Bugün çok sinirim bozuldu

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bugün derste çok sinirlendim, şu anda da moral bozuklugum hala daha geçmedi. Formatör olarak Görev yaptığım anadolu lisesinde bir tane öğrenci ile tartıştık. "okuma yazma bilmeyen insan bile artık bilgisayar biliyor. Ben biliyorum." demeye başladı. Ben de "ne biliyorsun, hiç yazılım işi ile uğraştın mı, ne yaptın somut olarak..mesela C# programlama dili nedir biliyor musun hiç yazdın mı birşeyler" dedim. "hocam bilince ne işime yarayacak" dedi. Ben de "okulda ogrendigin türev integral günlük hayatında işine yarıyor mu" dedim. Tartışma böyle böyle sürdü. Sinirim öyle bozuldu ki ders işlenemeyecek konuma geldim ve sınıfı serbest bıraktım. Ve hala gülüyordu yanındakiyle beraber. Teneffuste yanıma geldi özür diledi. Ben de "benden özür dileyebilirsin, ama bu kibrin hayatın boyunca sana zarar olur" dedim ama hala daha gülüyordu... Atandığımın ilk ayında bunu yaşamak beni gerçekten üzdü. Bazen "keşke tarih öğretmeni olsaydım, en azından önemsenirdim" diyorum. Akıllı tahtalarla uğraş,tabletler, bilgisayarlar falan derken o yorgunlugun üstüne önemsenmemek fazla geld :( i bana.. Biz öğrencilere bilgisayar ogretmekten çok, bilgisayarın bilişimin önemini önemsetmemiz lazım. Bunu anladım.:(

hocam hata sizde, 1.si hiç bi öğrenci ile bu konuda tartışmaycaksınız,sadece dersinizi anlatacaksınız zamanla öğrenciler farklı şeyler görünce azda olsa önemini anlıyor..2.si öğrenci ve öğretmenlerin branşımız hakkındaki düşüncelerini duymazdan geleceksiniz..zamanla boş boş duruosun full ek ders alıyorsun diyen öğretmen arkadaşlarınız çıkıcak,ağzını payını verip gülüp geçiceksiniz..fazla takmayın boşverin gitsin :+1:

Bana o sekilde bi cocuk artistlik yapti iki gun .sonra hocam benim flahs diskimin icindeki dosyalar kendine kendine siliniyor dedi. Ben flash diski camasir suyunda iki dakika bekletmesini soyledim. Hocam simdi bilgisayar hic gormuo dio .sonra birde ben bakiyim dedim.

Dersler gercekten onemsiz buna alismaliyiz.bilgisayar diye bi ders olamaz.buzdolabi diye bir ders olamayacagi gibi

öğrencilere bu fırsatları vermeyin gereksiz muhabbetlere girip seviyenizi düşürmeyin

Hocam oncelikle sinirlenmemek icin esik duzeyini epey bi yukseltin, cunku sinirlendikce ustunuze gelirler
2.cide yukardaki hocamin dedigi gibi ogrenciyi muhattab alip oyle bir tartismaya hic girmicen bi sekilde gelmis olursada kestirip atican, ogrencinin acimasiz sozlerini dikkate alipta uzupmeniz hata onlar hicbir bransi gerekli gormez ki bosuna uzulmussunuz

Oo en sevdiğim cümleler :)) he he der geçerim. İlk sınavda dökülen ögrenciler sonrasında çok bi şeker olurlar.

duyu81' Alıntı:
Bana o sekilde bi cocuk artistlik yapti iki gun .sonra hocam benim flahs diskimin icindeki dosyalar kendine kendine siliniyor dedi. Ben flash diski camasir suyunda iki dakika bekletmesini soyledim. Hocam simdi bilgisayar hic gormuo dio .sonra birde ben bakiyim dedim.
:D

Hocam muhatabınız öğrenciymiş, bunu ergenlik döneminde egosunu tatmin etmeye çalışıyor, aklı ermiyor der geçersiniz. En olgun dediğiniz öğretmen bile "Öğrenciler bilgisayar öğretmenlerinden daha iyi bilgisayar biliyor" diyebiliyorsa ve bunu size ilk tanışmanızda bilgisayar seviyenizi bilmeden söyleyebiliyorsa öğrenci ne söylese normaldir diyorum. Öğrenci amacına ulaşmış gözüküyor sizi sinirlendirerek, soğukkanlı ve sabırlı olmak en iyisi hocam. İnsanlara iyilik yapmaktan korkuyoruz artık, acaba karşımdaki yine nankör mü çıkacak diye insan işte bu çok nankördür...

Ooo her şeyi bilen öğrenci :)Alırım bi dal :) Amma ve lakin hocamında dediği gibi ilk sınavdan sonra düzelir o işler :)

teksen' Alıntı:
duyu81' Alıntı:
Dersler gercekten onemsiz buna alismaliyiz.bilgisayar diye bi ders olamaz.buzdolabi diye bir ders olamayacagi gibi
:+1:
Arkadaşlar siz ne derseniz deyin. Ben elimden geldiği kadarıyla dersimi anlatıyorum. Ve bu dersi de ciddiye almaları için her şeyi yapıyorum. Geçen sene performans ödevleri olmasa öğrenci bile bırakacaktım. Gelsin bir veli de söylesin benim çocuğum neden düşük aldı diye! Söyleyemez çünkü bu lafı söyletecek hiçbir şey yapmıyorum. Ne varsa planda onu anlatıyorum. 2 saatlik dersimde sadece yoklama ve defteri doldurmak için oturuyorum. 2 sene önce Müdür yardımcılığı da yaptım. Dersimi çok az kaçırdım. Ben işimi hakkıyla yapmaya çalışıyorum ve bu dersin önemli olduğunu düşünüyorum.

Dersi anlatıyorum anlatıyorum basit düzeyde ve somut. Herkesin herşeyi anladigini dusunuyorum. İşletim sistemlerini anlatırken MS DOS u aciyorum tahtayi pardusla baslatiyorum somut olarak işletim sistemini görsünler diye. CD sen pardus calistiriyorum. Sinavda soruyorum asagidakilerden hangisi işletim sist,. Değil diye şıklar hep donanim içinde tek yazilim pardus var. Adam onu bile secemiyor. Buyur buradan yak

Geçen dönem yazılı sorularını verdim ama öyle 30 soru verip burdan çıkacak demedim aynısını birebir sordum. Sınıf ortalamaları 60. Ama dersimizin zorunlu olması yine de çok güzel

cinefil' Alıntı:
Bugün derste çok sinirlendim, şu anda da moral bozuklugum hala daha geçmedi. Formatör olarak Görev yaptığım anadolu lisesinde bir tane öğrenci ile tartıştık. "okuma yazma bilmeyen insan bile artık bilgisayar biliyor. Ben biliyorum." demeye başladı. Ben de "ne biliyorsun, hiç yazılım işi ile uğraştın mı, ne yaptın somut olarak..mesela C# programlama dili nedir biliyor musun hiç yazdın mı birşeyler" dedim. "hocam bilince ne işime yarayacak" dedi. Ben de "okulda ogrendigin türev integral günlük hayatında işine yarıyor mu" dedim. Tartışma böyle böyle sürdü. Sinirim öyle bozuldu ki ders işlenemeyecek konuma geldim ve sınıfı serbest bıraktım. Ve hala gülüyordu yanındakiyle beraber. Teneffuste yanıma geldi özür diledi. Ben de "benden özür dileyebilirsin, ama bu kibrin hayatın boyunca sana zarar olur" dedim ama hala daha gülüyordu... Atandığımın ilk ayında bunu yaşamak beni gerçekten üzdü. Bazen "keşke tarih öğretmeni olsaydım, en azından önemsenirdim" diyorum. Akıllı tahtalarla uğraş,tabletler, bilgisayarlar falan derken o yorgunlugun üstüne önemsenmemek fazla geld :( i bana.. Biz öğrencilere bilgisayar ogretmekten çok, bilgisayarın bilişimin önemini önemsetmemiz lazım. Bunu anladım.:(
Hocam bazen ilginç yerlere takılıyorum ama kusuruma bakmayın,
Okulunuzda ki Matematik öğretmeni gelse ve "türev integral günlük hayatında işine yarıyor mu" ne demek hocam dese,
"siz matematik dersini önemsemiyor ve bunu öğrencinize ifade ediyorsunuz bu ne demektir" dese,
"Okuldaki X dersinin gerçekte işe yaramadığını düşünen biri nasıl öğretmen olur" dese,

kendinizi nasıl ifade edeceksiniz çok merak ettim.

Hocam bir öğretmen olarak sizler okuldaki derslerin öğrencinin hayatı için gerekli olacağına inanmıyorsanız öğrenciler bunu bunu haydi haydi yaparlar ve bunu tüm dersler için yaparlar,
maalesef okula gelen öğretmenlerimizin çoğu için kendi dersleri gerekliyken diğer derslerin gerekliliğini sorgular(siz böyle olmayabilirsiniz bu genele bir yorum) ama öğrenciler kendi dersini sorgulayınca ne hikmetse tüyleri diken diken olabilir.

Ayrıca bilgisayar bilmeyi öğrencilerin bilişim ve etik / siber vatandaşlık&siber zorbalık konularındaki cehaletleri dışında C# ile kıyaslamanızı da yadırgadığımı ifade etmeliyim.

Öğrenciydim yazılım alanında çok iyi bir sınıf arkadaşım ile gene okulda sevdiğim bir sınıf arkadaşım konuşuyordu.
Sevdiğim arkadaşım diğerine bilgisayar ile bir müzik makinesi yapalım bir şey yok çok kolay dedi.
Yazılım alanında iyi olan " ya bu konuda çok iyisin makine diline hakimsin yada bu işlerden hiç anlamıyorsun o zamanda herşeyi biliyorsun gibi gelir benim bu işlerle uğraşabilecek vaktim yok sende tam öğren anlarsın" demişti.
Sevdiğim arkadaşım şu anda BT öğretmeni diğer yazılımda iyi olan sınıf arkadaşım şu anda Hollanda'da yazılım işi ile ilgileniyor.
Bir kişi işi bilmiyorsa her şey kolay gelir ve her şeyi bildiğini düşünür normaldir.
Öğrencinizi böyle görün ve cahile fazla enerji harcamayın.

Ayrıca sevgili dostum, türevin integralin park ettiğiniz araçtan hava durumuna,müzikten bizim alanımız olan yazılıma kadar gerçek hayatta ne kadar önemli olduğuna çalışın mahcup olmayın.

Saygılarımla.

hayırlı olsun yeni atanmışsınız. Aramıza hoş geldiniz.

Hocam amacınızı ve gayretinizi herkesin anlamasını beklemeyin. Eğer sorun varsa; bunalıma girmek yerine sorunu net bir şekilde ortaya koyun. Öğrencilerimden birkaçı, beni ve dersimin gerekliliğini aşağılayıcı ifadeler koyarak sorguluyorlar. Tüm öğrencilere erişmek istiyorum. (bunu neden isteyelim, kim başarmış ki, aslında son cümleyi silcektim, ama kalsın.)

Öğrencilerle böyle konularda tartışmaya girmemeye özen gösterin. aynenbadi hocamın dediği gibi. Kürşat_58'a katılıyorum.

13. yılımdayım. Sizden farklı olarak; ilk zamanlarda zorunlu ve iki saat yazılısı olan Bilgisayar dersiydi. Ve okulumda öğrenciler, öğretmenler ve idarecilerim beni çok severler, müdürüm okulda bilgisayar üzerine bir personelin olmasının büyük bir nimet olduğunu söylerdi. O zamanlarda ve sonraki yıllarda bazı öğrencilerim bilgisayar dersini gereksiz, zaten biliyorum diyenler oluyordu. Sizin düştüğünüz hataya düşüp diğer derslerle kıyaslama yaptığım oldu. Beden çok mu gerekli, resim , müzik, sosyal, matematik, ... her seferinde bir dersten örnek verebiliyordum. "Sen top oynamayı bilmiyor musun, neden var beden" , "müzik var da bizim okuldan kaç tane bestekar, müzisyen çıkmış." , "osmanlı tarihini bana da ezberlettiler, ne zaman kullandım, sen kullandın mı hayatında" , .... gibi.

Karşıdaki tartışma istiyorsa, kaçmayın, ancak fazlaca da üstelemeyin. onu rencide edecek ve savunmaya çekecek cümleler kurmayın. gülüp de geçmeyin. zayıflık göstermeyin. Yılık ağızlı öğretmenleri fazla cesaretlendirmeyin. Onlar sizden üstün değil. Siz de onlardan üstün değilsiniz. Eşitsiniz.

Ancak bu bir hatadır. Diğer derslerle kıyaslama yapmak çok yanlış. ve ben bunu çok geç anladım. (ist_koord hocam buna değinmiş.) Ancak bir öğretmen bu şekilde yapıyorsa, işte şenlik zamanıdır, işte o zaman yapabilirsiniz.

Şu anda birisi bir tartışmaya girse, mesela öğrenci hiç gerek yok tarzında, "herkese her ders gerekli değil, sen gereksiz görürsün, ancak diğer birisi için çok iyidir. bazıları matematikte, bazıları bedende, bazıları müzikte, bazıları fen bilimlerinde iyidir. herkese herşey aynı oranda gerekli-önemli değildir." derim.

Eğer bunu yapan bir başka öğretmen )alay eder tarzda olursa ağır ifadeler gerektirir) ise o zaman yapıştır gitsin. Hatta bir öğretmen okul kantininde (sosyalci) dedi ki , "Bilgisayar dersine ne gerek var herkes nasılsa biliyor, boşa zaman kaybı."
Verdiğim cevap özetle; "Hocam haklısın okullarda boş ders çok, mesela sosyal, kaçımız kaç yerde kullandı tarih bilgisini ne işe yarıyor ki, sınavlarda çıkmak dışında nedir? okulumuzun sosyal öğretmeni kaç öğrencisine merkezi sınavlarda full çektirmiş. diğer okullarla kıyaslamış mı kendini? Kendini görebilse aklı şaşar haberi yok arkadaşın. (kinayeli)" benim üslubum biraz serttir. Cümleleri biraz sertleştirip (kesinlikle dostani değil) düşünün.

Bir sınıf öğretmenine bayaa kıdemli; "bugüne kadar kaç tane fen lisesine öğrenci gönderdin merak ettim bak şimdi. haddimizi bilelim." dediğim de oldu. Çünkü biliyorum o bi yere bi halt gönderemedi.

Zamanında birisi de benzer ifadeyi YALNIZ iken kullandı. Cevabım; "Hocam hayırdır. Benimle mi uğraşacan, kendini fasulyeden mi sayıyon sen bakiim, zayıf mı gördün (kendimi kasdediyorum)? valla ben kendimle uğraştırtmam, her gün senin için gelirim okula, uyutmam şerefsizim, akıllı ol."

Her öğretmenin karateri aynı değildir. Eğer sizinle uğraşılmaya başlandı ise mutlaka karşılığını verin.

Abartmıyorum. Zamanında görev yaptığım bir okulda 3-4 öğretmen arkadaş eciş bücüş konuşmaya başlayınca bir sabah okula gittiğimde ve benzer durum karşıma gelecekken "Hayırdır benimle mi uğraşılıyor. Sabahları rüyanızda beni mi görüyonuz. Yoksa bilelim sıkıntı mı var. İddia ediyorum benim şeytanım hepinizi döver." demişliğim vardır.

duyu81 hocamın dediğine katılamayacağım. çünkü yeteri kadar düşünürsek hiçbir derse gerek yok.
hele bir de bu öğrenci profilini dikkate alırsak, okula bile gerek yok.

Mümkün olduğunca sinirlenmeyin. bote05 hocamında dediği gibi bazıları siz sinirlendikçe üstünüze gelirler, özellikle öğretmenler. hatta belirli bir seviyeden sonra bu onların eğlencesi olur.

Zaten çoğunun söylediği kendilerinin sözleri cümleleri değildir. Ayak üstü konuşurlarken muhtemelen diğerleri aklına getirmiş, ama o sana söyleme cüretinde bulunmuştur. özellikle öğretmenler (tecrübe).
Hakkımda ve dersimle ilgili konuştuklarını bildiğim bir okulda, nedense yüzüne güldüğüm yakınlık gösterdiğim öğretmen arkadaşım diğerlerinin yapamadığı kadar ileri gitmiştir.

bir de bir öğretmen sizi değerlendiriyorsa (konumuz öğrenci ama değinmek istiyorum) veya dersi, yine kendisi hakkındaki düşüncelerinden ötürü size geliyordur bu şekilde. yani onun için önemli olan kendi değersizliğidir. ve bunu örtmenin yolu diğeridir. yani birinin söylediği neyse kendisi de o olabilir.

Söyledikleri cümlelere gereğinden fazla anlam yüklemeyin. üzülen siz olursunuz. Hatta anlamlandırıp da düşünmeyin, öyle olduğunuzu zannedersiniz.

Bazen ikna edici cevaplarda vermek zorunda değilsinizdir.
Mesela zamanında bir öğrencim, yine size yaklaşıldığı gibi yaklaştı. "Yavrucuğum sen çok lazımsınya o yüzdendir." "ben de seni gerekli görmüyom." dedim. ondan sonra cümleler söyledi, ciddiyeti muhafaza edip, rastgele bir şeyle meşgul oldum. bir daha da gelmedi.

ilkot hocamın örneği çok güzel, bazıları öğrencileri öğretmeninden üstün tutar. "ben öğrenci mi öyle yetiştiririm." demek gerek ama o lafı söyleyen, bunu da anlamaz.

Söyleyecek çok şey var aslında, "Size değer vereni ön plana alın."
"herkes herkesi sevmek zorunda değil."
"zayıflar , kendilerin basit gördüklerine dadanır."
"öğrenciler ergendir, karşısındakini denemeyi sever."
"bazı öğrencilerde ne olacakmış görelim bakalım, anlayışı vardır, ve aklına geleni söyler."
"her lafa takılmamak lazım."

Bilişim üzerine okullarda istihdam edildik, öğrenciler , okuldaki varlığımızı sorgulamaları aslında güzel bir şey bizim farkımızdalar demektir bu. Ancak kullanılan ifadeleri sinir bozucu (gerekli-gereksiz), aşağılayıcı, küçük görücü, bezdirici, olabilir. Ona göre de kendinize has bir savunma geliştireceksiniz. Tevazu göstermek , alttan almak, yapana sempatiklik göstermek, geçiştirmek, kaçmak,... zayıflık göstergesidir. Tavsiye etmem. Çünkü Şu ülkede nereye giderseniz gidin, değişen pek farklı bir şey olmayacak.

Daha eposta göndermeyi bilmeyen "tıfıl" anadolu lisesi öğrencileriyle anadolu liselerindeki boşaltılmış müfredat üzerinden tartışmaya girerek üstelik müfredatta olmayan bilgisayar progralama konuları üzerinden tartışmayı alevlendirerek. Ayrıca işin içinden çıkamayınca bir başka dersi "üstelik pisada dünya sonuncusu olduğumuz matematik dersini" karalamaya çalışarak hata yapmışsınız.

Size tavsiyem öğrencilerle e posta çalışmaları yapmanız okul için kullanacağınız bir e posta adresi edinin. ve dersinize girdiğiniz öğrencilere eve gidince gmailden hasap edinmelerini ve bu e posta adresine isim sınıf öğrenci no bilgilerini göndermelerini isteyin... bir hafta içinde öğrencilerin %70'i bu işi başarabilirse öğrencilerinizi başarılarından ötürü kutlayın....

Aynı geçen sene ki ben. Hocam ilk yıl her şey öğreniliyor. Üzülmekte bir ders çıkarmak için iyidir. Buradaki aklı başında yorumları dinleyin kârlı çıkarsınız. Yolunuz açık olsun.

Hocam daha öğretmenliğin başındasınız. bu tarz problemler sadece bilişim tek öğretmenlerinin başına gelmez. Zamanla alışacaksınız. Birincisi sınıfta öğrenciyle tartışmaya girmeyin. Ders sonunda çekin kenara terbiyesizlik yapıyorsa idareye bildirin tutanak tutun.

Dersin önemine gelince ben her zaman ilk önce bu dersin neden müfredatta olduğunu açıklıyorum. Ama hep bu ne işimize yarayacak diyenler çıkıyor, onlara da bakkaldan iki almana diyorum :D yani zamanla hallolur

İnsanlara iyilik yapmaktan korkuyoruz artık, acaba karşımdaki yine nankör mü çıkacak diye insan işte bu çok nankördür...

+1

Yahu kendinizi dert ettiğiniz şeye bak. Çak iki tane 0 sözlüsüne geç. Bir de formatör nedir arkadaş? Görevlendirme kağıtlarını da mı okumuyorsunuz siz yahu? Hangi devirde yaşıyoruz. Lütfen.

cinefil' Alıntı:
Kusura bakmayın ama bu durumlar karşısında çaresiz kalan öğretmen zümrelerime kızıyorum çünkü kendine güvenen bir bilişim hocası ,bir bu tarz öğrencileri konuşturtmaz ikincisi bizim bilişimciler bu kadar takıntılı kendini gerçekleştirmediği sürece milletin ne dediğine bakar ve mutsuz olur. Değerli zümrelerim niye bazı öğrencilerin, bazı öğretmenlerin kendi fikirlerini bu kadar takıp bölümümüzü küçümsüyorsunuz asıl ben size kızıyorum beğenmeyen bölümden çıkıp gitsin. MEB teki her branşta yüzde seksenlere varan işe yaramaz dersin verimi sıfırlarda olan öğretmen öğrenci ve dersler var buna en büyük örnek yıllardır haftada 4-6 saat arasında değişesen ders saati olduğu halde bir verim elde edilemeyen ingilizce matematik var . Onun için kendine güvenmeyen milletin ne dediğine takılıp kalan bilişimi kötüleyenin bizim zümrede işi olmaması gerek...

Re: Ynt: Bugün çok sinirim bozuldu

Basmışım aminoasidi, taş gibiyim diyesim geldi. Hocam takma kafana, kimseye de dersin önemini anlatmaya çalışma. Bir kişi ne ile ilgileniyorsa dünyadaki en önemli iş odur onun için. Çoban'a sorsanız koyun çok önemli der, tesisatcıya sorsanız boru çok önemli der. Yani burada kişinin ihtiyaçları ve ilgisi önemli. Sen ne kadar tartışsan da boş. Anlat dersini çık git. İsteyen gelir seni bulur zaten.

Aslında konu bizim dersimizle ilgili değil. Tarih öğretmeni de olsanız, ya hocam sınavdan önce 2 gün okuyup gelicez ne gerek var burda konuşmaya da diyebilirdi. Sizin yeni olduğunuzu öğrenmiş ya da söylemişsiniz ve bunu kullanmış, kızdırmaya çalışmış başarmış. Zamanla tecrübe edersiniz...

Yoksa bizim dersi gereksiz gören öğrenci de var öğretmen de o ayrı konu ama burdaki durum farklı gibi...

rock' Alıntı:
.....Yoksa bizim dersi gereksiz gören öğrenci de var öğretmen de o ayrı konu ama burdaki durum farklı gibi...
rock hocam çok haklı. Ancak arada derede bu tarz öğrenci ve öğretmenlerin çıkması can sıkıcı, moral bozucu oluyor bazen.

son 2 yılda hiç yersiz tartışmaya girmedim desem yeridir. Kendini bilmeyenin (özellikle örtmen) başkasına laf uzatması, en fazla gabbeliktir.

Acaba biz kendimiz kalkıp da kaç öğretmeni (başka branşlarda); kendisinden ve dersinden ötürü övdük, güdüledik (motive), takdir ettik, moral verdik, ...

Üniversiteden ilk çıkanların göreve başladıklarında, aradıklarını bulamamaları ve beklenmedik durumlarda kalmaları, ayrıca tecrübesizlikleri, onları etkileyecektir.

ben kesinlikle cinefil hocamın yanındayım. Yazdıklarımız dışında okul hayatının aslında %99'u iyidir. geriye kalanda olmak zorundaki o 99'un kıymetini bilelim diye.

Geri