BTR ve Fatih projesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kodla Büyü

eyolcu

Süper Üye
Süper Üye
kesinlikle görevlendirme ile değil kadro seklinde vermeliler. her okula rehber öğretmen gibi norm verilmeli derse göre değil

her okula btr normu verilmeli ve bu norm Bilişim öğretmenlerinden seçilmeli.100 saatlik kurs ile olanlar derhal sürülmeli

Önceden olan 100 değil 180 saati aslında içeriği değişti yetişkin davranışları geldi ve 100 saat oldu çerçeve plan.
Veren il bilmiyorum ama İstanbul yakın zamanda açacak hocam 1100 civarında okul var bunların ikili eğitim olma durumlarını vb. düşündüğünüzde 1300 öğretmen ihtiyacı gibi bir durum ortaya şu anda 320 civarında öğretmen başvurumuz reddedilenlerde olacaktır yani yaklaşık 1000 okulda BT rehber öğretmen açığı olacak onu kapatmayı düşünüyoruz.

Bu arada esas soru;
birileri burada BTR ne işle görevlendirilir, sorumlulukları nelerdir onu yazarsa arkadaşınıza faydası olur,
zira gazetelerde(basılı-internet) BTR'ler 100 saatle öğrencilerin dersine giriyor hak yeniyor, öğrenciler helak oluyor haberleri yapılıyor
ve Ankara'da o yazı o anda yahu bu adam hiç çalışmadan ezbere yazmış, yazdırılmış denip haber çöp oluyor.

ist_koord' Alıntı:
Önceden olan 100 değil 180 saati aslında içeriği değişti yetişkin davranışları geldi ve 100 saat oldu çerçeve plan.
Veren il bilmiyorum ama İstanbul yakın zamanda açacak hocam 1100 civarında okul var bunların ikili eğitim olma durumlarını vb. düşündüğünüzde 1300 öğretmen ihtiyacı gibi bir durum ortaya şu anda 320 civarında öğretmen başvurumuz reddedilenlerde olacaktır yani yaklaşık 1000 okulda BT rehber öğretmen açığı olacak onu kapatmayı düşünüyoruz.

Bu arada esas soru;
birileri burada BTR ne işle görevlendirilir, sorumlulukları nelerdir onu yazarsa arkadaşınıza faydası olur,
zira gazetelerde(basılı-internet) BTR'ler 100 saatle öğrencilerin dersine giriyor hak yeniyor, öğrenciler helak oluyor haberleri yapılıyor
ve Ankara'da o yazı o anda yahu bu adam hiç çalışmadan ezbere yazmış, yazdırılmış denip haber çöp oluyor.

Alan dışı Btrlerin çoğunluğu aslında hiç derse girmeden bu görevleri yürütüyorlar ilk haksızlık bu ikincisi evet okul müdürleri alan dışı öğretmenleri, bt derslerinde görevlendiriyorlar... böyle bir gerçek var idareci erozyonundan önce uygulamaları mevcut ankara için isim isim hangi okulda nasıl bir uygulama yapıldığını tek tek saymak burada yanlış olur...

üçüncüsü Fatih projesi kapsamındaki Liselerin %90-95 inde Bt öğretmeni kadrosu yok bu okullarda görevlendirilen Btrlerin büyük çoğunluğu Tek tek saymaya yine görek yok Alan dışı öğretmenlerden oluşuyor...

4üncüsü il koordinatörleri rehber öğretmenler kadar ya da beden eğitimi öğretmenlerinin birbirlerine olan desteğinin yarısı kadar bt öğretmenlerinin sorunlarını dile getirip branşdaşlarına arka çıksalardı alanından bezmiş bezdirilmiş bt öğretmenleri yığınları oluşmazdı....

Bilgisayar öğretmenlerinin genelinin Akıllı tahtaları çok yerinde bulurken tabletlerin israf olduğunu düşündüklerini yazabilirsiniz.

teknogenclik' Alıntı:
Bilgisayar öğretmenlerinin genelinin Akıllı tahtaları çok yerinde bulurken tabletlerin israf olduğunu düşündüklerini yazabilirsiniz.

Tablet, Elektronik Tahta Entegrasyonu olduğunda tabletlerde en az elektronik tahtalar kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkacaktır. Şöyle düşünmek lazım. Elektronik Tahta öğretmen merkezli ders anlatımdır. Ama tablet değerlendirme tarafıdır. Çocukların tabletine bir soru gönderildiğini varsayalım hemen geri cevaplara bakılarak anlama düzeyi test edilmiş olacak. Yani Tablet önemli ama ders olarak kullanınca.

Tabletiyle tahtasıyla yada teknolojisiyle ilgili sorun yok. Okullarda Koç 'luk yapacak donanımda olan tek meslek Bilişim Teknolojileri öğretmenleridir. Ve Bu branş yıllardır ders ve norm mücadelesi vermektedir. O okul bu okul ders tamamlama yada o okul, bu okul BTR olma sınavından geçmektedir. Göçebe bir branştır. Üstüne üstlük ne yazık ki 100 yada 180 saat her neyse kurs alarak BTR yada Eğitici olan kişiler içinde bu Branşa KİN duyanlarda vardır. Nedeni de elbette bilgisayara ilgi duyan yönetim yada 100, 180 liklerin; Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden kendilerini büyük görme telaşasına girişerek onlar üzerinde eleştirilecek sökük arama peşindedirler. Bu üst kademeden alt kademeye kadar kendini beğenmişlik içinde Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini afedersiniz tü kaka kaka olayına sokmaktadırlar.

BTR normu şart. Herkes önce yerini bilsin ki o yere katacağı değeri düşünsün. 6 ay orda 6 ay burda BTR lik yap. Olmadı o okulda bu okulda zorunlu ders karşılığını tamamla. Nerde çalışıyorsun dendiğinde hemen aklına ilçe sınırları gelsin. Ne verimi bekliyorsun bahtsız bedeviden. :? Bakanlığın talimatlarını ve hedeflerini gerçekleştirecek yolu gösterecek bu öğretmenlere idare ve diğer öğretmenler bakınca zaten bedevi de gelmiş bize ne söylüyor diye düşünmezler mi?

acilen tablet ayağı kaldırılmalıdır.
tabletler sadece oyun aracı olarak kullanılıyor çocuklar tarafından
şimdiki 11. sınıflarımıza 9. sınıftalarken tablet verdik
bir tanesinin eğitim amaçlı kullandığını bilmiyorum
daha bugün yine 140 tane tablet geldi dağıtılmak üzere.
onlar da aynısı olacak
tablete verilen paranın 4 te 1 i ile okulumuza bi labaratuvar kursalar yeminle mükemmel işler çıkaracaz.
ama rant denilen bişey var. ve maalesef tablette daha fazla rant var...

ilçemdeki meslek lisesinde çalışan öğretmenlere resmen yalvarıyorum kullanmadığınız atıl durumdaki pc lerinizi bana verin diye
bir tanesi de çıkıp hocam şunlar bize lazım değil demedi
meslek lisesinde çalıştım 3 yıl ve teknik eğitim mezunuyum
meslek lisesine ne kadar çok ödeneğin geldiğini ben bilirim
bizler anadolu liselerinde pc siz ders işlemenin ne demek olduğunu da iyi biliyoruz
o arkadaşların ellerinde atıl durumda olab pc lerini bize vermemelerini anlayamıyorum, hakkımı helal etmiyorum ve bu yaptıklarını da unutmayacam.
bu işe bi çözüm bulunmalı artık
pc siz bilişim dersi olmaz kardeşim
öğretmenler devletin maalesef üvey evladı bunu biliyoruz ama bilişim öğretmenleri üvey evladı bile olamıyo maalesef. besleme gibiyiz resmen...

Okullara BT normu verilmeli, gerekli planlamalar yapılmadan tablet vs verilmemeli, bir şeyler yapılsın fakat sorulmadan danışılmadan tepeden inme olmasın, burası Türkiye burda her an herşey olabilir muhabbeti ...

Fen ve Teknoloji öğretmeniyim. Akademik araştırmalar yapılmış, bilgisayar destekli öğretimin getirisi - götürüsü ana başlıklarla tespit edilmiş durumda. Merak eden arkadaşlarım araştırabilir. Fatih projesi BDÖ projesidir. Ama yazılım ayağında ciddi sıkıntılar var yaşananlar gösteriyor ki bakanlık boş durmuyor bir şeyler yapıyor. Bence gün geçtikçe çeki düzen veriliyor

Tabletler ayağı iptal olsun demiyorum çünkü tahmin ediyorum kontrol edilebilir olursa , içinde eğitim nesneleri olursa öğretmenlere Etkili Sınıf Yönetim yazılımı sevdirilirse verimli kullanılacaktır. Ama şuan bunlardan maalesef mevcut değil , zamanla olacağından şüphem yok.

e-konferans' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:

Tablet, Elektronik Tahta Entegrasyonu olduğunda tabletlerde en az elektronik tahtalar kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkacaktır. Şöyle düşünmek lazım. Elektronik Tahta öğretmen merkezli ders anlatımdır. Ama tablet değerlendirme tarafıdır. Çocukların tabletine bir soru gönderildiğini varsayalım hemen geri cevaplara bakılarak anlama düzeyi test edilmiş olacak. Yani Tablet önemli ama ders olarak kullanınca.

Değerli hocam,

Tablet israftan başka bir şey değildir. Sizin söyledikleriniz teoride çok güzel ama uygulamada ütopyadır.

alpaygunes' Alıntı:
Fen ve Teknoloji öğretmeniyim. Akademik araştırmalar yapılmış, bilgisayar destekli öğretimin getirisi - götürüsü ana başlıklarla tespit edilmiş durumda. Merak eden arkadaşlarım araştırabilir. Fatih projesi BDÖ projesidir. Ama yazılım ayağında ciddi sıkıntılar var yaşananlar gösteriyor ki bakanlık boş durmuyor bir şeyler yapıyor. Bence gün geçtikçe çeki düzen veriliyor

Tabletler ayağı iptal olsun demiyorum çünkü tahmin ediyorum kontrol edilebilir olursa , içinde eğitim nesneleri olursa öğretmenlere Etkili Sınıf Yönetim yazılımı sevdirilirse verimli kullanılacaktır. Ama şuan bunlardan maalesef mevcut değil , zamanla olacağından şüphem yok.
olana kadar tablet verdiğimiz sınıflar mezun olacak hocam
bizimkiler 11. sınıf oldu zira.

Fatih Projesi'ndeki en büyük sorun teknolojiyi sınıfta uygulayacak olan öğretmenlerin eğtimi. 30 saatlik ve 1 hafta süren eğitimler yeterli değil. Öğretmenlerin çoğu akıllı tahtanın bile gereksiz olduğu görüşünde, çünkü işlevselliğini ve faydalarını tam olarak bilmediklerinde sadece olumsuz yanlarına odaklanıyorlar.

Fatih Projesi'nde öğretmen eğitimleri daha disiplinli ve düzenli yapılmalıdır.

Geri