Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

BTR Öğretmeni Bilsem'de derse girerse ekstradan kaç saat ek ders alabilir.

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında uysal_rockci tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. uysal_rockci

uysal_rockci Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam özel okulların yönetmeliği farklı . Bununla alakası olmadığı kanaatindeyim.

Link : https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5580.pdf

Hatta özel okullarda 10 saat değil de maksimum 8 saat derse girilebilir.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU

2. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

dyk dahil toplam haftada 40 saati geçemezsiniz hocam. aynı durum eşimde yaşandı 40 saatin üstünün ücretini alamayacağı için doğum iznine ayrılan zümresinin derslerini 1,5 gün ders programında boşluk olduğu halde alamadı çünkü dyk ile 40 saati geçiyordu.

3. iambilisimci

iambilisimci Seçkin Üye Seçkin Üye

Haftalık toplam 40 saat diye biliyorum ben de.Kendi kurumunuzda 30 saat , başka kurumda da 10 saat derse girebilirsiniz.Toplam haftada 40 saat fiili derse girebilirsiniz.Btr de kalan sürede yine okulda görevli olduğunuz için 30 saatti doldurmuş sayılıyorsunuzdur.yine 10 saat kalıyor.Kalan 10 saatte ister dyk aç ister egzerisz aç falan filan..

Son düzenleme: 14 Şubat 2020
  4. uysal_rockci

Diğer okul ve kurumlarda ders görevi
    2. bölümünde Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır.

Yazıyor hocam. Burada bahsi geçen istisna maddesi yani 8. Madde DYK kursunun maddesi.

Yazı gayet açık . Burada çelişki bile yok aslında.
    Neden iki tarafın toplamı 40 diye hesapliyorsunuz. Devletin dili yazıdır. Yönetmelik ayrıdır diyor. Ben mi yanlış okuyorum maddeleri.

Diğer okul/kurumlardaki ders görevleri ile dyk kurs görevleri ayrı hesaplanmalı.
    Hatta bu kurs görevlerinin içinde iyep de var.

5. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam ilçe il ekdersi ödemiyor insanlara laf anlatamıyorsun resmi olarak hakkını arayabilirsin belki evet o da zaten dönemin sonunu bulur

6. uysal_rockci

Benim bu tarz bir problemim yok su an için ama
    Zzararın neresinden dönülse kârdır diye düşünüyorum.

Hakki yenen var ise geçmişe dönük ek ders hataları düzeltilip ödeme alınabiliyor.

Ilk başta nöbet sorunu vardi çözüldü.
    DYK sorunu vardı çözüldü.
    Sosyal kulüp sorunu vardı çözüldü.
    Vb...
    Önemli olan sorunların çözülebilmesi. Netlik kazanması.
    Herşey adım adım. Inşallah BTR normu oluşturulur ve nokta atışı bir BTR maddesi eklenir ek ders yönetmeliğine de tüm dertlerden kurtuluruz.

bilgisayarmax bunu beğendi.
  7. muhalif33

muhalif33 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Madde 26da
    "ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir."

cümlesi madde 8e göre olmadığını açıklıyor.

Diğer kurumdan kastı: Üniversite, belediye, özel okul vs.

8. uysal_rockci

Halk eğitim bünyesinde verilen eğitimlerin ek dersleri yine halk eğitim tarafından ayrıca ödeniyor hocam.

9. muhalif33

Halk eğitim kursları ek ders yön. madde 8e bağlıysa, dyk ile birlikte değerendirlir, madde 26ya bağlıysa ayrı değerlendirilir.

Bilsem görevlendirmesi, ek ders karşılığı yapılıyorsa ve kadrosunun olduğu kurum ek dersinden ödeniyorsa Dyk ve bilsem beraber değerlendirilir. Bilsem ayrı bir kurs ve ödemeyi bilsem kurumu yapıyorsa dyk ve bilsem ayrı değerlendirilir.

10. muhalif33

Öğrendiğim kadarıyla Halk eğitim kursları madde 26ya göre ödeniyormuş. Bu nedenle BTR, madde 8e göre 10 saate kadar DYK, madde 26ya göre 10 saate kadar HEM kursu alabilir.
    Bilsem hangi maddeye göre ödendiğini bilmek lazım...

uysal_rockci bunu beğendi.
  11. uysal_rockci

Bilsem de Diğer Okul/Kurum olduğu için aynı maddeden ödeniyor.

Zaten başka uyan madde de yok.
    Ek ders ödeniyorsa ek ders yönetmeliği içindeki maddeye göre ödenmeli. O da Madde 26.

12. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

@uysal_rockci yılmayıp araştırdığın için seni tebrik ederim. İlk cevaplara baksa idin öylece gidecektin. Bazen diyorum. Biz bilişimcilerin kendi kendine ettiğini başkası yapmıyor diye.

omd ve uysal_rockci bunu beğendi.
  13. uysal_rockci

Aynen hocam, hatta bilişimcileri bırak genel olarak öğretmen grubu olarak da aynıyız.
    Umarım arkadaşların işine yarar.

14. bil_for

bil_for Aktif Üye

@uysal_rockci hocam, okullarda açılan İşkur meslek edindirme kurslarının ekders ücretlerini İşkur ödüyor. Hangi maddeye göre haftalık kaç saat olması gerekir? Bu kurslardan öğretmenler 10 saatten fazla alamaz diyorlarmış

15. uysal_rockci

Arastiralim hocam. Hafta içi bir kaç yere soruvereyim.
    Sonra bakarız yönetmelik maddesine .

16. yilmazselcuk55

yilmazselcuk55 Aktif Üye

Kendi okulunuzda Maaş karşılığını doldurabiliyor musunuz hocam ?

17. Mr.Spermata

Mr.Spermata Süper Üye Süper Üye

ben BTR iken akşam saatlerinde bir kurs vermiştim, haftalık 20 saatti sanırım.

18. uysal_rockci

Bende şu an böyle bir sorun yok hocam. Başka bir arkadaşın durumu için araştırma yaptık ama zaten BTR olan öğretmende maaş karşılığı aranmiyor. Bununla ilgili Yegitek görüşü var hocam.

Link: https://www.bilgisayarbilisim.net/attachments/21102019-20526818-jpg.64988/

19. yilmazselcuk55

yilmazselcuk55 Aktif Üye

hocam ben bu konuda baya sıkııntı yaşadım. iş çığrından çıktı bakanlığa kadar gitti olay. ama adamlar maaş karşılığına dolduramıyorsan bilsemde haftaiçi akşam ister 8 ister 10 saat ders al ek dersin ödenmez dediler. kendi okulumda 12 saat bt dersim var ve formatördüm.

gelen cevab bu

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar 16’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez. Hükmüne yer verilmiştir.

Hükümde geçen “Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.” İfadesinden de anlaşılacağı üzere, bilişim teknolojileri rehber öğretmenliği görevini yürütmek üzere görevlendirilen ve bu görevine bağlı olarak madde hükmüne göre 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılan ilgilinin söz konusu geçici görevi süresince fazladan ek ders ücreti alması mümkün bulunmamaktır.

Kalın yazan cümleye dayandırıyorlar. Bende ilk dönem görev yaptım sonra bıraktım.

20. uysal_rockci

Btr olmayan bir ogretmen eger maaş karşılığını doldurmayan bir durumda ise bir baska bir okulda görevlendirilir.

Ama
    BTR olan bir öğretmen Yegitek e göre maaş karşılığı aranmayacağı belirtildiğine göre bu durumda maas karşılığı aranması zaten gereksiz olacaktır.

Burada kastedilen öğretmenin asli görev kendi okulundaki ders görevleridir.

Bir öğretmenin asli görevi kendi okulundaki maaş karşılığı ders saatleri değil midir.

Akşamları veya hafta sonları farklı bir okul/kurumda okutulacak dersler ( ki oralardaki müfredat okullardan farklıdır) öğretmenin asli görevi olabilir mi.

O zaman nöbet öğretmenin görevidir .ek ders alinmasin.
    Kulüp görevidir ek ders alinmasin.
    Egzersiz alınmasın.
    DYK zaten hiç olmasın.
    Belletmenligi de kaldıralım.

18 saat ek ders görevini dolduralım, tamam.

Benim anlamadığım nokta şu yegitek sen yapabilirsin diyor bakanlık yapamazsın diyor.

Kesinlikle BTR ile ilgili ek bir yönetmelik madde konulmasi gerekir bence. 16.2 maddesi çok kafa karıştırıyor.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal