BTY Derslerinde Öğrenciler Deftere Not Tuttu

Kodla Büyü
Ben bir blog adresi açtım. Bu sene sınıfta yazdırmıyorum. Blog adresine yazılacakları ekliyorum. Oradan bakıp yazıyorlar. Tabi ki herkes %100 yazıyor diyemem ama en azından kaynağımız var. Fotokopiyi sadece etkinlikler için çekip dağıtıyorum.

bende şöyle bir yol izliyorum:
dersin başında selamlaşma; yoklama; hal hatır sorma; saçma sorular sorma seansı 15 dk gidiyor.
sonrasında 20dk geçen haftanın notlarını tahtaya yansıtıp yazdırıyorum.
yani 4. hafta etik değerler işlediysek 5.hafta ilk ders bunu deftere yazdırıyorum.
hem tekrar oluyor hemde ellerinde not oluyor.
2 ders o haftanın konusu uygulaması ne ise onu yaptırıyorum.
5. hafta akışımı atayım mesela size...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    96.7 KB · Görüntüleme: 154
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 5. sınıf ve 6. Sınıf kitaplarımız var. Ama kitapların içeriği ne olursa olsun bazen önemli ya da kritik bilgiler öğretmenin ağzından çıkar ya da tahtaya yazılır. Bunu daöğrenci not etmelidir.

Kitabı olan öğrenciler kitabın üzerine not tutar. not tutma önemli bilgiyi vurgulanan, tekrar tekrar edilen bilgiyi not tutma alışkanlığı kazanmalılar. Kitabı olmayanlar ise tahtadaki temel kavramların çoğunu yazıyorlar. BT sınıfım olsada bu şekilde yapardım. SAdece görerek teorik bilgi anlatılmıyor anlatılsa da akılda kalmıyor.

Hocam bende senin gibiydim yazın bir internet sitesi kurdum "bilişim ve yazılım" diye. Buraya yazmak istemiyorum admin ile ters düşmemek adına. Google da aratsan bulursun.
Öğrencilere her dersin sonunda akşam eve gittiklerinde siteye girip tekrar etmelerini istiyorum. Sınava da buradan çalışmalarını öneriyorum. Tüm içerik var sorular etkinlik ve videolar var. Cepten de açılabiliyor çalışmak isteyen öğrenci için her şey var.

Hocam bende senin gibiydim yazın bir internet sitesi kurdum "bilişim ve yazılım" diye. Buraya yazmak istemiyorum admin ile ters düşmemek adına. Google da aratsan bulursun.
Öğrencilere her dersin sonunda akşam eve gittiklerinde siteye girip tekrar etmelerini istiyorum. Sınava da buradan çalışmalarını öneriyorum. Tüm içerik var sorular etkinlik ve videolar var. Cepten de açılabiliyor çalışmak isteyen öğrenci için her şey var.
sizin de sitenizi takipteyim hocam, elinize sağlık.

edit: kulaklarını çınlatmışım hocam burada:
https://www.bilgisayarbilisim.net/k...n-ortaokula-gecmek.163299/page-2#post-1836464

Son düzenleme:
yazmadan olmuyor. ağırdan da olsa yazarak çalıştırmak gerek. hatta ev ödevi olarak veriyorum işlenecek konuyu yazmaları için. kağıtla dağıtıyorum yazıp geliyorlar. sonra anlatıyorum. hem konuya önceden hazırlanmış oluyorlar.

ben her sene ders notu düzenler fotokopi verirdim. hem maliyetli hem de benim için uğraştırıcı oluyordu. bu yıl 15 tl gibi bir rakama akıllı defter bulduk velilerimizin de sağolsun tamamı desteklediler. öğrenci de öğretmen de veli de bu sistemden daha memnun. bundan sonra yazdırma fotokopi uğraşacağımı pek sanmıyorum 5 ve 6 larda tabi

Deftere yazdırmayı da, fotokopi dağıtmayı da eba dan çalışma kağıdı göndermeyi de hepsini denedim geçtiğimiz yıllarda.
Hepsinin dezavantajları mevcut. Bu sene de harmanlamaya karar verdim. Öğrencilerden büyük boy defter almalarını istedim. Arada not alacağımızı, ama birçok zaman da verdiğim fotokopileri deftere yapıştırmalarını isteyeceğimi söyledim.
Dönem başından beri ufak tefek notlar dışında -ki onlar da birkaç satırı geçmez- not almadık. Ama konularla paralel defterlerine yapıştırılmış fotokopiler mevcut. Biraz kitap havası da kattı, fotokopileri kaybetme de bitti. Şimdilik memnunum.

Sınavdan bir kaç hafta önce Web sitesine özet koyuyorum ordan çalışıyorlar. Lab yoksa yazdırırsınız vakit geçsin diye de lab varsa gereksiz geliyor bana. web sitesinden dileyen çıktısını alıyor. Kimi telefonundan bilgisayarından çalışıyor. Gayet memnun Veli de öğrenci de.

Eylül ve Ekim aylarında yazdırıyordum, fakat konular yetişmiyordu, öğrenciler ilk 2-3 hafta hoşalarına gitmişti. daha sonra yazmaya sıkıldılar ve konular yetişmemeye başladı. bende o hafta anlattığım konuya ait dökümanları pdf'e çevirip eba hesabımdaki dosyalara yükledim. Her cuma öğrencilere eba üzerinden ödev olarak gönderiyorum. gönderdiğim ödevi indirip bakanlarında takibini oradan yapıyorum. Ders daha hızlı ilerliyor. yazılıya bir hafta kalada aynı yöntemle özet çalışma kağıdı göndereceğim.

Ebayı kullanın çok güzel oluyor.

Kendi düzenlediğim ders notlarımı dağıtıyorum ben de. ayrıca bu notları wp de yaptığım bir site var oraya yüklüyorum. kaybeden burdan çıkarsın diyorum. yazılıdan önce kahoot yapıp yazılıda çıkacak soruları çözüyoruz ama yine de velilerden okula gelen oluyor "bt dersinden neden 95 aldı çocuğum?" diye..Sorunlu bir veli profilimiz var sanırım :/

Ne yapsak bu nesli memnun edemiyorsun. Tiyatrocu gibi sıkmadan anlatırsan dersi saha çok seviyorlar. yoksa çok sıkıcı olabiliyor.

Geri