C# textBox' a tıkladığımda içindeki yazının silinmesi..

Kodla Büyü

SubstantiaL

Site Gezgini
Merhabalar bi sorum olacaktı,

Şimdi 1 adet textbox koydum ve textini "Kullanıcı Adı" şeklinde yazdım diyelim,

textboxa tıklandığında textbox un içindeki "Kullanıcı Adı" yazısının temizlenmesini, yani kullanıcının kendi kullanıcı adını

girmesini sağlamam için ne yazmam gerekir?

hocam textboxınızın click eventini tetikleyip textbox1(adı her ne ise).clear() yapacaksınız.

jetcool' Alıntı:
hocam textboxınızın click eventini tetikleyip textbox1(adı her ne ise).clear() yapacaksınız.

Evet hocam dediğiniz gibi yaptım oldu,

Başka yapmak isteyen varsa textboxa direk çift tıklayıp kodu oraya yazmayın, o şekilde textboxun textchanged eventine girersiniz. textboxun propertiesinden event sekmesine geçip ordan click eventini bulduktan sonra çift tıklayıp girerseniz olumlu sonuç alırsınız.

merhabalar. form açıldığında textbox içerisinde italik şekilde 'kullanıcı adı' yazsın. tıkladığımızda kullanıcı adı yazısı kaybolup yerine düz bir şekilde yazı yazılmasını istiyorum bu mümkün müdür?

RCakmakci' Alıntı:
merhabalar. form açıldığında textbox içerisinde italik şekilde 'kullanıcı adı' yazsın. tıkladığımızda kullanıcı adı yazısı kaybolup yerine düz bir şekilde yazı yazılmasını istiyorum bu mümkün müdür?

Evet mümkün

HeroMoonSun' Alıntı:
RCakmakci' Alıntı:

Evet mümkün
nasıl yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz

Dostum C# bilmiyorum fakat uygun anahtar kelimeyi yazarsan google çokşey bula bilirsin

text_boxun_adi.FontFamily = new FontFamily("Consolas");

bunu textbox un onclick olayına yaz. Böylece tıklayınca font ailesi değişir.

http://stackoverflow.com/questions/4002290/setting-font-of-textbox-from-code-behind

Anadığım kadaryıla yeni başlamışsını. Bu tür soruları sormak çok vakit kaybettirir. Temel konuları hızlı geçmelisiniz. Onun içinde bir kitap alın. Kitapsız olmaz. Kitap bittikten sonra internet kaynakları harika olur.

Öncelikle textBox ın ayarlarından Font kısmını italik seçip Text bölümüne de "Kullanıcı Adı" yazın. Sonra textBox ın Click olayına şu kodları girerseniz istediğiniz gibi olacaktır sanırım.

textBox1.Clear();
Font myfont = new Font("Arial",10);
textBox1.Font = myfont;

Kolay gelsin

Geri