BTS de ssd taktım, format atamıyorum.

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
GIGABYTE S-series GA-G31M-S2L anakartı olan öğrenci bilgisayarına ssd harddisk takıp format atmak istedim. Bilgisayar SSDyi görüyor ama format atamıyorum. İkinci harddisk olarak taktığımda SSDyi kullanabiliyorum veya boot ederken listede gözüküyor ama format atmak istediğimde veya imaj kurmak istediğimde siyah ekran.. donup kalıyor. Kasada sorun var diye başka bir-iki kasada denedim. Aynı sonuç. Fikri olan var mı?

Bilgisayarın birinci harddiskini slave yaptınız mı?
Devre dışı bırakıp sata ve güç kablolarını söküp ssdye taktım.
Olmayınca hddnin kabloları sökülü vaziyetteyken 2.bir sata kablosuyla ana karta bağladım, yine olmadı.

Hocam tam emin değilim ama format atarken ahci gibi ayarlar yapılıyor ya, bir de onu deneyin isterseniz. Ama hangi ayarlar yapılır bilmiyorum. Araştırmak lazım. Mesela internetten bir tane şöyle ayar buldum. İşe yarar mı bilmiyorum.
Integrated Peripherals > On-Chip SATA Mode > Enhanced

Hocam tam emin değilim ama format atarken ahci gibi ayarlar yapılıyor ya, bir de onu deneyin isterseniz. Ama hangi ayarlar yapılır bilmiyorum. Araştırmak lazım. Mesela internetten bir tane şöyle ayar buldum. İşe yarar mı bilmiyorum.
Integrated Peripherals > On-Chip SATA Mode > Enhanced
Pazartesi günü ilk işim bunu denemek olacak inşaallah.

Denedim olmadı. Bios güncellemesini de arada yapmış oldum.
Çözüm bulabilirsem yazarım.

GIGABYTE S-series GA-G31M-S2L anakartı olan öğrenci bilgisayarına ssd harddisk takıp format atmak istedim. Bilgisayar SSDyi görüyor ama format atamıyorum. İkinci harddisk olarak taktığımda SSDyi kullanabiliyorum veya boot ederken listede gözüküyor ama format atmak istediğimde veya imaj kurmak istediğimde siyah ekran.. donup kalıyor. Kasada sorun var diye başka bir-iki kasada denedim. Aynı sonuç. Fikri olan var mı?
Bir de herhangi bir linux dağıtımı ile deneyin.

Hangi çeşit windows işletim sistemini, 32 bit mi-64 bit mi yüklüyorsun. DVD mi USB Bellek mi kullanıyorsun? USB bellek ise hangi ayarları seçerek imajı attın. Belki Bios'ta uygun seçenekler seçilmemiştir yada format atacağın DVD yada USB bellek imajında sorun olabilir.
GIGABYTE anakartta çamur atmayın.😀 kısaca biraz daha ayrıntı ver hocam...

1)Bigisayar açılırken boot yüklemesi için F9-F10-F11 tuşlarından biriyle(her anakartta farklıdır) boot menüsü listesinden yükleme DVD yada USB'yi seç.

2) USB ile format atiyorsan iso dosyasını Rufus programı ile USB Belleğe atarken Disk bölüm sistemini MBR-bios-CSM (eski anakarta modelleri için), yada GPT-UEFI (yeni anakartlarda) olarak seçmelisin.

Eski nesil anakartlarda varsa Bios'ta;
LEGACY BIOS "enable"
Legacy Mode yoksa "UEFI with CSM" açık olmalı
Boot security="disable"
FAST BOOT="disable"
Launch CSM="enable"
SATA Operation=AHCI
olmalı

3)Format imaj dosyasını değiştir, USB ise imajı 2. maddeye göre uygun olanı seç
4) biosta her sekmenin resmini çek gönder. bir daha değerlendirelim

Bios ayarlarını sıfırlayıp (varsayılan, default) deneyeyim bir de.

İkinci hard disk olarak taktığınız bilgisayarda biçimlendirip tekrar deneyebilir misiniz?

Geri