BTY DERSI DEGERLENDIRME

Kodla Büyü

arslan_1905

Süper Üye
Süper Üye
Değerli arkadaşlarım
Fikirleriniz benim için çok önemli
Malum dersimizin sınavı olmayacak değerlendirmeyi nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

Bizim öğrencilerin imkanı kısıtlı. Çoğu taşımalı ve köyden gelen öğrenciler. Bir etkinlik falan versem çoğunun interneti ve teknolojik aleti yok. O yüzden ben herkese 100 verdim. Korona sürecinde adaleti sağlamak bizim açımızdan pek mümkün değil. Elbette sürekli derse girenlere 100 verip hiç girmeyenlere de 100 vermek adil değil ama imkanı olmadığı için düşük almasından ise ben adaletsizlik tarafımı herkesi eşit tutarak kullandım. Şu an dersin itibarını da düşünmek pek mümkün olmayacak. Her şey düzelirse Allah'ın izniyle, o zaman bildiğimizi yaparız.

Ben herkese 100 vermeyi düşünüyorum. Asıl sorun katılanlarda veya etkinlikleri gönderenlerde değil zaten.
Çeşitli sebeplerden katılamayan veya gönderemeyen öğrenciler olacak.
Bu büyük sıkıntı.
Açıkçası bunun tek bir doğrusu yok.

Ben temel dersler deki başarılarına paralel vereceğim. Ama düşük not vermeyeceğim en azından bu süreçte

Ben herkese 100 vermeyi düşünüyorum. Asıl sorun katılanlarda veya etkinlikleri gönderenlerde değil zaten.
Çeşitli sebeplerden katılamayan veya gönderemeyen öğrenciler olacak.
Bu büyük sıkıntı.
Açıkçası bunun tek bir doğrusu yok.
Bu sıkıntı sadece bizim için değil ki... Yüzyüzeye de gitmek istemeyen olecektır

Bu sıkıntı sadece bizim için değil ki... Yüzyüzeye de gitmek istemeyen olecektır
Haklısınız. Dediğim gibi bunun bir doğrusu yok bence.
Sınav sürecimiz olmayacağından bu şekilde yapmayı planlıyorum.
Zaten uzaktan eğitim sürecinde eba olsun, canlı ders olsun elimizden geleni vermeye çalışıyoruz ama bu süreci bu şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

Herhangi bir ödev talep etmemiz gerekiyor mu öğrenciye not verirken? Açıkçası imkansızlıklar yüzünden giremeyenler var ama keyfi girmeyen de var cok karışık acikcasi

Böyle bir. Dönemde ince disunmeyi hak görmüyorum... Çocuklarımızın her biri ayrı eşitsizlikler içerisinde kendimiz için bile şartlar zaman zaman tepetaklak olabiliyor. 100verecegim hepsine..

370 ogrenciyi hakkı ile ölçüp, değerlendirme yapabilecegim süreç değil, 100 verdim herkese. Fırsat eşitsizliği de cabası...

50 puanı ben verdim. Derse geldikçe puanlarını arttırıyorum. Bunu veli gruplarında paylaştım. "haberiniz olsun" diye. Derse gelmeyenlerden hiç birinin velisi henüz geri dönüş yapmadı. Dönem sonunda ararlarsa böyle böyle diyeceğim. Adalet diye bir şey yok. İki öğrenciden biri aç gelip aç giderken diğerinin tenefüste kantini satın alması gibi bir şey. Hakkaniyetli bir çözüm bulmak mümkün değil maalesef. Ama gelmeyen öğrenci ya da veli niye 50 verdin derse cevabım var, ama canlı derslere gelip "niye gelmeyen öğrencilere 100 verdiniz" diyecek öğrencilere cevabım yok maalesef. Geçen yıl pandemi olmadan önce ipad'inden bahsedip, okula tabletini getirip hava atan bazı öğrencileri canlı derslerde nedense göremiyorum. Başka derslere gelip Bilişim'e gelmeyenler ayrı bir mevzu. Dershaneye giden canlı derslere katılmayan öğrenciler var. Bu da benim yöntemim.

Her öğrenciye 100 vereceğim diyen arkadaşlar. Canlı derse sürekli gelen, eba'da gönderilen testleri ve ödevleri yapan bir öğrencinin gözlerine nasıl bakacaklar merak ediyorum. Her öğrenciye 100 vererek mesleğinize de saygısızlık yapmış oluyorsunuz. İlla ki bu dönem de bütün öğrenciler eşit değil ama notlarınızı derse katılım durumları, gönderilen testler, gönderilen ödevler ve diğer derslerdeki başarılarına göre ortalama 60-100 arasında değerlendirme yapabilirsiniz. Her öğrenciye 100 vermeyin, ikinci dönem de uzaktan eğitimin devam ettiğini düşünürsek, derse sürekli katılan öğrencilere kötü örnek olmuş olur.

Düşük not vermeyi düşünmüyorum . Derse katılmayan veya imkansızlıktan dolayı katılamayan çocuğun ortalamasını düşürmemek adına 80 . Derslere katılan herkese 100 vermeyi düşünüyorum.öğrenci gözü ile bakınca derse hiç girmeden 100 alsam şahsen bir daha canlı derse uğramazdım . Nerde emeğin karşılığı

Her öğrenciye 100 vereceğim diyen arkadaşlar. Canlı derse sürekli gelen, eba'da gönderilen testleri ve ödevleri yapan bir öğrencinin gözlerine nasıl bakacaklar merak ediyorum. Her öğrenciye 100 vererek mesleğinize de saygısızlık yapmış oluyorsunuz. İlla ki bu dönem de bütün öğrenciler eşit değil ama notlarınızı derse katılım durumları, gönderilen testler, gönderilen ödevler ve diğer derslerdeki başarılarına göre ortalama 60-100 arasında değerlendirme yapabilirsiniz. Her öğrenciye 100 vermeyin, ikinci dönem de uzaktan eğitimin devam ettiğini düşünürsek, derse sürekli katılan öğrencilere kötü örnek olmuş olur.
Köyde çok zeki bir öğrencim var taşımalı geliyor okula, okulda derse katılımı çok iyiydi, canlı derslere hiç gelemedi çünkü imkanlar çok kötü .... peki bunun gibi durumda olan öğrencilere ne yapacağız zaten adaletsizlik diz boyu .... inşallah bir an önce biter bu durum

1 adet sınav yapmıştım. Onun notunu vereceğim. Hepsinin notunu yükseltirim ama katılıp test çözenleri daha çok yükseltirim.

Köyde çok zeki bir öğrencim var taşımalı geliyor okula, okulda derse katılımı çok iyiydi, canlı derslere hiç gelemedi çünkü imkanlar çok kötü .... peki bunun gibi durumda olan öğrencilere ne yapacağız zaten adaletsizlik diz boyu .... inşallah bir an önce biter bu durum
benzer öğrenciler bende de var. abi-kardeş 4-5 km yoldan bisikletle geliyorlardı okula kısıtlamalardan önce, abi pek önemsemiyordu (teneffüse çıkıp bir sonraki derse geç gelme vs.) ama yine de geliyordu. bir emek var sonuçta. ayrıca bizim il memdekiler bu tür köylere mobil araçla hizmet verdi, dostlar alışverişte görsün diyorduk, çünkü tek bir araç, tek bir köyde olacağından çok fazla verimli değildi, ama o sayede hangi köyün gerçek ihtiyacı neymiş muhtarlar aracılığıyla öğrenildi ve neredeyse hepsine yani köylere de eba destek noktası kuruldu.

Şimdi ben bu öğrencilerle, imkanı olan öğrenciye neye dayanarak eşit tutayım. Herkese 100 verecek arkadaşlar iyi ki onların öğrencileri değilim. Yeni nesil hakkına eski nesle göre daha fazla sahip çıkıyor. O yüzden yanlış yapıyorsunuz. Evet, ölçme değerlendirme gerçekten çok zor olacak ama, burada iyilik yapar gibi görünüp o çalışan öğrencilere kötülük yapıyorsunuz. Umarım vazgeçersiniz. En azından derse girmeyenlere 70 civarı, diğerlerine 100 verebilirsiniz.

Açıkcası idareden durumu iyi olmayan öğrencilerin lisetesini alacağım. Hiçbir derse giremiyorsa ona göre vereceğim. İmkanı yoksa napsın. Ama imkanı var benim derse girmiyorsa da ona göre veririm. 70-100 bandında vereceğim. Sabahın 8.30 da kalkıp internet kotasını yiyip her ödevimi yapmaya çalışan. Mail atan derse aktif katılan öğrencimle uykusunu alıp benim dersime lütfedip girmeyeni bir tutarsam diğerine büyük haksızlık olur. Ben öğrenci olsam girmem bir daha emek de vermem herkese 100 veriyorsa ne gerek var. Evet zor bir süreç. Ama düşüncem böyle. Aman aman kötü bir not vermeyeceğim için de kimse bir şey diyemez. Biraz uğraştırıcı olcak benim için. Ama vicdanen rahat olcam.

Liselerde seçmeli derslerde nasıl not vereceksiniz? Yada hiç not vermeyecek miyiz?
6.sınıflarda 80-100 arası not kullanacağım . Katılanlara 100. Okulumda katılmayan oranı çok ama çok fazla.

Tüm öğrencilere 100 verip,
-Derse katılmayan,
-Ders esnasında kamerasını kapatıp ne ile iştigal ettiğini bilmeden aklı başka yerde, bedeni başka yerde ama 'sözde' derse giren,
-Ara ara verdiğiniz görevler varsa bunları yapmayan,
-İmkansızlıklar nedeniyle hiçbir derse katılmayan ama katılamama durumunu belirtmek için bile NEZAKETEN Eba'dan, Okul whatsapp-telegram gruplarından, kişisel telefonundan ya da okuldaki bir idareci vasıtasıyla iletişim kurup meramını anlatmayan öğrenciye 99 vermeyip 100 veriyorsanız buna ne demeli bilmiyorum.

Sistemi "Sistem kötü", "Sistem bitmiş" diye eleştirip aslında o sistemin çok önemli bir parçası olduğumuzu unutuyoruz sonra branş niye böyle, kıymetimiz niye yok...Normal bir süreçten geçmediğimizin farkındayız, hiçbirimiz vicdansız, merhametsiz değiliz. Ancak unutmayın ki bizim gibi Yazılı yapmadan performans göstergelerine göre not verecek diğer branşlar da var ve onların kat kat fazlası veriye çok daha rahat ulaşabiliyoruz. Pratiğiz bu konuda. Bilişim öğretmeniyiz ve EBA'yı, tüm portalları onlara anlatan bizleriz. Öğrencilerin yerine sorumluluk alıp, sorumluluklarını yerine getirmeyen öğrencileri diğerleriyle aynı kefeye koymak, haklı gerekçelerle katılamayanların ağzından bu gerekçeleri bile duyamamak;... kusura bakmayın hoş şeyler değil. İletişim kurmanın türlü yolları var, öğrenci en azından bu kadar sorumluluğu almalı, bir şekilde size ulaşmalı. Ulaşmak zorunda !

Öğrencilerin dersim dışındaki diğer derslerin etkinliklerine, EBA gruplarındaki diğer ders yazışmalarına, EBA'dan gönderdiğim Mesajların "Okundu" bilgilerine, Sınıf rehber öğretmenlerinden aldığım derse katılım durumlarına,... hepsine teker teker bakıyorum. Sorsanız diğer branşlar yukarıda saydığım menülerin yerini bile bilmez. 50 kere anlatmış olmanıza rağmen! Tercihimiz ne olacak? Derse katılamayanların büyük bir çoğunluğunun takibini bizim branşımızın öğretmenleri rahat rahat yapar. Öğrencide şu yok, bu yok diyerek tam puan vermek işin biraz kolayına kaçmak gibi geliyor bana.

Derse giren meslektaşlarım o ders için hiç mi hazırlık yapmıyor? Bu emeklerine hiç mi paha biçmiyorlar, hiç mi beklentileri yok! Bir sınıfa 40 dakika ders anlatmak için kaç gün öncesinden kampa girenler var.
Hepsine 100 verelim bence de. Meslek de saygınlığı da yerin dibine girsin !

Sayın @sugibi öğretmenim, haklısınız fakat şu anda içinde bulunduğumuz süreç zaten zorlu bir süreç burada değerlendirmeler farklı olacaktır ve herkese göre bu değerlendirmesi doğru.
Misal bir örnek vereyim. Bir öğrenci düşünün akademik başarısı yüksek ama maddi sıkıntılardan dolayı canlı derslere katılamıyor. İnterneti yetmiyor veya yok. EBA TV tarzı platformlardan ana derslerdeki eksikliklerini bir şekilde giderdi. Kitaplardaki testleri çözdü vs yapılan sınavlardan 90-100 notlar aldı.
Ama canlı derslere katılamıyor diye veya ebaya çok zaman ayırmıyor diye buna düşük not vermek bana biraz acımasızca geliyor. Başka bir süreçte ben de sizin gibi düşünüyor, dersimin sınavları olsun, ödevler olsun, projeler olsun her birini gayet kurallarına uygun bir şekilde vermeye çalışırdım. Hatta diğer branşlardan yüksek not alıp bilişim dersinden düşük not alanlar dahi oldu. Düşük not aldı çünkü dersi önemsemedi, zaman ayırmadı, çalışmadı, ödevleri yerine getirmedi vs. kısaca hak etti. Ama şu anda içinde bulunduğumuz süreç bence bu değerlendirmeleri bence askıya alabileceğimiz bir süreç.
Maddi yetersizliklerin getirdiği eksiklikleri bence çocuklara karşı kullanmak yerine onların yararına kullanmak bana daha mantıklı geliyor.
Bu sebepten ötürü yukarıda yazdığım gibi tüm öğrencilerime 100 vermeyi düşünüyorum.

...
Maddi yetersizliklerin getirdiği eksiklikleri bence çocuklara karşı kullanmak yerine onların yararına kullanmak bana daha mantıklı geliyor.

-İmkansızlıklar nedeniyle hiçbir derse katılmayan ama katılamama durumunu belirtmek için bile NEZAKETEN Eba'dan, Okul whatsapp-telegram gruplarından, kişisel telefonundan ya da okuldaki bir idareci vasıtasıyla iletişim kurup meramını anlatmayan öğrenciye 99 vermeyip 100 veriyorsanız buna ne demeli bilmiyorum.

Bir öğrencinin sahip olabileceği en büyük imkansızlığı; hiçliği, maddi-manevi açıdan çökmüşlüğü onlara karşı kullanmaktan değil DURUMUNU HABER VEREMEYECEK KADAR BİLE BASİRETİ BAĞLANMAKTAN bahsediyorum hocam. Telefon açıp "durumum yok" diyemeyenin, okula gelecek bir çift ayağı, bir çift söz söyleyecek de ağzı vardır diye düşünüyorum sayın hocam. Ben çok başka yerdeyim...

Sayın @sugibi öğretmenim, haklısınız fakat şu anda içinde bulunduğumuz süreç zaten zorlu bir süreç burada değerlendirmeler farklı olacaktır ve herkese göre bu değerlendirmesi doğru.
Misal bir örnek vereyim. Bir öğrenci düşünün akademik başarısı yüksek ama maddi sıkıntılardan dolayı canlı derslere katılamıyor. İnterneti yetmiyor veya yok. EBA TV tarzı platformlardan ana derslerdeki eksikliklerini bir şekilde giderdi. Kitaplardaki testleri çözdü vs yapılan sınavlardan 90-100 notlar aldı.
Ama canlı derslere katılamıyor diye veya ebaya çok zaman ayırmıyor diye buna düşük not vermek bana biraz acımasızca geliyor. Başka bir süreçte ben de sizin gibi düşünüyor, dersimin sınavları olsun, ödevler olsun, projeler olsun her birini gayet kurallarına uygun bir şekilde vermeye çalışırdım. Hatta diğer branşlardan yüksek not alıp bilişim dersinden düşük not alanlar dahi oldu. Düşük not aldı çünkü dersi önemsemedi, zaman ayırmadı, çalışmadı, ödevleri yerine getirmedi vs. kısaca hak etti. Ama şu anda içinde bulunduğumuz süreç bence bu değerlendirmeleri bence askıya alabileceğimiz bir süreç.
Bu sebepten ötürü yukarıda yazdığım gibi tüm öğrencilerime 100 vermeyi düşünüyorum.
Son iki senedir milli eğitimi eleştiriyorum eleştirmeye de devam edeceğim ama bakanlık eba konusunda daha ne yapsın? Mobil araçları hazırladı bazı iller, bazı iller köylerde özellikle camilerde, köy odalarında imamlar ve muhtarlar aracılığıyla eba destek noktaları kurdu. Tabletler dağıtılıyor. Evet, bazı şeyleri geç yapıyorlar kervan yolda düzülür mantığıyla ama bir şeyler yapılıyor. Veli ve öğrenci de biraz kendi çabalamalı. Hele hele iyi öğrencinin durumu yoksa bunu her okul idaresi bir yol bularak onun canlı derse girmesini sağlıyor. İdare savsaklıyorsa sınıf rehber öğretmeni ve diğer öğretmenler ilgileniyor. Binlerce eba destek noktası var, buralardan yararlanmalı hiçbir şey yapamıyorsa veli ve öğrenci. Yani diğer zamanlardaki gibi zaten yüz yüzede derse katılacaklar canlı derse isteyerek katılıyor. Problem sadece ilkokullarda, canlı ders ilkokulda çok da verimli değil. Diğerlerinde de verimli değil ama artık öğretmen hep o eğitim derslerinde söylenen öğretici değil yol gösterici rolüne bürünmüş durumda. Belki de yüz yüze ders anlatma devri geçti bile ama farkında değiliz.

Cok zor bir süreç ve not verme sureci insanin kalbini rahatlatacak şekilde olmalı insallah yanlış kararlar vermeyiz

Sayın @yuci81 hocam eba destek noktası diyorsunuz da şu anda neden uzaktan eğitim sistemine geçildi?
Salgın sürecinde evdekal diyoruz fakat topluluğun olduğu, kapalı ortamda oluşturulan EBA destek noktalarına yönlendiriyoruz çocukları. Burası da bana göre çok da sağlıklı olmayan bir çözüm.
Her evde internet ve bilgisayar olmadan ne yazık ki uzaktan eğitim süreci çok da verimli ve güvenli olmuyor.

Bizim okul ihtiyaç sahibi olanları belirledi hocam. Pek çok idarede bu bilgiler var. Ordan öğrenebiliriz. Ama herkese 100 vermek de o emek verene yazık. Diğeri yatacak o derse gircek ödev yapacak hiç adil gelmiyor. Ben idareden isteyeceğim ona göre.

Geri