Btr çalışma saatleri nasıl belirlenir?

Kodla Büyü

azen37

Üye
Ders başlangıç bitiş saatleri 08.30 - 15.30 arasinda olan okulda Bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olarak görevlendirildiğimiz günlerde çalışma saatlerimiz nasıl olmalı?

Ders başlangıç bitiş saatleri 08.30 - 15.30 arasinda olan okulda Bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olarak görevlendirildiğimiz günlerde çalışma saatlerimiz nasıl olmalı?
hocam bununla ilgili resmi bir yazı varmı?

Her sene hatta her dönem aynı muhabbet. Değişir mi acaba diye mi oluyor bu muhabbetler anlam veremiyorum. Kimseyi yargılamak değil amacım ama ne bileyim aynı muhabbetlerin olması da garibime gidiyor. 11-15 kasım ara tatil öncesindeki en geç bir hafta evvel belki de iki hafta evvel ara tatilde btr okula gidecek mi konuları havada uçacak. Aşağıdaki madde açık ve net bir şekilde yazıyor. Tatilin adı ne olursa olsun btr tatilde okula gitmez. Onu da şimdiden söyleyeyim.

bkz. Fatih Projesi BT Rehberliği Görevlendirme Esasları

9. Kadrosunun bulunduğu okul dışında görevlendirilen öğretmenlerin görevlendirildiği
okula ulaşım süresi de dikkate alınarak ders dışında kalan zamanlar haftalık ders
çizelgesinde “Fatih Projesi BT Rehberliği” görevi olarak belirtilecek ve ilgili
öğretmenin bu saatler içinde görevlendirildiği okulda çalışması sağlanacaktır. Haftalık
ders çizelgeleri Fatih Projesi BT Rehberliği görevine engel olmayacak şekilde
hazırlanacak olup BT Rehber öğretmenleri görevlendirildikleri okulun eğitim öğretim
saatlerinde görev yapacaklardır.

Yani kendi okulunuz kaçta başlarsa o zaman başlar, ne zaman biterse o zaman biter.
Başka okulda görevliyseniz yine o okul saat kaçta başlarsa o saatte başlar, ders kaçta biterse o saatte biter. Diğer okula gün içinde geçiyorsanız dersiniz kendi okulunuzda bittikten sonra okula geçersiniz kaçta orada olursanız ders bitimine kadar göreviniz sürer.

Kaynak : https://denizli.meb.gov.tr/www/btr-ogretmen-evraklari/icerik/3880

Her dönem başı btr toplantısında da il koordinatörleri bunu toplantıda açıklar. En azından bizim koordinatörler hep açıkladı. Diğerleri de açıklıyordur muhtemelen.

Resmi şekli budur ama idareniz iyi niyetlidir, sizin de iyi niyetli olarak çalıştığınızı görür, işiniz olması yada vb durumlarda esneklik gösterir size yardımcı olur orası ikili ilişkilere bakar.

Son düzenleme:
günde 4 saat okulda kalıyorsan yeterlidir hiç bir iş yapmasanda yapsanda,
hoş bilişimciler dayanamaz yine birşeyleri eline alır tamir eder 4 saat olur 7-8 saat.
geçmişte bir yerde okumuştum ilk ders saatinden sonra başlar son ders saatinden önce biter
sebebi ilk ders saatinden sonra sorunlar oluşursa bildirilir haliyle son ders saatinde de bildirilen soruna bakılmaz çünkü yetişmeyecektir yarın için programlanır bakman gereken birşeyse.
Ama genel olarak idarenizle aranızdaki ilişkilerle alakalıdır geçimsiz bir idare ile çalışıyorsanız onlara herşey mübah öğretmenlere herşey haramdır
yani yönetmeliğe göre bile her işi yapsanız kulp takarlar öğretmenlerin moralini bozmak için ağalık taslamak için böyle tiplerde var,
çok iyi anlayışlı işin yoksa gidebilirsin birşey olursa haber veririz yarın bakarsın anlayışında olan orada durmandan ziyade sana ve yaptığın işe değer veren
güzel ahlaklı insanlarda var.
yani insan oğlu tek bir kalına sığmıyor ama esas önemli olan sizin duruşunuz siz nasıl koz verirseniz, her işin altına eğilirseniz
sizi her daim yanlarında amele olarak görmek isterler üstünede oh kebab hiç bir iş yapmadan 18 saat ek ders alıyorsun bile derler yüzünüze bu tiplerle de geçmişte çalıştım yani yaptığın işin hiç bir kıymeti yok okul onların babalarının malı sende marabasın gibi davranan ahlaksızlarda vardı,
veya sınırlarınızı korursanız haddinizin aşılmasına izin vermezseniz bir müddet sonra size zaten saygılı olmaya başlıyorlar eşek yerine koymuyorlar günlük işiniz çıktı mı bile gidip gelseniz lafı bile olmaz deyip müsamaha gösterebiliyorlar çünkü siz onlara insan olduğunuzu kanıtladınız bir şekilde vs ...vs..

Ayrıca herşey yönetmelik maddeyse bunlar işe koşulsa bugün nerdeyse okulların %95 inden müdür ve müdür yardımcılarının görevden alınması gerekir hepiniz biliyorsunuzdur sebebini

Son düzenleme:
günde 4 saat okulda kalıyorsan yeterlidir hiç bir iş yapmasanda yapsanda,
hoş bilişimciler dayanamaz yine birşeyleri eline alır tamir eder 4 saat olur 7-8 saat.
geçmişte bir yerde okumuştum ilk ders saatinden sonra başlar son ders saatinden önce biter
sebebi ilk ders saatinden sonra sorunlar oluşursa bildirilir haliyle son ders saatinde de bildirilen soruna bakılmaz çünkü yetişmeyecektir yarın için programlanır bakman gereken birşeyse.
Ama genel olarak idarenizle aranızdaki ilişkilerle alakalıdır geçimsiz bir idare ile çalışıyorsanız onlara herşey mübah öğretmenlere herşey haramdır
yani yönetmeliğe göre bile her işi yapsanız kulp takarlar öğretmenlerin moralini bozmak için ağalık taslamak için böyle tiplerde var,
çok iyi anlayışlı işin yoksa gidebilirsin birşey olursa haber veririz yarın bakarsın anlayışında olan orada durmandan ziyade sana ve yaptığın işe değer veren
güzel ahlaklı insanlarda var.
yani insan oğlu tek bir kalına sığmıyor ama esas önemli olan sizin duruşunuz siz nasıl koz verirseniz, her işin altına eğilirseniz
sizi her daim yanlarında amele olarak görmek isterler üstünede oh kebab hiç bir iş yapmadan 18 saat ek ders alıyorsun bile derler yüzünüze bu tiplerle de geçmişte çalıştım yani yaptığın işin hiç bir kıymeti yok okul onların babalarının malı sende marabasın gibi davranan ahlaksızlarda vardı,
veya sınırlarınızı korursanız haddinizin aşılmasına izin vermezseniz bir müddet sonra size zaten saygılı olmaya başlıyorlar eşek yerine koymuyorlar günlük işiniz çıktı mı bile gidip gelseniz lafı bile olmaz deyip müsamaha gösterebiliyorlar çünkü siz onlara insan olduğunuzu kanıtladınız bir şekilde vs ...vs..

Ayrıca herşey yönetmelik maddeyse bunlar işe koşulsa bugün nerdeyse okulların %95 inden müdür ve müdür yardımcılarının görevden alınması gerekir hepiniz biliyorsunuzdur sebebini
hocam senin başkalarıyla işin ne kıyas yapmaya ne gerek var. biz görevimizi yapıyoruz öğretmen ve öğrecilere yardımcı olmaya rehberlik etmeye çalışıyoruz. btr için hazırlanmış bir yönetmelik var işine gelen kabul eder işine gelmeyen görevi kabul etmez. kimseye zorla yaptırmıyorlar. kafanıza göre 4 saat dur diyerek insanları yanlış yönlendirmeyin. herkes bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. doğrusu yönetmelikte yazıyor başka bir arkadaşımızda maddeyi paylaşmış. bu madde hem kendi okulu hem de başka okul için geçerli.

kimseyle işim yok hocam şahsen işim bitmediyse hafta sonuda bazen gece 11-12 lere kadar okulda çalıştığım oluyordu.
burdaki esas mesele bazı idarecilerin kişileri mesai kavramı üzerinden zaptu rapt altına alma şabası neticesinde
bazı arkadaşların çalışma şevkinin kırılması vs. yoksa btr olupta haftada 1-2 gün dersi olan gün dışında okula uğramayan kişileride biliyorum(müdürün kankası dostu vs. çoğunluğuda sertifika ile btr olanlardı)
yani çokta şapmamak lazım oytun hocanın dediği gibi.akışına bıraksın gitsin.

Son düzenleme:
Her sene hatta her dönem aynı muhabbet. Değişir mi acaba diye mi oluyor bu muhabbetler anlam veremiyorum. Kimseyi yargılamak değil amacım ama ne bileyim aynı muhabbetlerin olması da garibime gidiyor. 11-15 kasım ara tatil öncesindeki en geç bir hafta evvel belki de iki hafta evvel ara tatilde btr okula gidecek mi konuları havada uçacak. Aşağıdaki madde açık ve net bir şekilde yazıyor. Tatilin adı ne olursa olsun btr tatilde okula gitmez. Onu da şimdiden söyleyeyim.

bkz. Fatih Projesi BT Rehberliği Görevlendirme Esasları

Yani kendi okulunuz kaçta başlarsa o zaman başlar, ne zaman biterse o zaman biter.
Başka okulda görevliyseniz yine o okul saat kaçta başlarsa o saatte başlar, ders kaçta biterse o saatte biter. Diğer okula gün içinde geçiyorsanız dersiniz kendi okulunuzda bittikten sonra okula geçersiniz kaçta orada olursanız ders bitimine kadar göreviniz sürer.

Kaynak : https://denizli.meb.gov.tr/www/btr-ogretmen-evraklari/icerik/3880

Her dönem başı btr toplantısında da il koordinatörleri bunu toplantıda açıklar. En azından bizim koordinatörler hep açıkladı. Diğerleri de açıklıyordur muhtemelen.

Resmi şekli budur ama idareniz iyi niyetlidir, sizin de iyi niyetli olarak çalıştığınızı görür, işiniz olması yada vb durumlarda esneklik gösterir size yardımcı olur orası ikili ilişkilere bakar.
bulunduğum okulda 14 yıldır bu görevi yapıyorum. ve idarecim bana formatörlüğü ilk teklif ederken ben 9:00-15:00 okulda olurum dedim. (okul saatleri 8:10-15:10) o da tabi hocam siz nasıl isterseniz dedi ve yıllardır bu şekilde devam ettik. ve inanın yıllardır bu konuyu tedaylı okumadım. şimdi yeni idareyle azıcık limoni kesin. ilk geldiğinde istersem sizi 08:00-17:00 tutarım demişti. ben de o zaman resmiyeti bilemeyince tutamazsınız demiştim de. şimdi de konu açılınca sorayım dedim. tş ederim

Odadaki file dikkat çekmek istiyorum ben de, eğer bizler aslen öğretmen isek ve önceliğimiz ders görevimizi tamamlamak ise (BTR görevlendirme esasları yazısı 3. madde) ve BTR olarak yaptığımız görev de haftalık ders çizelgesine bu şekilde yazılıyorsa (BTR görevlendirme esasları yazısı 9. madde) neden bizler idareci değilken eğitim öğretim saatlerinde tamamen okuldayız ve eğer idareciler ile aynı kategoride ek ders alıyor isek (MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VEEK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR madde 16 c bendi 2) yaz tatillerinde göreve devam etmiyor ya da 17.30'a kadar mesai tutmuyoruz. Öğretmen isek neden ders programımızda 40 saat var, idareci isek neden öğretmen gibi okuldayız? Tabii ki bu sorular bakanlık bizleri (hem btr hem de il ilçe eğitmenleri ve koordinatörler) geçici teknik personel olarak gördüğü sürece, bu görevler için kadro tahsisi yapılmadığı ve diğer yönetmeliklerle çelişkiler yaratan kısacık görev yazıları ve cevap yazıları ile geçiştirildiği sürece cevapsız kalmaya devam edecektir.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

bulunduğum okulda 14 yıldır bu görevi yapıyorum. ve idarecim bana formatörlüğü ilk teklif ederken ben 9:00-15:00 okulda olurum dedim. (okul saatleri 8:10-15:10) o da tabi hocam siz nasıl isterseniz dedi ve yıllardır bu şekilde devam ettik. ve inanın yıllardır bu konuyu tedaylı okumadım. şimdi yeni idareyle azıcık limoni kesin. ilk geldiğinde istersem sizi 08:00-17:00 tutarım demişti. ben de o zaman resmiyeti bilemeyince tutamazsınız demiştim de. şimdi de konu açılınca sorayım dedim. tş ederim
8-17 arası kimse tutamaz hocam. Elazığ'da ilçe milli eğitim müdürü ile zamanında kavga ettik. Ben okula varmadan okulu aramış bunu 8-17 okulda tutacaksın demiş müdüre. Müdür beni çağırdı hocam hayırdır diye. Dedim kapıştık. Böyle dedi telefonda dedi. Bende sen deseydin dururdum ama o istedi diye durmam dedim.

Hocam ders saatin belli seni nasıl tutayım o saate kadar dedi.

FPBTR öğretmeninin görev saatleri okul ders saati ile sınırlıdır sabah 08:00 akşam 17:00 asla olamaz çünkü idareci değildir ikili öğretim yapan okullarda hangi devrede görevli ise o saatlerde sorumludur bu zaten 30.12.2015 tarihli yönergede açıkça yazıyor

yukarıda yönetmelikten bahsedenler olmuş, 3 senedir çok şükür meslek lisesindeyim, o zamanlar btr yönetmeliği yoktu, eğer varsa böyle bir yönetmelik paylaşır mısınız?

Geri