BTR öğretmeni neden ddh alamıyor?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar btr ogretmenleri neden 10 saate 1 saat verilen ders dışı ve hazırlık planlama ücreti alamıyor? Yani alamadığımızı biliyorum ama neden? Biz sonuçta kalan zamanda btr görevini yürütüyoruz ve diğer öğretmenler gibi derse hazırlık için ddh almamız lazım mantıken. Bu işi sendikal olarak veya başka bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Lafa gelince btr de olsanız maaş karşılığı doldurmanız gerekiyor deniyor ama icraate gelince siz btr ogretmenisiniz size ddh veremeyiz deniyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

ddh fiilen girilen dersler için ödenir. Rehber öğretmenler, idareciler ya da belirli bir görev için görevlendirilenlere bu görevleri karşılığında belirli oranlarda ekders karşılığı ücret ödenir. BTR olanlar ekders ücreti değil, ekders karşılığı ücret alır. Bu sebeple fiilen yapılmayan dersler için ddh ödenmez.

BTR ders dışı hazırlık ve planlama alır 15 saat ek ders+ 30 saat derse giren gibi 3 saat derse hazırlık ve planlama=18 saat nöbet klup egzesiz DYK varsa ayrı hesaplanır

ddh fiilen girilen dersler için ödenir. Rehber öğretmenler, idareciler ya da belirli bir görev için görevlendirilenlere bu görevleri karşılığında belirli oranlarda ekders karşılığı ücret ödenir. BTR olanlar ekders ücreti değil, ekders karşılığı ücret alır. Bu sebeple fiilen yapılmayan dersler için ddh ödenmez.
hocam 16 saat dersim var ve btr yim. neden alamıyoruz onu soruyorum. girmedigim ders için yani btr için istemiyorum zaten.

Çok netameli bir konu.
Baktığınızda fiilen derse giriliyor bu anlamda alınması gerekir gibi duruyor,
ama bir taraftanda 18 saat ekders yerine geçen görev ücreti alıyoruz...

Ben de aynı durumdayım ve DDH yazmıyorlar. Sorduğumda nedenine 18 Saat ders yerine geçen sabit ekders alıyorsunuz denildi.

Ekders hesaplanırken 30 saat derse giren öğretmen ek ders hesabında 15 maaş karşılığı 15 saat Gündüz 3 saat hazırlıktan olmak üzere toplam 18 saat ek ders alır. BTR 18 saat aldığından eşit oluyor.

Bu konuda Bakanlıktan görüş istenmesi gerekir. bence ek ders verilmeli.

(2) (Ek: 24/11/2008 tarihli ve 2008/14575 sayılı BKK) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Alamazsın.

(2) (Ek: 24/11/2008 tarihli ve 2008/14575 sayılı BKK) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Alamazsın.
Bu maddeye göre 2 saat kulüp de alınmaması gerekir.
Hem derse girip hem de bu maddeye göre görevlendirilen tek öğretmen BTR, o nedenle hazırlık planlama alınması gerekir.

BTR mevzuatı gereği, ek ders yönetmeliğinin 16. Maddesine göre haftalık 18 saat ek ders ödemesi yapılmaktadır. “Ek ders yönetmeliğinin aşağıdaki maddelerine göre;

Madde 4: Tanımlar

b) Aylık karşılığı ders görevi: Aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri,

f) Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri,

ğ) Hazırlık ve planlama görevi: Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumu öğretmenlerinin ders dışı hazırlık, planlama veya sosyal hizmetler gibi ek ders görevi sayılan etkinliklerini,

Madde 11- Hazırlık ve planlama görevi

(1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir,

Madde 16: (2) ……..diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar….. “;

hükümlerince, Madde 16’da aylık karşılığı ders ve ek ders ibareleri bulunup, Hazırlık ve Planlama görevi ile ilgili ibare olmadığı için ve Madde 16’ya göre yapılan görevlendirmelerde(BTR, Mebbis, Arge vb.); BTR dışında fiilen derse giren başka öğretmen olmadığı için BTR’nin Hazırlık ve Planlama ek ders ücreti alınması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca;
Ek ders görevi
MADDE 6
- (5) “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adı altında 2 saat kulüp ücreti ödenmesi de bunun kanıtı niteliğindedir.

Ayrıca; Fiilen yapılan nöbet görevi de ek ders ücretidir ve ödenmektedir.

Son düzenleme:
hocam valilik görevlendirmesi olan hiç bir öğretmen ddh alamaz diye biliyorum, ders yüküne bakılmaksızın 18 saat alır

yüksek lisans olayında da aynı, bizim ekderse yansıtılmıyor, fiilen girilen ders saatlerinde uygulanıyormuş

Geri