BT sınıflarının temizliği

Kodla Büyü
Arkadaşlar BT sınıfları yardımcı hizmetlilerin görev alanında değil mi? Niçin temizlememek için türlü bahaneler üretiyorlar acaba? Bizim mi yoksa, idarecilerin mi uyarması gerekiyor bu konuda? Söylemekten dilimde tüy bitti, bıktım artık! :x :x :x

Çözüm bulmam lazım bu konuya :idea:
fikri olan var mı?

hiç hoş bi durum değil gerçekten,bizim sınıf genelde hergün temizleniyor yardımcı personel tarafından,ama ben de düzenli tutmak adına elimden gelen herşeyi yapıyorum...tabi ki bu görev personelin,bizim müdür yardımcısı sağolsun bu konuda çok disiplinli,kimse kaytaramıyo yani...

hocam bt sınıflarının temizlenmesi gerçektem çok büyük sorun. bir gün önce sınıfı temizliyorum bırakıyorum ben çıktıktan sonra 1-2-3 ler derse giriyor ve ertesi gün geldiğimde yerler çamurdan görünmüyor. ve zannedersinizki 1 aydır el değmemiş. ben bi kaç öğrenci ile beraber temizliyorum hizmetli paspas çekiyor(tabi hizmetliyi bulabilirsek).

hocam ne yazıkki, 3 ayrı okul var bende hepsinde aynı şey, hademe yada hizmetli sıfatındaki zatın görev kapsamına girmiyormuş...
sanki bt öğretmeninin lab temizliğinden sorumlu olmasıyla ilgili yönetmelik varmış gibi bu görevi dayatıyorlar bize,
ben istemeye istemeye köy okulunda öğrencilere yaptırmak zorunda kaldım... diğer okullarda ise hizmetlilere yüzsüzlük yaparak söylüyorum, ısrar ediyorum mecbur kalıp yapıyorlar...

saygı değer hocam idareye bildirin. İdareye eğer sınıf temizlenmeyecekse nöbetçi öğretmen ile birikte tutanak tutacağınız belirtin.

Bakalım bizim paşa hizmetliler paşa paşa temizlerler merak etmeyin.

bizim müdür eğer sabah geldiğinde temiz değilse derse girme diyor bana :D

ayhangunes hocam bu konuda şanslısınız. bizim idareciler topu bana atıyor, kaçak oynuyorlar. Biz söyledik sen de söyle diyorlar. Acaba onlara görevlerimizi değişmeyi mi teklif etsem? :idea: :idea: :idea:

Evet Bilgisayarlara dokunmamak kaydıyla hizmetliler düzenli olarak temizlemesi gerek Yoksa sürekli sirkülasyondan ötürü çok pisleniyor.

Ayrıca dönüşümlü olarak haftada 1-2 kere sınıflardaki öğrencilerede ıslak mendil vs..masalarını klavyelerini temizletiyorum. Hizmetliler bozacam diye zaten dokunmuyor.

Düzenli olmassa BT- Lab olmaktan çıkar. :(

bizimkinin eğer keyfi yerindeyse temizliyor. haftada bir ya da iki kere temizlerse eywallah yine

hocam hiç uğraşmayın muhatap olmayın idare ile konuşun oda fayda etmezse hocamın dediği gibi tutanak tutun..

Haftada bir kere süpürürse ne mutlu bilgisayarları öğrencilerle silmek zorunda kalıyorum...

GECENÖBETÇİSİ' Alıntı:
emily_deu' Alıntı:
... hademe yada hizmetli sıfatındaki zatın görev kapsamına girmiyormuş...

hocam gerçekten ciddi misiniz bu konuda?
eğer öyleyse diğer sınıfları da temizlemesinler. Sınıf rehber öğretmenlerine temizlettirsinler.
evet ciddiyim kendi memleketimde hemşehrim dediğim insanların bana verdiği cvp bu, hizmetlinin görevi sınıfların temizliğiymiş, kalorifer bakımıymış... bt sınıfı sonradan çıkmışmış... yada bi iş yapmaları için yüksek ricalar sunmam gerekiyormuş...
bende her defasında ısrarla gürültülü olarak söylüyorum... derler ya dinsizin hakkından imansız gelir diye o gibi... :wink:

sene başında hizmetlilerin görevleri kendilerine tebliğ edilirken en son "okul müdürünün vereceği diğer görevler" diye bir madde var. Bu maddeyi iş olsun diye koydular o zaman.

ben öğrencilere terlik getirtiyorum çok çabuk kirlenmiyor.kirlenincede temizliği öğrencilerle birlikte ben yapıyorum hizmetli (istemeyerek) süpürünce pclerin üzerindeki tozu temizlemek daha zor oluyo.

yer temizliğinden hademe sorumlu ama yaptırana kadar da canım çıktığı olmuştu, hatta müdürün yanında dedim diye bana niye öyle onun yanında dedin dedi, ben de bakarız deme demiştim ama benim 3 dersimi yemişti neyseki müdür de ona söylediği için yapıyor, fakat yine ben sorumluyum temiz bırakılmasından her sınıf kullanıyorum haftada 2 gün (1 gün tam 2 gün yarım yarım ) bulunuyorum okulda ve diğer derslerde de kullanılıyor, bilgisayarları öğrencilere sildiriyorum, bu hafta başı da bilgisayarlara örtü geldi de biraz daha temiz olacak gibi yarın öğleden sonra göreceğim bakalım :S

benim kızdığım olay da orayı herkesin kullanıp müdür beyin bana kızmasıydı o okulda 2 gün kalmama rağmen neyse ki anlıyor artık ...

Bizim laboratuvarın hizmetçiyle uzaktan yakından ilgisi yok. 5 ayda bir paspas bile yok yani. Siz de şükredin halinize.

Allah razı olsun öğrencilerim teklif ediyorlar," Hocam burasının temizliğe ihtiyacı var diye." Ben de tamam temizleyelim diyorum. Öğle arasında yapıyoruz temizliğimizi.

@lperen' Alıntı:
Bizim laboratuvarın hizmetçiyle uzaktan yakından ilgisi yok. 5 ayda bir paspas bile yok yani. Siz de şükredin halinize.

Allah razı olsun öğrencilerim teklif ediyorlar," Hocam burasının temizliğe ihtiyacı var diye." Ben de tamam temizleyelim diyorum. Öğle arasında yapıyoruz temizliğimizi.
e sizin çocuklar (öğrenciler) sık sık hastalanıyorlardır... o kadar elin değdiği o kadar çocuğun hareket ettiği bi alanda temizlik yoksa hastalık olmaz mı???

İş müdürde biter. Müdür "yap" diyemiyorsa, hizmetli seni takar mı? Taktırsan da tatsızlık olur.

Sanırım hakkını aramayan, arayamayan, arattırılmayan, müdürlerin gücünün yettiği tek personel grubu öğretmenler bu MEB camiasında.

Ne demek görev alanına girmiyormuş? Rehber öğretmenler(!) bunlara da mı akıl vermiş veya tersi.

Tek tek temizlemeleri gereken yerlerin isimleri ve açıklamalarımı yazılmalıymış? Temizlik kimin görevi okulda yahu?

emily_deu hocam haklısınız. Sonuçta bütün öğrencilerin kullandığı bir ortam. herşey olabilir.Tuvaletlerin temizliği ne kadar önemli ise BT sınıfının temizliği de o kadar önemli aslında ama ne yazık ki durum ortada.

Hademelerin görevi değilmiş, öğrenciler temizleyecekmiş, öğrenciler maşallah iyi temizliyor, bilgisyaraları toz içinde bırakıyorlar.
bizim bahçe çamur içinde gerisini siz tahmin edin..

discovry' Alıntı:
Hademelerin görevi değilmiş, öğrenciler temizleyecekmiş, öğrenciler maşallah iyi temizliyor, bilgisyaraları toz içinde bırakıyorlar.
bizim bahçe çamur içinde gerisini siz tahmin edin..

Bizde de tam tersi. Öğrenciler çok iyi temizliyor, hademeler toz içinde bırakıyor.

Öğrencilerin BT sınıflarının temizliğine katılmalarıyla ilgili bir yazı hatırlıyorum, fakat kesinlikle bir mecburiyet değildi, olamazda.

yani ben öğrenci olsam hayatta temizlemem bt sınıfını yada başka bi yeri, çocuklar oraya eğitilmeye geliyorlar ama maşalah okul içinde nöbetçilik adı altında her türlü işe koşuluyorlar... bence öğrenci hakları diye bişey olmalı... :!:

Temizlik alışkanlığı kazanmaları açısından iyi bir etkinlik(!) olur ama öğrencilere de her zaman yaptıramayız ki hocam. Birisi çıkar şikayet eder kabak yine bizim başımızda patlar. :?

emily_deu' Alıntı:
@lperen' Alıntı:

e sizin çocuklar (öğrenciler) sık sık hastalanıyorlardır... o kadar elin değdiği o kadar çocuğun hareket ettiği bi alanda temizlik yoksa hastalık olmaz mı???

Hocam temizlik yok demedim ki öğrencilerimle beraber temizliyoruz dedim ben. Yanlış anlaşılma olmasın...

Sürekli havalandırma da yapıyorum tabii ki, değilse çocuklardan önce ben hastalanırım.

emily_deu' Alıntı:
yani ben öğrenci olsam hayatta temizlemem bt sınıfını yada başka bi yeri, çocuklar oraya eğitilmeye geliyorlar ama maşalah okul içinde nöbetçilik adı altında her türlü işe koşuluyorlar... bence öğrenci hakları diye bişey olmalı... :!:

Hocam tabii ki onlar istekli olursa olur bu iş. Sizin gibi düşünen öğrenciler de var ve haklılar da. Bize yardıma istekli öğrenciler geliyor. Ben de "Allah Razı Olsun." diyorum.

Nöbetçilere gerçekten çok gereksiz işler veriliyor ben buna kesinlikle karşıyım.

bizm hizmetliler de aynı şekilde hocam. yalvar yakar 2 ayda bir temizlik yaptırabiliyoz.Ondan sonrada siz BT sınıfını çok pis kullanıyosunuz, burasını öğrenciler kullanıyor o yüzden öğrenciler temizlesin deme pişkinliğinde de bulunuyorlar.

arkadaşlar öğrenciler çalıştığı labratuvarı temizlemek zorunda imiş dediler,bilgisayar hocası öyle diyor valla bilmiyorum,

Geri