BTY dersinin Öğrenci başarı düzeyi neden düşük

Kodla Büyü

firdevs

Site Gezgini
Yorumları okuduğun kadarıyla sınavlardan okadar iç açıcı sonuçlar geldiği söylenemez. ben derslerde öğrencilere hazırladığım notları verdim, sunularla materyal destekledim ama sınavlardan 5 alanların sayısı bana göre de tam istenilen düzeyde değil. bunu nedenini sorgulamamız ve çözüm önerileri getirmemiz lazım. Öğretim yöntemleri mi eksik,ders kitabı olmaması mı..
Benim aklıma alıştırma şeklinde önceki konularla ilgili sorular quiz tarzı ufak sınavlar yapmanın onların konuları pekiştirmelerini sağlayabilir diye geldi.

önemsenmeyen bir ders. seçmeliydi zorunluya çevrildi tekrar seçmeliye çevrilmeyeceğinin ya da tamamen kaldırılmayacağının garantisi yok (bilişimcileri tek. tas.a uygun görenler de var, teknik servis elemanı olarak görenler de)
ders kitabı yok. ders kitabını geçtim içerik net değil lab.lar dağınık ya da yok vs vs vs ...

önemsenmeyen bir ders kitap yok dersin ne olacağı belli değil soyut bir ders ve uygulama yapılmadan işleniyor bir çok okulda işte bu yüzden ders başarısıda düşük ve bana şimdi sorsalar branşını değiştirirmisin hiç düşünmeden evet derim.

5 lerde sınavlardan 5 alma durumu %90
6 larda %85 daha ne olsun

1 alan toplamda 2-3 öğrenci...Oda nazar boncuğu :)

firdevs' Alıntı:
Yorumları okuduğun kadarıyla sınavlardan okadar iç açıcı sonuçlar geldiği söylenemez. ben derslerde öğrencilere hazırladığım notları verdim, sunularla materyal destekledim ama sınavlardan 5 alanların sayısı bana göre de tam istenilen düzeyde değil. bunu nedenini sorgulamamız ve çözüm önerileri getirmemiz lazım. Öğretim yöntemleri mi eksik,ders kitabı olmaması mı..
Benim aklıma alıştırma şeklinde önceki konularla ilgili sorular quiz tarzı ufak sınavlar yapmanın onların konuları pekiştirmelerini sağlayabilir diye geldi.
İlk başta yapılacak işlem adımı hatasız durum analizi yapmak. Mesela, bu forumdaki BT Öğretmeni sayısının toplamdaki BT Öğretmeni sayısına oranı vb...
Aynı adımda yapılacak diğer bir işlem adımı, o okuldaki ilgili sınıfın diğer derslerdeki sınav notları ile karşılaştırmalar yapmak. Daha sonra ilçedeki diğer okullar ve ildeki diğer okullar vb...
Okuldaki diğer branş öğretmenleri ve veliler ile görüşmeler yapıp fikir alışverişinde bulunmak, bunun sonucunda öğretim yöntemlerinde ve etkinliklerde değişiklikler ve geliştirmeler yapmak vb...
....
Kısaca, ilk önce sınıftaki öğrencilere her yönden tek tek tanımaya çalışmak ve o sınıfa özel öğretim yöntemlerini etkili biçimde kullanabilmek için okul idaresi-öğretmenler ve veliler ile görüşmeler yapılmalı. Öğrencilerin çalışma alışkanlıkları incelenmeli ( Örneğin; bir öğretmenin sınıftaki tüm öğrencilere 2 sayfa çalışma kağıdı dağıttığını düşünelim. Bazı öğrenciler bu çalışma kağıtlarını ders çıkışında yırtıp-atabilir, sınavdan önce o kağıtlara göz atacağı düşünüldüğü halde kağıtlar bir köşede unutulabilir vb...)

Benim sonuçlara göre; öğrencilerin diğer derslerdeki notlarıyla kendi dersimin notları paralel çıkıyor. çok düşük değil ama çok yüksek de değil. 38 kişilik sınıflarda 4-5 tane zayıf alan çıkıyor, 6-7 tane de 5 alan çıkıyor.
Gönül ister ki her sınıfta 20 kişi olsun ve uygulama sınavı yapalım ama sınıf mevcutları beni kağıt sınavı yapmaya mecbur ediyor.

btömehmet' Alıntı:
Benim sonuçlara göre; öğrencilerin diğer derslerdeki notlarıyla kendi dersimin notları paralel çıkıyor. çok düşük değil ama çok yüksek de değil. 38 kişilik sınıflarda 4-5 tane zayıf alan çıkıyor, 6-7 tane de 5 alan çıkıyor.
Gönül ister ki her sınıfta 20 kişi olsun ve uygulama sınavı yapalım ama sınıf mevcutları beni kağıt sınavı yapmaya mecbur ediyor.

zaten olması gereken de budur. Notlar normal dağılım eğrisi oluşturuyorsa sınav ne zor ne de kolay olmuş demektir. Herkesin başarılı olduğu bir sınav zaten başarılı bir sınav değildir.

Yüksek not vermek çözüm değil ben hiç not yükseltmiyor hatta zor sorular soruyorum. Dersimizi boş beleş görmesinler. Öğrenci ne kadar düşük alırsa o kadar ciddiye alır.

Notu düşük olan öğrencilerin diğer ders notlarını analiz ettiğimde BTY notlarının matematik ve fen notları ile büyük paralellik içerisinde olduğunu gördüm.

Çocuklar anlatılanı anlamıyorlar, ne kadar çok etkinlik, tekrar, uygulama yapılırsa o kadar akıllarında kalıyor.

En büyük sorunlardan birisi sınıfların kalabalık olması. Lab ortamında birebir ilgilenmedikçe kimse sizi tam anlamıyla dinlemiyor.

- Boş yere not yükselten
- Sınavlarda çok kolay sorular soran
- Öğrencilerine dersin önemini anlatamayan
- Müdüründen "Bu notlar ne ya la, azcık yükselt" uyarısı alıp da "Emret paşam yükseltek" diyenler...

lütfen çalıştığınız okulları da yazın oralara tayin istemeyek, sonra laf anlatmak çok zor oluyor...

yüksek beklentiler notu düşürüyor olabilir mi? Çocukların diğer derslerdeki ortalaması da düşük aslında. Bu bana da takıntı olmuştu ve diğer derslerdeki notlarına baktım. Diğer dersleri de düşük...

100 soru vermiştim cevaplarıyla birlikte onlardan 25 tanesini sordum halen 50-70 bandında yığılmalar var. 430 öğrenciye yeni sınav yapsam okumam sıkıntı, canım sıkıldı...

Benimde sınav o kadar iyi değildi. Toplasan 4 sayfayı geçmez yazdırdığım not. Ama gel gör ki çocuklar iyi değil. genel olarak notlar 50-70 arasında yoğun 9 sınıfta toplasan 5 kişi zayıf aldı. Diğer derslere nazaren üç sınıfta notlar düşük diğerlerinde orta. kitabın olmaması, dersin veli ve öğrenci tarafından yeteri kadar önemsenmemesi bence sorun bunlar. birde öğrenci zaten biliyorum havasında olduğu için bazıların ondanda düşük olabilir. İkinci sınav uygulama yapacağım bakalım bunda nasıl yapacaklar....

2 sınavdan sonra "KURTARMA SINAVI" gibi bişey yapabilir miyim?

Ve bu sınavı şu şekilde değerlendirebilir miyim? 1 ve 2. sınavdan hangisi düşükse onun yerine kullanmak istiyorum... Mesela

A öğrencisi 1. sınav notu 70 - 2. sınav notu 40 - Kurtarma sınavı 90 ( kurtarma sınavı 2. sınav yerine geçecek)
b öğrencisi 1. sınav notu 70 - 2. sınav notu 80 - Kurtarma sınavı 90 (kurtarma sınavı 1. sınav yerine geçecek)

Bu tarz bir uygulamanın sıkıntısı olur mu? Her 3 sınav kağıtlarını da saklarım?

Arkadaşlar bu dersin sayısal zeka alanında olduğunu, matematik-fen grubunda yer aldığını unutmayın. Bizlerin düştüğü en büyük hata tüm öğrencilerin öğrenmesini ve başarılı olmasını beklemek. Şu bir gerçek eğer sınıfınızdaki tüm öğrencileriniz sayısal derslerde başarılı ise bilgisayar dersindeki başarısızlığı kendinizde arayın, terside geçerli (istisnalar hariç yazdırdığınız şeyleri sözel zekası yüksek bir öğrenci ezberleyip sınavda aynen yazabilir ama dikkat edin uygulamada çokta başarılı olamayacaktır). Bu dersi resim, müzik ve beden dersiyle kıyaslarsanız evet öğrenci başarıları düşük ama dersin matematik-fen grubunda yer aldığını ya bilmiyorsunuz - bilmiyorlar. Çocuk fareyi kullanıyor ve İnternetteki oyunu oynuyor ya, ders başarısı nasıl düşük olur (!).

Notlar düşük diyen arkadaşlar hangi yıllık planı kullandıklarını yazabilir veya paylaşabilirler mi?

Arkadaşlar belki yeri değil ama ben bir şey sormak istiyorum. Okulda 2 kişiyiz B.T. öğretmeni olarak. Bizim sınavlardan birini ortak yapma zorunluluğumuz var mı?

s_kajmeran' Alıntı:
2 sınavdan sonra "KURTARMA SINAVI" gibi bişey yapabilir miyim?

Ve bu sınavı şu şekilde değerlendirebilir miyim? 1 ve 2. sınavdan hangisi düşükse onun yerine kullanmak istiyorum... Mesela

A öğrencisi 1. sınav notu 70 - 2. sınav notu 40 - Kurtarma sınavı 90 ( kurtarma sınavı 2. sınav yerine geçecek)
b öğrencisi 1. sınav notu 70 - 2. sınav notu 80 - Kurtarma sınavı 90 (kurtarma sınavı 1. sınav yerine geçecek)

Bu tarz bir uygulamanın sıkıntısı olur mu? Her 3 sınav kağıtlarını da saklarım?
Soruma cevap arıyorum...

Başarı düzeyinin düşük olması bence dersden kaynaklı değil! Genel ortalamalara baktığımda öğrencinin BT dersinden aldığı not diğer derslerinden aldığı notlardan yüksek ama yinede istenilen verimi alamadığımı düşünüyorum. Dersi bi tarafa bırakıp öğrenciye 2 cümle bişey söylediğimde görüyorum ki öğrenci cümlenin bi kısmını anlamakta.
Yani Öncelikle Öğrencide dinlediğini anlama becerisi çok zayıf görsel işitsel ne materyal kullansamda durum hep aynı.

Bence bu durumu öğrenciye geri dönüt verebilen bi sistemle çözmek gerekiyor. Yani öğrenci ders sonunda bi test yada geri bildirimli bi uygulama ile ders sonunda ne anlaması gerektiğini ölçmesi ve nerede olduğunu görmesi gerekli. Ve tabi bunu yapmak içinde motivasyonu yüksek olmalı bunu yapma ihtiyacı duymalı. Onuda ders sonu aldığı puanları oyun oynamak için kullanabileceği bir sistem olsa süper olur sanırım :D

konu eski de olsa yorumları okudukça üzüldüm. düşük not verince dersimi ciddiye alacaksa hiç almasın hocam. Notla korkutma dönemi biteli çok oldu hele de bizimki gibi çocukların çok ilgilendiği bir derste. Sorun yazılı sınavdan da kaynaklanabilir. Çoğu çocuk uygulama yaptığı zaman daha iyi öğrenir ve başarılı olur. Ama çoğu okulda lab olmaması sıkıntı. Ayrıca başarıları diğer dersleriyle de bağlantılı eğer benim dersimde zayıfsa baktığımda diğer derslerinde de notlarının düşük olduğunu görüyorum. çocuk eğer çabalıyor ama yine de yapamıyorsa notunu iyi veririm. özellikle de bu belirsizlik döneminde. çocukların okul ortalamaları daha önemli bir hal alırsa diğer derslerinde başarılı olan bir çocuğun notunu düşük vererek vebalini alamam. Tüm derslerim iyi iken beden eğitimi dersinde başarılı olamadığım için hocamın verdiği not hala içimde acıdır. oysa elimden geleni de yapıyordum.

Geri