BTR mi Meslek Lisesi mi???

Kodla Büyü

Btrgs

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli arkadaşlar sizin değerli fikirlerinize ihtiyacım var.
ben teknik eğitim mezunuyum. 5 yıldır btr olarak çalışıyorum ve ondan önce de 3 yıl meslek lisesinde çalışmıştım. btr olarak çalıştığım 5 yılın 3 yılı norm fazlasıydım ve bu sene yine şimdiki okulumda norm fazlasıyım. ancak okul idarem beni kesinlikle biryere göndermek istemediğini söylüyor ve bu gerçekten de böyle. diğer okulların ders sayılarını afaki girmeleri nedeniyle benim ders sayım en az saat olarak kaldı ve norm fazlası oldum. eğer şimdiki okulumda kalırsam seneye norma da gireceğim. bunun yanında meslek lisesinde çalışan bilgisayar öğretmeni eşimin de okulu bu sene norm fazlası atamalarına açıldı. o okul da beni çok istiyor zaten yakinen tanışırız okul idaresiyle. orada da eşim çalışıyor. ve ben çok kararsızım acaba atama istesem mi istemesem mi diye.
-eğer şimdiki okulumda kalırsam seneye normum olacak ve ben btr olarak devam edeceğim ve nöbetle birlikte 90 saat ekdersim oluyor.
-eğer eşimin okuluna yani meslek lisesine gidersem yine aynı saat civarlarında ekdersim oluyo ama şöyle bir risk var. ola ki idare 1 yıl bilişim bölümünü açmaz ise o zaman eşim benden dolayı norm fazlası olur çünkü benim hizmet puanım daha fazla. ben nerde olsa çalışırım ama eşimin bu sıkıntıyı çekmesini istemiyorum. ancak ben bu okula gitmesem bile bu okula iliçi veya iller arası atamada birileri gelecek ve eşimden eğer puanı fazla olursa yine bizim için sorun olacak.

şimdi bu durumda siz olsanız ne yapardınız. çok kararsız kaldım ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var.

Büyük yerlerde daha çok hissedilmedi ama küçük ilçelerde bu sorun var gördüğüm kadarıyla. Meslek lisesine gelen öğrenci azalıyor, bölümler kapanıyor bir bir. Seneye işler daha da sakat gibime geliyor. İsteyen istediği okula gidecek diyorlar. Meslek lisesi tercih edecek öğrenci iyice azalacak gibime geliyor. Sınavla girince belirli bir kontenjan vardı, en azından bölüm açılmasına yetecek kadar öğrenci geliyordu. İsteyen istediği okula gider olayı başlayınca gelen olmaz meslek lisesine diye düşünüyorum.

İlköğretim ayrı bi olay zaten. Her an norm fazlası olma ihtimali var.

Bende meslek lisesindeydim. Geçen sene bölüm kapandı. Kız meslek lisesinde ki arkadaşı Fetö'den almışlardı. 1 sene boş kalmıştı orası. Onun yerine geçtim. Eşinizin okuluna da gelen olmaz belki. Ben norm fazlası olacam diye diğer okuldan tayin isteyince, başka bir ilçeden bir öğretmen de benim yerime gelmiş. Gelir gelmez norm fazlası oldu. Ama geldiği yerde de norm fazlasıymış, onun için tayin istemiş.

Her yerde var aynı sıkıntılar yani. İyi hesaplamak lazım. Şu durumda en mantıklısı kendi okulunuzda devam edip, eşinizin okuluna da kimsenin gelmemesi için dua etmeniz.

Normal şartlarda kesinlikle Meslek Lisesi derim. Ancak sizin durum karışık. Eşinizin okuluna siz gitmezseniz belki ondan yüksek puanlı başka biri gidecek. Belki de giden kişinin puanı eşinizden düşük olacak. Tamamen şansa bağlı. Eğer eşinizin okulundaki mevcut sınıf sayısını koruma ihtimali yüksek ise gidin oraya. İdarecileri de tanıyormuşunuz sınıf açarlar muhtemelen. Çünkü bilişim genelde tercih edilir öğrenciler tarafından da.
Olur da sınıf açılmazsa eşinizin durumu yine garanti olacak mı siz veya başkası gitmese de? Bunları değerlendirin.
Olur da sizin gitmenizden dolayı eşiniz norm dışı kalırsa bir ilk gerçekleşir:
EŞ DURUMUNDAN NORM DIŞI KALMA:))

teşekkür ediyorum değerli görüşlerinizle beni aydınlattığınız için arkadaşlar. 22 si son gün. bakalım düşünmeye devam...

Geri