Btrlerin Sınır Problemi

Kodla Büyü

VaVgibi

Aktif Üye
Arkadaşlar aslında bu yıllardır canlı bir mevzu.Tamircilikle öğretmenlik arasında neyi ne kadar yapacağımız kesin çizgilerle ayrılmış değil.Huzurumuz kaçmasın diye fazladan iş yaptığımız da çoktur.
Bu sınırı iyi çizen arkadaşların önerilerini almak isterim.Örneğin idareniz gel hocam şu bilgisayarıma bi format at dediginde bunu lütfen mi yapıyorsunuz yoksa hay hay hemen efendim şeklinde mi yoksa hiç yapmıyor musunuz?Bu sınırı nasıl çizdiniz?

İstemeyerek de olsa yapıyorum, nasıl yapmayacam, norm adamın elinde, fazladan ders saat giriyor, yoksa norm fazlasıyım normalde. Daha da yapmak istemezsem dvd si yok, lissnlı windows programını bul atarım formatı diyorum

Ben şahsen okulda bilgisayar ile ilgili tüm teknik şeyleri severek yapıyorum. Format işini okulda başka branştaki öğretmen yaparsa hoş olmaz. Bu sefer bu bilişimci bir şey bilmiyor derler

Şu anki mevcut durumumuzun 10 sene önceki gibi olduğunu düşünmüyorum. 2010 yılında sadece 6.,7., ve 8 sınıflarda 1 saat seçmeli dersimiz vardı. Medya Okuryazarlığı dersinin bir sınıfta seçilmesi gerektiği için 8. sınıflarda dersimiz genelde olmuyordu. Dersler seçmeli olduğu için notu yoktu, norm sorunu her okulda vardı. Genelde büyük okullarda bile 6 saat ders seçilirdi BT Formatörü olursun nasılsa denirdi. Formatörlük mesai saatleri okul idarecilerinin mesai saatiyle aynıydı. Bunun gibi vb...
O zamanlardaki Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine bakış açısıyla, özellikle 5. ve 6. sınıflarda zorunlu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ders saati konmasından sonraki bakış açısı oldukça değişti. KodlaManisa vb... kodlama projeleri ile dersin bilinirliği ve önemi arttı diye düşünüyorum.
2010 yılında gittiğim her yeni okulda teknik bir konuyu mutlaka çözmem gerektiği ön yargısıyla karşılaşıyordum. Son 5 yıldır teknik ve bilgisayar bakımı konularında rehberlik isteyip yapılması gereken işlemi soruyorlar öncelikle. Bu konuyu ben çözemem bir teknik servis ile görüşülmeli dediğim durumlarda teşekkür edip ilgileneceklerini söylüyorlar. Kısaca eskiden okulda tamir işleri ve idari işlere yardım etmesi için seçmeli ders saati tanımlanan bir Formatörlükten, şimdilerde Bilişim Teknolojileri alanında rehberlik de eden bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görüldüğümüz kanaatindeyim.
Özellikle 2013 yılından önce göreve başlamış olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri bu sınır kavramı konusunda daha fazla ikilemde kalabilir gibi...

Üslup ve zamana bakıyorum. Dersten çağırıp format tarzı iş vermeye çalışıyorlarsa yapmıyorum.

Öğretmenin söyleme tarzı da önemli. Bilişimcisin bunu da yaparsın, senin görevin tarzı emir verir gibi konuşulursa bakanlıktan yazı gelse yapmam. En kötü bilmiyorum der geçerim. Bir süre sonra kimin gerçekten yardıma ihtiyacı olduğu veya kimin angarya iş yüklemeye çalıştığını anlıyorsun.

Bu zamana kadar her işin sorgusuz sualsiz kabul edilmesi yüzünden bu haldeyiz zaten. Bilişimcisin şu ketılı da yap diyende oldu bana, bir öğretmenin çok basit bir şekilde yapabileceği işleri bu zaten iş yapmıyor mantığıyla bize yüklemeye çalışanları da.

En baştan sınırları çizmek lazım. Gönüllü olarak yaptığın her iş bir süre görevinmiş gibi algılanmaya başlıyor ne yazık ki.

Arkadaşlar aslında bu yıllardır canlı bir mevzu.Tamircilikle öğretmenlik arasında neyi ne kadar yapacağımız kesin çizgilerle ayrılmış değil.Huzurumuz kaçmasın diye fazladan iş yaptığımız da çoktur.
Bu sınırı iyi çizen arkadaşların önerilerini almak isterim.Örneğin idareniz gel hocam şu bilgisayarıma bi format at dediginde bunu lütfen mi yapıyorsunuz yoksa hay hay hemen efendim şeklinde mi yoksa hiç yapmıyor musunuz?Bu sınırı nasıl çizdiniz?
kavga dövüş yapıyorum genelde sonradan da bana bulaşmıyorlar

Geçen gün WhatsApp tan şimdi öğretmeni bir bayan.
Şöyle bir mesaj attı.
-Hocam nerdesiniz? (Okulun olduğu şehirden bahsediyor)
BEN-evet. Burdayım
- bilgisayarımın bakıma ihtiyacı var.
ağır açılıyor. Eba canlı ders için hazırlık

Şuan bu işlere bakmıyorum dedim

Sonra ne demek şuan diye yazdı
Bende görevlendirmem yok dedim

Şöyle bir mesaj attı.
BEN-evet. Burdayım

Kesinlikle bakmam bu usluba. Yonetmelik rehberlik diyor.

Şöyle bir mesaj attı.
BEN-evet. Burdayım

Hocam cevap güzel olsa da gorevlendirmeniz olduğu zamanlarda da öğretmenlerin kişisel bilgisayarlarına bakma gorevimiz olduğunu düşünecek bu arkadaş. Gerçi kişisel bilgisayarını okula tamir icin getirip, öğrencilerin o bilgisayarı lab bilgisayarı sandığı için açtığında o kadının epey özel resimleriyle karşılaştığı durumlar biliyorum.

Şöyle bir mesaj attı.
BEN-evet. Burdayım

Yok artık.

okulun işlerini elimden geliyorsa yapıyorum öğretmenlerin kişisel işleri samimiyetimize ve zamanıma bağlı karar veriyorum.Tamir yapma konusunda da bilişim öğretmenleri asla sorumlu değildir.Bizler eğitim öğretim sınıfında memurlarız, Teknik hizmetler sınıfında değiliz.Bunun görevimiz olmadığını da her durumda belirtirim.

Şöyle bir mesaj attı.
BEN-evet. Burdayım

Şaka gibi.. okula ilk geldiğimde yazılılarımızı biz kağıda yazsak da sen bilgisayara geçsen nolur ki üslubundan, ... hocam rica etsem bir bakabilir misiniz? e geçiş yaptık. İdarecilerim bile görevim olan şeyler de bile yaptığım her iş için teşekkür ederler. Kişisel bilgisayara bakmak da benim insiyatifimde.. Okul için kullanıyorlar elbet işleri görülsün isterim.. Ama şu üsluba ne şimdi ne de sonra yapmam..

Şöyle bir mesaj attı.
BEN-evet. Burdayım

Semer meselesi...
Kişi kendi değerini kendi verirmiş.
Sen kendini dışarıya nasıl lanse etmişsen, insanların muamelesi de öyle olur.

Bir defa özel işle, okul işini birbirinden ayırmadan önüne gelen her şeye eyvallah dersen işin olmayan şeyleri yapmak mecburiyetinde olduğun sanılır.

Geri