BTR görevi olmayan bir bilişimcinin görevi nedir? Lütfen yardım

Kodla Büyü
1. Hayır demeyi öğrenin.
2. Bilmiyorum demekten utanmayın.
3. Balık vermeyin balık tutmayı öğretin. Örnek: Okulun verdiği tablet var. Nasıl güncellerim gibi bir durumda. Ben bakıp halletmeye çalışayım değil youtube da videosu var diyerek ilgili videoya yönlendirin. Yapamıyorum denildiğinde bilgisayarcıya.
4. Sabah 6ta aradığınız da verdiğiniz tepki önemli. O saatte aransam hoş konuşmam.
5. Olacak işe yardımcı olun bu sizden birşey götürmez. Hatta sizi mutlu eder. Ama angarya işe girmeyin.
6. Bunlar zamanla kazanılan şeyler.

Hocam akşam 7 den sonra aramaları gerektiğinde bile iki dakika kusura bakmayın sözleriyle geçiyor zaman, wp den gönderilen işler için ise, okumuyorum ve içeriğe bakmıyor kenarda duruyor, arayana kadar da durur orada.
Arada bir wp yi kaldırıyorum kafamı dinliyorum,
20 tane grup var hepsi sessizde,
iş geldiği zaman anında bugün ve yarın bakamam diyorum. Gaz vermek gibi olmasın da sizin onlardan tek farkınız sizin kaliteniz ve bunu bildikleri için bunu sonuna kadar kullanırlar, o yüzden iyi insanlar, saygı duyan, sizi anlayanlar için çalışın işini yaptıran için değil.

Demişsiniz ki, bilgisayarcısın kim yapacak diyorlar, bu saygısızlık, bir kaç kez yeltendi dersim var ile kesip atıldı, orada kendi işlerini yaptırma yarışı başlamış, Beyzadeler bir tarafını büyütecek. işiniz zor, sonradan sınır belirlemek çok zor olur, bence burada yazan arkadaşların tavsiyelerini yorumlayıp kendi karakterinize göre bir yol çizin. Allah kolaylık versin

Buraya yazılanlar farazi değerlendirmeler değil, benim gibi meslekte 15 yılını devirenler ya da en az 7 yıllık öğretmenler hocam. O yüzden herkes ortak yaşadığını anlatıyor. Çünkü bize potansiyel olarak böyle bakılıyor. Saçma sorulara şaşırma. Çünkü öküze buzağı doğurtacak sorular bile gelir. Mesela ben varken başka bir öğretmen btr olsa bozulurdum eskiden. Şimdi bana ne diyebiliyorum. Bu olgunluğa eriştin mi işlem tamam:)

hocalarım başlığı şu sebepten dolayı açtım aklınıza ne gelirse tamir tumir işi hemen beni arıyorlar. Ben bu işleri pek sevmiyorum görevimiz olmadığına da eminim ama bana denilen hep şu oluyor bilişimci sensin kim yapacak sen yapmazsan oluyor. Çok sıkboğaz ediyorlar işten kaçmak değil nedenim. Ya yazılı yapacağım hoca boşver yazılıyı al şu kamerayı da 8lerin resimleri güncellenecek dedi birkaç rest çektim idareye bu kez cephe alıyorlar (dersim olmadığı güne nöbet gibi) hani bu başka türlü çözülemez mi diye sordum kendimce her yolu denedim.
Sayın Hocam mesleğin ilk yıllarında hepimiz dediklerinizi yaşadık malesef art niyetli öğretmen ve idareciler zaten yeni olmanızdan dolayı biraz da bunu yapabiliyor, sonra sonra politik olmayı öğreniyorsunuz.
Ben akşam saatlerinde mümkün olduğunca telefonumu kenara koyarım bakmam mesela niye açmadın dediklerinde ya kusura bakmayın çocuk telefonu istiyor o yüzden karar aldık evde telefonlara bakmıyoruz diyorum.(Akşam akşam seninle mi uğraşacağım mesai saatleri dışında beni arama demiyorum mesela)
Format için çok sık boğaz ettiler bu ara mesela ki okulun işleri de değil Hocam esnaf zaten kan ağlıyor ben bunu bedava formatlayınca onların hakkını yiyiyorum zaten ben de kendi pc mi esnafa formatlatıyorum 3-5 kuruş için ekonomi durmasın Hocam diyorum (banane lan senin bilgisayarından demiyorum)
Böyle böyle gelmemeye başlıyorlar tavır da almıyorlar, idare dünyası Hocam, sadece okulda da değil ki tüm hayatımız boyunca böyle herkes herkesten bir şey ister onları yönetmek bizim elimizde biraz da

hocam youtube dan bakın deyin. eskisi gibi çok bişey soran eden kalmadı artık. sanırım sizin okulununa özel bir durum. arkadaşlar da yazmışlar BİLMİYORUM deyin vaktim olursa bakarım deyin geçin... ayrıca eba zoom gibi sunucu tabanlı yazılımlara yapacak birşey yok ki ...

2 okula gidiyorum 28 saat dersim var BTR görevi almak istemedim. Ancak her iki okulda da bitmek bilmeyen istekler talepler var. Böyle bir hakları var mı? Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum.BTR görevim yokken EDN için hergün okuldaydım. Afişi ,tanıtımı,teneffüs zili,formatı, yazıcısı, denemesi, dosyası, hiç bitmiyor. Sabahın 6.30unda okulumdaki teknoloji fakiri öğretmen arkadaşım tarafından zoomda ‘ekran nasıl paylaşılıyordu’ diye aranıyorum. Akşam 22.30da 20 ye yakın resim atılıp Photoshop’ta acil düzeltmeler felan isteniyor tabi bu işler normal mi meslekte 3. Yılım şimdiden kaçış noktası arıyorum lütfen yardım edin sizler nasıl üstesinden geldiniz. Ya ben ek ders de istemiyorum sadece adamakıllı dersimi anlatıp elimi kolumu sallaya sallaya evime gitmek istiyorum yok mu bunun formülü ?

BTR'nin de görevi değil çoğu aslında ama anlayacak birileri lazım karşınızda, kırın hocam, yarın öbür gün zaten yüzünüze bakmayacaklar, sadece işleri için arkadaşlar. emin olun çok rahat edersiniz.

Derse girmek dışında bir görevimiz yok.Tamir bakım işleri bizim olamaz biz eğitim öğretim sınıfına dahil memurlarız yardımcı hizmetler değiliz.Görevimiz olmayan ücretini almadığımız tüm işler angaryaya girer ve anayasada suç olduğuna dahil madde vardır.İnsanlara hayır deyin yapmayın bozulan bozulsun kırılan kırılsın yoksa siz kırılırsınız sabrınız tükenir.
Birileri yatarken her türlü iş siz sorun çıkarmazsınız diye size kalır.Fazla iyi niyetli olmayın. Ne yaparsanız yapın ,kıymetiniz asla bilinmez ve canınızı sıkacak her densizliği yaparlar.Hepsini yıllar içinde yaşadık...

Son düzenleme:
hocam haklısınız inanın bana tüm samimiyetimle söylüyorum ne ben kimseye anlarım yaparım dedim ne de gönüllü atıldım daha göreve başladığım ilk gün hocam hoşgeldiniz faslından sonra bu 3 nolu dersliğin tahtası açılmıyor ne zaman bakarsınız? gibi garip bir tanışma yaşadım.:( anlamıyorum dememe rağmen bak yapamazsan yine de kalsın diyorlar :)

tayinim çıktığında adımı sormadan branşımı sormuştu biri, cevap olarak bana "çok işimiz oluyor sizinle" gibi laflar etti bir daha ne dediyse yapmadım, benim işim değil dedim. Terbeyesiz adımı sormuyor iş arkadası olarak, işine yarayan kısmı öğrenmek istiyordu...

Ben de tavsiyeler yazacaktım ama her şeyi yazmış meslektaşlarımız.:):)

Düzenleme: Yine de yazayım belki yardımcı olur;
Hala yardım ediyorum öğretmen arkadaşlara ama saçma sapan ve zoraki yapmam gerektiği gibi tavır takınan öğretmen veya idarecilere yardım etmiyorum. Öğretmenlerin özel işlerine kesinlikle bakmıyorum. Bilmiyorum deyip bırakıyorum.
Hiç bir şekilde sizin göreviniz değil o istekler, en fazla rica edebilirler. Resmi yazı ile de görevlendiremezler. Belki bir kaç görev verebilir idare ama sanki siz teknik servismişsiniz gibi görevlendirme yapamaz, angaryaya girer.

Bir web sayfası veya video gönderip "burdan bakıp çözebilirsiniz sorunu" diyorum en fazla.
Yukarıda bir hocamın dediği gibi balık vermeyi değil balık tutmayı öğretmeye çalışıyorum, olmazsa, çok zaman alacak bir iş ise veya sürekli oluyorsa servis çağırın diyorum.
Tabi ki kendinizi nasıl gösterdiğinizle alakalı durumlar da var.Yaş ile de alakalı, genç arkadaşlara daha fazla yükleniyorlar yaşınız ilerledikçe sizden saçma sapan istekleri azalıyor.
O okulu değiştirmeniz ve yeni okulunuzda bunları yapmak isteyenlere açık kapı bırakmamınızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
BTR'nin de görevi değil çoğu aslında ama anlayacak birileri lazım karşınızda, kırın hocam, yarın öbür gün zaten yüzünüze bakmayacaklar, sadece işleri için arkadaşlar. emin olun çok rahat edersiniz.
hiç çekinmeyin yaptığnız iş için sizde peşinen birşey isteyin sizin derslerinize girmesi sizi idare etmesi veya matematik öğretmeniyse çocuğunuza 1 sene ücretsiz haftalık 16 saat kurs vermesini isteyin. ingilizce türkçe bu böyle gider....

Geri