Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

BTR'nin istiklal Marşı Töreni Durumu?

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında cinefil tarafından paylaşıldı.


 1. cinefil

  cinefil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.069
  Beğeni:
  96
  Merhaba arkadaşlar... Özel bir durum olmasa bunu yazmazdım ama zorunluluk olduğu için size bir danışayım dedim.
  Ben ulaşımı sıkıntı olan bir ilçede görev yapıyorum. Bir iki ay önce tayin oldum. Akşam saat beşten sonra araba yok. Bu arabayı kaçırdın mı kalıyosun ilçede.. Taksi bile yok hiç görmedim. Öğretmenevi bile yok.. Son arabayı kaçıran okulda sabahlamayı göze alır.. İlçe değil bence ama ilçe demişler bi kere..

  Cuma dersler saat 16:10 gibi bitiyor. Öğretmen servisi var ama bütün okullara bakıyor. Servis de doldu mu diğer servisi çağırıyorlar ama bu servislerin hareket etmesi saat beşten sonra olur çünkü daha öğrencileri köylere koyup bizi almaya geliyorlar. Saat beşten sonra da diğer minibüs hattı bitiyor. Karışık bir durum vesselam...

  BTR olduğum için eğitim öğretim boyunca okulda durmam şart ancak servisleri beklemeden saat 16:00 arabasına binebilirim. Hem öğretmen servisi bekleyen diğer arkadaşlara da bir yer açılır. Bildiğim kadarıyla Cuma günü son dersi olanlar istiklal marşı törenine katılmak zorunda... Benim dersim olmadığı için katılmayabilir miyim ?
   
  Son düzenleme: 17 Eylül 2021
 2. samsunlu-17

  samsunlu-17 Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğeni:
  3
  Hocam BTR olarak günde 6 ders saati çalışıp ona göre ek ders alıyoruz. İdare ile görüşüp İlk saat dersinde gelin son saatin arasında okuldan ayrılın.
   
 3. HBV

  HBV Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  427
  Beğeni:
  99
  Ulaşım sıkıntısı var hocam ben binerdim kimseye de sormazdım
   
  namaldish, vlkn123, Unis ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 4. cinefil

  cinefil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.069
  Beğeni:
  96
  İlk saat dersinde geliyorum zaten hocam. Saat dokuzda başlıyor dersler... ben de zaten saat dokuzda okulda oluyorum. 6 saat okulda dursak yetiyorsa 6. ders saatimiz 14:30da bitiyor. O saatten sonra okuldan ayrılabilir miyim hocam ?
   
 5. Süvarim

  Süvarim Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  389
  Beğeni:
  152
  Diğer hocalar bu sıkıntıyı yaşıyorsa sen de katlanacaksın diyebilme ihtimali var idarenin. Aranız iyiyse bir sor bakalım. Bizim müdür İstiklal Marşı konusunda hassas. Toplantıda, iki hafta üst üste pazartesi İstiklal Marşına katılmayan ya da geç gelen olursa uyarırım falan diyordu. Yoksa bu durumun BTR olmak ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
   
 6. dokmeefrail

  dokmeefrail Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.738
  Beğeni:
  125
  Hocam 6 saat ifadesini ben yazılarda görmedim. Dayanak yazının linki var mı?
   
 7. conem

  conem Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2011
  Mesajlar:
  209
  Beğeni:
  37
  6 saat diye bir ibare bende görmedim. Ekdersi 18 saat aldığımız için bazı arkadaşlar; günlük 6 saatten okulda derse giren bir öğretmen 18 saat ek ders alıyor. 18 saat ek ders aldığım için bende günlük 6 saat dururum şeklinde düşünüyor, olabilirler.
  Bence bu yanlış çünkü btr yazısında “eğitim öğretim süresi boyunca” yazıyor. Bunun sebebi ise öğretmenin ders işlemesi esnasında etkileşimli tahtanın arıza yapması durumunda hemen müdahale ederek öğretmenin ders işlemesinin kısıtlanmaması için, olduğunu düşünenlerdenim.

  Konu açan hocamın sorusuna gelirsek; istiklal marşına cuma günü son saat dersi olanlar katılır denir ve son saat dersiniz yoksa katılmak zorunda değilsinizdir diye yorumlayanlardanım. Ama ders bitene kadar orada durmakla yükümlü olduğumuzu düşünüyorum. Sizin durumunuzda ise idare o 10-15 dakikayı sorun ediyor ise bunda bir art niyet aramak gerekir.
  Not: cümleler biraz devrik oldu. Affınıza sığınırım.
   
  kumsal540, yuci81, bozo ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 8. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.444
  Beğeni:
  421
  Yok hocam maalesef öyle bir durum. Olsa olsa bu kadar ekmeğe bu kadar köfte yorumu ve okul idaresi ile arasi iyi olanların uygulamasıdır. Tam aksine eğitim-ögretim saatleri ifadesi var. Yıllardır forumda dile getiriliyor bu. "Lisede görev olan btr ler ile diğerleri arasında uygulama adaletsizliği var diye. " Çünkü lisede eğitim-ögretim haftalık 40 saat. Dediğiniz gibi yorum haricinde varsa resmi dayanak yazılsın. Liselerde görevli arkadaşlarda faydalansın.
   
  neontester ve yuci81 bunu beğendi.
 9. boteakif

  boteakif Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.073
  Beğeni:
  216
  Biz ne desek boş. Aynı yazıyı farklı yorumlayıp farklı uygulamalara imza atan okullar olduğunu görüyoruz. O yüzden en güzeli kendi okul idarenizle bu durumu görüşmeniz.
   
 10. bote67

  bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.600
  Beğeni:
  60
  BT Formatörlük dönemlerinde mesai saatleri eğitim-öğretim saatleri değil okul idari personelin mesai saatleriyle aynıydı. İkili öğretim yapan okullarda 7.45- 17.45 olabiliyordu mesela...
  Çoğu BT Formatörü olan öğretmenler bu mesai saatlerine uyuyordu. Bazı illerde valiliklere BT Formatörleri mesai saatlerine uymuyor diye dilekçeler yazıldığını duyuyorduk. (Genelde farklı branşlardan BT Formatörlüğü ile daha fazla ek ders ücreti almak isteyen öğretmenler tarafından sanırım) . O günlerde bile farklı illerdeki BT öğretmeni arkadaşlarla konuştuğumuzda, haftada 3 gün okula gidenler, idare ile arası iyi olan veya evi yakın olanların belli saatlerde ve ek teknik sorun olduğunda telefon edildiğinde okula gelmesi vb... pek çok şey duyuyorduk.

  BT Rehber Öğretmenliği görevlendirmeleri yapılmaya başlandıktan sonra, resmi yazılarda yukarıda da belirtildiği gibi okulun eğitim-öğretim saatleri ifadesi yazsa bile, günlük 6 ders saati çalışıyoruz denilmesi beni pek şaşırtmadı.
   
  zulfikar1985 bunu beğendi.
 11. cahraz

  cahraz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  749
  Beğeni:
  69
  Hocam idare bile bu şekilde yapıyor,siz hala şaşırmadım diyorsunuz.30 saat giren arkadaş haftada bir gün boş istiyor.siz 6 saat mantıksız diyorsunuz.egirim öğretim saatleri içerisinde boa gün verilmemesi olabilir.
   
 12. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.444
  Beğeni:
  421
  Mesele mantık ya da mantıksızlık değil. Resmi yazılarda dayanak varsa paylaşın herkes faydalansın. Ama başka okulda şöyle yapılıyormuş ifadesi özelliklede çatıştığınız idarecilerle aranızda resmi yazılar uçuşurken maalesef geçerli değil.
   
 13. bozo

  bozo Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  49
  ilkokulda 30 saat, ortaokulda 35 saat, lise de 40 saat ders var.aldığın ücret aynıysa ve 18 saat alıyorsak bunun karşılığı 30 saat çalışmadır.Diğer öğretmenlerde veya rehberlik öğretmeninde de olduğu gibi.eşit işe eşit ücret.

  kendi okulu dışında bir ilkokulda veya ortaokulda btr olan ve ders programı dağıtımı sebebiyle 30 saati dolduramayan veya giremeyen öğretmen şimdi yönetmeliğe aykırımı davranıyor o zaman.yukarıda conem hocama katılıyorum.eğitim-öğretim saatlerinde bu iş yapılır derken o an btr ye ihtiyaç duyulduğu için bu ibare var. belirleyici faktör 30 saate göre ücret alması tüm btr lerin.
   
 14. agd85

  agd85 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.142
  Beğeni:
  73
  hocam evet saydıgınız durumlar sizin durumunuzu zorlaştırıyor olabilir lakin okulda kalmak durumundasınız. okul idaresiyle ilişkilerinize bağlı birazda. keşke formatör olmayıp dersinize girseymişsiniz sıkıntı yaşamazdınız.
   
 15. cahraz

  cahraz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  749
  Beğeni:
  69
  Hocam şimdi diğer arkadaşlar yönetmeliğe aykirimi davranıyorlar?
   
 16. vlkn123

  vlkn123 Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2016
  Mesajlar:
  41
  Beğeni:
  6
  Benim anlamadığım kendi içimizde bu durumu neden bu kadar zorlaştırıyoruz, hocamın anlattığı şartlarda bir ders saati erken çıkması ne gibi bir sorun teşkil edebilir hiç mi köyde çalışmadık bunu da tolere edecek idareciler yok mu? Gerçekten mevzuat örneği verip, durmanız gerekiyor keşke btr olmasaydınız deme mantığını anlayamıyorum. Yerinizde olsam idareyle konuşurdum durumu izah ederdim gerçekten olumsuz cevap alırsanız iptal dilekçesi verip herhangi en ufak bir soruna el atmazdım hocam.
   
  omd ve cinefil bunu beğendi.
 17. cinefil

  cinefil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.069
  Beğeni:
  96
  Bana da önceki mesajda samsunlu-17 hocamız söyledi hocam belgesi var mı bilmiyorum
   
 18. cinefil

  cinefil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.069
  Beğeni:
  96
  Bugün için idareye söyledim izin verdiler ama her hafta izin vermezler bence çünkü kendi aramızda bile kesin sonuca ulaşamadık hele hele idare her hafta tolere etmez.
  Hayırlısı arkadaşlar teşekkürler cevaplar için
   
  omd bunu beğendi.
 19. katafalk

  katafalk Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  632
  Beğeni:
  331
  BTR'nin mantığı çoğu yerde pratikte teknisyeni ve idareye yardımcı olma şeklinde olsa da, aslında derste akıllı tahta, eba vb. eğitim öğretim ile ilgili teknoloji araçlarının kullanımına yardımcı olmaktır, yani bir nevi eğitim teknoloğu olmaktır. Dolayısıyla ders olan her saatte okulda hazırda bulunması gerekir.

  Ha bana göre mantıksız ve haksızlık, çünkü ortaokulda 35 saat meslek liselerinin bazılarında 50 saat ders var. Resmi olarak mantığı budur.

  6x5 = 30 mantığı yanlış, il ya da ilçede görevi 8-5 çalışan ve 18 saat ek ders alan öğretmenler de var çünkü.

  Kendimizi elit tabaka psikolojik danışman ve rehber öğretmenler ile karıştırmayalım. Biz ameleyiz ve işin kötüsü bunu biz seçtik.
   
  Son düzenleme: 17 Eylül 2021
  zulfikar1985 bunu beğendi.
 20. bote67

  bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.600
  Beğeni:
  60
  Okul müdürünüzle resmi yazılarda olmamasına rağmen, günlük 6 ders saati okulda bulunmak konusunda anlaşsanız bile boş saatleriniz neden 4. ders saatleri olmasın?
  O durumda,ilk haftalardan sonra, BTR olarak çoğunlukla 1 ders saati beklemeyi 1 saat derse girmekle aynı tutacağınıza göre 3 saat çalışmadan sonra 1 saat dinlenip 3 saat daha çalışmanız, verimli çalışmanız açısından daha iyi olabilir diye düşünülebilir.
  Sadece bir gün için ders başlangıç saatlerinin 30 dakika kadar erkene çekilme imkanı olabilir mi acaba
   
  nermin_böte bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal