet hoca sağolsun insan kaynaklarından yazı istedik sorun çözülmüştü.

M@honi' Alıntı:
Hocam öncelikle açıklamalarınız için teşekkürler fakat dersleri 1 güne sırf nöbet ücreti alayım diye sıkıştırmak ne kadar ahlaki ama sistem boyleyse arkadaşlarıma da kızamam.

Btr'lerin dyk da görev alamamaları ile ilgili yazıyı incelemişsiniz galiba habib hocam sizin gibi tecrübeli biri me diyor acaba konu hakkında. Hangi maddelere dayanarak bunu yazmışlar, ki bence öyle bir madde yok. Bir kaç sene önce yine şu fatih kurslarını ilk vermeye başladığımızda ödeme yapmadılar sizin zaten göreviniz vs...sonradan Necdet hoca sağolsun insan kaynaklarından yazı istedik sorun çözülmüştü.
Hocam,

Bize (Niğde) gelen yazıyı da diğer ile giden yazıyı da ayrıntılı olarak inceledim. Benim mantığıma hiç yatmadı. Görüş yazısının üst kısmında Ekders ile ilgili karardan alıntılar ve gerekli açıklamalar yapılmış ama yukarıdaki saydıkları maddeleri Yetiştirme kurslarına nasıl bağlamışlar anlayamadım. Çelişkili olduğu için tekrar görüş istedik. Bu sefer daha önce cevap vermiştik niye yazıyorsunuz diye bir cevap geldi. Ben de anlamadım gitti.

Nöbet ücretine gelince Hocam. O da karışık. Nöbet isteyen de var istemeyende yani vereceğiniz cevap mutlaka bir tarafın işine gelmeyecek. Ben resmi yazıdan anladığımı yazdım.

habibocak' Alıntı:
Hocalarım,

Burada önemli bir noktayı belirteyim. FP-BT rehberliği olmayan günler demek "dersin olduğu günler" demek.

Örnek 1 : Haftada 14 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7+7 olarak toplu halde iki güne sığdırılır ve o günlerde nöbet tutabilir. Yani bu iki gün FP-Btr değildir. 2 gün ders 3 gün FP-Btr'dir.

Örnek 2 : Haftalık 8 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7 saati bir güne sığdırılır ve o gün nöbet tutabilir.

Örnek 3 : Haftalık 4 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri bir günü doldurmayacağı için nöbet tutmaz. Nöbetler günlük tutulur.

Örnek 4 : Haftalık 20 saati olan bir FP-Btr'nin bu ders saatleri okul idaresi tarafından 7+7+6 olarak 3 güne sığdırılması gerekirken 4+4+4+4 olarak dağıtılırsa yine nöbet tutmaz. Fakat bu şekilde bir dağıtım yapılması doğru bir uygulama değildir.

Habib hocam Necdet Sarı tenefuslerde de btr oldugumuzu yazdi. Nasil olacak simdi?

msa' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
Hocalarım,

Habib hocam Necdet Sarı tenefuslerde de btr oldugumuzu yazdi. Nasil olacak simdi?

Hocam,

Necdet Bey burada yazdıklarını keşke resmi yazıda yazsaydı. Kimseyi zor durumda bırakmaz ve kimse İl/İlçe ve okul yönetimleri ile karşı karşıya kalmazdı.

Arkadaşlar nöbet olayını anlatayım neden bu ibareler olduğunu söyleyim.
1-Öncelikle kendi okulunuzda fp btr iseniz dersinizin olduğu gündede boş günlerdede nöbet tutumazsınız.
2-Başka bir okulda btr iseniz.Kendi okulunuzda btr görevi yürütmediğiniz için ve o gün içinde btr olarak görevlendirildiğiniz diğer okula gidemeyecek kadar dersiniz varsa o gün nöbet tutabilirsiniz."Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir." ibaresi buradan gelmektedir.
Peki neden bu madde konuldu sebebi tereddüt edilen husulardaki açıklamadan dolayıdır.Çünkü açıklamada nöbet verilemez derken tenefüslerde rehberlik edeceği için diye ibare vardı .
"11.BTRehberliği görevini yürüten öğretmenlere
Ek-1’de belirtilen görevlerindışında nöbet görevide dâhilolmak üzere başkabir görev verilmeyecektir.
-BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenler eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde (teneffüssaatleri de dahil), ilgi (a) yazı ekinde belirtilen görevler doğrultusunda
öğretmen ve öğrenciler için BT rehberliği görevlerini yürüteceklerdir.İlgili öğretmenlere nöbet görevi de dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir.
"
Bunu okuyan müdür sen bizim okulumuzun bt rehber öğretmeni değilsin tenefüste nöbet tutman gerekir diye yorumladı ve bana nöbet yazdı.Mecburen nöbet tuttuk.

KISACASI öğretmen başka okulda btr ise tüm gün dersinin olduğu zaman kadrosunun bulunduğu okulda nöbet tutabilir.Yazdıklarımı düzgünce okuyan arkadaşlarda bana hak vereceklerdir.

kdoksan' Alıntı:
1-Öncelikle kendi okulunuzda fp btr iseniz dersinizin olduğu gündede boş günlerdede nöbet tutumazsınız.
2-Başka bir okulda btr iseniz.Kendi okulunuzda btr görevi yürütmediğiniz için ve o gün içinde btr olarak görevlendirildiğiniz diğer okula gidemeyecek kadar dersiniz varsa o gün nöbet tutabilirsiniz."Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir." ibaresi buradan gelmektedir.
Peki neden bu madde konuldu sebebi tereddüt edilen husulardaki açıklamadan dolayıdır.Çünkü açıklamada nöbet verilemez derken tenefüslerde rehberlik edeceği için diye ibare vardı .
Ek-1’de belirtilen görevlerindışında nöbet görevide dâhilolmak üzere başkabir görev verilmeyecektir.
-BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenler eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde (teneffüssaatleri de dahil), ilgi (a) yazı ekinde belirtilen görevler doğrultusunda
öğretmen ve öğrenciler için BT rehberliği görevlerini yürüteceklerdir.İlgili öğretmenlere nöbet görevi de dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir.
"
Bunu okuyan müdür sen bizim okulumuzun bt rehber öğretmeni değilsin tenefüste nöbet tutman gerekir diye yorumladı ve bana nöbet yazdı.Mecburen nöbet tuttuk.

KISACASI öğretmen başka okulda btr ise tüm gün dersinin olduğu zaman kadrosunun bulunduğu okulda nöbet tutabilir.Yazdıklarımı düzgünce okuyan arkadaşlarda bana hak vereceklerdir.
:alkis:

kdoksan' Alıntı:
"

Ben bunu anlatmaya çalışıyorum ama bazı arkadaşlar değişik yorumluyor. Mantıklı olan bu. Necdet Sarı da bu şekilde açıklasaydı kimse kafasına göre yorumlayamayacaktı.

msa' Alıntı:
kdoksan' Alıntı:
"

Ben bunu anlatmaya çalışıyorum ama bazı arkadaşlar değişik yorumluyor. Mantıklı olan bu. Necdet Sarı da bu şekilde açıklasaydı kimse kafasına göre yorumlayamayacaktı.
Hocam,

Sorunun ana kaynağı yazının net olmamasıdır. Net olsa yoruma gerek kalmaz.

Yazı net aslında;
Çalıştığı okulda BTR görevi yapan arkadaş nöbet tutmaz, çünkü her gün BTR dir.
Çalıştığı okuldan başka bir okulda BTR görevi yapan arkadaş, kadrosunun bulunduğu okulda sadece derse girdiği için bu günlerden birinde nöbet de tutacaktır.
Bu kadar basit...

Geri