BTR Derse Hazırlık ve Planlama ücreti alır mı

Kodla Büyü

volkantb

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar BTR sosyal kulüp ek dersi alır çünkü ders dışında yapılıyor.
Peki derse hazırlık ve planlama ücreti alabilir mi. Örneğin 22 saat derse girdiğim okulumda aynı zamanda BTR yim. 22 saatlik dersin planlamasında +2 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmez mi. Neticede planlama da ders dışında yapılan bir faaliyet.
Memurlar. Net te ilgili bölümü de buraya yapıştırdım bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir.

Görevlendirilen Öğretmenlere, fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara "Hazırlık ve planlama görevi" başlıklı 11. maddesindeki; "(1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dahil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir." hükümlerince Öğretmenler ayrıca 2 saat sınıf öğretmenliği ve 3 saat ders dışı hazırlık görevlerine binaen extra 5 saat ek ders ücreti alabilmektedir. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının 10 saat dersi için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecektir.

https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

18 saat ek ders alarak zaten +3 saati almış olur.
30 saat ders+btr
15 saate kadar maaş karşılığı
Geri kalanı ekders
30+1den de 3 saat alırsınız
15+3=18 saat ek ders ücreti

Bence 18 saat sabit yerine bunun bir kriteri olmalı.

1. Akıllı tahta sayısı deniyor, minimum tahta sayısı 6 mı 8 mi ne, ama maksimum için bir sınır yok.

2. Ortaokulda 7 saat ders var, belki ders süreleri kalıcı olarak 30 dakika olacak, lisenin 40 kalacak. Ayrıca liselerde 8, çpal ve mtal'lerde 9-10 saat ders var, belki bazı okullarda daha da fazladır. 11-12 saat saat bile hayal meyal hatırlıyorum, İstanbul ya da Gebze sanki. Okulda kalma/mesai süresi arasında uçurum var.

Yani 15 akıllı tahtası olan bir ortaokul ile 11 tahtası olan bir meslek lisesinin iş yükü kesinlikle eşit değil.

Bu durumda adil bir ücretlendirme yok bence.

1. Akıllı tahta sayısı deniyor, minimum tahta sayısı 6 mı 8 mi ne, ama maksimum için bir sınır yok.

2. Ortaokulda 7 saat ders var, belki ders süreleri kalıcı olarak 30 dakika olacak, lisenin 40 kalacak. Ayrıca liselerde 8, çpal ve mtal'lerde 9-10 saat ders var, belki bazı okullarda daha da fazladır. 11-12 saat saat bile hayal meyal hatırlıyorum, İstanbul ya da Gebze sanki. Okulda kalma/mesai süresi arasında uçurum var.

Yani 15 akıllı tahtası olan bir ortaokul ile 11 tahtası olan bir meslek lisesinin iş yükü kesinlikle eşit değil.

Kesinlikle doğru bir noktaya temas ettiniz. Mevzuat öyle hazırlanmalı ki he esnek olmalı ama herkes de bir tarafa çekmemeli, hem de sınırlar öyle konmalı ki adalet sağlanmalı.
Meslek lisesindeyim 40 tahtamız var. Eğitim saatleri 08:00 - 17:00 arasında. BTR görevlendirmelerinde listede olmamıza rağmen tercih edip, gelen yok. Şahsen ben de istemezdim zaten.
Ortaokulda çalışıyor olsam yine de BTR istemezdim. Mevcut çalışma şartlarıyla yapılacak bir iş değil.

18 saat ek ders alarak zaten +3 saati almış olur.
30 saat ders+btr
15 saate kadar maaş karşılığı
Geri kalanı ekders
30+1den de 3 saat alırsınız
15+3=18 saat ek ders ücreti

BTR mevzuatında böyle bir hesaplama yöntemi yok. Ek ders yönetmeliğini baştan sona okumanızda fayda var.Sizin düşüncenize göre Ortaokulda BTR 35, Lisede 40 saat okulda.

22 saat derse giren bir öğretmen BTR olamaz diye biliyorum. Olmamalı da zaten dersi olan bir öğretmen neden BTR olsun ki?

Kaç saat derse girerse girsin değişmez bu, haftada 18 saat alır ek ders

BTR mevzuatında böyle bir hesaplama yöntemi yok. Ek ders yönetmeliğini baştan sona okumanızda fayda var.Sizin düşüncenize göre Ortaokulda BTR 35, Lisede 40 saat okulda.

Mevzuatlarda bunun gibi hesaplamlar yapılmaz hocam. Siz mevzuatta belirtilen esasları uygularsiniz. Btr ders çizelgesinde 30 saat ders yazılır. Bilisim dersi kaç saat ise o yazılır geri kalan zaman 30 saate tamamlanana kadar Btr olarak işlenir. Normal bir öğretmen nasıl 30 saat derse girerse btr için de öyledir. Sınıf almadığı için +2 yazılmaz hocam. Nöbet ve kulüp ayrı bir konu tabiki. Nöbet tutarsan eksta alırsın ama kulüp için çeşitli yorumlar var. Dolayısıyla 30 saat ders yükü için de +3 saat verilir. 18 saat oradan gelir hocam. Siz de ekders yönetmeliği ile birlikte btr mevzuatini birlikte sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Bunun yanında btr için liseyi bilemem (çalışmadığım için) ama ortaokulda 35 saat dersin olması sizin 35 saat okulda olacağınız anlamına gelmez. Ders programiniz btr görevi+ders =30 saattir.

Müdür yardımcıları 6 saat derse giriyor 4 saatin üzerinde dyk sı varsa 10 a 1 den kendine yazıyorsa bizde almalıyız ama yazıp yazmadıklarını bilmiyorum

Mevzuatlarda bunun gibi hesaplamlar yapılmaz hocam. Siz mevzuatta belirtilen esasları uygularsiniz. Btr ders çizelgesinde 30 saat ders yazılır. Bilisim dersi kaç saat ise o yazılır geri kalan zaman 30 saate tamamlanana kadar Btr olarak işlenir. Normal bir öğretmen nasıl 30 saat derse girerse btr için de öyledir. Sınıf almadığı için +2 yazılmaz hocam. Nöbet ve kulüp ayrı bir konu tabiki. Nöbet tutarsan eksta alırsın ama kulüp için çeşitli yorumlar var. Dolayısıyla 30 saat ders yükü için de +3 saat verilir. 18 saat oradan gelir hocam. Siz de ekders yönetmeliği ile birlikte btr mevzuatini birlikte sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Bunun yanında btr için liseyi bilemem (çalışmadığım için) ama ortaokulda 35 saat dersin olması sizin 35 saat okulda olacağınız anlamına gelmez. Ders programiniz btr görevi+ders =30 saattir.
BTR mevzuatında 30 saat ibaresi yok. Eğitim-öğretim saatleri ibaresi var. Bu da ortaokulda 35, Lisede 40 saat okulda kalmak demek. Dikkatli okuyun.

Kesinlikle katılıyorum size hocam, aklı başında birinin (işin içinde olan bizden biri) yönetmelik hazırlaması gerekir.
Öncelikle okul ders saati değil, rehberlikciler gibi 6 saat üzerinden çalışmamız lazım.
İkinci ve önemli sorun ise yine rehberlikcilerin öğrenci sayısına göre norm artışı gibi tahta sayısına göre BTR gorevlendirmesi yapılmalı. 8 tahtalı okulla 50 60 tahtalı okulda 1 kişinin çalışması adaletsiz oluyor.
Diğer bir husus ise bu işi sadece bilisimcilerin yapmasi gerekir.

Aslinda çok değil, belki temel maddeler ile çıkarılacak kisa bir yonetmelik bizim sorunlarımıza çözüm olacaktır. Tabi tüm bunlar için önce bransin bir sahibinin olması gerekir...

Hocam diğer konu başlığını açalı 2 yıl olmuş. Şuan BTR iseniz alabiliyor musunuz? Bu konuda mücadele edelim bir tane bile olumlu örneğimiz varsa
Şubat ayında bakanlıktan görüş istedik. Pandemiden dolayı henüz cevap gelmedi. Başka illerden de görüş istenilse, mutlaka birinden biri cevaplanacaktır.

Btr 30 saat üzerinden değerlendirilemez. Görevlendirme olduğu için 18 saat ücret alınır 15+3 şeklinde değil, Buda demek oluyor ki hazırlık ve planlama ücreti almıyoruz. Alamaz diye bir ibare görmedim ben ama sesimiz çıkmadığından 40 saat yeri geliyor mesai saati dışında da bir fiil çalışmaktayız. Kurs açmak istesen engel egzersiz engel nöbet var yok arası birşey kulüp sınıf engel iller kafasına göre takılıyor. Bunlara acil çözüm üretilmeli illerin keyfine bırakılmamalı

https://www.memurlar.net/haber/5803...itim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html?amp=1

Ders saatleri dışında olan herşeyden BTR öğretmeni ücretini alır ( bence )
Çünkü BTR görevi ders saatleri ile sınırlıdır.

Görevlendirme yazısında ders dışında kalan zamanlarda mevzuatına göre görev alabilir gibi bir madde vardı. Görev alıyorsa ek dersini de o mevzuata göre alir.
Hazırlık planlama da ders dışı olduğu için alabilmeli
( bence )

3 sene önce, kulüp alındığını belirtmeme ve kendim okulumdan almama rağmen, alınmayacağını söyleyen çokça arkadaş vardı. Sonuçta bakanlık yakın zamanda yazı göndererek kulüp alınacağını belirtti. Biz okul rehber öğretmenler gibi kendi haklarımızı savunmazsak hiç birşey alamayız. Mevzuat açık 16. Maddeye göre görevlendirilip(btr, mebbis,arge vb) bizden başka derse giren öğretmen yok. Girdiğimiz ek dersin hazırlık-planlama ücretini almalıyız.

3 sene önce, kulüp alındığını belirtmeme ve kendim okulumdan almama rağmen, alınmayacağını söyleyen çokça arkadaş vardı. Sonuçta bakanlık yakın zamanda yazı göndererek kulüp alınacağını belirtti. Biz okul rehber öğretmenler gibi kendi haklarımızı savunmazsak hiç birşey alamayız. Mevzuat açık 16. Maddeye göre görevlendirilip(btr, mebbis,arge vb) bizden başka derse giren öğretmen yok. Girdiğimiz ek dersin hazırlık-planlama ücretini almalıyız.
+1

BTR mevzuatında 30 saat ibaresi yok. Eğitim-öğretim saatleri ibaresi var. Bu da ortaokulda 35, Lisede 40 saat okulda kalmak demek. Dikkatli okuyun.
branşınız nedir öğretmenim.
btr olarak aldığım ek ders ücret saatinden hafta da 30+3 (ders varsa dersler beraber) bir dk fazla durmam yani sınıf öğretmeni dersi nasıl bittiğinde okuldan ayrılıyorsa yada diğer branşçılar (günlük 6 saat*5 +nöbet+ ek iş varsa yapmaktan keyif alabileceğim)zaten okulda boş durmayı da sevmem, elime aldığım işi biliyorsam yaparım bilmiyorsam biliyormuş gibi de yapmam. yani işimiz aslında kolay bazen biz zorlaştırıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
branşınız nedir öğretmenim.
birde aldığım ek ders ücret saatinden hafta da 30+3 (ders varsa dersler beraber) bir dk fazla durmam zaten okulda boş durmayı da sevmem, elime aldığım işi biliyorsam yaparım bilmiyorsam hiç biliyormuş gibi yapmam.
Branşım BT. Ne demek istediğini anlamadım

Geri