bu forumda kim ne olmak istiyor? formatör mü ?- öğretmen mi?

Kodla Büyü

formatörlük mü ? - öğretmenlik mi ?

• Formatörlük("sabah 9 akşam 3" & "ders yok" & "ekders 18saat")

Oy: 157 62.8%
  • Öğretmenlik(ders saatleri geri verilmiş)

Oy: 93 37.2%

• Kullanılan toplam oy
    250
Ben bu anket sonucuna inanamıyorum.
Yahu formatörlüğü neye dayanarak benimsediniz arkadaşlar.
Bu dayatmaydı bize.
Bazılarının derse girmek istememesinden mi kaynaklanıyor acaba?
Biz ÖĞRETMENİZ.
Şöyle ya da böyle ister öğrenciye ister öğretmenlere Bilgisayar konusunda bilgi vermemiz lazım.
Formatörlük denen dayatma ise idare ve tamirat işleri değil mi?

Bazılarınız BÖTE lerin amacından bahsetmiş. Evet BÖTE ler bilgisayar öğretmeni yetiştirme amacıyla kurulmadı Bilgisayar destekli eğitim nasıl verilir konusunda rehberlik etmemiz için kuruldu. Pei gidişat nasıl şu an?
Ancak formatörlük denen dayatmada olduğu gibi idari işler ya da tamirat işleri için uğraşmak için de eleman yetiştirmiyor BÖTE.

Haklarımıza sahip çıkamıyoruz. Yazık bize.
Bu CEBİT ten de ümidimi yitirmeye başlıyorum

Teknik eğitim mezunuyum. Bilişim alanı olmayan bir çpl de görev yapıyorum. Formatörlük istemiyorum. Öğretmenlik yapmak istiyorum. Bilişim meslek liseleri açılması benim için daha cazip. Sınavla öğrenci alınırsa imkanlarda yeterli olursa öğretmenlik gibisi yok.

volkankey' Alıntı:
Bu dayatmaydı bize.
Biz ÖĞRETMENİZ.
Şöyle ya da böyle ister öğrenciye ister öğretmenlere Bilgisayar konusunda bilgi vermemiz lazım.

Bazılarınız BÖTE lerin amacından bahsetmiş. Evet BÖTE ler bilgisayar öğretmeni yetiştirme amacıyla kurulmadı Bilgisayar destekli eğitim nasıl verilir konusunda rehberlik etmemiz için kuruldu. Pei gidişat nasıl şu an?
Ancak formatörlük denen dayatmada olduğu gibi idari işler ya da tamirat işleri için uğraşmak için de eleman yetiştirmiyor BÖTE.

Size katılıyorum

sürekli dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz.
Kafalarından formatörlük diye formattan türeme , ismini bile duyunca itici gelen bir şeyi meb sonunda bize kabul ettirmiş gibi görünüyor.
Sonunun bile belli olmadığı, görevlendirmelerle devam eden bir şey formatörlük.Geleceği kocaman bir hiç.
Oylamalardan da net olarak belli çoğumuz formatörlüğü kabullenmiş.
Valla burda tek kalacağımı da bilsem formatörlüğü desteklemiyorum.

Formatörlük diye birşey kabul edildiğini hepimizin formatör olduğunu varsayalım;
Ders yok,Bir tane oda verecekler telefon ile şuraya gel bu bozuldu, buraya gel şunu yükle.
Zamanla düşünün sizce bu hiç gelişim gösterebilir mi.Sürekli aynı,hergün aynı....

Ders olayını düşünürsek;
Her sene içeriği düzenlenebilir, her sene yeni programlarla yenilenebilir, açık uçlu, zevkli bir ders bilgisayar dersi.
Aslında ders olarak çok şanslıyız. Diğer dersler gibi hersene aynı içeriği vermek zorunda bile değiliz.

Bilmiyorum belki de ben işin eğitim kısmı ile ilgilendiğim için böyle düşünüyorum.Ama diğer taraftan da formatörlüğün geleceğinin hiç mi hiç olacağına ihtimal vermiyorum.

Temel bilgisayar eğitiminin ve teknolojinin nasıl düzgün kullanıldığının eğitiminin verilmesi gerektiğini sonuna kadar savunuyorum.

yolcum' Alıntı:
deftones' Alıntı:
esenordelarthe' Alıntı:
iş teknik dersi kaldırıldığında iş-teknik öğretmenleri "bari 9-15 okulun tamir işlerini yapalım, bir kadro uydurulsun, yardımcı olayım, formatör olayım vb" diyerek dolaşmıyordu. teknoloji tasarıma aktarıldılar. bazı dönemler dersi kaldırılan öğretmenlere, belli yıllarda sınıf öğretmenliğine, hatta başka kurumlara geçişe bile izin verildi. ama hiç bir zaman birileri bakanlar kurulu kararı gerektiren bir kadro uydurup buna da herkesi ikna etmeye çalışmadı.

ŞİMDİ TEKNİK-İLKÖĞRETİM DİYE BİLE YER YERİNDEN OYNUYOR HERKES ÖĞRETMENLİĞİNİ BİR KENARA FIRLATIYOR VE BİRBİRLERİNİ TEKNİKERLİK İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR.

yepyeni bir kadro istiyorsunuz ve tamircilik, teknikerlik esaslarına dayanıyor. VE EN KÖTÜSÜ BU İŞLERE REHBERLİK FORMATÖRLÜK VB SIFATLAR UYDURUYORSUNUZ. bilişimin eğitimin nesine rehberlik etmektir yansıtıcı bağlamak, format atmak, web sayfası yenilemek, ağ ve internet ayarları yapmak.

BİR DELİ TAŞ ATTI KIRK AKILLI ÇIKARAMIYOR.
ÖĞRETMENSİN SEN ÖĞRETMEN KAL

eğer ders ücreti ihtiyacı varsa da verirsiniz bir dilekçe başka okuldan dersleinizi tamamlarsınız. bu kadar yaygara egzersiz için koparılsaydı web sitesi-okul dergisi-format gibi egzersizler bile yaptırabiliyor olurduk.
sonuna kadar destekliyorum
kesinlikle katılıyorum, formatörlük ismini değiştirmek yerine sadece çalışma şartlarını düzenlemeye çalışmak daha da kolay olur.

:+1:

mebin "bilgisayar öğretmenleri" ile "formatörleri" ayırma zamanı gelmiş de geçiyor bile :!:

skipper_forum' Alıntı:
Yazık çok yazık.
Biz derse girmeden para alalım da
Çocuklar Bilgisayar Öğrenmesin değil mi?

Zaten onlar bilgisayarda herşeyi biliyor değil mi?
:verymad:
------------------------------------------------------------------------------
Niye her ikisi birden olmasın arkadaşlar sırada atanmayı bekleyen binlerce öğretmne adayı var.
Bir arkadaşımız formatör olur 9-15 çalışır
diğer arkadaş(lar) BT dersine girer olur biter.
Birbirimizin kuyusunu nie kazıyoruz.
Bir okulda 2-3 Bilişimci fena mı olur yani!!!

Arkadaşım Rehber Öğretmenler de derse girmeden para alıyor, hakkını vermiyor mu? Ayrıca Rehber Öğretmen Statüsünde bir okulda kaç Rehber öğretmene ihtiyaç varsa BT rehber Öğretmeni de o norma göre belirleyebilirler. Yani Bir okulda birden çok bilgisayarcı olur.Kimse kimsenin kuyusunu kazmıyor... bir kere de birlik olalım yavvvvvvvvvvvv.zaten dersler elden gidiyor, bari şu Bt rehberlik konusunda birlik olalım........

yesimt' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
Bu dayatmaydı bize.
Biz ÖĞRETMENİZ.

Size katılıyorum

ben size katılmıyorum... arkadaşlar Formatörlük mü derken sanırım BT Rehber Öğretmenliği kastetmiş arkadaşımız ve BT Rehberliği daima desteklemeliyiz....

volkankey' Alıntı:
Bu dayatmaydı bize.
Biz ÖĞRETMENİZ.

Tüm yazdıklarınıza katılıyorum hocam.

meb bundan sonra bize derslerimizi geri wermez. bari bt rehber öğretmenliği mi olur ya da formtörlük mü olur şartlarımızı iyileştirsin :?

lavinia_7' Alıntı:
meb bundan sonra bize derslerimizi geri wermez. bari bt rehber öğretmenliği mi olur ya da formtörlük mü olur şartlarımızı iyileştirsin :?
Hak verilmez alınır hocam
ama bu kafayla çok zor.

uzo' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
Bu dayatmaydı bize.
Biz ÖĞRETMENİZ.

Ne bu ya! Herkese bir söz ezberletmişler yeri gelince söylesinler diye.Ne o ünlü boş söz:Haklarımıza sahip çıkamıyoruz! Fen ve Teknoloji öğretmeni veya Türkçe öğretmeni olsaydın o zaman hakkına sahip çıkmana gerek kalmayacaktı sanırım. Kimin verdiği hakkı kime karşı sahip çıkmaya çalışıyorsunuz. Bir kişi de ondan bahsetsin. 657 nin verdiği hakkı Bakanlığa karşı mı sahip çıkmaya çalışıyorsunuz. Yoksa boş boş konuşuyormusunuz? Bakanlıkların yetkilerinden ve yönetmelik çıkarma yetkilerinden haberiniz yok galiba. hakkına o kadar sahip çıkamadığını düşünüyorsan dava aç ya da bir eylem yapıp tepkini göster. Burada diğer kişileri provoke edip geri planda seyirci olma hevesinden vaçgeçin artık. Referans olarak daha önce katılmış olduğunuz Ankara'da veya başka bir ilde yapılan BT öğretmenleri eylemini gösterebilirsiniz. " Eylem yaparsak ilk ve en önde ben olacağım" gibi klasik sözlerle bu iş yürümez.çünkü genelde o kişiler olayı televizyonlardan takip eder . Önce yap sonra bakın ben buradaydım deyin. Ama bunu kimse yapmaz. Herkes bu eylemin planını yapmakla o kadar meşgul ki eylemin yapılmasına en az bir 10 yıl daha var diye düşünüyorum.

Diğer bir deyişle gerçekle bir şey yapacak olan bir kişi bunu bir şekilde belli eder zaten. Web sitesine bir mesaj koyabilir,okulun panosuna bir afiş asabilir veya okul okul gerekirse dolaşıp 10-15 öğretmen olarak İL MEM ile konuşup dilekçe verebilirdiniz. Ve bunları referans olarak gösterebilirsiniz. Ama 2 günde bir bir başka eylem için katılım listesi hazırlanıp sözüm ona planlar yapılıp somut bir adım gözükmüyorsa burada bir sıkıntı vardır. "Ben eylem yapacağım da eyleme katılmayan bir BT öğretmeni de benim sayemde kazanılan haklardan faydalanacak.Bu olmaz"diye düşünen zihniyete bürünmemek lazım. BT Ortak mektup konu başlığına bakacak olursanız orada birinin:
Ben o kadar mail attım. Dersler 2 saat ve zorunlu olacak buna eminim. Ama hiç mail atmayan birinin de bu haklardan faydalanacağını düşündüğümden sinirim bozuluyor. gibi bir ifadesine rastlarsınız. Ama haklar mail atarak alınamadı ama o kişinin sadece kendini düşündüğü de ortaya çıktı. Okul müdürü gelip hadi sen 10-14 okula gelip gitt ama mail atmaktan vaçgeç dese o saniye vaçgeçeceğini belli etti.

ya biri bize secenek sunduda onu mu tartışıyoruz.neden kendi kendimize gelin güvey oluyoruz.napabiliriz ki.2006 da ikinci kademe derslerini bir saate indirip sınavları tamamen kaldırıken biri bize bişey mi sordu?4 ve 5 lerden bu yaz dersleri kardırırken biri bize bişey mi sordu?bakanlık öğretmen özlik hakları ile ilgili bişey yaparken bize bişeymi sordu ki biz öğretmenlik mi formatörlük mü bunu konuşuyoruz.canları nasıl isterse onu yapiyorlar.en iyisi bizde yatalım başka yapacak bişey yok.bazı arkadaşlar başka okullara gidelim ders lalım demişler.en büyük okulda eğer bilgisayar öğretmeni yoksa en fazla 15 saat ders bulabilirsin ki oda çok zor her okulda olmaz.bazo okullar da diğer seçmelileri seçerek bilgisayar açığını kapatıyor.o kadar kolay değil ki.ben yatmaya karar verdim.yüksek sesle konuşup beni rahatsız etmeyin:))

Düşündüklerim biraz hayal gibi olacak;

Ben öğretmen kalmak istiyorum. Geçen yıl asker öğretmen olduğum okulda 25 saat derse giriyordum, haftada bir gün de nöbetim oluyordu. Bunun haricidne sınıf rehberliği ve kulüp görevi vermemişlerdi. Dersim bitince çıkıp eve geliyordum. Okulda benden başka bir de formatör bilgisayar öğrtmeni arkadaş vardı. Web sitesi, sınıf ve idaredeki bilgisayarlara o bakıyordu. Laboraturvarla birlikte ilgileniyorduk. Pek de sorun çıkmıyordu. Yaşadığım en büyük sorun 15 pc li labda 40 ve üzeri mevcutlu sınıflarla ders işlemekti. Çoğunlukla bir bilgisayara 3 öğrenci oturuyordu. Okula az öğrenci geldiği günlerde dersleri çok daha rahat işliyordum.

Çoğu arkadaşımız laboratuvarlarının teknik eksiklikleri, öğrencilerin ilgisizliği ve ders esnasında sık sık çağırılmak gibi nedenlerle Bt sınıfında ders işlemekten hoşlanmıyor.

Bence formatörlük yapmak isteyenlerle öğretmenlik yapmak isteyenler ayrılmalı.

Okullardaki bilgisayar sayısına göre isteyen arkadaşlar teknik işlerden sorumlu olmalı ve hiç derse girmemeli.

Öğremtenlik yapmak isteyenlere ise şu şartlar sunulmalı;
Ders müfredatları güncellenmeli, her yıl seçildi-seçilmedi diye uğraşmak yerine her iki kademede de ders zorunlu olmalı, en büyük hayalim ise lablarda pc başına 2 öğrenciden fazla düşmemeli. Öğretmenlik yapacak arkadaşlara dersine girip çıkma haricinde bilgisyarla ilgili hiç bir görev verilmemeli. Diğer işlere o okuldan sorumlu formatör bakmalı.

Şimdiki haliyle bizden hem bir sürü eksik donanımla derse girmemiz hem de okullarımızın diğer işlerine yetişmemiz isteniyor. Görev tanımları netleştirilipi görevlendirilmeler de isteğe bağlı yapıldığı takdirde bir çok sorunumuz çözülecektir.

Hocam ders her 2 kademede de zorunlu olsa hiçbir Bt öğretmeni farklı bir yol istemez.şuanda girecek ders yok herkes ortada :) bilişim teknolojileri dersini zorunlu hale getirmezler,bilgisayar televizyon gibi bişey olma yolunda ilerliyor.Bakanlığın ders kitapları yerine her öğrenciye bir laptop verme gibi bir projesi var onu hayata geçirmeye çalışıyorlar.Ama ne zaman olur bilgim yok.Bizlerin de ders yükünü azaltıp farklı bir alana kaydırmayı planlıyorlar.
Öğretmenlik vasfı kalmayacakbu gidişle.sadece görünürde eğitim öğretim hizmetlerinde oluruz.Bari rehber öğretmenler gibi haklara sahip olalım diyor çoğunluk.

Önceliğimiz İnşallah ders zorunlu olur diye temenni ediyoruz umutsuzca:(
Olmazsa da artık bilmiyoruz ne olacağız!

derslere girsek bile nasılsa bize bir şekilde pc tamiri, yazıcı sorunu bt sınıflarını açılımı vs. yaptırmaya çalışacaklar. en iyisi rehber öğretmenler gibi olmak... :+1:

7 yıldır meslektyim ilk 4 yıl öğretmenlik son 3 yıldır Formatörlük yapıyorum. Sadece öğretmen ikende okulun tüm bilgisayar ve teknoloji işlerini yani formatörlük görevlerini ben yapıyordum. Göreve başladığımda 30 saat lisede derse giriyordum yine formatörlük işlerini de yapıyordum formatör olmadığım halde. Sadece öğretmenliğimi yapıyorum derse girip çıkıyorum hiçbir bakım onarım tamirat yenileme, program, web sayfası işine karışmıyorum diyen Bilişim Öğretmeni varsa tamam Öğretmen kalalım, ama her iki görevi de zaten biz yapmıyormuyuz. Bu şartlarda sadece öğretmen olup 20-30 saat derse de girsek bu işleri biz yapacağız. bu değişmeyecek. sonuçta milli eğitim her okula Teknisyen vermeyeceğine göre sadece öğretmenlik yapabilmek hayal. Benim yakın olduğum düşünce Formatörlüğün ister "Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni" ister "Teknik Müdür yardımcılığı" adında kadro haline gelmesi. Bizi yıpratan en büyük sorun görevlendirme ve belirsizlik. Kadro şeklinde olsa sorunlarımızın büyük çoğunluğu çözülecektir diye düşünüyrum. Saygılar

Öğretmenlik şartları düzeltilip derslere öyle girmek istiyorum :cry: Kimse bana ders saatin az formatör olmak zorundasın bunlar senin görevin yapacan demesin istiyorum :cry:

ben bıktım formatör mü eğitici formatör mü? öğretmen mi? düşünmekten. kaç saat derse gireceğim görevlendirme gelecek mi kaç okulda gidicem akşam kaçta çıkıcam düşünmekten saçlarım beyazladı ....

ben ne mi istiyorum branş değişikliği istiyorum beden eğitimi hocası olmak istiyorum :) pijama ile derse gelmek isityorum cocuklar maç yapmak istiyorum . vs vs vs

bote67' Alıntı:
uzo' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
Bu dayatmaydı bize.
Biz ÖĞRETMENİZ.

Ne bu ya! Herkese bir söz ezberletmişler yeri gelince söylesinler diye.Ne o ünlü boş söz:Haklarımıza sahip çıkamıyoruz! Fen ve Teknoloji öğretmeni veya Türkçe öğretmeni olsaydın o zaman hakkına sahip çıkmana gerek kalmayacaktı sanırım. Kimin verdiği hakkı kime karşı sahip çıkmaya çalışıyorsunuz. Bir kişi de ondan bahsetsin. 657 nin verdiği hakkı Bakanlığa karşı mı sahip çıkmaya çalışıyorsunuz. Yoksa boş boş konuşuyormusunuz? Bakanlıkların yetkilerinden ve yönetmelik çıkarma yetkilerinden haberiniz yok galiba. hakkına o kadar sahip çıkamadığını düşünüyorsan dava aç ya da bir eylem yapıp tepkini göster. Burada diğer kişileri provoke edip geri planda seyirci olma hevesinden vaçgeçin artık. Referans olarak daha önce katılmış olduğunuz Ankara'da veya başka bir ilde yapılan BT öğretmenleri eylemini gösterebilirsiniz. " Eylem yaparsak ilk ve en önde ben olacağım" gibi klasik sözlerle bu iş yürümez.çünkü genelde o kişiler olayı televizyonlardan takip eder . Önce yap sonra bakın ben buradaydım deyin. Ama bunu kimse yapmaz. Herkes bu eylemin planını yapmakla o kadar meşgul ki eylemin yapılmasına en az bir 10 yıl daha var diye düşünüyorum.

dinime küfreden müslüman olsa diye bir tabir var ona cok uygun laflar etmissin.
Benim yaptiklarim ve yapacaklarim hakkinda bu kani nasil olustu sende. "En asosyal grup biziz" basligini takip edersen oradaki "merhabadunya" rumuzlu sahisla ayni fikirde olanlardansin sanirim.
Sen ne yaptin peki
web sayfama arkadaslarin hazirladigi afisi ilk koyan bendim. Beni kim takip etti?
Istanbulda bir eylem yapalim dedigimde peki?
Hic kimse
Senin gibiler yüzünden zaten aman susun
bu hakkimizi da elimizdan alirlar mantigi icersinde mi hareket edicez.
Ayrica hicbir genelge ya da yönetmelik kanunun üzerinde olamaz.
657 yi önce sen incele
zorunlu formatörlük denen bir seyin olamayacagini anlarsin.
görev sinifimiz ögretmenlik bunu degistirmek icin 657 yi degistirmeleri lazim. Ama bu millet ona da evet der

ya arkadaşlar eğer 30 saat dersin de varsa gir sen dersine kimse sana şu işi de neden yaptın demez zaten ki 30 saat ders bulabiliyorsan seni tebrik ederim ben o ayrı konu.
Gireceğiz derse adımızda BT Rehber Öğretmeni olsun,18 saat alalım ek dersimizi nöbet yok sosyal klüp falan yok birde 09:00-15:00 çıkış.bu kadar ya abartmayın bütün işleri yapamam diye.
bir arkadaşın dediği gibi resim öğretmeni boya badana yapıyor mu ?hayır..o zaman bizde tamirci olmadığımıza göre ki her okulda yedek parça teknik servis olamayacağına göre çok da kasmayın arkadaşlar.
BİZİM GÖREVİMİZ BİLGİSAYAR OKUR YAZARLIĞINI ARTIRMAK VE ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE,İDARECİLERE TEKNOLOJİYİ ÖĞRETMEK OLSUN,YUKARDAKİ ŞARTLARLA..BU DEVİRDE TEKNOLOJİYE HAKİM BİR İNSANI OKULLARDA KULLANMA ÇOK ÖNEMLİ VE BUNU ARTIK HERKES BİLMELİ

Keşke branş değiştirme hakkı olsa da değiştirebilsem. Daha sonra okulumda formatörlük yapan arkadaşa da "Eskiden branş değiştirmeden önce bende formatördüm" diyebilsem.

derslerimizi geri vermeyecekleri için 9-15 çalışıp derse girmemek uygundur. gönül ister ki derslerimizi geri versinler de derse girip evimize gidelim.

bence branş değişikliğide teklif edilmeli ne bu tozlu pis habire bozulan sınıftan sorumlu öğretmen olmak istiyorum nede formatör Allahım genç yaşta kanser olcam

ejdeharr' Alıntı:
bakanlık çıkıp bize 2 seçenek sunsa ve dese ki ;

1- ya ders saatlerinizi geri verip formatörlüğü kaldıracağız ,
2- ya da rehber öğretmen gibi ders yok , ekders 18 saat ve 9 -15 okuldasınız.

ne seçersiniz?

Bence 3. bir tercih daha koymalısınız ve kesinlikle içinde branş değişikliğide olmalı

formatorluk isteyen arkadasları anlamıyorum öğretmnelik yapmak istemiyorlarmı??* ben forumda genelede formatorlukten sıkayaeçi olundugunu sanırdım ole değilmişs demekki...

az iş çok para....

demekki çalışma sartları ve ücret iyi olunca öğretmenliğe gerek yokmus bosuna okuduk zaten bilgisayar tamircisi olmak için bukadar olkumya gerek yoktu..

ben acıkcası meselğimi yapmak isterim.. tabi herkezin tercihidir de.. bilg. öğrt. neden olduk onu anlamadım ozaman... falan filan işte bu ulkede ne yi anladım ki bunuda anlayayım...

Geri