BTR + Egzersiz

Kodla Büyü
Değerli öğretmenlerim selamlar. Tecrübeli hocalarıma bir kaç sorum var.
1- Kodlama öğretmek için BT öğretmeni olarak ders saatleri dışında egzersiz kursu açabilir miyiz? (Herhangi bir sertifikam yok)
2- Başvuruyu nasıl ve ne zaman yapabiliriz?

Kodlama diye bir egzersiz yok o yüzden açamazsınız.
2- halk eğitim aracılığıyla Blok tabanlı robotik kodlama kursu açabilirsiniz. Bununlanilgili konu başlığı var bulabilirsiniz.

1- Kodlama öğretmek için BT öğretmeni olarak ders saatleri dışında egzersiz kursu açabilir miyiz? (Herhangi bir sertifikam yok)

Ne yazık ki dyk da bilişim teknolojileri, egzersizde de kodlama yok. Egzersiz açamazsınız. Halk oyunları, satranç, akıl oyunları, hemen hemen bütün spor dalları egzersiz listesinde var ama kodlama, robotik, bilişim yok.
Sadece halk eğitimde çeşitli kurslar var açabileceğiniz. Linkte kurs listeleri mevcut.
https://e-yaygin.meb.gov.tr/pagePrograms.aspx

Sayın Hocam bir konuda uyarmak istiyorum, ben bu sıkıntı nedeniyle iki kere kurs ücretimi alamadım.
Eğer hafta içi kurs açacaksınız, 15 saati doldurmuyorsanız, 15 saat olana kadar kursunuz maaş karşılığı sayılıyor. Diyelim 12 saat dersiniz var ve okul çıkışı 6 saat kurs açtınız. 3 saati maaş karşılığı, 3 saatinin sadece ücretini alabiliyorsunuz. Haftasonu bu durum yok.

Kodlamadan tübitakla ilgili 4006 vs proje sunma kapsamında ancak egzersiz açabilirsiniz.onun harici halk eğitim modüllerini araştırın.

Robotik kodlama egzersizi açtım ,hala da devam etmekte .Açılamaz diye soylemislerdi bana da ama planı hazırlayıp ilçeye gönderdim onay aldı

Robotik kodlama egzersizi açtım ,hala da devam etmekte .Açılamaz diye soylemislerdi bana da ama planı hazırlayıp ilçeye gönderdim onay aldı

Muhtemelen ilçe milli eğitim insiyatif kullanmış olabilir. Yada egzersiz listesinde olmadığından haberi yok.
Aslında dyk da bilişim teknolojileri olmalı ve egzersizde robotik kodlama olmalı.
Yıllar geçti hala bir düzenleme yapılamadı ne yazık ki. Her sene kurs baskısı oluyor üzerimde ve halk eğitimle uğraşmak istemiyorum. Benimle aynı saatlerde başka bir branştan öğretmen hem benim 2 katım ekders alıyor, hemde hizmet puanı alıyor.

Sayın Hocam bir konuda uyarmak istiyorum, ben bu sıkıntı nedeniyle iki kere kurs ücretimi alamadım.
Eğer hafta içi kurs açacaksınız, 15 saati doldurmuyorsanız, 15 saat olana kadar kursunuz maaş karşılığı sayılıyor. Diyelim 12 saat dersiniz var ve okul çıkışı 6 saat kurs açtınız. 3 saati maaş karşılığı, 3 saatinin sadece ücretini alabiliyorsunuz. Haftasonu bu durum yok.
Yanlış yapmışlar hocam, sadece kursu okul saatinde açmaması lazım, kendi öğrencisine de açacaksa zaten okul sonrasına kalır. BTR kaç saat derse girerse girsin girdiği dersin dışındaki zamanda btr görevi vardır kendi okulunun ders programına göre. Eğer öyle bir uygulama yaparlarsa, bir yerlerden de resmi yazı, görüş uydururlarsa, ya kursu vermeyin, ya da okulunuzla konuşup kesilen saat kadar siz de bt rehberliğinden kesin. Angarya yasaktır NOKTA.

Tübitak bilim olimpiyatlarına öğrenci hazırlama üzerinden haftalık 6 saatlik kurs açabilirsiniz. Bilgisayar ve yazılım kategorisi var. Halk eğitime gerek yok..

Tübitak bilim olimpiyatlarına öğrenci hazırlama üzerinden haftalık 6 saatlik kurs açabilirsiniz. Bilgisayar ve yazılım kategorisi var. Halk eğitime gerek yok..
hocam bu egzersizde bir zamanlama vs şartı var mı . ya da kabul edilmiş bir tübitak projesi olma şartı gibi .çünkü olmayan projeye ne öğrencisi hazırlayacağız mantık olarak.
not olarak şunu da ekleyim ben pandemiden önce 2 yıl robotik egzersizi yapmıştım. bu yıl ilçe onaylamadı

hocam bu egzersizde bir zamanlama vs şartı var mı . ya da kabul edilmiş bir tübitak projesi olma şartı gibi .çünkü olmayan projeye ne öğrencisi hazırlayacağız mantık olarak.
not olarak şunu da ekleyim ben pandemiden önce 2 yıl robotik egzersizi yapmıştım. bu yıl ilçe onaylamadı
bende de aynı idi, iki yıl önce robotik olarak açtım. bu sene red geldi. Müdür de bilim olimpiyatları olarak aç dedi,istediğiniz zaman plan yapıp onay alabilirsin hocam,sıkıntı olmaz.

https://suluova.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_09/17161907_2010-49_nolu_genelge.pdf
bu adreste 4.sayfada en altta bize uyan tek kategori tubitak oluyor. Sizde böyle açın..Hiç sıkıntı olmaz.6 saate kadar açabilirsiniz. Okulunuzdaki toplam ders saati sayısının %5'i kadar egzersiz açılabilir.

İlçe insiyatif almış olabilir hocam doğru söylüyorsunuz.Pandeminden önce de açmıştım yine robotik kodlama adı altinda onay almıştı.

Yanlış yapmışlar hocam, sadece kursu okul saatinde açmaması lazım, kendi öğrencisine de açacaksa zaten okul sonrasına kalır. BTR kaç saat derse girerse girsin girdiği dersin dışındaki zamanda btr görevi vardır kendi okulunun ders programına göre. Eğer öyle bir uygulama yaparlarsa, bir yerlerden de resmi yazı, görüş uydururlarsa, ya kursu vermeyin, ya da okulunuzla konuşup kesilen saat kadar siz de bt rehberliğinden kesin. Angarya yasaktır NOKTA.

Sayın Hocam, keşke dediğiniz gibi olsa doğru olan ama.
Ne yazık ki ek ders ve dyk ile ilgili ek ders ücretleri ile ilgili hususlarda direk hafta içi maaş karşılığı olarak geçiyor. Ve btr ile ilgili her hangi bir madde yok. Tabi il ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri arasında farklılıklar olabiliyor.
Ne yazık ki bu konuda iki farklı ilçede aynı uygulamadan muzdarip oldum.
Ben şu aşamadan sonra haftaiçi maaş karşılığına sayılacak kursu açmıyorum. İdareye durumu anlattım kurs istiyorsanız maaş karşılığımı doldurun diye.
Ama bulunduğunuz il veya ilçe ek dersi veririm diyorsa sıkıntı yok. Bir kez bir ilçe milli eğitim müdürü gönderin robotik kodlama egzersizlerini, ben hepsini onaylayacağım diyordu.

Sayın Hocam, keşke dediğiniz gibi olsa doğru olan ama.
Ne yazık ki ek ders ve dyk ile ilgili ek ders ücretleri ile ilgili hususlarda direk hafta içi maaş karşılığı olarak geçiyor. Ve btr ile ilgili her hangi bir madde yok. Tabi il ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri arasında farklılıklar olabiliyor.
Ne yazık ki bu konuda iki farklı ilçede aynı uygulamadan muzdarip oldum.
Ben şu aşamadan sonra haftaiçi maaş karşılığına sayılacak kursu açmıyorum. İdareye durumu anlattım kurs istiyorsanız maaş karşılığımı doldurun diye.
Ama bulunduğunuz il veya ilçe ek dersi veririm diyorsa sıkıntı yok. Bir kez bir ilçe milli eğitim müdürü gönderin robotik kodlama egzersizlerini, ben hepsini onaylayacağım diyordu.
Anladım hocam, ama bakanlıktan görüş talep etmemişsiniz sanırım, bence bakanlıktan görüş talep edin, ilçenizden bunu isteyin, daha sonra benzer problemlerle diğer arkadaşlar karşılaşmasın, en azından söyleriz ilçeye, siz böyle yorum yaptınız ama bakanlığın da böyle böyle görüşü var diye.

Benim de 12 saat dersim var . Az önce idare okul çıkışı egzersiz ya da halk eğitim kapsamında kurs açar mısın dedi ama ücret alıp alamayacağım konusunda tereddüt ettim. Bu konuda ilden ile farklı uygulamalar mı var acaba?

Benim de 12 saat dersim var . Az önce idare okul çıkışı egzersiz ya da halk eğitim kapsamında kurs açar mısın dedi ama ücret alıp alamayacağım konusunda tereddüt ettim. Bu konuda ilden ile farklı uygulamalar mı var acaba?
Egzersiz ve / veya hem kursu açabilirsiniz. Sorun olmaması gerekir ama bazı illerde bazen enteresan durumlar olabiliyor.

İdaren ile aran iyi ise, Tübitak egzersizi başlığı altında kodlama kursu açabilirsin. Kimsede sana bir şey demez. Ya da halk eğitim kursu şeklinde de açabilirsin.

Hocam halk eğitim kapsamında açtığın kursun tabiki ücretini alabilirsiniz. Buna engel yok resmi bu.

Dersim 15 saatin altında olduğu için eğitim öğretim saatleri dışında da olsa hafta içi kurs açmam sorun yaratır mı diye düşündüm. Halk eğitimden açmak mantıklı geldi bana da. Bu durumda olup HEM kapsamında okulunda kurs açıp ücretini alan var mı aranızda?

Dersim 15 saatin altında olduğu için eğitim öğretim saatleri dışında da olsa hafta içi kurs açmam sorun yaratır mı diye düşündüm. Halk eğitimden açmak mantıklı geldi bana da. Bu durumda olup HEM kapsamında okulunda kurs açıp ücretini alan var mı aranızda?

Sayın Hocam, emin ol öyle aç. İlden ile hatta ilçeden ilçeye değişiyor. Başıma geldi hafta içi açtığım kursun 15 saati doldurana kadar maaş karşılığı saydılar.
Saçma tamamen haksızlık ama durum bu. Hem dyk da hemde halk eğitimde aynı sıkıntıyı yaşadım. Egzersiz durumunu bilmiyorum. Haftasonu sıkıntı yok. Bu durum sadece haftaiçi.

egzersiz 15 saat hesaplamasında kullanılmıyor hocam

Geri