Büyük Joomla Siteleri

Kodla Büyü
Hocam ben doğru bulmuyorum sadece bunu söyledim. Emeğinize lafım yok ama bence bunu karşılıksız yapın. Ben sadece çevreme, tanıdıklarıma site yaparım ve para felan almam. Çünkü bana göre para aldığınızda, bu işi meslek edinmiş firmaların hakkına giriyorsunuz. Sonuçta siz öğretmensiniz, bu iş sizin için ek iş. Yani olmasa da bişey kaybetmezsiniz. Ama o şirketler bundan ekmek yiyor...

okyanus41' Alıntı:
Hocam ben doğru bulmuyorum sadece bunu söyledim. Emeğinize lafım yok ama bence bunu karşılıksız yapın. Ben sadece çevreme, tanıdıklarıma site yaparım ve para felan almam. Çünkü bana göre para aldığınızda, bu işi meslek edinmiş firmaların hakkına giriyorsunuz. Sonuçta siz öğretmensiniz, bu iş sizin için ek iş. Yani olmasa da bişey kaybetmezsiniz. Ama o şirketler bundan ekmek yiyor...

Öğretmenim diye web tasarımı yapmayacak mıyım hocam? Ben ev geçindiriyorum. daha rahat yaşamak için birşeyler yapmak zorundayım tabii ki.

İşin yasal boyutuna gelince, freelance çalışan vergi ödemek zorunda değildir. Buyrun yasa:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kazançlarda İstisnalar
Serbest meslek kazançlarında:

Madde 18 - (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.)
Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar program-
cısı ve mucitlerin
ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, maka-
le, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karika-
tür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eser-
lerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve vide-
oda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri
ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve
temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden
müstesnadır.

Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi
karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.
Yukarıda yazılı kazançların arızi olarak elde edilmesi istisna hükmünün uy-
gulanmasına engel teşkil etmez.
Serbest meslek kazançları istisnasının,bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca
tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.

Hocam kızmanıza gerek yok. Bir insanın bilgisiyle para kazanması tabiki güzeldir. Buna lafım yok. Özel ders sektöründen milyarlar kazananlar da var tabiki. Onlara kimse vergi sormuyo. Ayrıca freelance çalışmanın ne demek olduğunu da bilmiyorum. Eğer varsa böyle bir hak, kullanın tabiki ne diyeyim. O zaman sizin yaptığınız şey yani freelance dediğiniz şey kanuna aykırı değil. Eğer böyleyse gayet de güzel bişeymiş...

okyanus41' Alıntı:
Hocam kızmanıza gerek yok. Bir insanın bilgisiyle para kazanması tabiki güzeldir. Buna lafım yok. Özel ders sektöründen milyarlar kazananlar da var tabiki. Onlara kimse vergi sormuyo. Ayrıca freelance çalışmanın ne demek olduğunu da bilmiyorum. Eğer varsa böyle bir hak, kullanın tabiki ne diyeyim. O zaman sizin yaptığınız şey yani freelance dediğiniz şey kanuna aykırı değil. Eğer böyleyse gayet de güzel bişeymiş...

Hocam kızmak değil de siz konuya öyle girince garipsedim doğrusu. Neyse dediğiniz gibi özel ders verenlere kimse vergi sormuyor. Üstelik yasalar da serbest çalışanlara bu hakkı verdiğine göre sorun yok. Üstelik satın alınan domainden hostuna kadar tüm vergileri güzelce alıyor devlet. Kısacası bu işi de teşvik ediyor.

akin79' Alıntı:
Rüzgara Karşı' Alıntı:
Muzilla' Alıntı:
Başlığın sabit olması dileğiyle...

Arkadaşlar joomla ile yapılmış ve günde tıklanma sayısı 100.000'leri aşan siteler mevcut
Bu siteleri paylaşarak joomla ile uğraşan arkadaşlara neler yapılabileceğini göstermek...

http://www.aa.com.tr
http://www.ankaajansi.com.tr
http://www.zone-h.org
http://shiftdelete.net
http://www.turksat.com.tr
http://www.otostart.com
http://www.genbilim.com

umarım devamı gelir :++:
bu sitelerin hiti içeriklerinden kaynaklanıyor, joomla'dan değil :mrgreen:

Hocam Konu açılmış ve siz alakasız bir şekilde bu sitelerin hiti içeriklerinden kaynaklanıyor gibi komik bir yorum yapmışsınız. Sonra bir arkadaş yine kendince aşağıdaki yorumu yapmış sonra siz yine garip bir şekilde savunmaya geçmişsiniz.

Rüzgara Karşı' Alıntı:
KAYIBEY' Alıntı:
Bu kadar önemli siteler Joomla kullanıyor işte. Gerçekten Joomla ile harikalar çıkabiliyor ortaya.
hocam o sitelerin büyüklüğü içeriğinden kaynaklanıyor, joomla ile alakası yok bunun
weble uğraşanların ısrarla joomla'yı savunmasını, joomla'ya takılıp kalması yanlış bence. sonuçta hazır sistem, kur kullan. işiniz düştüğünde kurup kullanırsınız, sorunla karşılaşınca forumlarda rahatça çözümünü bulursunuz, ama aylarca joomla ile uğraşmak boşa zaman kaybı...

Yani siz joomlayı bu kadar "bilinçli" olmanıza rağmen kullanamamış olabilirsiniz ama kullananlar var bu durumda sizi olumsuzluğa sevketmesin. Bana bilinçsiz demişsiniz. Yazdıklarımı anlayabileceğinizi tahmin ederek yazmıştım, yanılmışım galiba.
joomla'yı kullanamadım demedim ki, nerden çıkardın? 5 yıl önce kullanıyordum dedim. şimdi gerekirse yine kullanırım, mesela ilçe mem okul sitesi gibi siteler için. ya şablon ya da joomla kullanırım. hala demek istediğimi anlamıyorsun hocam...

Kolemans' Alıntı:
Joomla kullandığımı duyanların ilk tepkileri madem php biliyorsun neden joomla kullanıyorsun. Kendin yaz oluyor. Çoğumuz programlama biliyor niye kendi işletim sistemimizi yazmıyoruz o zaman. Joomla milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan ve katkı sağlanan açık kaynak kodlu bir sistem. Kimse kendi yazdığı kodların binlerce hatta milyonlarca insanın katkı sağlayıp açık kapattığı bir sistemden güvenli olduğunu söyleyemez. Söylersede abeste iştigal etmiş olur. Arkadaşlarımız joomla ile yapılan çok güzel site örnekleri vermişler. Ellerine sağlık.
Sonuç joomla güzel bir sistemdir kullanın kullandırın. :)
hocam bilgisayar öğretmeni değilsin gibi geldi bana?
çoğumuz programlama biliyoruz demişsin? hani nerede? ayrıca programlama bilmekten kastın ne? programlama bilen işletim sistemi yazmalı diye bir mantık nerede görülmüş hocam...

Rüzgara Karşı' Alıntı:
çoğumuz programlama biliyoruz demişsin? hani nerede? ayrıca programlama bilmekten kastın ne? programlama bilen işletim sistemi yazmalı diye bir mantık nerede görülmüş hocam...

Sayın hocam, bu tartışmaya son verdiğinizi sanıyordum.
Joomla kullanmak isteyip istememeniz tamamen sizin tercihiniz, siz kullanmayın ama kullanıp kendini geliştirmek isteyenlere
değerli yorumlarınızla destek olun.
Başlığın hakkını verin ve bildiğiniz siteleri paylaşın lütfen :)

Rüzgara Karşı' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:
Joomla kullandığımı duyanların ilk tepkileri madem php biliyorsun neden joomla kullanıyorsun. Kendin yaz oluyor. Çoğumuz programlama biliyor niye kendi işletim sistemimizi yazmıyoruz o zaman. Joomla milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan ve katkı sağlanan açık kaynak kodlu bir sistem. Kimse kendi yazdığı kodların binlerce hatta milyonlarca insanın katkı sağlayıp açık kapattığı bir sistemden güvenli olduğunu söyleyemez. Söylersede abeste iştigal etmiş olur. Arkadaşlarımız joomla ile yapılan çok güzel site örnekleri vermişler. Ellerine sağlık.

Bilgisyaar Öğretmeniyim de senin ne demek istediğini anlamadım. Ne alaka? Yazdıklarımı okumamışsın iyice oku hocam. Her programcı işletim sistemi mi yazmalı diyorum. Bir daha oku bence yanıtımı.

Kolemans' Alıntı:
Rüzgara Karşı' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:

Bilgisyaar Öğretmeniyim de senin ne demek istediğini anlamadım. Ne alaka? Yazdıklarımı okumamışsın iyice oku hocam. Her programcı işletim sistemi mi yazmalı diyorum. Bir daha oku bence yanıtımı.

sayın hocam gerek yok polemiklere, lütfen ama...
konu başlığı nereden nereye geldi, sizden rica ediyorum :!:

Rüzgara Karşı' Alıntı:
subversaa' Alıntı:
"Seo hatası" derken, nedir, ne değildir kısaca dinlesek.
benim kastettiğim hata şu:
http://yimpaszedeler.com/component/cont ... -uyar.html
http://yimpaszedeler.com/component/cont ... eklif.html
Dikkat edersen her iki adres de aynı sayfaya gidiyor...

bu seo hatası diil hocam, sadece teslim ettiğim arkadaş makale linkini yanlış vermiş :)
seo dediğimiz şey, joomlada herhangi bir bileşen yada modül uzantısını adres çubuğunda göstermemesisir.
mesela, bahsedilen sitede solda menülerden birine tıkladığınızda adres çubuğunda "sitreadı.menüadı.html" yazar işte bu seodur ve joomla bunu kendisi ayarlar...

Muzilla' Alıntı:
Rüzgara Karşı' Alıntı:
subversaa' Alıntı:
"Seo hatası" derken, nedir, ne değildir kısaca dinlesek.
benim kastettiğim hata şu:
http://yimpaszedeler.com/component/cont ... eklif.html
Dikkat edersen her iki adres de aynı sayfaya gidiyor...

bu seo hatası diil hocam, sadece teslim ettiğim arkadaş makale linkini yanlış vermiş :)
seo dediğimiz şey, joomlada herhangi bir bileşen yada modül uzantısını adres çubuğunda göstermemesisir.
mesela, bahsedilen sitede solda menülerden birine tıkladığınızda adres çubuğunda "sitreadı.menüadı.html" yazar işte bu seodur ve joomla bunu kendisi ayarlar...
hocam seo'yu yanlış ve eksik biliyorsun. http://www.seoteknikleri.com/seo-nedir.html
sef link htaccess ile yapılıyor.
hocam kimse makale linkini yanlış vermedi, senin kafan karıştı sanırım :) o linki ben yazdım. aşağıdaki gibi...
http://yimpaszedeler.com/component/cont ... n-yaz.html
bu yapılan hata çok yapılan bir seo hatası.

arama motorlarına uygun olarak adreslerin düzenlenmesinin seo uygulamasındabir adım olduğunu kastettim,
SEO kısaca Arama Motoru Optimizasyonu yani sitenizi arama motorlarının (google, msn, yahoo…) istediği hoşlndığı şekilde yapmak. Onlara istediklerini vermek. Şeklinde özetlemek yanlış olmaz.
Linux da mod_rewrite ve .htaccess kullanımı ile çok kolay bir şekilde bu işlemi yapmak mümkün.(bu bilgi yanlış değil)
Temel olarak siteyi .html siteymiş gibi gostermek, linkleri .html ler şekline getirmek, linklerin içine keyword ler sıkıştırmak, dinamik title,metalar oluşturmaktan ibaret değil elbette, Bunun için; HTML Doğrulama, aşırı resim kullanmama, hafif , standartlara uygun tasarımı da gözden kaçırmamak gerekir!
bunların yanlış bilgi olduğunu savunursanız darılırım :wink:

Muzilla' Alıntı:
arama motorlarına uygun olarak adreslerin düzenlenmesinin seo uygulamasındabir adım olduğunu kastettim,
SEO kısaca Arama Motoru Optimizasyonu yani sitenizi arama motorlarının (google, msn, yahoo…) istediği hoşlndığı şekilde yapmak. Onlara istediklerini vermek. Şeklinde özetlemek yanlış olmaz.
Linux da mod_rewrite ve .htaccess kullanımı ile çok kolay bir şekilde bu işlemi yapmak mümkün.(bu bilgi yanlış değil)
Temel olarak siteyi .html siteymiş gibi gostermek, linkleri .html ler şekline getirmek, linklerin içine keyword ler sıkıştırmak, dinamik title,metalar oluşturmaktan ibaret değil elbette, Bunun için; HTML Doğrulama, aşırı resim kullanmama, hafif , standartlara uygun tasarımı da gözden kaçırmamak gerekir!
bunların yanlış bilgi olduğunu savunursanız darılırım :wink:
tamam da hocam bir önceki mesajında söylediklerinle bunlar çok farklı, söylediklerimin doğruluğunu da değiştirmiyor, neyse :)

seo nedir sorusunu soran arkadaş nedemek istediğimi anladı :wink:

İlk bahsi geçtiği zaman da açıklama linki olan siteye göz atmıştım ama biraz havada kalmıştı. Şimdi siz güzelce irdeleyince daha iyi oldu.

Ayrıca, az kalsın bir soru sorup aranızda ufak çaplı bir tartışma çıkaracağım diye korktum, neyse ki anlayışla toparladık konunun özünü.

yine mi joomladan birşey olmaz tartışması :lol:

ne sitesi istersem joomla ile yapabilirim, var mı ötesi :D

KAYIBEY' Alıntı:

bu işlerden anlamayan birinin mantığı da bu kadar olur, şaşırmıyorum artık
:puhaha:

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
KAYIBEY' Alıntı:

muhteşemsin hocam en iyi siteleri sen yaparsın.

gerçi ortada da birşey yok ya :D

yine de bu işleri en iyi sen bilirsin :mrgreen:

KAYIBEY' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
KAYIBEY' Alıntı:

muhteşemsin hocam en iyi siteleri sen yaparsın.

gerçi ortada da birşey yok ya :D

yine de bu işleri en iyi sen bilirsin
ortada birşey yokmuş, yalandan kim ölmüş di mi :)
kendim hakkımda birşey dediğimi hatırlamıyorum
ayrıca konuyu hortlatarak ortamı niye geriyorsun ?

sen bu işlerden anlamayan derken kimi kastediyorsun. bu hakkı sana kim veriyor? sen kendini otorite mi sanıyorsun web konusunda?
bir de joomla konusunda ne zaman olumlu bir şeyler yazılsa senin az sonra yazacağını biliyorum. takıntı olmuş bu sende sanırım.

konuyu hortlattığım falan da yok. mesajların zamanlarını bir kontrol et bakalım.

KAYIBEY' Alıntı:
sen bu işlerden anlamayan derken kimi kastediyorsun. bu hakkı sana kim veriyor? sen kendini otorite mi sanıyorsun web konusunda?
bir de joomla konusunda ne zaman olumlu bir şeyler yazılsa senin az sonra yazacağını biliyorum. takıntı olmuş bu sende sanırım.

konuyu hortlattığım falan da yok. mesajların zamanlarını bir kontrol et bakalım.
hoca elle tutulur hiç birşey söylemiyorsun. üç beş html-css kodu biliyorsun altı üstü. birkaç tıkla joomla ile hazır siteyi yayınlamayı marifet zannediyorsun...
daha neyin ne olduğunu bilmiyorsun ki bu konuda benle tartışabilesin.

Geri