BTY Derslerinde Öğrenciler Deftere Not Tuttu

Kodla Büyü

casper

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba 5 ve 6 . sınıflar için deftere yazı yazdırıyor musunuz? Ben Önemli yerleri yazdırıyorum ama bu seferde geç ilerliyoruz. Yazdırmasam da, çocukların elinde ne bir kitap ne bir dökuman var . Sınav zamanı tökezliyorlar. Dersimi müfredat doğrultusunda düzenli işliyorum fakat bazen de çocukları çok mu sıkıyorum diye de düşünmüyor değilim? Bir de bazen 10 dakika falan serbest bırakıyorum gürültü oluyor. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Aynı sıkıntıları paylaşıyoruz, lab olmayınca mecburen kağıt üzerinde sınav gerekiyor ve çocukların çalışması için ellerinde bir not olması gerekiyor. Bu dönem her sınav öncesinde 1 yaprak-2 sayfalık fotokopi dağıtacağım, derste de kendileri gerekli gördükleri yerleri not alabileceklerini belirtiyorum ayrıca yazdırmayacağım, bu dönem böyle bir deneyeceğim bakalım.

ben yazdırmıyorum hocam yazdırdığımda ben de sıkılıyorum onlar da .. arada fotokopi dağıtıyorum..

Fotokopileri öğrencilerin çoğu kaybediyor genellikle. Zaten kaybetmese bile çoğu tekrar bakıp çalışmıyor. Tecrübelerime göre fotokopi olayı tamamen israfla sonuçlanıyor. Bu nedenle ağırdan da gitse yazdırıyorum çoğu şeyi. Yazmadan olmaz :D

Bu yıla kadar hep deftere yazdırdım lakin bu yıl kısa ve öz bilgilerle kendi hazırlayacağım ders notlarını sınavdan 15 gün önce öğrencilere dağıtacağım.

3 yıldır yazdırıyordum, zaman yetmiyor. Bu yıl yazdırmayacağım. Kısa notlar hazırlayıp fotokopi ile vereceğim, evde yazıp getirmelerini söyleyeceğim. Ben de böyle deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

Yazdırmak iyidir hocam. Öğrenci yazarken de öğreniyor. Algı kanalını çoğaltmak eğitimde iyi bir yöntemdir. Hem dersi dinler. Hem de yazar ve daha kalıcı olur bilgiler.

Ben Klavuz kitapdan süzülmüş ders notlarını fotokopi ile çoğaltıp spiralli şekilde kitap halinde öğrencilere dağıttım. Geçen senelerde yazdırmak çok zaman alıyordu. Bu sene böyle yapacağız bakalım.Önemli yerlerin altını çizdiriyorum bol zaman kalıyor.Daha çok uygulama yapmak için vakitleri oluyor.Yoksa öbür türlü olsa dersler yetiştirmek zor

Bari pc vermiyorsunuz tamam züğürtsünüz bari kitabını çıkarın mal bu ttkb. Üniversitede eğitim bilimlerinde fırsat eşitliği deniyor fakat özel okullar ile devlet okulları arasında uçurum var.Yani parayı veren düdüğü çalar mı?O zaman yönetmeyin bizi düdük de vermeyin değil mi? :D Ne düdükmüş mübarek .Bilgisayar tehlikeli diyip iphone,mac kullanan çok var ülkede bir dengesizlik var.Biz ülkece gerçekten dengesiziz.Doğduğumdan beri alışmaya çalışıyorum.:eek:

tamda aynı şeyi düşünüyordum yazdırsam vakit yetmiyor yazdırmasam bu seferde nerden yazılıya çalışacaklar rehber kitabı dk dk anlatmış

Ben Klavuz kitapdan süzülmüş ders notlarını fotokopi ile çoğaltıp spiralli şekilde kitap halinde öğrencilere dağıttım. Geçen senelerde yazdırmak çok zaman alıyordu. Bu sene böyle yapacağız bakalım.Önemli yerlerin altını çizdiriyorum bol zaman kalıyor.Daha çok uygulama yapmak için vakitleri oluyor.Yoksa öbür türlü olsa dersler yetiştirmek zor
hocam ders notunu paylaşırmısınız

Bilişim sınıfım var ama teorik olarak bazı konuların uygulaması olmuyor. Aynı konularda muzdarip olduğuma sevindim ;);)

,

mecbur yazdırıyorum hocam etkinlikleride dağıtıyorum ama etkinlikleri uyarmama rağmen çoğu bilişim sınıfında unutuyor.bazı etkinlikleri eve ödev veriyorum haftaya bakacam diyorum ya kaybetmişler ya da yapmamışlar.sıkılsalarda yazdırmak ve yavaştan gitmek en güzeli hocam ara ara küçük etkinliklerle derse uygun yazıya ara veriyorum problem olmuyor.

okulumun %30 u türkçe de sorun yaşıyor. yavaştan ve yazdırarak gidiyorum o sebeple.

8 yıldır hem yazdırmayı hem çalışma kağıdı dağıtmayı denedim gözlemlerim şöyle: öğrencilerin bazıları düzenli not tutamıyor. Her hafta farklı bir deftere yazanı mı ararsın, oğlum şurda ne yazıyor diye sorunca kendi yazısını bile okuyamayanına kadar pek çok sorunla karşılaştım. Çalışma kağıdı en azından düzenli ve okunaklı. Ancak bu seferde öğrenci emek harcamadan elde ettiği kağıdı kolaylıkla zayi edebiliyor. Sınıfta unutan,uçak yapıp atan,kaybeden de çok oluyor. Özetle eski okulumda lab vardı ve uygulamaya daha çok yer vermek için genellikle çalışma kağıdı verirdim. Şimdi ise bt sınıfım yok hem kendimi dinlendirmek hemde öğrenciyi de bir miktar derse katabilmek için yazdırıyorum

A4 Kağıt da çok pahalı fotokopi için, ne yapacağız zor işimiz.

bt sınıfı olmayınca bence yazdırmak en güzeli ben yazdırıryordum şimdi çok şükür hemde çalışıyrum da kurtuldum bu dertten

Çocukların ellerinde not olması için kısa kısa yazdırıyorum. Hatta çoğu zaman yetişmediği için sonraki hafta, önceki dersin notlarını yazdırıyorum, tekrar da oluyor. Dönemde 1-2 defa defter kontrolü yapacağımı ve derse katılım notu olacağını söyleyerek defterlerini düzenli ve eksiksiz tutmalarını sağlıyorum.

Sınavdan 1-2 hafta önce derste işlediğimiz sunu, görsel, notlardan bazılarını EBA'dan gönderiyorum.

Müfredat yetişmemesi durumunu çok dert etmiyorum. Ders işleme hızı öğrencilerin hazırbulunuşluk durumlarıyla da alakalı olduğu için sene sonu ders kesim raporunda bunu belirtiyorum.

Her ay düzenli olarak işlemiş olduğumuz konuların özetini içeren notlar dağıtıyorum. Yoksa yazdırmakla ders işlenmiyor. Daha heceleyerek okuyan öğrenci var sınıfta nasıl yazdırayım. Verdiğim notları deftere yazmalarını söylüyorum. Birde defter kontrol eden öğrenci ayarlıyorum her sınıfta. Yazılıları da bu şekilde yapıyorum. Başka çıkar yol var mı? Bilmiyorum.

yazdırmak iyi oluyor başlardaki konuları sonra uygulamalara geçince yazmamanın kıymetini anlıyorlar yoksa akıllarında hiç bişey kalmıyor geçen hafta ne işlemiştik diye sorunca kimseden ses çıkmayınca kendinden şüphe ediyosun bişey işlemedikte o_Oo_Obenim mi haberim yok diye :mad::mad::mad:

Defterdeki yazı işlediğin dersin kanıtı kesinlikle. Yoksa çoğu zaten akşama anası babası sorsa gün boyu ne yaptığını bilmiyordur okulda.

Yazarken öğrenme gerçekleşir. Ayrıca yazmak emek gerektirdiğinden defterine sahip çıkar, önem verir. Yazmak candır :)

Çok az yazdırıyorum, ama bt sınıfı olmasa çokça yazdırırdım. Fotokopi de bizim için çok lüks oldu.

Geri