Btr mi?Ders mi?

Kodla Büyü

Btr mi yoksa ders mi?

• Btr

Oy: 61 44.5%
  • Ders

Oy: 76 55.5%

• Kullanılan toplam oy
    137

bilisimtde

Üye
Bilişim teknolojileri öğretmenliğinde 15. yılımı çalışıyorum . 15 yılda sürekli problemler yasadık. Forumda ki konulara bakınca bu 15 yılda neden ilerleme kaydemedik. Bence en büyük sorun ortak bir düşüncemiz yok. Ortak bir düşüncede buluşup biz şöyle bir düzenleme istiyoruz bile diyemiyoruz.
BT Rehberlik kadrolu mu olsun yoksa her kademede en azından 2 saat zorunlu ders mi olsun?
Ben yıllardır hep ders tarafında oldum. Bu dersin önemine çok inandım . Bir dersimi bile boş geçirmedim sürekli kendimi yeniledim. Çevremden hep olumlu yorumlar aldım. Peki ne oldu çok önemli diğer dersler karşısında seçilme şansım hiç olmadı.
Robotik Kodlama resmen umudum oldu. Büyük emeklerle öğrendim ve kurs açtım. Çok iyi projeler yaptık ve ciddi anlamda iyi öğrenciler yetiştirdim. Bu sene daha büyük plan ve projeler planladım. Bu sefer oturdum App invertor öğrendim.
Peki ne oldu 5.sınıflar ingilizce ağırlıklı oldu. Kaldı bana 10 saat ders. Dyk açamadım maaş karşılığımı dolduramıyorum diye. Sadece haftasonu açabilirmişim.
2023 vizyonu detaylıca okudum açıklamaları dinledim yorumları dinledim Robotik Kodlama eğitimi sadece kurs ve egzersiz olarak düşünülüyor. Bu bir ders değil. Ve peynir ekmek gibi sertifikası dağıtılan bir kurs.
Arduino projelerini parayla yaptıran özel okullar gördüm . Robotik Kodlama resmen reklam malzemesi oldu.
Yıllarca ders ders dedim ama artık bu dersten umudumu kestim. BT Rehberlik kadrosu taraftarı oldum. En azından kadro verilirse çalışma saatleri ortak olacaktır diye düşünüyorum .
BT Rehbelik kadrosu olmalı. İsteyenlerde isteyen öğrencilere kurs düzenler yada yeni vizyonda atölye açar.
Bunlar kendi fikrim. Ve gercekten çoğunluk hangi düşüncede merak ediyorum.
Malum yarımız ders yarımız btr dedikçe zaten yol almamız mümkün değil. Forumdaki sendika konusunda bu açıkca ortada

Bir düzenleme yapmak istiyorum. Böte bölümünün ana kurulum amacı teknologluktu. Teknolojinin egitimle entegrasyonu sağlamak yada 4 yıl sürekli duyduğumuz bilgisayar destekli eğitim.
Sistemde en büyük hatalardan biride bu Btr akıllı tahta bekçiliğine dönüştü. Yurtdışında ülkemizde de bazı özel okullarda olan IC veya ICT manager denilen kadro aslında bizim olmamız gereken yer.

Ortak bir ses olup en iyi sistem için düşünelim. Daha teknoloji tasarımla bilişim teknolojilerini karıştırıyorlar. Biz net bir istek veya öneride bulunamazsak , zaten anlaşılma şansımız yok.

Son düzenleme:
Biz öğretmen olarak atandık BTR olarak olarak atanmadık. Ders olmazsa bize de ihtiyaç olmaz. Şu an yer değiştirme bile yapamıyoruz. En büyük suç kendimizin, 15 yıldır şu dersimize ve branşımıza bir sahip çıkamadık, değerimizi anlatamadık. Bir ara DYK kurslarımız kapatıldı 3-5 kişi hariç kimsenin umurunda olmadı. Önümüzdeki yıl ne olacağını öğrenip ona göre planlama yapmamız ve bu İngilizce sınıflarında dersimizin olması için çalışma yapmamız gerek.

Bu şartlarda(lab yok pc yok) kesinikle BTR.
Ama gün olur devran döner branşa olması gerektiği önem verilir atölyeler kurulur müfredat güncellenir;
O zaman DERS derim.

kendi adıma konuşuyorum. 14 senedir yoruldum artık. Çocuklarımız insan değilki sürekli bağırıp çağırma gürültü, şımarıklık, tenefüse çıkarken derse girerken hayvani sesler çıkararak bağırmalar itişmeler kakışmalar. akşama kadar kafamız davul oluyor işitme kaybı yaşamaya başladım gürültüden. Bıktım kısacası meslekten. farlı bir alan olsa hiç zaman kaybetmem geçerim.

Günümüz öğrenci-veli profili ve MEB politikalarını düşününce etliye sütlüye karışmamak için BTR Tercih ederim

• Beğen
Tepkiler: bt^
Biz öğretmen olarak atandık BTR olarak olarak atanmadık. Ders olmazsa bize de ihtiyaç olmaz. Şu an yer değiştirme bile yapamıyoruz. En büyük suç kendimizin, 15 yıldır şu dersimize ve branşımıza bir sahip çıkamadık, değerimizi anlatamadık. Bir ara DYK kurslarımız kapatıldı 3-5 kişi hariç kimsenin umurunda olmadı. Önümüzdeki yıl ne olacağını öğrenip ona göre planlama yapmamız ve bu İngilizce sınıflarında dersimizin olması için çalışma yapmamız gerek.

Sayın hocam inanın bu sahip çıkmamaya katılamıyorum. Biz ne kadar sahip çıksakta hatta kendimizi yenileyip sürekli çalışsakta. Bu ders önem kazanamıyor.
Kodlama haftasına dersim olmayan sınıflarda etkinlikler yaptım. Lise kademesinde bir sınıfta öğrencilerin o kadar çok sevdikki. Hocam biz bu dersi alamaz mıyız diye sordular. Tabiyki alırsınız seçmeli olarak var dedim. Öğrencilerin kendi aralarındaki konuşma aynen şu oldu: seçmeli ingilizce var çok önemli. Seçmeli Kur'an var kesinlikle vazgeçemeyiz. Hocam siz kurs açsanıza dediler en son.

Tam konusu ve bir yazı gördüm
http://m.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/teknolojiyi-tuketen-degil-ureten-2804711/

Son düzenleme:
Bilişim teknolojileri öğretmenliğinde 15. yılımı çalışıyorum . 15 yılda sürekli problemler yasadık. Forumda ki konulara bakınca bu 15 yılda neden ilerleme kaydemedik. Bence en büyük sorun ortak bir düşüncemiz yok. Ortak bir düşüncede buluşup biz şöyle bir düzenleme istiyoruz bile diyemiyoruz.
BT Rehberlik kadrolu mu olsun yoksa her kademede en azından 2 saat zorunlu ders mi olsun?
Ben yıllardır hep ders tarafında oldum. Bu dersin önemine çok inandım . Bir dersimi bile boş geçirmedim sürekli kendimi yeniledim. Çevremden hep olumlu yorumlar aldım. Peki ne oldu çok önemli diğer dersler karşısında seçilme şansım hiç olmadı.
Robotik Kodlama resmen umudum oldu. Büyük emeklerle öğrendim ve kurs açtım. Çok iyi projeler yaptık ve ciddi anlamda iyi öğrenciler yetiştirdim. Bu sene daha büyük plan ve projeler planladım. Bu sefer oturdum App invertor öğrendim.
Peki ne oldu 5.sınıflar ingilizce ağırlıklı oldu. Kaldı bana 10 saat ders. Dyk açamadım maaş karşılığımı dolduramıyorum diye. Sadece haftasonu açabilirmişim.
2023 vizyonu detaylıca okudum açıklamaları dinledim yorumları dinledim Robotik Kodlama eğitimi sadece kurs ve egzersiz olarak düşünülüyor. Bu bir ders değil. Ve peynir ekmek gibi sertifikası dağıtılan bir kurs.
Arduino projelerini parayla yaptıran özel okullar gördüm . Robotik Kodlama resmen reklam malzemesi oldu.
Yıllarca ders ders dedim ama artık bu dersten umudumu kestim. BT Rehberlik kadrosu taraftarı oldum. En azından kadro verilirse çalışma saatleri ortak olacaktır diye düşünüyorum .
BT Rehbelik kadrosu olmalı. İsteyenlerde isteyen öğrencilere kurs düzenler yada yeni vizyonda atölye açar.
Bunlar kendi fikrim. Ve gercekten çoğunluk hangi düşüncede merak ediyorum.
Malum yarımız ders yarımız btr dedikçe zaten yol almamız mümkün değil. Forumdaki sendika konusunda bu açıkca ortada
Tamamen katılıyorum.

Bizler önce eğitimciyiz sonra diğerleri...
Eğitim yoksa, sınıftaki öğretmenlik rolümüz yoksa Toplumun bilinç düzeyi bizi nereye sürüklerse oraya gideriz.
"Torunum biliyor" der birileri ve kapı dışarı bulursunuz kendinizi. Ya da "... bu bilgisayarla fazla uğraşmayacaksın; yoksa kafayı bozarsın!" sözlerini ezberletirler topluma.
Sonra "Üniversitede tercihleri yaparken keşke bölümün kodunu da kaydıraydım" der durursunuz...

Bölümümüz adına birşeyler yapmalıyız. Birlik olmalıyız. Bunu da bireysel olarak değil kurumsal bir çatı altında yapabiliriz. Bu konuda BTE Derneği'ne çok iş düşüyor.

bildiğim birşey varsa btr ve ders bir arada olmuyor. öğretmensin ama diğer öğretmenlerin gördüğü değeri görmüyorsun. sadece btr olamayacağımıza göre derse sahip çıkmamız gerek. yol belli. benimde 15. senem şunu anladım ağzımızla kuş tıtsak yine boş. robotik falan da hikaye. bataklık gibi kendimizi kanıtlamaya çalıştıkça batıyoruz. tek çözüm lise sınavlarında bilişimden soru çıkması.

Yakında btr nin son bulacağını düşünüyorum, fatih projesi tamamlandı , tamamlanacak. Yarın ihtiyaç yok derler.

Teknisyen olmak en iyisi. En azından öğretmenliğin yükünden kurtulmuş oluruz. Zaten teknisyen gibi çalışıyoruz.

Aynen benimde 15. senem ilköğretim ders-formatör, lise ders-formatör-btr hepsini yaptım. Sonunda anladım ki ders-ders-ders. BTR iyiydi hoştu, ancak geçici ve ilerde ufak bir bilgi işlem elemanı istihdamı yazısıyla bir anda şok geçirebiliriz. Mümkün olduğu kadar idari pc lere dokunmadan, bilgi işlem elemanı olmadığımızı anımsatarak sadece öğretmenlik yapmak çok daha doğru olacak.

BTR de kadrolu olsun, varolan derslerede girerik.

dersi için çok fazla ümitletmeyin, çok idealist ve yeni başlamış arkadaşlar şevkiniz kırılmasın ama şimdiye kadar çalıştığım bütün okullarda hem veliler hem öğrenciler hem idare tarafından en çok sevilen takdir edilen öğretmen olmama rağmen dersin gereksiz olduğunu yine veliler öğretmenler ve çocuklar her zaman söylemişlerdir kii, çalıştığım okullardaki imkanları en üst seviyede kullanan çeşitli projeler , site yapımı, tasarım programları, ofis uygulamalarının hepsi, küçük çaplı kodlama eğitimleri hemen hemen hepsini hemde ortaokul ve anadolu liselerinde yaptım, üstüne BTR sürekli yaptım kadrolu idarecilik , fahri idarecilik hepsini de yaptım ama gördüğüm tek şey dersimizin gelmesi diye birşey asla beklemeyin bilakis farklı isimlerle sürekli piyasaya sürülür durur bu böyle gider böyle olacağına her okula kadrolu BTR verilsin, bunun yanında ders varsa gireriz yoksada en azından yaptığımız Teknik işlerden ötürü az da olsa ek ders almış oluruz, az veya çok demeyin diğer bütün branşlar DYK açıp ek dersin gözüne gözüne vuruyorlar ve buna rağmen sınavlarda her sene aşağı doğru giden başarı net ortalamasına bakarsak bizim yaptığımız işleri kimsenin asla küçümsememesi ve kıyaslamaması gerekir.
bizim okulda en az ek ders alan öğretmen rehberlikçiyle benim, diğerleri hepsi en az 2 bin TL ve üstü ek ders alıyorlar ki benim çok ihtiyacım olmasına rağmen kurs açamıyorum.idaremiz gereksiz bir ders olduğu için kamu israfı olarak görüyor Bilişimle alakalı herhangi bir kurs programının açılmasını ve açtırmıyorda öğrencilerede sınavda çıkan derslerin reklamı yapılıp bilişimin sınavda çıkmadığı müzik resim gibi DYK larında zaman kaybı olduğu çok alenen olmasada ima ediliyor bunların farkındayım duyuyorum e ne yapabiliriz bizde gidip çocuklara hayır çocuklar matematik türkçe gereksiz benim dersimde gelin size kodlama öğreteceğim piyasada paranın dibine mi vuracaksınız diyim.

Bence ders. Bu arada herkesin kişilik ve eğilimleri farklı. Dolayısı ile kimileri BTR'ye yatkınken kimileri de derse yatkın olacaktır. Herkesi aynı kalıba koymaya çalışmak pek mantıklı gözükmüyor. İkisi de değerli. İkisi de olmalı. Mesleğin gelişimi için ikisinin atbaşı gitmesi lazım.

http://www.kamudanhaber.net/guncel/...oglu-3600-ek-gostergeye-karsiyiz-h387916.html
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu : 3600 Ek Göstergeye Karşıyız
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Öğretmen Meslek kanunu Taslağıyla İlgili Konuştu. 3600 Ek Göstergeye karşı olduklarını açıkladı.
Bizim branş şöyle dursun tüm öğretmenlerin refah seviyesine katkı sunacak bir gelişmenin bile olmasını tr nin köklü eğitim kurumlarından birisinin başındaki kimse istemiyor.

Btr normu olsun, dertler son bulsun arkadaşlar. Şu anda hakkımızda en iyisi bu. Ders olsa bile bilişim sınıfı kodlama atelyesi olmadan çekilmez...

elinizi vicdanınıza koyun, bu nasıl bir soru? öğretmenlikten nasıl vazgeçebiliyorsunuz? BT öğretmenlerinin böyle bir tartışmayı yapması ne kadar enteresan. BTR, BT öğretmeninin bir görevi, o da ders sayısı az olmasından ve FATİH'te işlerin rayına oturmasından. bizim işimiz öğretmenlik arkadaşlar. daha fazla zorunlu ders, daha fazla BT sınıfı isteyeceğimiz yerde hangisi olmalı diye tartışıyoruz.

biz bu durumda olduğumuz ve öğretmenlikten vazgeçmeye hazır olduğumuz müddetçe az bile yapıyorlar bize, az bile.

Konu örnek veriyorum zararlı yazılımlar...normalde benim öğrencilere google chrome üzerinden zararlı yazılımları araştırın demem gerekiyor...ama olmuyor...sorunlar
1.öğretmenim nereden açacağız
2.ne yazacağız.
3.yanlış yazdım nasıl sileceğim
4.yazdım ama açılmıyor(enter a basmamış)

benim konuyu anlatmadan önce bu hazırbulunuşlukları vermem gerekiyor, çünkü ilkokuldan sıfır geliyor.tek gördüğü teknolojik cihaz tablet telefon o da dokunmatik. tuş nedir hangi tuş ne yapar bilmediği için ben dersime geçemiyorum. en basit olarak anlatmaya çalıştım. kısacası ben artık yoruldum, beni gaza getirecek bir nesil göremediğim için hadi diyemiyorum. ve yukarıda konuyu açan arkadaşın yazdıklarına katılmakla beraber içimden birşey yapmak gelmiyor. her geçen yıl o beğenmediğim ve neden niye diye sorguladığım kendini geliştirmeyen öğretmen kervanına katılma yolunda ilerliyorum. bu yüzden nefret ediyorum bazen kendimden bazen meslekten. Ama yine de Allahıma çok şükür ki haberleri gördükten sonra işim var, para kazanabiliyorum diyorum. şükürsüz değilim fakat mesleki olarak tatmin seviyem koca bir SIFIR

elinizi vicdanınıza koyun, bu nasıl bir soru? öğretmenlikten nasıl vazgeçebiliyorsunuz? BT öğretmenlerinin böyle bir tartışmayı yapması ne kadar enteresan. BTR, BT öğretmeninin bir görevi, o da ders sayısı az olmasından ve FATİH'te işlerin rayına oturmasından. bizim işimiz öğretmenlik arkadaşlar. daha fazla zorunlu ders, daha fazla BT sınıfı isteyeceğimiz yerde hangisi olmalı diye tartışıyoruz.

biz bu durumda olduğumuz ve öğretmenlikten vazgeçmeye hazır olduğumuz müddetçe az bile yapıyorlar bize, az bile.
hocam BT sınıfları varken bunlar araştırma yapılması için başlarına bizleri günlerce dikmediler mi, ayrıca her ders öğretmeni bizde kullanmak istiyoruz diye ne ders programları yapmadık ki BT laboratuvarı olsun ama olacaklara hazırlıklı olun o labın herşeyi yine siz olacaksınız üstüne bütün öğretmenler ders esnasında araştırma yaptırmak için kendi derslerine düşecek şekilde program isteycekler ve yine yapacak sınız onların istediği gibi ders programı yapılacak ama sizin ki karma karışık bi r hale gelecek ne zaman geldiğiniz gittiğiniz belli olmayacak çünkü saat 5 e kadar araştırma yapmaları için siz görevlendirileceksiniz yani üstüne okuldan sonra araştırma yapmaları için açık kalacak başına yine sizi görevlendirecekler hediyesi bu diye galiba. onun için BTR kadrosu gelsin varsın derste olsun yine gireriz diyorum.

hocam BT sınıfları varken bunlar araştırma yapılması için başlarına bizleri günlerce dikmediler mi, ayrıca her ders öğretmeni bizde kullanmak istiyoruz diye ne ders programları yapmadık ki BT laboratuvarı olsun ama olacaklara hazırlıklı olun o labın herşeyi yine siz olacaksınız üstüne bütün öğretmenler ders esnasında araştırma yaptırmak için kendi derslerine düşecek şekilde program isteycekler ve yine yapacak sınız onların istediği gibi ders programı yapılacak ama sizin ki karma karışık bi r hale gelecek ne zaman geldiğiniz gittiğiniz belli olmayacak çünkü saat 5 e kadar araştırma yapmaları için siz görevlendirileceksiniz yani üstüne okuldan sonra araştırma yapmaları için açık kalacak başına yine sizi görevlendirecekler hediyesi bu diye galiba. onun için BTR kadrosu gelsin varsın derste olsun yine gireriz diyorum.

eskiden ET yoktu, içerik yoktu, BT sınıfını tüm branşlar kullanıyordu, özellikle Yabancı Dil dersinde. fakat mevzu bu değil hocam. biz BT sınıfını dersin selahiyeti için istiyoruz. elbette ki sınıfımızdan da biz sorumlu olacağız, bunda abeslik yok. ama öğretmenliğe tutkusunu yitiren bir insan ancak BTR normunu savunup arada derse de girebiliriz diyebilir bana kalırsa.

BTR bir görev ve birkaç yıla bitecek. biz de kendi aramızda bile fikir birliğine varamadığımız, ders azlığından dolayı ek ders amacıyla olumlu baktığımız ama neticede bizi tamirci sınıfına koyacak ve öğretmenlikten uzaklaştıracak "sadece BTR" fikri ile mücadele edeceğimize onu savunuyoruz.

ben de bu görüşe karşı başımıza gelecek şeylerin de müstehak olacağını söylüyorum.

sendikam yok, görüşlerimin bir önemi de yok. öğretmenlikte bana en çok bu hissettirildi. ama derslerim için ve gelecek kazanımlar için beni hiçbir güç Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri kadar yıldıramıyor.

eskiden ET yoktu, içerik yoktu, BT sınıfını tüm branşlar kullanıyordu, özellikle Yabancı Dil dersinde. fakat mevzu bu değil hocam. biz BT sınıfını dersin selahiyeti için istiyoruz. elbette ki sınıfımızdan da biz sorumlu olacağız, bunda abeslik yok. ama öğretmenliğe tutkusunu yitiren bir insan ancak BTR normunu savunup arada derse de girebiliriz diyebilir bana kalırsa.

BTR bir görev ve birkaç yıla bitecek. biz de kendi aramızda bile fikir birliğine varamadığımız, ders azlığından dolayı ek ders amacıyla olumlu baktığımız ama neticede bizi tamirci sınıfına koyacak ve öğretmenlikten uzaklaştıracak "sadece BTR" fikri ile mücadele edeceğimize onu savunuyoruz.

ben de bu görüşe karşı başımıza gelecek şeylerin de müstehak olacağını söylüyorum.

sendikam yok, görüşlerimin bir önemi de yok. öğretmenlikte bana en çok bu hissettirildi. ama derslerim için ve gelecek kazanımlar için beni hiçbir güç Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri kadar yıldıramıyor.
emin ol ilk seneler bende senin gibi düşünüyordum hatta 30 saat dersim olsada diğer branşlar labımın içine etmese hemde full ücretimizide alabilsek diyordum

Mesleğe ilk başladığımda müdür bir gün müzik öğretmeniyle beraber beni çağırıp şunu demişti: Dersiniz benim için hiç önemli değil ama sizler benim değerli öğretmenlerimsiniz. O zaman 6 saat dersim vardı okulda. Müzikçi arkadaş da maaş karşılığını zor dolduruyordu. Anladım ki ne kadar dersin varsa o kadar değerin var. O yüzden ben de ders diyorum. BTR olmak isteyene de saygım var ama ne çalışma saati belli ne de görev tanımı, öğretmenden çok teknisyen muamelesi görmek istemem şahsen.

Mesleğe ilk başladığımda müdür bir gün müzik öğretmeniyle beraber beni çağırıp şunu demişti: Dersiniz benim için hiç önemli değil ama sizler benim değerli öğretmenlerimsiniz. O zaman 6 saat dersim vardı okulda. Müzikçi arkadaş da maaş karşılığını zor dolduruyordu. Anladım ki ne kadar dersin varsa o kadar değerin var. O yüzden ben de ders diyorum. BTR olmak isteyene de saygım var ama ne çalışma saati belli ne de görev tanımı, öğretmenden çok teknisyen muamelesi görmek istemem şahsen.

az da olsa aynı dili konuşan öğretmenlerimizin olması güzel.

Geri