Btr teknik öğretmen tazminatı alabilir mi

Kodla Büyü

fidancal

Aktif Üye
arkadaşlar merhaba teknik öğretmenim. bilgisayar bölümü olmayan bir meslek lisesinde btr olarak görev yapıyorum. 12 saat bit dersim var teknik öğretmen tazminatım yatmıyor. Bu durumda olan bir arkadaş var mıdır ? yada tazminatımın yatmaması normal midir ?

Hocam kadronuz o okulda mi? Yoksa başka okuldan oraya btr olarak mı gorevlendirildiniz? Yani kadronuzun olduğu okul önemli.

İdarecilerinizle görüştünüz mu hocam onlar alamazsın mı diyorlar

alman lazım diyor idare ama pek bilgili değiller milli eğitimle görüş diyorlar. Başka bir okuldaki alan şefi arkadaş alamazsın diyor. Bugun milli eğitime gittim netleştireyim diye atama kararnamesi istediler yarın tekrar gideceğim. kimi alman lazım kimi alamazsın diyor. hatta milli eğitim ödese bile tekrar geri ister diyen de var. yönetmeliğe bakıyorum. Meslek lsiesinde görev yapmak,atelye dersine girmek gibi şartlar var bu şartları sağlıyorum. almam gerekir diye düşünüyorum. yeni atandım okula bölüm olmadığı için btr oldum.

merhaba fidancal. ben de teknik öğretmenim ve sağlık meslek lisesinde kadrom. teknik eğitim tazminatı meslek hocası olduğun zaman verilir diye biliyorum. bizim olduğumuz okulda bilgisayar bölümleri olmadığından branş öğretmeni olarak geçiyoruz o yüzden alamayız bence ama çok da araştırmadım bu kendi fikrim.

Hocam iyice araştır ama meslek dersine girme koşulu olabilir, inşallah olumlu sonuç alırsın. Temennim boyle.

durumumuz benzer neontester hocam bende turizm otelcilik meslek lisesine atandım bölüm yok bit dersi var btr oldum. sonuçta bit derside atelyede geçen bir ders olduğunu düşünerek atelyede derse giriyoruz dedim sonuçta bizim atelyemiz bilgisayar labaratuarları benim fikrim ama neticeyi milli eğitimle görüştükten sonra paylaşırım hocam burdan yarın netleşir heralde. teşekkür ederim cevaplar için

teşekkür ederim mygold hocam. Bir şansımı deniyeceğim. bu vesileyle btr arkadaşların yaşadıkları sıkıntılara da daha yakından şahit oldum. Allah kolaylık versin arkadaşlara tekrar eml ye döneceğim günleri iple çeker oldum :(

Kadronuzun bulunduğu okulda okutacağınız atelye dersi yoksa (yani bilişim tek. bölümü) TEF tazminatı alamazsınız.. Kesin bilgidir.. Bir arkadaşım Ticaret Meslek Lisesinde çalışıyordu bilişim bölümü olmadığı için tazminatı alamıyordu. Çoğu yere sorduk bu konuyu ve yukarıda belirttiğim durum ortaya çıktı..

olmazsada sağlık olsun dengem hocam ben yeni karşılaştığım bir durum olduğu için tereddüte düştüm. Yarın milli eğitimden ne sonuç çıkacak bakalım.Teşekkürler ceavap için

ya aslında ne farkı var, lise ortaokul demeden tüm bt öğretmenlerinin bu tazminatı alması lazım

Meb deki büyüklerimiz!!! alamazsınız diyorlar gereç de atelye dersleri gösteriliyor sanki bit yada ortaokuldaki dersler sınıfta işleniyor.

fidancal' Alıntı:
durumumuz benzer neontester hocam bende turizm otelcilik meslek lisesine atandım bölüm yok bit dersi var btr oldum. sonuçta bit derside atelyede geçen bir ders olduğunu düşünerek atelyede derse giriyoruz dedim sonuçta bizim atelyemiz bilgisayar labaratuarları benim fikrim ama neticeyi milli eğitimle görüştükten sonra paylaşırım hocam burdan yarın netleşir heralde. teşekkür ederim cevaplar için
....
maalesef öyle kabul edilmiyor hocam. bunun en büyük örneği KİMYA ÖĞRETMENLERİ. Sizin durumunuzla benzerlik taşıyor. Kimya öğretmenleri KİMYA ALANI olan meslek lisesine gider ve ALAN DERSLERİNE girerse Teknik öğretmen kabul ediliyorlar ve 20 maaş karşılığı + 29 ek ders alabiliyorlar. Ama alanı olmayan herhangi bir okula gittiğinde KÜLTÜR ÖĞRETMENİ olarak kabul ediliyor ve 15 maaş karşılığı + 18 ekders alabiliyorlar.

Sizin için de durum aynı. KÜLTÜR ÖĞRETMENİ olarak kabul ediliyorsunuz ve teknik öğretmen tazminatı alamıyorsunuz

fidancal' Alıntı:
alman lazım diyor idare ama pek bilgili değiller milli eğitimle görüş diyorlar. Başka bir okuldaki alan şefi arkadaş alamazsın diyor. Bugun milli eğitime gittim netleştireyim diye atama kararnamesi istediler yarın tekrar gideceğim. kimi alman lazım kimi alamazsın diyor. hatta milli eğitim ödese bile tekrar geri ister diyen de var. yönetmeliğe bakıyorum. Meslek lsiesinde görev yapmak,atelye dersine girmek gibi şartlar var bu şartları sağlıyorum. almam gerekir diye düşünüyorum. yeni atandım okula bölüm olmadığı için btr oldum.

Okulunuzda maaş karşılığınızı kaç saate sayıyorlar 15 mi 20 mi? Göreve başlama kademe dereceniz 9-1 mi 8-1 mi? Yani sizi okulunuzda atelye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak kabul ediyorlarmı etmiyorlarmı? Şimdi burada laboratuvar kelimesi geçiyor, sizde sonuçta BT laboratuvarında ders veriyorunuz illaki bir bölüm olması gerekmiyor. Ama bu hakkı vermezlerse ancak dava yoluyla talep edip alabilirsiniz gibime geliyor.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.657.pdf

DEVLET MEMURLARI KANUNU

MADDE 152
B - EĞİTİM, ÖĞRETİM TAZMİNATI (1) teknik öğretmen tazminatı dediğiniz şey resmiyette %15 fazladan aldığımız eğitim öğretim tazminatımızdır. meslek lisesinde derse giriyorsanız, teknik öğretmenseniz almalısınız.

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara; (Öğretmen
unvanlı kadrolarda bulunanlardan okul müdürü ve okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak
görevlendirilenler ile cezaevi okullarında çalışan öğretmenler dahil (…) (1) olmak üzere)
a) 1-2 nci derecelerden aylık alanlar için % 100 üne,
b) 3 ve 4 üncü derecelerden aylık alanlar için % 95 ine,
c) Diğer derecelerden aylık alanlar için % 85 ine,(2)
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atelye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca;
a) Dört yıl veya daha fazla yükseköğrenim görenler için % 15 ine,
b) Üç ve iki yıllık yükseköğrenim görenler için % 10 una,
(Ek fıkra: 30/6/2004-5204/2 md.) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,

MADDE 36 ORTAK HÜKÜMLER KISIMINA GÖRE 8-1 kademe dereceden göreve başlarsınız
2 – Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış
olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen
Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı
Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar
Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları (2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece
ve kademelerine bir derece,

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/derssaat ... aat_0.html

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Hocam V sayılı cetvele göre kadronuzun bulunduğu kurum.V sayılı cetvelde yer alıyorsa tazminat alırsınız
"V SAYILI CETVEL

İlave Eğitim Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları

1 Akşam Sanat Okulu

2 Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

3 Çok Programlı Lise (mesleki ve teknik eğitim programları)

4 Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi

5 Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi

6 Denizcilik Meslek Lisesi

7 Halk Eğitimi Merkezi

8 Kız Teknik ve Meslek Lisesi

9 Meslek Lisesi (İşitme Engelliler)

10 Meslek Lisesi (Ortopedik Engelliler)

11 Mesleki Açık Öğretim Lisesi

12 Mesleki Eğitim Merkezi

13 Mesleki ve Teknik Açık öğretim Okulu

14 Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi
15 Olgunlaşma Enstitüsü

16 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
17 Özel Eğitim Iş Uygulama Merkezi

18 Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Görme Engelliler III. Kademe)

19 Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Zihinsel Engelliler III. Kademe)

20 Tapu Kadastro Anadolu Meslek Lisesi

21 Tarım Anadolu Meslek Lisesi

22 Tarım Meslek Lisesi

23 Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

24 Ticaret Meslek Lisesi

25 Turizm Eğitim Merkezi

26 Yavgın Eğitim Enstitüsü

27 Ziraat Teknik Lisesi

Geri