BTR sınıf rehberliği verilir mi?

Kodla Büyü

abdal

Aktif Üye
Arkadaşlar, okulumda btr yim. ve müdür bana snıf da vermiş. bu doğru mu ? doğruysa ek dersini ayrıca alabilirmiyim?

Ek ders alamazsınız. Bt rehber öğretmene sınıf verilmez! O kadar öğretmen dururken size neden sınıf verirler anlamam.

BTR yapmadığın bir gün hem sınıf alabilirsiniz hemde nöbet tutabilirsiniz.

Bu sene bu soru sık sorulduğuna göre okul müdürleri nöbet alıyorlarsa sınıfta verilir diyor sanırım :mrgreen:

sözbende' Alıntı:
Hocam,

Sınıf rehber öğretmenliği bir gün yapılan bir şey değildir. Yani haftanın her günü yapılması gerekiyor. O yüzden FP-Btr'lere sınıf rehber öğretmenliği verilmez. Nöbette sorun yok.

Kendi okulunda btr isen veremez. Nöbeti istersen tutarsın ücretini alırsın. Başka okulda Btr isen sınıf verebilir.

badem85' Alıntı:
Kendi okulunda btr isen veremez. Nöbeti istersen tutarsın ücretini alırsın. Başka okulda Btr isen sınıf verebilir.
hocam sınıf rehberliğinden gelen +2 saat sorun çıkarmaz mı? Çünkü nöbet ücreti ek dersin üzerine atılarak hesaplanmıyor ama sınıf rehberliğinden gelen haftalık 2 saati 18 saatin üzerine yazarsan 20 saat olur.Çünkü üzerinde Btr görevi olan biri 18 saat ekders alır bu sorun teşkil etmez mi?

computing' Alıntı:
badem85' Alıntı:
hocam sınıf rehberliğinden gelen +2 saat sorun çıkarmaz mı? Çünkü nöbet ücreti ek dersin üzerine atılarak hesaplanmıyor ama sınıf rehberliğinden gelen haftalık 2 saati 18 saatin üzerine yazarsan 20 saat olur.Çünkü üzerinde Btr görevi olan biri 18 saat ekders alır bu sorun teşkil etmez mi?

haklısınız hocam ama
ilgi (a) 10. madde "görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT Rehberliği olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde Ek-1'de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir." bu maddeye göre başka okullara görevliysen veriyorlar.

Hatta benim müdürüm o güne btr yazmayalımda sana da sınıf verelim dedi. Bende öyle birşey mümkün değil. Bana gelseniz hcm şu tahta arızalı diye ben size bugün btr değilim diyebilir miyim dedim:) (bu arada ben kendi okulumda btr yim.)

yani diyeceğim o ki hcm müdürler saolsunlar maddeleri kendi lehlerine yontmayı çok iyi biliyorlar.

abdal' Alıntı:
Habib hocam bu arada teşekkür ediyorum, saygılar
Eyvallah Hocam,

FP-Btr'lere Sınıf rehber öğretmenliği kendi okulunda da başka okulda da görevlendirildiyse de verilmez. Verildiyse bile fahri olarak yapılır ve ücret ödenmez.

habibocak' Alıntı:
abdal' Alıntı:
Eyvallah Hocam,

FP-Btr'lere Sınıf rehber öğretmenliği kendi okulunda da başka okulda da görevlendirildiyse de verilmez. Verildiyse bile fahri olarak yapılır ve ücret ödenmez.

sosyal kulüp verilirse ücret alınabilir değil mi habib hocam?

habibocak' Alıntı:
sözbende' Alıntı:
Hocam,

Sınıf rehber öğretmenliği bir gün yapılan bir şey değildir. Yani haftanın her günü yapılması gerekiyor. O yüzden FP-Btr'lere sınıf rehber öğretmenliği verilmez. Nöbette sorun yok.

Hocam 15 saat dersi olan ve bos günü olan bir diger ogretmenede bu mantikta sinif verilmemesi lazim o zaman

maverick07' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
abdal' Alıntı:
Eyvallah Hocam,

sosyal kulüp verilirse ücret alınabilir değil mi habib hocam?
Hocam,

Sosyal kulüplere ekders verilmiyor diye biliyorum.

kondansatör' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
sözbende' Alıntı:
Hocam,

Hocam 15 saat dersi olan ve bos günü olan bir diger ogretmenede bu mantikta sinif verilmemesi lazim o zaman

BTR görevleri arasında bulunmayan bir durumda idare nasıl oluyor da sınıf veriyor diye aklıma geliyor, burada hocamızın da dediği gibi sınıf verilmemesi lazım verilse dahi ekdersini alamazsın hocam. Diyeceksiniz ki nöbette görevleri arasında değil ama Planda btr yazılmayan bir günde nöbet ücreti alabiliyor, bu durum tamamen farklı çünkü nöbet olayı 3. dönem toplu sözleşmenin 2. kısmının 22. maddesinde "ayrıca belirtilen bi durum" aynı zamanda KBS de nöbet ücreti icin ayrı bir giriş mevcut. fakat BTR olarak aldığımız ücret 4-3-4-3-4 olarak yazılmakta. Bu yazımın dışına çıkılıpta ekders ücreti yansıtılamaz diye biliyorum.

kondansatör' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
sözbende' Alıntı:
Hocam,

Hocam,

Bu mantık sadece FP-Btr'ler için. 30.12.2015 tarihli yazıya istinaden. Diğer branşlarda bu durum söz konusu değil. FP-Btr olmayan bilişimciler içinde geçerli değil.

zodzingo' Alıntı:
kondansatör' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
sözbende' Alıntı:
Hocam,

BTR görevleri arasında bulunmayan bir durumda idare nasıl oluyor da sınıf veriyor diye aklıma geliyor, burada hocamızın da dediği gibi sınıf verilmemesi lazım verilse dahi ekdersini alamazsın hocam. Diyeceksiniz ki nöbette görevleri arasında değil ama Planda btr yazılmayan bir günde nöbet ücreti alabiliyor, bu durum tamamen farklı çünkü nöbet olayı 3. dönem toplu sözleşmenin 2. kısmının 22. maddesinde "ayrıca belirtilen bi durum" aynı zamanda KBS de nöbet ücreti icin ayrı bir giriş mevcut. fakat BTR olarak aldığımız ücret 4-3-4-3-4 olarak yazılmakta. Bu yazımın dışına çıkılıpta ekders ücreti yansıtılamaz diye biliyorum.
Aynen Hocam.

10. Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim
öğretim saatleri içinde için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir
görev verilmeyecektir

Bu maddedden Btr olduğumuz günlerde nobet ,sınıf kulüp vs bu görevler, yapamıyoruz
Ama diğer günler için böyle bir engel yok diye nöbet tutuyorsak , sını rehberliği için neden farklı düşünüyoruz bunu anlamıyorum .İkisini de aynı maddede almış.

Btr nin görevi olmayan durumda neden verilir demişsiniz zaten Btr olmadığımız zamanlar için konuşuyoruz

Amacım münakaşa değil,
Habip hocamdan çoğu kez de yararlanıyoruz Allah razı olsun.Ama bana mantıklı gelmeyeni paylaşmak durumundayım

Keşke sınıf içinde ücret alabilsek ama alamıyoruz...
Sayın hocam, demek istediğimle anlaşılan nokta farklı galiba, nöbet olayı çıkmadan önce btr olunmayan gün kavramını ben hiç yapmadım çevremde de yapan olmadı. Sadece iki okula gidiyorsam derse girdiğim gün diğer okula gidemiyordum bu da 1 gündü ama ararlarsa zaruri bir durum varsa dersten sonra giderdim.

Zaten yaptığım açıklama da benim düşüncem değil hocam, yaptığım açıklama neden ücret alamadığımızın açıklaması. Bende isterim btr olunmayan günde sınıf ücreti olsun...

Ama neden alamadığımızı bir daha yazayım...
Şimdi nöbet ücreti için KBS denilen sistemde ayrı bir satır açıyoruz, ama sınıf için bu kısım yok, btr olmayan öğretmenlerin normal ek dersine ekleniyor sınıf ve kulüp fakat btr öğretmen 18 saat ek ders ile sınırlı. Kurs, nöbet vs hariç çünkü bunların KBS ek ders başlıkları mevcut. Yani özel kalemler.
Şimdi özel başlığı olmayan ve btr 18 saat alır yazısının dışına çıkılıp Nasıl sınıf ücreti yansıtılacak ?? İşte yansıtılamadığı için sınıf verilemez verilse dahi ücreti alınamaz diyoruz.

Geçen yıl btr ve DYK için yaşanan sorunun bu yıl DYK açamamızda etkisi büyük, bence bu gidişle nöbet ücreti, sınıf ücreti gibi durumlardan dolayı da nöbeti kesecekler BTR için gibime geliyor...

Okulumuzda öğretmen az olduğu için geçen yıllarda yaptım ben, nöbet de tuttum, sınıf/kulüp de aldım. Ücretini alamazsınız sınıf ve kulüp için. Nöbet için bakanlık müfettişi alabilirsiniz demişti.

Ogretmen eksikligindsn dolayi bu yıl btr olduğum halde sınıf, kulüp, nöbet hepsine yazdılar. Müdür yardimcisina söyledim btr sinif alamaz diye bende almiyodum aman aldım dedi. Aynı tartismayi nobet konusunda da yaptık tutmak istemediğimi söyledim ama bi sekilde ikna ettiler müdür yardımcıları da tutabiliyor kendinizi de yazin dedim biz her gün nöbetçiyiz zaten dedi? Bu işin aslı astari nedir? Öğretmen eksikliğinde bu gorevler idare tarafindan mecburi olarak verilebilir mi?

Yönetmeliğe tek başına baktığımız zaman ne nöbet görevi ne sınıf öğretmenliği ne kulüp ne de başka bir görev "eğitim öğretim saatleri içinde" verilemez. Ayrıca belletmenlik gibi eğitim öğretim saatleri dışında verilebilen görevler verilebilir. Ne nöbet ne sınıf öğretmenliği ne de sosyal kulüp eğitim öğretim saatleri dışında yapılan bir görev değildir. Yani kimse ben kulüp çalışmasını veya nöbet görevini okulda öğrenciler dağıldıktan sonra yapacağım diye saçma bir şey diyemez.
*Fakat geçmiş zamanlarda nöbet görevi ile ilgili bakanlığın ekstra bir açıklaması yapılmıştır. Bu yüzden FP-BTR görevini aksatmayacak şekilde nöbet görevi verilebilir. Kaldı ki Okul Rehber öğretmenlerine nöbet görevi verilmesi de aynı mantıkla yapılmaktadır.

Geri