Bulgaristan da Araba fiyatları..

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
verdiğim linkte bulgaristandaki 2. el fiyatları görebilirsiniz;ama muhtemelen canınız sıkılacak;20 bine insanların BMW-AUDI-MErcedes'e binebildikleri bir ülke;benim 17 bin verdiğim aracın orada 8-9 bine -şahin- parasına satıldığını gördüm.İltica edesim gelmedi değil :D 4-5 ay da bir de araba değiştirirdim..

http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi

Şu var, peki oradaki geçim yaşam şartları ve alım gücü ile buradaki alım gücü bir mi?

Ben bi ara Batuma gittim, benzin 2 tl civarı sigara 3 tl civarı idi. Biz de aynen sizin gibi düşündük... Sonra öğredikki oradaki bir öğretmenin maaşı takriben 250 300 dolar civarıymış. Hatta oradaki öğretmen ve doktorlar izinlerinde karadenize gelip çalışıyorlarmış...

Türkmenistan'da da bir öğretmen maaşı yaklaşık 500 dolar'a denk geliyor (Türkmen arkadaşımın annesi ve babası öğretmen). 2001 Modeli BMW 5.20'leri var, ikinci el 6.000 $'a aldılar. yani 1 yıllık öğretmen maaşına denk geliyor. Bizde 2001 model BMW 5.20 yaklaşık 35.000 TL ( Düz hesap 18 aylık maaşımız). Ha bi de Türkmenistan'da su ve elektrik faturası yok evlerde, bedava. Aylık 120 litre kurşunsuz benzin de aile başı bedava, 120 litreden sonra litresi 0,5 dolar civarına denk geliyormuş. Bi de orası Türkmenistan burası çok gelişmiş Türkiye :D

Bulgaristan AB üyesi..Bizde fiyatların astronomik olma sebebi de çok gelişmiş refah seviyesi çok yüksek bi ülke olmamızdan değil;0 km araçlardan alınan VERGİLERDEN..Almanya da bile araba fiyatları hem 2. el hem 0 . km Türkiye'den ucuz...EE ALmanya da kişi başı milli gelir Türkiyeyi 3'e katlar..

Gelişmişlikle hiçbir alakası yok bu araba işinin.
Bal kaymak meselesi bu iş
devlet vergiden kaymağı yiyor ithal eden de balını...
e bizde hala 92 brodwaye 10.000 tl para veriyoruz...

Bu ülkede araba bu kadar pahalı olur mu diye isyan ettiğinde, "Yaa hocam araba ucuz olsa herkes araba alır trafik zaten sorun iyice keşmekeş olur, yakıt o kadar ucuz olsa bizim millet suyunu çıkarır iş..meye bile arabayla gider" diyenler oldukça, devlet de 0 araçlardan %137, benzinden de %65 vergi almaktan hiiiiç gocunmaz....

bulgaristan kim ki biz ekonomide dünya sırralmasına girmiş bulunuyoruz. en pahalı benzini en pahalı arabayı biz kullanırız.

araba ve benzin ucuzlarsa ülkede bütün ürünler ucuzlar. ülkemizdeki üründe girdi maliyetlerinde ulaşımın ciddi bir katkısı var. trafik sıkıntısı olur mu? eğer önlemini alırsanız olmaz. yıllanmış arabaları trafikten men edersiniz. metropollerde kota korsunuz çözüm çok ama bizim ülke vergilerini benzinden, tekelden ve trafik cezalarından aldığı için bunu yapmazlar.

yasarsahbaz' Alıntı:
Türkmenistan'da da bir öğretmen maaşı yaklaşık 500 dolar'a denk geliyor (Türkmen arkadaşımın annesi ve babası öğretmen). 2001 Modeli BMW 5.20'leri var, ikinci el 6.000 $'a aldılar. yani 1 yıllık öğretmen maaşına denk geliyor. Bizde 2001 model BMW 5.20 yaklaşık 35.000 TL ( Düz hesap 18 aylık maaşımız). Ha bi de Türkmenistan'da su ve elektrik faturası yok evlerde, bedava. Aylık 120 litre kurşunsuz benzin de aile başı bedava, 120 litreden sonra litresi 0,5 dolar civarına denk geliyormuş. Bi de orası Türkmenistan burası çok gelişmiş Türkiye :D
türkmen bir arkadaşım aynı şeyleri söylemişti bana. uzun uzun konuşmuştuk bu konuyu. oradaki alım gücü bizimkine göre çok daha iyiydi, alım gücünden bahseden arkadaş bilgi sahibi olmadan konuşmuş :=)
eyesinden.com'da arabalara bakmıştık beraber, işsizlik sorunu da yok buradaki gibi. diplomayı aldığı gibi iş başı yapıyorlar... üniversite sayısının azlığından şikayetçiydi.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
yasarsahbaz' Alıntı:
türkmen bir arkadaşım aynı şeyleri söylemişti bana. uzun uzun konuşmuştuk bu konuyu. oradaki alım gücü bizimkine göre çok daha iyiydi, alım gücünden bahseden arkadaş bilgi sahibi olmadan konuşmuş :=)
eyesinden.com'da arabalara bakmıştık beraber, işsizlik sorunu da yok buradaki gibi. diplomayı aldığı gibi iş başı yapıyorlar... üniversite sayısının azlığından şikayetçiydi.
Eyesinden.com benim o Türkmen arkadaşımın web sitesi hocam. Eyesinden.com Türkmence'de Sahibinden.com anlamına geliyor :)

Mercedes SLS AMG GT Roadster
Liste Fiyatı : 463.780 TL
ÖTV : 130%
Tescil Masrafları : 9.800 TL
Türkiye Son Fiyat : 1.268.500 TL

Fender' Alıntı:
Mercedes SLS AMG GT Roadster
Liste Fiyatı : 463.780 TL
ÖTV : 130%
Tescil Masrafları : 9.800 TL
Türkiye Son Fiyat : 1.268.500 TL

:eek:

Peki buralara gidip yaşamak için ne yapmalı acaba, gidebilir miyiz yani? Şahsen Türkmeniztan'da yaşamak isterdim. Gurbet sorunu yaşayacağımı zannetmiyorum, zaten yıllardır gurbetteyiz, mesafe biraz daha uzun olur o kadar. Sanki her hafta anneyi-babayı gördüğümüz mü var, yılda 1-2 kere o kadar. İngilizce bilmiyorum, eğer konuştuğum Türkçe ile bir sorun yaşamayacaksam, şahsen hemen giderim, zaten yaşayacağımız 1 tane hayat var, onu da rahat yaşamak isteriz yani.

Aracı olacak arkadaşlar var ise iletişime geçelim. :wink:

bulgaristan' bir öğretmen türk parasıyla ortalama 400-500 tl civarı alıyor.oradaki hemen hemen herkesin ailesinden birileri avrupa'da çalışmak zorunda zaten ek iş yapmayan yok gibidir. Bu araçlar genelde almanya 'dan gelme almanların ıskartaya çıkardığı araçlar .orada 5-6 senelik araçlar değiştiriliyomuş genelde. otomotiv sanayisi yıllardır gelişmemiş ve iş sahaları bu alana kaymamış.çünkü rekabet gücü hiç yok isteyen istediği gibi araç getirebiliyo dışarıdan. son dönemde çinli bir firma araç fabrikası açmış ama çok çok ucuza dışarıdan bu araçlar gelirken muhtemelen o fabrika kapanır . belki zamanla önlem amaçlı araç girişine kısıtlama getirirler.

bulgaristanda öğretmen maaşları 175-300 Euro. benzin 1,25 Euro gaz 0,7 Euro civarında, arabalar arkadaşların dediği gibi ucuz... bu arada araba fiyatları Bulgaristan -almanya farketmiyor...

Geri