Bu Kapsamda Eğitek Genel Müdürü ile Görüşsek

Kodla Büyü
poet' Alıntı:
Değerli hocalarım;

Türkiyede yapılan bir çok değişiklik konuyla alakasız kişilerin yanlış yönlendirmeleri sonucu olmaktadır. Yapılan değişikliklerin, yönetmeliklerin, genelgelerin altına imza atanlar konudan hep bir haber olmuşlardır. Başta imza hakkına sahip insanların etrafındaki kişiler birkaç süslü laf ile imza yetkisi olan genel müdüre, şube müdürüne, müsteşara hatta bakana istedikleri yazının altına imza attırabilmişlerdir.

Çoğu ilde açılan ve kesinlikle karşı olduğum diğer branşlara formatör kursları bile bu şekilde açılmaktadır. Milli Eğitim Müdürüne birkaç süslü laf sonucu bu kurslar açılmakta ve güya 180 saat sonucu bir sınıf öğretmeni formatör olabilmektedir. Hatta onu bırakın bir Eğitici Formatörlük sınavı sonucunda Orhan hocamın mesajında geçtiği gibi Mobilya öğretmeni, Sosyal Bilgiler öğretmeni.. vb. Formatörlerden sorumlu görünen, birkaç aya kadar görevlendirmesi Bakanlık tarafından yapılan kişiler ortaya çıkmaktadır. Şu anda bizim bu işe sahip çıkmamamızdan mı yoksa diğer branşların okuldan kaçmak için yaptıkları çaba sonucu mu bilmiyorum, eğiticilerin en az % 80 i formatörlerin %10 u başka branşlardan oluşuyor. Hatta bunları bırakın Eğitekte görevlendirme ile çalışan doğru düzgün Bilişim Teknolojileri öğretmeni bulunmuyor. Ben bunu birçok bilgiye sahip Bilişim Teknolojileri öğretmeninin bu işlere tenezzül etmemesine bağlıyorum. Zaten bu şekilde bilgi sahibi arkadaşlar mütevazi şekilde işlerini ve projelerini yürütmektedirler. Bir çoğu bu iş için ek ders bile almamaktadır. Oysaki ildeki, ilçedeki Bilişim Teknolojileri yöneten kişiler, hiçbir proje ortaya koymadan haftalık 18 saat ekdersi almaktadırlar. Birçok ilde iş yapan kişiler hep geri planda kalan Bilişim Teknolojileri öğretmeni arkadaşlar olmaktadır. Tabii ki bu söylediklerimin aksi olan istisnalar da mevcuttur.

Özetle diyorum ki madem böyle bir hareket halindeyiz. Madem ki toplanıyoruz. Bu işi yetkili mercilerle de görüşelim.Çünkü bizim olmasını istediğimiz değişiklikler konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanların yönlendirmesi ile yapılırsa daha çok canımız yanabilir. Kendimizi kendimiz ifade etmeliyiz ki doğru ifade edelim doğru değişiklikler yapılsın.

Bir dernek yada bir vakıf olabilsek bir ismimiz olsa üst mercilerle, Eğitekle yapacağımız görüşme daha etkili olabilirdi ama dernek ve vakıf olayı çok da kolay işler değil. Hatta geçen yıl TÜBİTEV diye bir isim düşünmüştüm hatta alan adını bile almıştım tubitev.org adında Türkiye Bilişim Teknolojileri Vakfı şeklinde planlamıştım hatta bu konuyu forumda da konuşmuştuk ama gerçekleşmemişti belki zamanla gerçekleşir yada gerçekleşmeli.

Sonuç olarak 2-3 arkadaşımız Eğitek Genel Müdüründen bir randevu alsa bu çoğunluğun sesinden Eğitek Genel Müdürünün de haberi olsa diyorum..

Sürçi lisan edebilirsek ne mutlu..

Arkadaşlar illerde formatorluk kursu açmanız istendğinde kurs açmayın. Ben bulundugum ilde kursu vermeyeceğimi soyleyince açılması şu an için iptal edildi. 2-3 bilgisayar ogretmenine bu kursu verirseniz acalım diyorlar. Madem en azından ek ders için te cıkıs yolumuz formatorluk bari bunu baskalarına peşkeş cekmeyelim.

en iyisi yeni bir metin hazırlayıp CeBIT başlığında mail olarak yollamak. gerekirse bizde bir yazı hazırlayıp altına imzalarımızı atıp ankara ya yollayalım. hatta bu konuda eğiticilerin yardımını istesek daha güzel olur. onların yetkisi daha fazla.

Eğitek sitesinden aşağıda bizi ilgilendiren müdürlerin bilgilerini aldım. buraları arayıp mail göndermeliyiz...

mtuncel@meb.gov.tr(tahmini mail adresi)- 0312 296 94 01-Genel Müdür-Mahmut Tuncel
talkan@meb.gov.tr(tahmini mail adresi)-0312 296 94 47-Genel Müdür Yardımcısı-Tunay ALKAN
mulutepe@meb.gov.tr-0312 223 24 59-Strateji Geliştirme Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı-Mustafa ULUTEPE
asengin@meb.gov.tr-0312 296 97 16-Planlama Koordinasyon ve Mevzuat Şubesi Şube Müdürü-A. Şükrü ENGİN
ecobanoglu@meb.gov.tr-0312 296 94 41-0312 296 94 00 dahili:9706-İnsan Kaynakları Eğitimi Şubesi Şube Müdürü-Erdoğan ÇOBANOĞLU

Bu sayfada da olsun...

Forumun adminleri burada il koordinatörleri ve eğitek hakkında yazılanlara ilgili düzeltme yapmıyorsanız sizi öğretmenlerin nefreti üzerinden prim elde etmek istediğiniz için kınıyorum.

savas73 isimli beyefendi türkiyenin büyük illeirnden birinin koordinatörü olarak sizi o ismini vermeden dillendirdiğiniz o zatın ismini vermeye davet ediyorum.

ahueyre isimli forum yazarı görevlendirme yazılarını hiç okudunuzmu yoksa aynı diğer bilgisayar cahili insanlar gibi aaa bu neymiş kıvamındamı soruyorsunuz sorunuzu zira 2007 den beri tüm yazılarda "ki savas73 efendinin sözlerine rağmen buna hep itiraz ettik" çevre okullarda bilişim teknolojileri aygıtı varise buralarda rehberlik yapar der.

bucalihoca34' Alıntı:
Forumun adminleri burada il koordinatörleri ve eğitek hakkında yazılanlara ilgili düzeltme yapmıyorsanız sizi öğretmenlerin nefreti üzerinden prim elde etmek istediğiniz için kınıyorum.

savas73 isimli beyefendi türkiyenin büyük illeirnden birinin koordinatörü olarak sizi o ismini vermeden dillendirdiğiniz o zatın ismini vermeye davet ediyorum.

ahueyre isimli forum yazarı görevlendirme yazılarını hiç okudunuzmu yoksa aynı diğer bilgisayar cahili insanlar gibi aaa bu neymiş kıvamındamı soruyorsunuz sorunuzu zira 2007 den beri tüm yazılarda "ki savas73 efendinin sözlerine rağmen buna hep itiraz ettik" çevre okullarda bilişim teknolojileri aygıtı varise buralarda rehberlik yapar der.

nickin sonunda 73 olduğuna göre şırnaktır plakadan dolayı ( bu bir tahmin )

bucalihoca34' Alıntı:

hiçkimse öğretmenlerin nefreti üzerinden prim yapmak istemez. öncelikle yönetimi böyle bir töhmet altında bırakmanızı asıl ben kınıyorum. çünkü biliyorum ki forum yönetimi hangi konu olursa olsun son derece dikkatli davranarak gereksiz tartışmaların önüne geçiyor.

yönetici arkadaşlar, cebit gibi bir organizasyona katılım sağlamak adına bu denli uğraş verirken, onlara karşı kullandığımız ifadelere dikkat etmemiz gerekiyor...

share_' Alıntı:
bucalihoca34' Alıntı:

hiçkimse öğretmenlerin nefreti üzerinden prim yapmak istemez. öncelikle yönetimi böyle bir töhmet altında bırakmanızı asıl ben kınıyorum. çünkü biliyorum ki forum yönetimi hangi konu olursa olsun son derece dikkatli davranarak gereksiz tartışmaların önüne geçiyor.

yönetici arkadaşlar, cebit gibi bir organizasyona katılım sağlamak adına bu denli uğraş verirken, onlara karşı kullandığımız ifadelere dikkat etmemiz gerekiyor...

share isimli forum yazarı serzenişinize hak veririm ancak yukarıda yazdığım gibi ben bir il koordinatörüyüm bir arkadaş il koordinatörlerini töhmet altında bırakrıken aynı çıkışı kendisinede yapmanız/yapmamız gerekmezmi(Admin sistemde bunun için yokmu). Eğer bu engellenmiyorsa ben burada objektifliği nasıl bulabilirim. Aynı organizasyon için bende buranın dışındaki reel platformda çalışıyorum burada benim ve 80 ildeki arkadaşlarımın hakkındada kullanılan ifadeler dikkat etmek gerekmezmi.

NOt: Forum yazarı böyle atıp tutar admin düzeltme yapmazsa İstanbul İl Koordinatörü nasıl güvensin nasıl destek versin bu platforma ( ama sonra en kolayını yaparız İstanbuldakiler destek vermedi ondan olmadı der topu başkasına atarız bu mudur mantık sayın share isimli forum yazarı)

bucalihoca34' Alıntı:

Sayın bucalıhoca34, ne bu forum adminleri ne de üyeleri öğretmenleri nefreti üzerinden prim yapmak için burada. Sanırı siteye yeni üye oldunuz bunu şu anda anlatsamda anlamanız zor.
Site yönetiminin tavrını duruşunu bilmeden savas73 isimli üyenin yazdıklarıyla bizi kınıyorsun. Asıl bu tavrınızdan dolayı biz sizi kınıyoruz.
Madem yazılanlar doğru değil doğrusunu yazarsanız biz de üyelerde doğrusunu görürüz biliriz. İl koordinatörü arkadaşlarımız bu siteyi takip etmiyorlarmı. Girsinler yazsınlar sayın hocam doğruları yapılan çalışmaları. Biz arka planda ne oluyor bitiyor çokta vakıf değiliz. Bir zahmet yani siz bize bilgilendirin bizde size güven verelim.

savas73 isimli üye arkadaşımızda madem böyle işler çevrilmiş, bize zarar veren bir oluşum var bunların ismini açıklayabilirsiniz.

Re: Bu Kapsamda Eğitek Genel Müdürü ile Konuşsak

omd' Alıntı:
savas73' Alıntı:
Benim bildiğim sizin bilmediğiniz bişey söleyeceğim.Bu duruma düşmemiz tamamen il formatörlerinden kaynaklanmaktadır.Burda il formatörü (eskisi)benim çok samimi olduğum biri.Şu an emekli.Onunla dertleşmek için konuştuğumda bilgisayar öğretmenleri hak ettiği cezayı buldu dedi.Şimdi onlara gülüyorum dedi.2 yıl önce burda görevde iken kendisi bir toplantı yapılmış ildeki bütün bilişim teknoloji öğretmenleri ve formatörlerle.Orda bir kaç kişi kalkıp hatta 20 kadar kişi neden 180 saatlik kursla sınıf öğeretmenleri yada diğe öğretmenler bizim hakkımızken bu formatörlüğü yapıyor demişler.sınıf öğretmeni de kim oluyor der gibi konuşulmuş sanırım.Bunun üzerine il formatörlerimiz sinirlenmiş tabii. NEDEN Mİ kendileri de bizzat sınıf öğretmeni de ondan.Buna alınan il formatörlerimiz demek öle mi formatörlük yapmak istiyorsunuz biz de sizi yaparız demişler.Ama nasıl?internet yoluyla diğer illerden tanıdıkları il formatörleri ile konuşarak 5-6 kişi bir yazı hazırlamışlar EĞİTEK Müdürlüğüne içini bu şekilde ağır şartlarla doldurarak(formatörlerin şubat ve yaz tatili olmayacak 15 saate kadar derse girecek ve okuldakii angaryaları da yapmaya devam edecek gib)bir yazı hazırlamışlar .Ankara da buluşup bu yazıyı bu 5-6 kişi imzalamış ve bunu EĞİTEK e sunmuşlar.Ortalığı karıştırıp çekilmişler.Bu da ordan kabul edildi gördüğünüz gibi.dersler düşürülerek mecbur kalıp formatör olmak istemeyenler de böylece formatörlüğü yapmaya mecbur kalmış oldu bu şekilde.Ve sevgili il formatörlerinin istedikleri kabul oldu.Demek istediğim sizin EĞİTEK e gidip konuşmanızın bir fayda sağlayacağını sanmıyorum.Zaten EĞİTEK ve il formatöleri bu işi planlamıştır.Bir laf vardır:"it iti ısırmaz"çok afadersiniz.Akıllı davranalım ve onların bize yapmış oldukları bu cezanın giderek büyümesini sağlamayalım.Belki kendisi de burdan okuyup bana kızacak ama bunu buraya yazmak zorundaydım.Bu durumun bir an önce düzeltilmesi lazım çünkü.Biz kötü bişey yapmıyor burada sadece hakkımızı arıyoruz.Bir kaç kişiye kızarak, formatörlüğü istemeyen binlerce kişiyi yaktılar.Çok üzücü.Çoğu kişi norm dışı kaldı sayelerinde.Ve çoğu sözleşmeli ve ücretli öğretmenler dersleri olmadığı için işsiz kaldı.Bu ne demek kaç kişinin ekmeğiyle oynandı.Günah .yazık.Benim üzüldüğüm nedir biliyormusunuz arkadaşlar burada görüldüğü gibi biz bilişim öğretmenlerinin kaderinin sınıf öğretmenlerinin eline kalmış olması.Buna bir an önce dur denmeli.Yazıdıklarımı dikkatli okuyun ve nasıl davranmalıyız bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz hep birlikte düşünelim. SEVGİLE SAYGILAR.
Bahsettiğiniz olayın doğru olduğunu düşünmek istemiyorum. Çünkü doğru olsaydı yapılan işi nitelemek için ***** bile oldukça yumuşak bir hakaret olurdu.

halimize bak ya...

Bilişim teknolojileri sözleşmelerinin sorunlarını yansıtalım şu anda formatör bile olamıyorlar. bazı arkadaşlar sadece ders saatini doldurmak için 2 okul dolaşmak zorunda iki okuldaki dersler sorun değil de iki okulun bilgisayar işleri doğuyor birde diğer öğretmenleri görünce öğretmenlikten nefret ediyorlar..

the_korsan' Alıntı:
bucalihoca34' Alıntı:

Sayın bucalıhoca34, ne bu forum adminleri ne de üyeleri öğretmenleri nefreti üzerinden prim yapmak için burada. Sanırı siteye yeni üye oldunuz bunu şu anda anlatsamda anlamanız zor.
Site yönetiminin tavrını duruşunu bilmeden savas73 isimli üyenin yazdıklarıyla bizi kınıyorsun. Asıl bu tavrınızdan dolayı biz sizi kınıyoruz.
Madem yazılanlar doğru değil doğrusunu yazarsanız biz de üyelerde doğrusunu görürüz biliriz. İl koordinatörü arkadaşlarımız bu siteyi takip etmiyorlarmı. Girsinler yazsınlar sayın hocam doğruları yapılan çalışmaları. Biz arka planda ne oluyor bitiyor çokta vakıf değiliz. Bir zahmet yani siz bize bilgilendirin bizde size güven verelim.

savas73 isimli üye arkadaşımızda madem böyle işler çevrilmiş, bize zarar veren bir oluşum var bunların ismini açıklayabilirsiniz.

Sayın the_Korsan, görüşünüzü belirtmeniz güzel ancak savas73 isimli üyeyede "hocam 81 ilin koordinatörünüde zan altında bırakırsınız isim vermek bunu söylemeniz doğru değil demeniz gerekmezmi". birde il koordinatörlerini zan altında bırakan bunu yaptık diyen kişi eski il kordinatörü ben bu yazıyı okuduktan sonra 5 ayrı il koordinatörü ile görüştüm hiç kimse bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Bu haklı olarak bizim zihnimizde hakkımızda atıp tutuyorlar kimsede birşey demiyor düşüncesini oluşturmazmı bizler forum admini değiliz ki tüm başlıkları takip edip ne oluyor görelim. Ben CEBIT etkinliğinizi ilgi ile izlediğim için tüm topicleri okumaya çalışıyorum o sırada bu yazıya denk geldim. Eski başlıklarda hangi üyeniz bizim hakkımızda ne salvolarla yüklenmiş bilemeyizki. Siz düşünün daha önce il milli eğitime gelmemiş tanışmadığımız nice BT Öğretmenleri ve/veya BT Formatör ÖĞRETMENLERİ var bunlardan biri bizim çalıştığımız il e atansa arkadaştan birşey istesek ve İl Koordinatörleri bize düşman bende istediğini yapmıyayım gibi hatalı ama kendince haklı bir tutuma girse ben nedenini sorduğumda ise Savas73 isimli yazarın beyanını gösterip sizde böyle yapıyorsunuz dese burada bir hata varsa 10 dilimlik bu hata pastasını gelin beraber paylaşalım. :!:

Not: 2007 den beri sitenizi takip ediyorum bu siteye ilk girişim hocam senin adını kulanıyorlar 2008 deki sınavla ilgili seni kaynak gösteriyorlar denmesi üzerineydi.Beni adımla " ankarada arkadaş olarak ismim verilmiş ankarda 100 den fazla kursiyerim var" bir bilgiye doğrulama yaptırılmış. yapan arkadaşı özelde buldum yaptığının yanlış olduğunu yorumunu düeltmesini ve yorumlarında beni kaynak olarak göstermemesini söyledim. Şimdi ara ara girer ismimle arama yaparım benimle ilgili düzeltme yapmam gereken birşey varmı diye velhasıl sitenizde bu nick yeni ama benim 3. senem bitti.

Hocam sizde haklısınız, işini hakkıyla yapan arkadaşlarımızı zan altında bırakan bir yazı yazılmış ve siz de bir şekilde bunu farkedip yazılanların doğru olmadığını açıklamışsınız, takipte olan tüm meslektaşlarımızı bilgilendirmeye doğru olmadığını anlatmaya çalışmışsınız. Şahsen ben de size inanmak güvenmek isterim.

savas73 isimli üyemiz yazdılarınızın doğruluğunu nasıl ispatlarsınız bilmiyorum ama ispatlayamıyorsanız eğer hakkıyla çalışan arkadaşlarımızı zan altında bırakmaya hakkı yok.

Bu yoğun zamanda bu konularla uğraşmak ayrıca üzücü benim için..

saygılarımla

sayın bucalıhoca34.İyi günler.Her şeyden önce benim yazdıklarıma çıkışınızı çok sert buldum.Herhalde ben bunları akşam istihareye yatıp sabah kalkınca gördüğüm rüya yorumuyla yazmadım.Elbette birilerinden bişey duyup ta yazdım.Çünkü bu olay yaşanmış.O kişinin ismini veremem çok sevdiğim birisidir kendisi.Buraya yazma amacımda onun söledikleri karşısında arkadaşlarımın giriştikleri bu eylemde bir hata yapmaması içindir.Lütfen bu konuda bana kızmanız yersiz.Kimseyi suçlamıyor ve zan altında da bırakmıyorum.Sizböle bişey yapmamışsanız yapmamışsınızdır.Bu kadar.Amaç burda arkadaşlarımıza destek vermek ben de duyduğum birşeyle onlara destek vermek ve yanlış bir adım atmamak adına bunu söledim.Sizinle tartışmaya asla girmem.Burdaki çabamız bu değil.Maduriyetlerimizin giderilmesi için uğraşıyoruz.Sevgiler,saygılar dilerim.

savas73' Alıntı:
sayın bucalıhoca34.İyi günler.Her şeyden önce benim yazdıklarıma çıkışınızı çok sert buldum.Herhalde ben bunları akşam istihareye yatıp sabah kalkınca gördüğüm rüya yorumuyla yazmadım.Elbette birilerinden bişey duyup ta yazdım.Çünkü bu olay yaşanmış.O kişinin ismini veremem çok sevdiğim birisidir kendisi.Buraya yazma amacımda onun söledikleri karşısında arkadaşlarımın giriştikleri bu eylemde bir hata yapmaması içindir.Lütfen bu konuda bana kızmanız yersiz.Kimseyi suçlamıyor ve zan altında da bırakmıyorum.Sizböle bişey yapmamışsanız yapmamışsınızdır.Bu kadar.Amaç burda arkadaşlarımıza destek vermek ben de duyduğum birşeyle onlara destek vermek ve yanlış bir adım atmamak adına bunu söledim.Sizinle tartışmaya asla girmem.Burdaki çabamız bu değil.Maduriyetlerimizin giderilmesi için uğraşıyoruz.Sevgiler,saygılar dilerim.

Hocam Çıkışım sert olabilir haklısınız zira sizin söylediğiniz burada ekibimle arama fesat sokabilir diye endişem var benim yüzden fazla BT Formatör ÖĞRETMENİM var ve çoğunu yüzyüze görmedim. Bu forumu okuyup çalışma şartları tamamen İl Koordinatörleri yüzünden böyle oldu diye şartlanan Bir arkadaşım beni ekip lideri değil ekip arkadaşı olarak görürmü. ilimizde çalışma esasları hazırladık(kanun ve hükümler çerçevesinde) bunu 20 BT Formatör Öğretmeni ile paylaştık bu diğer illerde böyle değil siz bizden ne istiyorsunuz diye yeryerinden oynadı. Oysa bu bir taslaktı biz kanunlarda yazanları BT formatör öğretmenlerden yana olacak şekilde yorumlayarak işi kolaylaştırmak istemiştik ve arkadaşlara yazılar ve yönetmeliklerle anlattık özür dilediler ancak o zaman anladımki merkezdeki hep kötü biliniyor. Şimdi sizin yazınızı bulunduğum ildeki 100 den fazla BT Formatör Öğretmenim okusa ve ben merkezdeki iken benim hakkımda ne düşünürler. Mağduriyetleri giderirken bizleride mağdur etmemeye dikkat edin.

savas73' Alıntı:

O il koordinatörü üfürmüş :)

Bir kere eğitek 706 Rezaletini temizlesin ondan sonra 11 :)

bütün öğretmen camiası derse girmemek için çalışırken (ki bu çok önemli dersler için geçerli bırakın bizim gibi geçerliliğini yitirmiş dersi) hala daha ders zorunlu olsun 4 saat olsun diyenler var. Kaldıki bu dersin öğrenciye kattığı tek birşey bile yok. (hala daha bilgisayarı araç olarak değilde amaç olarak gören bilişim teknolojileri öğretmenleri varsa onlara birşey diyemem onların ders anlatması lazım (!)). Bilgisayarlar ait olduğu yerde sınıflarda konferans salonlarında kütüphanelerde idare odalarında olmalı ; bizede yüksek puanlarla girmiş mantık abidesi insanlar olarak layık olan yer materyal hazırlayan çözüm odaklı bilişim formatörü yada teknolojiyi eğitime adapte etmeye çalışan bir kadroya sahip olmak

bilgin08' Alıntı:
bütün öğretmen camiası derse girmemek için çalışırken (ki bu çok önemli dersler için geçerli bırakın bizim gibi geçerliliğini yitirmiş dersi) hala daha ders zorunlu olsun 4 saat olsun diyenler var. Kaldıki bu dersin öğrenciye kattığı tek birşey bile yok. (hala daha bilgisayarı araç olarak değilde amaç olarak gören bilişim teknolojileri öğretmenleri varsa onlara birşey diyemem onların ders anlatması lazım (!)). Bilgisayarlar ait olduğu yerde sınıflarda konferans salonlarında kütüphanelerde idare odalarında olmalı ; bizede yüksek puanlarla girmiş mantık abidesi insanlar olarak layık olan yer materyal hazırlayan çözüm odaklı bilişim formatörü yada teknolojiyi eğitime adapte etmeye çalışan bir kadroya sahip olmak
:+1: :+1: :+1:

bilgin08' Alıntı:

Sen öğretmenlikten hoşlanmıyor ve beceremiyorsan biz ne yapalım. Bilişim çağı dediğin çağda bir bilişim öğretmeni böyle konuşuyorsa vah halimize. Bana açıklarmısın dersimiz neden gereksiz neden öğrenciye kattığı birşey yok. Senin öğrencilerin sen görevini yapmayıp ders anlatmadığın için excel de formül kullanarak hesaplama yapamıyor, powerpointte sunum kurallarına uygun harika sunumlar oluşturamıyor, publisherda site yapıp yayınlayamıyorlarsa yani sen öğrencilerine birşeyler katamıyor işini doğru dürüst yapamıyorsan o senin sorunun. Çünkü sen öğretmen değilsin. Olabilir sen öğretmenliği sevmeyebilirsin formatörlük senin işine gelebilir. Ama öğretmenlik yapmak isteyen birçok kişi varken böyle dersimiz gereksiz diyerek konuşman branşdaşlarına karşı yapmış olduğun bir haksızlık. Bu dersi hakkıyla alan öğrenciler okuldaki birçok öğretmenden kat kat fazla bilgiye sahip. Yani bu ders öğrenciye çok şey katıyor tabi işini hakkıyla yaparsan. Öğretmenler daha excelin ne olduğunu bilmezken öğrenciler excel de formüllerle hesaplama yapıyor. Yani dersimiz gereksiz mantığının altını dolduramazsın. Teknoloji tasarım çokmu gerekli çocuk televizyonlardaki programları izleyerek yapıyor onları neden bu ders zorunlu. Öğrenciler türkçeyi ana babalarından öğreniyor niye türkçe dersi var o zaman. Tarihle ilgili bir çok kaynak var internette bir dünya döküman var neden tarih dersi var arkadaş girer öğrenci internete öğrenir tarihi. Böyle saçma mantık olabilirmi. Bu işin çözümü dersin zorunlu hale getirilmesi formatörlüğe kadro verilmesi isteyenin öğretmenlğini yapması isteyenin teknisyenliğini yapması. Okulunda kaç tane materyal hazırladın dersler için merak ettim. Bırakın bu ezbere lafları.

bucalihoca34' Alıntı:
savas73' Alıntı:

Hocam Çıkışım sert olabilir haklısınız zira sizin söylediğiniz burada ekibimle arama fesat sokabilir diye endişem var benim yüzden fazla BT Formatör ÖĞRETMENİM var ve çoğunu yüzyüze görmedim. Bu forumu okuyup çalışma şartları tamamen İl Koordinatörleri yüzünden böyle oldu diye şartlanan Bir arkadaşım beni ekip lideri değil ekip arkadaşı olarak görürmü. ilimizde çalışma esasları hazırladık(kanun ve hükümler çerçevesinde) bunu 20 BT Formatör Öğretmeni ile paylaştık bu diğer illerde böyle değil siz bizden ne istiyorsunuz diye yeryerinden oynadı. Oysa bu bir taslaktı biz kanunlarda yazanları BT formatör öğretmenlerden yana olacak şekilde yorumlayarak işi kolaylaştırmak istemiştik ve arkadaşlara yazılar ve yönetmeliklerle anlattık özür dilediler ancak o zaman anladımki merkezdeki hep kötü biliniyor. Şimdi sizin yazınızı bulunduğum ildeki 100 den fazla BT Formatör Öğretmenim okusa ve ben merkezdeki iken benim hakkımda ne düşünürler. Mağduriyetleri giderirken bizleride mağdur etmemeye dikkat edin.

Hocam eğiteği ve il koordinatörlerini savunuyorsunuz saygı duyuyorum. Peki söylermisiniz ortalık yangın yerine dönmüş bütün bilişim teknolojileri öğretmenleri ne olacak diye kara kara düşünürken, yaz tatilimiz burnumuzdan gelirken eğitek ve il koordinatörleri ne yapıyor ne yaptılar. Siz ekibim dediğiniz insanlar için ne tür girişimlerde bulundunuz il koordinatörü olarak. Muhtemelen durumumuzun ne olacağını veya ne olmayacığını biliyorsunuzdur bu forumuda takip ediyormuşsunuz neden kimse bir açıklama yapmıyor.

Eğitici formatörlerin de ne olcağacağı belli değil. İstanbul il koordinatörü hocam da bilmiyor ne olacağını , Eğitekin ne yapacağını.

bucalihoca34' Alıntı:

bucali34 adlı kişi; ben o formatörlük yazılarını ezbere bilirim.ayrıca bu siteyi 2007 den buyana takip edenlerdenim.bu site sayesinde bilgim gayet iyi merak etme sen.bu durumda bilgisayar cahili sen oluyosun.kendi kafana göre yorum yazmışın.

bende bilgisayarbilişim ve adminler adına seni kınıyorum.

akin79' Alıntı:
bilgin08' Alıntı:

Sen öğretmenlikten hoşlanmıyor ve beceremiyorsan biz ne yapalım. Bilişim çağı dediğin çağda bir bilişim öğretmeni böyle konuşuyorsa vah halimize. Bana açıklarmısın dersimiz neden gereksiz neden öğrenciye kattığı birşey yok. Senin öğrencilerin sen görevini yapmayıp ders anlatmadığın için excel de formül kullanarak hesaplama yapamıyor, powerpointte sunum kurallarına uygun harika sunumlar oluşturamıyor, publisherda site yapıp yayınlayamıyorlarsa yani sen öğrencilerine birşeyler katamıyor işini doğru dürüst yapamıyorsan o senin sorunun. Çünkü sen öğretmen değilsin. Olabilir sen öğretmenliği sevmeyebilirsin formatörlük senin işine gelebilir. Ama öğretmenlik yapmak isteyen birçok kişi varken böyle dersimiz gereksiz diyerek konuşman branşdaşlarına karşı yapmış olduğun bir haksızlık. Bu dersi hakkıyla alan öğrenciler okuldaki birçok öğretmenden kat kat fazla bilgiye sahip. Yani bu ders öğrenciye çok şey katıyor tabi işini hakkıyla yaparsan. Öğretmenler daha excelin ne olduğunu bilmezken öğrenciler excel de formüllerle hesaplama yapıyor. Yani dersimiz gereksiz mantığının altını dolduramazsın. Teknoloji tasarım çokmu gerekli çocuk televizyonlardaki programları izleyerek yapıyor onları neden bu ders zorunlu. Öğrenciler türkçeyi ana babalarından öğreniyor niye türkçe dersi var o zaman. Tarihle ilgili bir çok kaynak var internette bir dünya döküman var neden tarih dersi var arkadaş girer öğrenci internete öğrenir tarihi. Böyle saçma mantık olabilirmi. Bu işin çözümü dersin zorunlu hale getirilmesi formatörlüğe kadro verilmesi isteyenin öğretmenlğini yapması isteyenin teknisyenliğini yapması. Okulunda kaç tane materyal hazırladın dersler için merak ettim. Bırakın bu ezbere lafları.

Sevgili kardeşim birincisi tartışırken karşıdaki hakkında önyargılı konuşmak yanlış birşey "sen öğretmen olamazsın" "öğretmenliği beceremiyorsun"" işini doğru dürüst yapmıyorsun" vb. laflar kışkırtmaktır. bunlar güzel hareket değil sonu farklı bitebilecek cümlelerdir. buda, bize senin deyiminle gerçek öğretmenlere yakışmaz
Diğer bir konuda bu dersin bilişim teknolojileri öğretmenlerine(en azından benim çevremdekilerine) keyif vermediği aşikar. Çünkü birçok problemle sıkıntıyla karşıkarşıyayız. (bu meslek lisesinde çok farklı tabi gerçek bilgisayar öğretmenliğinin keyfini orda yaşadım) bunun birçok çözüm yolu var bunları arkadaşlar zaten sıralıyor ama bana göre en geçersiz yol dersin zorunlu hale gelmesi ve ders saatinin artırılmasıdır. bu benim içimden gelerek veya kafadan söylediğim bir cümle değil birsürü eğitim kuramı veya makaleleri var bunları inceleyince hepsi aynı noktaya çıkamaktadır.

örnekler:
Yapılandırmacı öğrenmeyi temel alan öğretim tasarımları “bireylere ne öğretilmeli?” sorusu yerine “öğrenen nasıl öğrenir?” sorusuyla ilgilenmektedirler. Öğrenmeden çok öğrenme ortamlarını tasarlamak ön planda yer almaktadır (Ertmer & Newby, 1993). Bu nedenle, yapılandırmacıı öğrenme ortamlarında, bireylerin zengin öğrenme yaşantıları geçirmelerini, çevreleriyle daha fazla etkileşimde bulunmalarını sağlamak amacıyla bireylere araçlar ve materyaller sunulmaktadır (Yaşar, 1998). Yapılandırmacı anlayışta bilginin dışsal bir gerçeklik olmadığı, bireyin deneyimleri ve inançlarıyla oluşturulduğu ön planda yer almaktadır (ġahin, 2007). Bilgi iletişim teknolojileri, diğer alanlardan çok daha hızlı geliştiğinden bilişim teknolojileri öğretim programı öğelerinin sürekli değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir (Kural Er ve Güven, 2008).
bunun gibi bir çok makalede olduğu gibi bilişim çağının hızla geliştiği vurgulanmakta bununla beraber bilişşm teknlolojileri öğretim programının sürekli değişmesi gerektiği vurgulanmaktadır. şimdi kalkıpta 98 yılında excel anlatılacak powerpoint anlatılacak diyen bir müfredatın devamını istemek aynı şekilde bu dersin devam etmesini istemek yersiz olur. Kaldıki öğretmen kılavuz kitabında yer alan ve bir ülkenin bilişim teknolojisi ile tanışma seviyesi olan ilk seviyeyi Türkiye çoktan bitirdi şimdi ikinci seviye olan teknolojiyi kullanma aşamasına geçmeliyiz. Bu da ders anlatarak değil insanlara öğrencilere rehberlik yaparak olur.(Ders istemek zaten girdiğin ders saatleri dışında eğitim ve öğretim camiasına birşey katmaz. geri kalan zaman özel sektör)

bilgin08' Alıntı:
akin79' Alıntı:
bilgin08' Alıntı:

Sevgili kardeşim birincisi tartışırken karşıdaki hakkında önyargılı konuşmak yanlış birşey "sen öğretmen olamazsın" "öğretmenliği beceremiyorsun"" işini doğru dürüst yapmıyorsun" vb. laflar kışkırtmaktır. bunlar güzel hareket değil sonu farklı bitebilecek cümlelerdir. buda, bize senin deyiminle gerçek öğretmenlere yakışmaz
Diğer bir konuda bu dersin bilişim teknolojileri öğretmenlerine(en azından benim çevremdekilerine) keyif vermediği aşikar. Çünkü birçok problemle sıkıntıyla karşıkarşıyayız. (bu meslek lisesinde çok farklı tabi gerçek bilgisayar öğretmenliğinin keyfini orda yaşadım) bunun birçok çözüm yolu var bunları arkadaşlar zaten sıralıyor ama bana göre en geçersiz yol dersin zorunlu hale gelmesi ve ders saatinin artırılmasıdır. bu benim içimden gelerek veya kafadan söylediğim bir cümle değil birsürü eğitim kuramı veya makaleleri var bunları inceleyince hepsi aynı noktaya çıkamaktadır.

örnekler:
Yapılandırmacı öğrenmeyi temel alan öğretim tasarımları “bireylere ne öğretilmeli?” sorusu yerine “öğrenen nasıl öğrenir?” sorusuyla ilgilenmektedirler. Öğrenmeden çok öğrenme ortamlarını tasarlamak ön planda yer almaktadır (Ertmer & Newby, 1993). Bu nedenle, yapılandırmacıı öğrenme ortamlarında, bireylerin zengin öğrenme yaşantıları geçirmelerini, çevreleriyle daha fazla etkileşimde bulunmalarını sağlamak amacıyla bireylere araçlar ve materyaller sunulmaktadır (Yaşar, 1998). Yapılandırmacı anlayışta bilginin dışsal bir gerçeklik olmadığı, bireyin deneyimleri ve inançlarıyla oluşturulduğu ön planda yer almaktadır (ġahin, 2007). Bilgi iletişim teknolojileri, diğer alanlardan çok daha hızlı geliştiğinden bilişim teknolojileri öğretim programı öğelerinin sürekli değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir (Kural Er ve Güven, 2008).
bunun gibi bir çok makalede olduğu gibi bilişim çağının hızla geliştiği vurgulanmakta bununla beraber bilişşm teknlolojileri öğretim programının sürekli değişmesi gerektiği vurgulanmaktadır. şimdi kalkıpta 98 yılında excel anlatılacak powerpoint anlatılacak diyen bir müfredatın devamını istemek aynı şekilde bu dersin devam etmesini istemek yersiz olur. Kaldıki öğretmen kılavuz kitabında yer alan ve bir ülkenin bilişim teknolojisi ile tanışma seviyesi olan ilk seviyeyi Türkiye çoktan bitirdi şimdi ikinci seviye olan teknolojiyi kullanma aşamasına geçmeliyiz. Bu da ders anlatarak değil insanlara öğrencilere rehberlik yaparak olur.(Ders istemek zaten girdiğin ders saatleri dışında eğitim ve öğretim camiasına birşey katmaz. geri kalan zaman özel sektör)

Hocam bu bahsettiklerin bilişim teknolojileri dersi kalkınca mı olacak anlayamadım. Söylediklerin doğruda dersimizin kalkması ile ne alakası var. Öğrenme ortamları bilişim teknolojileri dersi olmayınca tasarlanacakmı. Şu anda meb bilişim teknolojileri dersini "bireylere ne öğretilmeli" "öğrenen nasıl öğrenir" sorularına yanıt vermek içinmi kaldırmak istiyor. Bireylerin zengin öğrenme yaşantıları geçirmeleri için önlerindeki engel bilişim teknolojileri dersimi. Bireylere bilişim teknolojileri dersi kaldırılmadan araç ve materyal sunulamıyormu. Bu kadarmı aciziz. Ayrıca küçümsediğin office programları için her yıl yüzlerce milyar para kazanan office eğitimleri veren bilge adam ne demiş office için bir bakalım. Muhtemelen sizin kadar bilmedikleri için böyle yazmışlar :

Microsoft Office bilgisi iş bulabilmek ve iş hayatında başarılı olabilmek için ihtiyaç duyulan çok önemli bir yetkinliktir. Hangi akademik eğitimi almış olursa olsun, hangi sektör ve departmanda çalışırsa çalışsın, hemen hemen tüm çalışanlar Microsoft Office programlarını iyi bilmek ve kullanmak zorundadır.
Microsoft Office eğitiminin temel amacı Bilge Adam öğrencilerinin birer bilgi çalışanı olmalarını, iş dünyasında her gün onlarca kez hazırlamaları gereken raporları, hesapları ve dokümanları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmalarını sağlamaktır.

Ayrıca kiminle nasıl tartışılması gerekirse o şekilde tartışırım.

bütün öğretmen camiası derse girmemek için çalışırken (ki bu çok önemli dersler için geçerli bırakın bizim gibi geçerliliğini yitirmiş dersi) hala daha ders zorunlu olsun 4 saat olsun diyenler var. Kaldıki bu dersin öğrenciye kattığı tek birşey bile yok. (hala daha bilgisayarı araç olarak değilde amaç olarak gören bilişim teknolojileri öğretmenleri varsa onlara birşey diyemem onların ders anlatması lazım (!))

Benim cevabım değil bu yazı kışkırtıcı.

Ayrıca şöyle enteresan bir durum var. Öğretmenliğini yapmak isteyenler diyorki "formatörlüğe kadro verilsin dersler zorunlu olsun isteyen formatör olsun isteyen öğretmen" düşünceli bir yaklaşım bu geneli kapsayan. Formatörlüğü isteyenler ise dersin gereksizliğinden tamamen kalkmasında yana bu düşünce bencil bir düşünce. Ders kalkmadan formatörlüğün iyileştirilmeyeceğinden korkuluyor galiba bu uğurda dersde gitsin diyorlar zaten derse girmek istemedikleri için.

:idea: Tamam kapattık bilgisayar sınıflarını bütün bilgisayarları tüm sınıflara dağıttık hepsine internet verdik. Vitamindir minareldir birçok eğitim yazılımı alarak meb i de bi güzel sömürdük.
Biz eğitim yazılımı yapamıyoruz ya, istanbulda bir ara eğiticiler yapmak istemişti galiba. Son durumu bilmiyorum.
Neyse okula geri dönelim. Ben bütün gün rehber öğretmen yada mdr yrd gibi masada otururum o da sorun değil.
Peki ya çocuklar öğretmen sınıfta bilgisayarını açacak çok güzel kullanacak, çocuklar tv gibi izleyecek. Hani yaparak yaşayarak öğrenme. Peki bu çocuklar bilgisayarı öğrenmek için liseye kadar bekleyecek mi?
Bilgisayar kendi kendini öğretiyor ya her çocuk biliyor. Sadece fare ve klavyeyi biliyor doğru yanlışı bilmiyor.
Hep merak etmişimdir bir çocuğu doğduğundan 15 yaşına kadar koyunlar yetiştirse çocuk meeee ler mi yoksa konuşur mu?
Bence konuşur. Ama hangi dili bilemem.
Bizde de insanlar bilgisayarı kullanır ama kullanmada ona bir öğretmen olmazsa, abisinden oyun oynamayı öğrenir.
Gelmiş geçmiş hiçbir branşta tahminimce bir fende il fen koordinatörü, ilçe fen koordinatörü ilçe formatör fen öğretmeni, okul formatör fen öğretmeni var mı?
Sayın her mevkideki formatörlerim yıllarca müdürlerin yazıcılığını, memurluğunu yapmaktan bıkmadınız mı.

ebfo45' Alıntı:
savas73' Alıntı:

O il koordinatörü üfürmüş :)

Bir kere eğitek 706 Rezaletini temizlesin ondan sonra 11 :)
:lol:

Geri