Bu afişte bir sorun var mı?

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, okulumda idare tüm kayıt yaptıracak 5.sınıfları hazırlık sınıfı yapacağını söyledi. Bu durumda 6 saat dersim kalıyor ve norm fazlası oluyorum. Ben de velileri bilgilendirmek ve bilişim dersinin önemini anlatmak amacıyla bir afiş hazırladım, okul sitesine koydum. İdare afişi kaldır diyor siteden, bu afişte herhangi bir sorun var mı?

Ekli dosyalar

• Hazırlık sınıfları ile 5. ve 6. sınıf'ların karşılaştırılması.png
    Hazırlık sınıfları ile 5. ve 6. sınıf'ların karşılaştırılması.png
    413.3 KB · Görüntüleme: 588
Hocam öncelikle okul web yayın komisyonu onayı ile web sitesinde paylaşım yapılır. İkincisi web yayın komisyonunun başkanı okul müdürüdür onaylamadigini eklemek yasal değil. Son olarak bence etik de değil

Kendinizce çok haklısınız ancak broşürü eklemeniz doğru değil, idare bir karar vermiş ve siteden böyle birşey paylaşmak velilerin aklını karıştırır. Sistemin yanlışlığı en tepede müdürlerin de çok bir suçu yok. Adama kimseden para almayacaksın diyorsun, o da para bulabilmek için kendince yollar arıyor. Şuanda da yurtdışına gitme orada çalışma olayı revaçta, haliyle veliler de çocuklarına bir yol çizmek için İngilizcenin tek önemli gerçek olduğunu düşünüyor, bizim zamanımızda da matematik bilmeyenler başarısız öğrenci konumunda görünüyordu.
Bizde de seneye olan seçmeli dersleri belirlerken bir broşür hazırladılar şu şu dersleri seçmenizi öneririz diye, tabiki İngilizce, Türkçe, Matematik:) çok sorun çıkaran ve akademik başarısı yüksek olan bir sınıf 5-6 öğrenci seçmiş aralarından(İngilizce hazırlık sınıfı) bize sıkıldığımız dersleri bu kadar yoğun bir şekilde dayatırsanız artarak sıkıntı çıkarmaya dert olmaya devam edeceğiz diye idareyle konuştular, görsel sanatlar ve bilişim istiyorlar, 12 saat İngilizce 6 saat mi 8 saat mi din dersi görüyorlar. Bundan önce de hiç haberim yokken gidip öğrenciler bilişim dersi istiyoruz diye müdürle konuşmuş, müdür beni odasına çağırdı kızdı, öğrencileri sen dolduruyorsundur yoksa 10 yaşındaki çocuk bunu akıl edemez diye ki beni çağırdığında öğrendim olayı lakin müdüre bunu anlatamadım:)

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, okulumda idare tüm kayıt yaptıracak 5.sınıfları hazırlık sınıfı yapacağını söyledi. Bu durumda 6 saat dersim kalıyor ve norm fazlası oluyorum. Ben de velileri bilgilendirmek ve bilişim dersinin önemini anlatmak amacıyla bir afiş hazırladım, okul sitesine koydum. İdare afişi kaldır diyor siteden, bu afişte herhangi bir sorun var mı?
Okulun resmi olmayan bir sosyal medya hesabı var mı? Orada paylaşmak daha fazla ses getirebilir bence.

• Beğen
Tepkiler: omd
Hocam öncelikle okul web yayın komisyonu onayı ile web sitesinde paylaşım yapılır. İkincisi web yayın komisyonunun başkanı okul müdürüdür onaylamadigini eklemek yasal değil. Son olarak bence etik de değil
Hocam niyetim tamamen öğrenci velilerini bilgilendirmekti, çünkü okullar açılınca hazırlık sınıfını seçenlerin en az yarısı bilişim dersinin hazırlık sınıfında olmadığını bilmiyorduk diyor. Sadece bilgilendirme yapılıyor afişte, etik neden değil anlamadım?

Resmi olan siteye kendi başına içerik eklemek yasal açıdan sıkıntıya sokar. Soruşturma bile geçirebilirsin hocam. Ha sonunda bir şey olur mu dersen uyarı alırsın muhtemelen. Uğraşmak istiyorsan "Ben yanarsam hepinizi yakarım. Kimsenin bir sorununa bakmam. Bilgisayarınız çöker, virüs girer. Dosyanız kaybolur. Umrumda da olmaz." dersin. Onlar da o saatten sonra bakabiliyorlarsa başlarının çaresine kendileri bakarlar. Yapmak zorunda olduğun işleri de acele etmeden, temiz temiz, ağır ağır, hatasız bir şekilde, istenen değil olması gereken(!) zamanda tamamlarsan; karşındakiler de öküz filan değillerse anlarlar durumu. Anlamazlarsa da son okul değil ya ülkede. Başka bir yere tayin iste git.

Hocam niyetim tamamen öğrenci velilerini bilgilendirmekti, çünkü okullar açılınca hazırlık sınıfını seçenlerin en az yarısı bilişim dersinin hazırlık sınıfında olmadığını bilmiyorduk diyor. Sadece bilgilendirme yapılıyor afişte, etik neden değil anlamadım?
Hocam okul idari personeli (yanlış da olsa ) bir karar almış ve sizin afişiniz bu kararın yanlışlığı ile ilgili bir bilgi içeriyor ve siz bu afişi herhangi bir resmi yetginiz olmadan yüklemiş siniz, bu etik olmayan kısmı. Yetkisi dışında davrandığını düşünüyor iseniz idarenin dilekçe ile başvurabilirsiniz veya gider ilçe MEM den fikir alırsınız. İdari personelden hiç haz etmem fakat bende hakkımı usulü yasası ne ise öyle savunurum , bu tavrı da öneririm.

Kimse bir yere gönderemez sizi hocam tayin istemezseniz. Norm fazlası olmanız bir şeyi değiştirmez.

Bu sistemi tek bir müdüre bırakmak kadar saçma birşey yok bence.
Madem bu kadar önemli bu yabancı dil hazırlık sınıfları MEB tüm okullarda bu sistemi aktif hale getirsin biz de kurtulalım.
Bu arada aynı dertten müzdaribim ben de.
Norm fazlası olayında bulunduğunuz yere, puanınıza göre durum değişebiliyor. Bazı durumlarda resen atamalar olabiliyor.

Yıllarca köy okulunda 6 saat derse girdim. Bir kez bile norm fazlasısın demediler. Seneye de 6 saat dersim olacak. BTR görevi varsa norma bakılmaz diye biliyorum. Bölge normu olayı varsa iş değişebilir, o konuya çok hakim değilim.

1689810696857.png

Okulunuzun ismini bilmiyorum ama, afişte sıralanan kazanımları gerçekten 5. sınıftaki öğrencilerle veya 5. sınıfta temelini alan öğrencilerle 6. sınıfta gerçekleştirebiliyor veya temelini atabiliyor musunuz? Bu kazanımları ilgisi olan öğrencilerin elde edebileceği tek yer sizin dersleriniz mi? Sizce velilerinizin %50 si Bilişim Teknolojileri öğretmeni olsa bile hazırlık sınıfını tercih etmeyecek olan veli oranı %20 yi geçer mi? Öğrencilerin çok büyük çoğunluğu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini oyun,eğlence, LGS de soru çıkmayan rahat bir ders olarak bilgisayarlarla vakit geçirebileceği ve velisine oyun için bilgisayar aldırabileceği bir ders olarak görüyor olabilir mi sizce? ....
13-14 senedir bu forumdayım halen BTR ile norm kadro olayını, kendilerinden son derece emin bir şekilde savunan ve tartışan üyeler var. Görevlendirme hangi sene ders saatine bakılmaksızın o okulda kadro oluşmasına veya norm kadro fazlalığından atanmaya engel oluşturdu acaba? Köy okulları, bağımsız okullar, proje okulları vb... okullarda 6 saat 1 norm için yeterli ama eğitim bölgesine bağlı okullarda bölge normu geçerli ( yani 14 saatle bile norm fazlası olabilirsiniz) basitçe...
Okul idareniz de nasılsa BT öğretmeni durumdan etkilenmiyor, mesai saati ve alacağı ücret aynı, daha fazla boş vakti var, bizi daha fazla sevip daha fazla yardımcı olur diye bile düşünebilir bu durumda...
Fazla da söze gerek yok :)

Okulunuzun ismini bilmiyorum ama, afişte sıralanan kazanımları gerçekten 5. sınıftaki öğrencilerle veya 5. sınıfta temelini alan öğrencilerle 6. sınıfta gerçekleştirebiliyor veya temelini atabiliyor musunuz? Bu kazanımları ilgisi olan öğrencilerin elde edebileceği tek yer sizin dersleriniz mi? Sizce velilerinizin %50 si Bilişim Teknolojileri öğretmeni olsa bile hazırlık sınıfını tercih etmeyecek olan veli oranı %20 yi geçer mi? Öğrencilerin çok büyük çoğunluğu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini oyun,eğlence, LGS de soru çıkmayan rahat bir ders olarak bilgisayarlarla vakit geçirebileceği ve velisine oyun için bilgisayar aldırabileceği bir ders olarak görüyor olabilir mi sizce? ....
13-14 senedir bu forumdayım halen BTR ile norm kadro olayını, kendilerinden son derece emin bir şekilde savunan ve tartışan üyeler var. Görevlendirme hangi sene ders saatine bakılmaksızın o okulda kadro oluşmasına veya norm kadro fazlalığından atanmaya engel oluşturdu acaba? Köy okulları, bağımsız okullar, proje okulları vb... okullarda 6 saat 1 norm için yeterli ama eğitim bölgesine bağlı okullarda bölge normu geçerli ( yani 14 saatle bile norm fazlası olabilirsiniz) basitçe...
Okul idareniz de nasılsa BT öğretmeni durumdan etkilenmiyor, mesai saati ve alacağı ücret aynı, daha fazla boş vakti var, bizi daha fazla sevip daha fazla yardımcı olur diye bile düşünebilir bu durumda...
Fazla da söze gerek yok :)
Ya işte en büyük sorun şu ki Z kuşağını 2 kuşak geriden gelen X kuşağı yönetiyor ve aşağıda neler olup bitiyor göremiyor. Şu anda öğrencilerin %80i matematik dersinden nefret ediyor çünkü X kuşağı birçok duyuya hitap eden bir şekilde proje odaklı öğrenebiliyor, topla çıkar çarp sonucu bul eee ne oldu şimdi... Bu sorunun çözümünde en büyük desteği bizim dersten görebilirler ama fark edemiyorlar. Scratch deki koordinat düzlemini hangi çocuğa 2 kere anlattık, peki hangi matematik öğretmeni 5. sınıf öğrencisine koordinat düzlemini 1 kerede anlatabilir? Okuldan da soğutuyorlar çocukları iyi ki bu dönemde öğrenci olmamışım diyorum bazen. Ya her okuldan rastgele 10 öğrenci al bir dinle çocuk ne istiyor ne bekliyor. Oyun odaklı öğretmek çok mu zor? Bence çocuklar oyun oynayabileceğimiz rastgele takılabileceğimiz bir ders olarak görmüyor, yönetenler öyle görüyor ve bu da çocuklara yansıyor. Bu sene okulda en çok sorun çıkaran bir grup öğrenciyi birkaç öğretmen dinlediğimizde çocuklar öyle bir konuştular ki %100 haklılar ve ne istediklerini biliyorlar ve istedikleri olmadığı sürece de isyan etmeye devam edecekler bence.

6 saat kalınca norm fazlası olacağınızı kim söyledi hocam? olacaksanız eğer 16 saatle bile norm fazlası olabilirsiniz. il normunu bilmeniz lazım.

Ya işte en büyük sorun şu ki Z kuşağını 2 kuşak geriden gelen X kuşağı yönetiyor ve aşağıda neler olup bitiyor göremiyor. Şu anda öğrencilerin %80i matematik dersinden nefret ediyor çünkü X kuşağı birçok duyuya hitap eden bir şekilde proje odaklı öğrenebiliyor, topla çıkar çarp sonucu bul eee ne oldu şimdi... Bu sorunun çözümünde en büyük desteği bizim dersten görebilirler ama fark edemiyorlar. Scratch deki koordinat düzlemini hangi çocuğa 2 kere anlattık, peki hangi matematik öğretmeni 5. sınıf öğrencisine koordinat düzlemini 1 kerede anlatabilir? Okuldan da soğutuyorlar çocukları iyi ki bu dönemde öğrenci olmamışım diyorum bazen. Ya her okuldan rastgele 10 öğrenci al bir dinle çocuk ne istiyor ne bekliyor. Oyun odaklı öğretmek çok mu zor? Bence çocuklar oyun oynayabileceğimiz rastgele takılabileceğimiz bir ders olarak görmüyor, yönetenler öyle görüyor ve bu da çocuklara yansıyor. Bu sene okulda en çok sorun çıkaran bir grup öğrenciyi birkaç öğretmen dinlediğimizde çocuklar öyle bir konuştular ki %100 haklılar ve ne istediklerini biliyorlar ve istedikleri olmadığı sürece de isyan etmeye devam edecekler bence.
Hocam senin gibi düşünüyorum ama senin kadar cesur yazamiyorum yillardir. Ya da bu ifadeleri konuşamıyorum. Meslektaşlarım dahi böyle konuşunca "çekil hele şurdan romantik" deyiveriyor... Varsa yoksa tali konular talep görmekte!

• Beğen
Tepkiler: omd
+1

Erişme imkanınız varsa gruplardan e sosyal medyadan okul adını ve kendi adınızı vermeden afişi paylaşabilirsiniz.

Geri