BTR Nöbet Sorunu

Kodla Büyü

jumper34

Aktif Üye
Zümrelerim merhaba, bir konuda bilgiye ihtiyacım var, çok konuşulan ama benim şahsen çıkmaza düştüğüm bir konu, özetle kendi okulumda 5 gün btr olarak görevlendirildim, nöbet de tutuyorum, ama nöbet tuttuğum gün 5 saat derse giriyorum, diğer günler dağınık daha da az, toplam 14 saat dersim var zaten, lisedeyim bu arada. Şimdi aşağıdaki maddelere göre nöbet tutmam yanlış öyle değil mi? Bunun tek çıkış yolu bir günde 8 saat derse girip o gün nöbet tutmak sanırım? Bununla ilgili farklı uygulamalar var maalesef.

Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olmadığı ve ders görevi olduğu günlerde nöbet görevi verilebilir ve bu doğrultuda nöbet ücreti ödenir.

FP-Btr öğretmenleri FP-Btr öğretmeni olarak görevlendirildikleri okulun eğitim öğretim saatine göre çalışmakla yükümlüdür.

BTR olduğun günler nöbet ücreti alamazsın. BTR olduğun günler nöbet görevi de verilemez. Tek şartı o gün tam gün ders saatin olmalı. 1 saat boşun olması demek o saat BTR olman demektir.

Evet hocam haklısın, bu iki madde aslında bunu söylüyor, ama forumda bununla ilgili farklı uygulamalar olduğu gözüme çarptı. Yok dersinin çok olduğu gün tut, yok 30 saat üzerinden hesap yapmalar vs. Ben kendi adıma yanlış bir iş yapmayalım netleştirelim diye sordum hocam, teşekkür ederim.

Burdan yola çıkarak ortaokulda görevli arkadaşların nöbet tutmaması lazım, çünkü bir günde 7 saat ders var ve dersler de bölünmediği için en fazla 6 saat derse girilir. Kalan 1 saat de btr olur ve nöbet tutulumaz.

Hocam btr yönetmeliğindeki halini biliyorsunuz (bütün gün dersiniz olması gerekiyor) bu şekilde olabiliyorsa ne ala fakat nöbet yönetmeliğine göre ders saati en az olduğu güne nöbet verilir. O yüzden btr lerin kafası karışık :) pratikte çok zor idarenin inisiyatifinde biraz .

size farzedelim ki 5 saat dersinizin olduğu gün nöbet ücreti verildi diyelim hocam aktif olarak tuttuğun nöbetin parasını alıyorsun nihayetinde tutmadığın nöbetin parasını değil ki. benim şahsi fikrim okulda ihtiyaç da varsa 5-6 saat dersinizin olduğu gün nöbet verildiyse o ücreti haketmişsinizdir.çünkü aslanlar gibi nöbetini tutmuşsun helalindendir diye düşünüyorum. 1-2 saat için bu kadar da hesap kitap içinden çıkılmaz hale getiriyor işleri.

size farzedelim ki 5 saat dersinizin olduğu gün nöbet ücreti verildi diyelim hocam aktif olarak tuttuğun nöbetin parasını alıyorsun nihayetinde tutmadığın nöbetin parasını değil ki. benim şahsi fikrim okulda ihtiyaç da varsa 5-6 saat dersinizin olduğu gün nöbet verildiyse o ücreti haketmişsinizdir.çünkü aslanlar gibi nöbetini tutmuşsun helalindendir diye düşünüyorum. 1-2 saat için bu kadar da hesap kitap içinden çıkılmaz hale getiriyor işleri.
Yani btr de okulda fabrika çalıştırmıyor dediğiniz gibi hocam ihtiyaç varsa tutabilir diye düşünüyorum

Farklı uygulamalar mevcut. Hocam maddeyi doğru anlamış ancak okulda idare farklı tutumlarda olabiliyor. Benim idarem(bilişimci olmasına rağmen) "okulun ihtiyacı bu yönde bir saatten bişey olmaz görevi okul tebliğ ediyor" diyerek bir saat boş olduğum güne nöbet yazdı. Bölge okullarından birinde BTR arkadaşları size 30 saat ücret ödüyoruz diyerek istedikleri 5 saati boşaltmışlar. Yönergeler net olmadıkça ne yazık ki bu tip örnekler çoğalacak.

Bu yönetmeliği herkes bir köşesinden tutmuş istediği yöne çekiyor :) Mübarek lastikten de esnek oldu.. Yukarıda yazılanları görünce her yerde farklı uygulama var..

Bizim nöbet tutma isteğimiz ön planda değil mi hocalarım böyle bir durumda. Ben nöbet tutmak istemiyorum, geçen gün idare soruyordu tutabilir misin diye

Ben de Tutmak istemiyorum. 3 saat ücret için o kadar sorumluluk almaya değmez. Hep işgüzar BTR ler tarafından bu hale geldik. Valilik oluru ile 6 ay görevlendirme yapıyorlar. Hiç bir görev, nöbet, kulüp verilemez neyinize dert arıyorsunuz anlamadım. Böyle yaptıkça bir sürü ek yük sırtımıza binecek bu arkadaşların sayesinde.

çok saçma bir uygulama ..1.dönem 7 saat derse girerek nöbet ttuttum..ancak lab a öğrenci giriş çıkışı birde nöbet zor oluyor..2.dönem tutmak istemiyorum dedim..4 saat dersimin olduğu gün tutayım dedim önced olur dediler .sonra mem bu yazıyı yolladı .tutmayım dedim..sonra idare dilekçe ver tut dedi...kaldın hocam dedim istemıyorum dedim ama ..REHBER Öğretmenlerin dersimi var onlardA TUTUYOR NÖBETİ çok saçma cidden (toplam 8 saat dersim var 2 okulda btr yim)

BTR olduğun günler nöbet ücreti alamazsın. BTR olduğun günler nöbet görevi de verilemez. Tek şartı o gün tam gün ders saatin olmalı. 1 saat boşun olması demek o saat BTR olman demektir.

Olması gereken bu, ama uygulamada tutarlılık yok. Örneğin, daha önce söylediğim gibi, ortaokulda bir günde 7 saat ders olur, kendi okulunda görevli bir btr 7 saate ders tamamlayamacağı için nöbet tutamaz haliyle. İdareler bu detayları ya bilmiyor ya da bilmezden geliyor.

Hocam btr yönetmeliğindeki halini biliyorsunuz (bütün gün dersiniz olması gerekiyor) bu şekilde olabiliyorsa ne ala fakat nöbet yönetmeliğine göre ders saati en az olduğu güne nöbet verilir. O yüzden btr lerin kafası karışık :) pratikte çok zor idarenin inisiyatifinde biraz .

Açıklama üstüne açıklama geliyor, tereddüt edilen hususlar diye yazılar çıkıyor ancak basit bir konuda birlik sağlanamıyor, enteresan.

Evet gerçekten tutuyoruz ve parasını alıyoruz ama mesele bu değil hocam, resmi olarak doğru bir iş yapılmış oluyor mu? Yarın biri çıkıp dese ki sen tutmaman gereken şartlarda nöbet tutup para almışsın dese ne diceksin?

Resmi olarak nöbet tutulacak gün BTR olmamanız gerekiyor. Buda kendi okulunuzda BTR iseniz full dersinizin olduğu gün tutabilirsiniz demek. Başka okulda BTR yapıyorsanız 1 saat boşluk olursa tutabilirsiniz demek. Çünkü MEB başka okula gidiş süresini hesaba kattığı için 1 saatlik dilime yasal olarak birşey demiyor. Sanırım açıklayıcı olmuştur.

Evet hocam haklısın, bu iki madde aslında bunu söylüyor, ama forumda bununla ilgili farklı uygulamalar olduğu gözüme çarptı. Yok dersinin çok olduğu gün tut, yok 30 saat üzerinden hesap yapmalar vs. Ben kendi adıma yanlış bir iş yapmayalım netleştirelim diye sordum hocam, teşekkür ederim.

Burdan yola çıkarak ortaokulda görevli arkadaşların nöbet tutmaması lazım, çünkü bir günde 7 saat ders var ve dersler de bölünmediği için en fazla 6 saat derse girilir. Kalan 1 saat de btr olur ve nöbet tutulumaz.

Hocam derslerin bölünmediğini kim söyledi. Çok da güzel bölünüyor vallaha. Geçen sene 6 tane sınıfımın derslerini birer saat olarak bölmüşlerdi. Defalarca anlatmama rağmen "Zaten 2 saat dersimiz var bölünürse faydalı olmuyor. Öğrencileri laboratuvara götürüp yerleştirene ve yoklamayı alana kadar 20 dakika gidiyor." diyorum anlamıyorlar. Bir keresinde sosyal medyada başka bir ildeki hocamızın ders programına denk geldim 30 saat bilişim dersi var 30 saatin 30'unu da bölmüşler. 15 Sınıf her sınıfa tek tek ders. Onu görünce halime şükrettim.

Hocam derslerin bölünmediğini kim söyledi. Çok da güzel bölünüyor vallaha. Geçen sene 6 tane sınıfımın derslerini birer saat olarak bölmüşlerdi. Defalarca anlatmama rağmen "Zaten 2 saat dersimiz var bölünürse faydalı olmuyor. Öğrencileri laboratuvara götürüp yerleştirene ve yoklamayı alana kadar 20 dakika gidiyor." diyorum anlamıyorlar. Bir keresinde sosyal medyada başka bir ildeki hocamızın ders programına denk geldim 30 saat bilişim dersi var 30 saatin 30'unu da bölmüşler. 15 Sınıf her sınıfa tek tek ders. Onu görünce halime şükrettim.

Genel olarak bölmez idare dersi hocam. Nadir de olsa örnekleri vardır mutlaka. Bölünebilir mi bölünebilir evet ama genelde dersler 2şer saat yazılır programda. Ki bu söylediğim ortaokullar için geçerli, lisede böyle bir sorun yok çünkü 8 saat ders var bir günde lisede.

Geri