BTR'ye başka okuldan ders verilir mi?

Kodla Büyü

mutlu55

Site Gezgini
İlçemizdeki maaş karşılığını doldurmayan BTR öğretmenlerine başka okullardan ders verildi.. Kendi okulunda 8 saat dersi olan ve kendi okulunda BTR olan öğretmene başka okuldan 21 saate kadar ders verilir mi? Bunun net cevabını nereden alabiliriz? YEĞİTEK'in BTR yazısında hep "okulunda ders saatini doldurduktan sonra BTR görevi yapar ..." diyor ama ilçedeki diğer okullardan 21 saate kadar ders verilmesi gerekir mi açıkça yazılmamış. Herkes farklı yorumluyor. Bunun net cevabını nereden öğrenebiliriz? Her il farklı uyguılama yapıyor?

Verilemez. Kendi okulunda dersine girer ve İsterse kendi okulunda ya da başka okulda BTR görevi yapar. Ancak başka okulda derse giremez

Kendi okulumda 10 saat dersim vardı, btr başvurusu yaptıktan sonra onaylar gelmeden ilçeden iki farklı okula ders doldurma verdiler biri 10 saat diğeri 4 saatti. İlçeyle görüşüp btr görevlendirmem olacağını söyledik ilçede yeni olduğum için btr olacağımı bilmediklerinden yapmışlar 10 saatlik ders iptal edildi. 2 hafta 4 saatlik ders olan okula gittim. Sonra yorucu olunca dilekçe yazdım 2 ayrı okula gitmek sorun oluyor diye iptal edildi o da. Hocam güzel bir dilekçe yazıp iptalini isteyin.

YEGİTEK'in 30706984-903.99-E.13507730 sayılı ve 30.12.2015 tarihli yazısının 3. maddesinde "Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir.
21 saatten fazla ders görevi dolduran öğretmenlere okulu dışında Fatih Projesi BT rehberlik görevi verilmeyecektir." ifadesi geçiyor. 3. madde gereği mevzuatı gereği yürütmek zorunda olduğu ders demek okulunda kaç saat dersi varsa o kadar derse girer demek.Bu yazıyı yorumlayamayan yöneticiler yüzünden yegitek kaç kere yazı çıkardı.Hala bu sorunlar sürüyor.

"Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir." mevzuatı gereği kendi okulundakini mi ilçedeki okullarıda mı kapsıyor.?

Mevzuati geregi öğretmenin ders yükü istegine bakilmaksizin bransinda 21 saattir. Kendi okulunda daha az ders varsa o kadarina girer. Baska bir okulda da 21 saate kadar gorevlendirilebilir. Btr olmak ders tamamlamak için baska bir okula gorevlendirilmeye engel degildir. Ayrica boyle bir durum soz konusu degilse kac saat dersi varsa o kadarina girer. 21 saat ders yuku de sayi olarak mevzuattan gelir sayin hocalarim. Neden 15 degil de 21 aslinda yegitek yazi da maksimum saati de dolayli yoldan belli etmiştir. Saygilar.

Mevzuati geregi öğretmenin ders yükü istegine bakilmaksizin bransinda 21 saattir. Kendi okulunda daha az ders varsa o kadarina girer. Baska bir okulda da 21 saate kadar gorevlendirilebilir. Btr olmak ders tamamlamak için baska bir okula gorevlendirilmeye engel degildir. Ayrica boyle bir durum soz konusu degilse kac saat dersi varsa o kadarina girer. 21 saat ders yuku de sayi olarak mevzuattan gelir sayin hocalarim. Neden 15 degil de 21 aslinda yegitek yazi da maksimum saati de dolayli yoldan belli etmiştir. Saygilar.
Btr görevini yürüten adama fazladan ders vermezsin öyle saçmalık mı olur adama fazladan ders verilecekse neden Btr olsun ki.kendi okulundaki ders yükünü aldıktan sonra Btr görevini yapar .Başka okula ders tamamlama diye görevlendirilemez zaten btr görevini yürütüyor.

Daha önce defalarca tartışıldı bu konu sanırım...

Btr yazısında diyorki kendi dersine girer,kalan zamanlarda BTR görevini yapar.Öğretmenin kendi dersi varken o derse başkasını sokmayın...

Genel mevzuatta ise Milli Eğitim, öğretmeni gerekirse 21 saate kadar derse sokabilir devleti ziyana sokmayın der. Bazı milli eğitim şube müdürleri bu mevzuatın BTR yazısının üstünde olduğunu iddia ederek 21 saate kadar girersiniz biz verdikten sonra, bazıları da BTR yazısı var kendi okulundan başkasına sokamayız diyor...

Aslında bir görüş sorulsa bakanlığa iyi olur..

Benim fikrime göre BTR başka bir okulda derse giremez. Çünkü valilik görevlendirmesi var ve BTR yazısı var sonuçta.. Milli Eğitim müdürlüklerinde bizim görevlendirmeye benzer şekilde görevlendirilen ARGE, MEBBİS ve diğer birimlerde çalışan öğretmenler boş ders var diye X,Y,Z okuluna derse gidiyor mu, yoksa onların gitmesi gereken derse başkası(ücretli dahil) mı giriyor

FPBTR görevimiz olmasa bu dediğiniz yoruma katılırım hocam. Ama FPBTR görevimiz dışında 21 saati tamamlatmaya çalışmaları zorlayıcı yorum yapılarak oluşturulmuş bir uygulamadır. Aynı şekilde ilçemizde ki şube müdürü de yukarıda sizin yazmış olduğunuz yorumu yaptığı için, ben ve aynı ilçede görev yaptığım birçok arkadaşımda etkinlenmiştir maalesef. Hatta 3 - 4 okulda 21 saat ders tamamlamak zorunda kalan arkadaşlarımız var.

İlimizde halen daha btr görevlendirmeleri yapılmadı. Sebebi BT dersi boş geçen okullar olması. Dün yapılan toplantıda açıkça söylenen şu ki BT dersi boş geçen okullara dağılım yapıldıktan sonra görevlendirmeler yapılacağı.

Btr görevini yürüten adama fazladan ders vermezsin öyle saçmalık mı olur adama fazladan ders verilecekse neden Btr olsun ki.kendi okulundaki ders yükünü aldıktan sonra Btr görevini yapar .Başka okula ders tamamlama diye görevlendirilemez zaten btr görevini yürütüyor.
Öncelikle yapilan yorum saçmalık değil hocam. Kendi mevzuatina gore yurutmekk zorunda oldugu ders yükünü yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu gorevi yapar yaziyor.
Burdan anlasilan kendi mevzuati derken bilisimci ise bilisim ders yükü, farkli branslarda ise de kendi bransi ile ilgili dersi verin demektedir. Btr olacak ogretmen bransi disinda baska derse girmesin denilmektedir. Btr olan ogretmen ders tamamlama icin görevlendirilemez denilmemektedir. Burda da illa gorevlendirilecek anlamina gelmiyor. x okulunda 10 saat ders var ise illa bu ders oncelilik brans ogretmeni ile dolacak. 8 saat dersi olan ogretmen varken hem de bransi iken neden ekders karsiligi baskasina versin ki. Tabiki de btr olana verecek devlet zarardan kurtulacak. Ayrica btr yazisini okuyup da hicbir yerde yazmayan durumu sacma demeniz anlasilmiyor.

Btr olmama rağmen hep ders tamamlamaya gidiyorum,bazen 2 hatta 3 üç okula bile gittiğim oldu , son 3 yıldır bu şekilde yapılıyor adana dayım,itiraz etmenin faydasını görmedim, YEGİTEK'in 30706984-903.99-E.13507730 sayılı ve 30.12.2015 tarihli yazısının 3. maddesinde "Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir " yazısına istinaden yapıyorlar, ama çoğu ilde böyle olmadığını görüyoruz. Kesin ifadelerle belirtilmediği sürece her mem kendisi yorumluyor adana da olduğu gibi...

Btr olmama rağmen hep ders tamamlamaya gidiyorum,bazen 2 hatta 3 üç okula bile gittiğim oldu , son 3 yıldır bu şekilde yapılıyor adana dayım,itiraz etmenin faydasını görmedim, YEGİTEK'in 30706984-903.99-E.13507730 sayılı ve 30.12.2015 tarihli yazısının 3. maddesinde "Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir " yazısına istinaden yapıyorlar, ama çoğu ilde böyle olmadığını görüyoruz. Kesin ifadelerle belirtilmediği sürece her mem kendisi yorumluyor adana da olduğu gibi...
herkes kafasına göre takılıyor anlaşılan. her sene görevlendirme yapılırken geçen seneki sorunların çözümü adına bu yazıyı güncelleseler çok güzel olur aslında

dün btr toplantısında bu konu konuşuldu bize söylenen "öğretmenin asli görevi derse girmektir, kendi okulu ve bölgesindeki okullarda ders varsa dersine girecek zaman kalırsa btr olacak."

Btr maaş karşılığı olarak geçmiyor . Bundan dolayı 15 saat maaş karşılığımızı doldurmamız gerekmekte ama kendi okulunda ama yakındaki okullarda..

dün btr toplantısında bu konu konuşuldu bize söylenen "öğretmenin asli görevi derse girmektir, kendi okulu ve bölgesindeki okullarda ders varsa dersine girecek zaman kalırsa btr olacak."
evet hep bu düşüncedeler, keşke 15 saatle kalsa tamamlamalar, 22 saate dayatma olduğu için BTR ye sadece 1 gün kalıyor elimizde

yapmayalım hocam, btr görevini istemeyelim, zorundamıyız, kendi okuluna gel başka okula git sonra git bi başka okulda btr ol. olmayalım hocam... Sorunun kaynağıda biziz çözümü de... Boşu boşuna burayı meşgul etmeye gerek yok, bu konuya daha bakmayacağım, çünkü biz çalıyoruz başkaları bizim durumumuza oynuyor. Daha once yeğitek nasıl nöbet konusunda yeni bir yazı ile düzenleme yaptı, bu durum içinde bi cumle ile düzenleme yapabilir. Ama ne zaman, belki btr görevini bu şekli ile yapacak öğretmenler olmadığında...

Son düzenleme:
Burdur ilindeyim. 2014 yılında merkeze tayin ile geldim. Geldiğimden beri sadece benim maaş karşılığım dolmuyormuş gibi tabiri caizse yedek lastik misali hep ben görevlendirilmekteyim. BTR görevim olmasına rağmen kendi okulumdan başka ikinci hatta üçüncü okulum bile oluyor. :(

yapmayalım hocam, btr görevini istemeyelim, zorundamıyız, kendi okuluna gel başka okula git sonra git bi başka okulda btr ol. olmayalım hocam... Sorunun kaynağıda biziz çözümü de... Boşu boşuna burayı meşgul etmeye gerek yok, bu konuya daha bakmayacağım, çünkü biz çalıyoruz başkaları bizim durumumuza oynuyor. Daha once yeğitek nasıl nöbet konusunda yeni bir yazı ile düzenleme yaptı, bu durum içinde bi cumle ile düzenleme yapabilir. Ama ne zaman, belki btr görevini bu şekli ile yapacak öğretmenler olmadığında...
haklısınız hocam ama BTR onay aşamasından çıkmadan ders tamamlama yapıp dağıtmışlar bizi, her kurum kendi görevlendirmesini doğru buluyor maalesef

Kendi okulumda 10 saat dersim var btr olduktan sonra iki farklı okula (6+4 saat) derse gidiyorum.. istememe rağmen ilçe gideceksin dedi...

Arkadaşlar bu konuda bakanlıktan görüş yazısı isteyen ve cevap alan oldu mu?

Arkadaşlar eğer eğitim bölgesinde başka bir okulsa norm yönetmeliği gereği o dersler de öğretmenin üzerine ders yükü olduğu için maaş karşılığı veya ekstra ilçe o derslere öğretmeni verebilir. Bu bizim branşa özel değil tüm branşlar için böyledir. Ama dediğim gibi aynı eğitim bölgesinde olacak. Eğitim bölgesi dışı ise öğretmenin isteğine bağlıdır. İsterse girebilir. Bunun harici kalan sürede BTR görevi yapılır. Eskiden okuldaki derslere göre norm belirleniyordu. Şimdi eğitim bölgesindeki derslere göre belirleniyor.

Arkadaşlar eğer eğitim bölgesinde başka bir okulsa norm yönetmeliği gereği o dersler de öğretmenin üzerine ders yükü olduğu için maaş karşılığı veya ekstra ilçe o derslere öğretmeni verebilir. Bu bizim branşa özel değil tüm branşlar için böyledir. Ama dediğim gibi aynı eğitim bölgesinde olacak. Eğitim bölgesi dışı ise öğretmenin isteğine bağlıdır. İsterse girebilir. Bunun harici kalan sürede BTR görevi yapılır. Eskiden okuldaki derslere göre norm belirleniyordu. Şimdi eğitim bölgesindeki derslere göre belirleniyor.
Yok hocam bölgeye bakılmıyor artık her yere köyden köye görev veriliyor artık.

Geri