C# yerine Python Anlatılması

Kodla Büyü

Okullarda başlangıç seviyesinde hangi programlama dili anlatılsın?

• Python

Oy: 33 64.7%
  • C#

Oy: 18 35.3%

• Kullanılan toplam oy
    51

volkankoc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar okullarda 10.sıfında c# yerine python anlatılsa nasıl olur. Programlamanın mantığının python ile daha kolay anlatılacağı kanısındayım. Öğrencilere c# ile program yazmaya başlamadan önce günlerce Visual studio kullanmasını anlatıyoruz hatalarda çabası. Ayrıca c# ile microsoft bağımlı yazılım gerçekleştirmeye zorluyoruz.

Bu konu hakkında fikirleriniz nedir. Bunu gündem yapabilirmiyiz. Hazır microsoft ürünleri kullanımı azalmaya başlamışken.
Birde anket ekliyorum bakalım sonuçlar nasıl olacak

fen ve anadolu liselerinde 9 da python anlatıyoruz.. anlıyorlar ama C'nin artısı visual stüdyo ile görsel yanının daha çok olması ve daha çok proje üretme şansı olması

fen ve anadolu liselerinde 9 da python anlatıyoruz.. anlıyorlar ama C'nin artısı visual stüdyo ile görsel yanının daha çok olması ve daha çok proje üretme şansı olması
Amaç programlamanın mantığını öğretmek. Tüm dillerde if for while yapıları aynı sadece sytax olarak biraz fark var. Temeli aldıktan sonra istediği dili kendisi öğrenebilir

Java neden yok listede

Hocam meslek lisesinde 10. sınıfta c# anlatıldığı için java yok. python ile programlama başlamanın daha anlaşılır ve kolay olacağını düşündüğüm için. Tabi sizin söylediğinizde doğru java bağımsız tüm platformlarda çalışan bir dil. 11 ve 12. sınıflarda verilebilir.

Hocam meslek lisesinde 10. sınıfta c# anlatıldığı için java yok. python ile programlama başlamanın daha anlaşılır ve kolay olacağını düşündüğüm için. Tabi sizin söylediğinizde doğru java bağımsız tüm platformlarda çalışan bir dil. 11 ve 12. sınıflarda verilebilir.
Hocam meslek liselerinde modüller c# a göre olduğu için öğretmenler onu anlatıyor. Bir de nakillerde okullar arasında sorun olmaması için aynı dil anlatılıyor ama farklı alternatifler de değerlendirilebilir. Bu konuda sistem olarak eşgüdüm olması lazım.
C# anlatılan okuldaki öğrenci python anlatılan okula nakil giderse yada tersi durumda sorun oluşabilir.

Şu an c# ile devam ediliyor, python çok popüler tamam ama c# a göre nasıl avantajlari var biri kısaca aydinlatsa süper olur...
Bu arada zaten 10. Sınıflarda sadece consol uygulamaları yapiliyor,değişkenler if yapısı döngüler diziler gibi en temel kavramlar.....

visiual studio yu anlatarak haftalar gecirmeye gerek var mı bilemedim?

İş programlamanın mantığını öğretmekse python başlangıç için idealdir. En baştan C#'a başlamak hiç hazırlık maçı yapmadan lig maçına çıkmak gibi olur sanırım.

Şu an c# ile devam ediliyor, python çok popüler tamam ama c# a göre nasıl avantajlari var biri kısaca aydinlatsa süper olur...
Bu arada zaten 10. Sınıflarda sadece consol uygulamaları yapiliyor,değişkenler if yapısı döngüler diziler gibi en temel kavramlar.....

visiual studio yu anlatarak haftalar gecirmeye gerek var mı bilemedim?

Aynen hocam visual studio kullanmak hatlarla uğraşmak kümeli parantez sorunları derken çocuk bir türlü odaklanamıyor. Projeyi kaydet aç dersen bir çoğu açamıyor. Acaba bir tweet ile kampanya mı yürütsek

visual studio gözlerimi mahvetti
Pycharm ile python o kadar rahat ki.Ogrensinler üniversiteye gittiklerinde tercihlerini değiştirirler yada devam ederler.

Hocam c# bir çok uygulamada kullanılıyor en azından 10. sınıfta consol mantığı ile visual studio yu tanımaları lazım .çünkü ilerde asp tabanlı uygulamalarda direkt olarak visual studio yu gösterirseniz bu sefer daha yabancılık çekeceklerdir.Şu varki 10. sınıfta c# consol uygulamalarının yanında ayrıyaten zaman artara python uda gösterebilirsiniz dediklerim tabi bunu meslek liseleri için yorum yaptım arkadaşlar benim görüşümdür.

Son düzenleme:
önemli olan kullanılan dil ya da platformlar değil kazanımlar kısmı bence. kazanımları güzel planlarsanız istediğiniz düzeni ve verirsiniz.
ben asp.net anlatmıyorum misal. onun yerine aynı kazanımları kazandıracak başka dillerde işliyorum dersi,
python ile başlayıp gidebilirsiniz sonuçta onunda bir sürü kütüphanesi var onları da kullanmayı öğretmiş olursunuz

Sizde 10-11-12 de hangi dal için ne veriyorsunuz hocam?
önemli olan kullanılan dil ya da platformlar değil kazanımlar kısmı bence. kazanımları güzel planlarsanız istediğiniz düzeni ve verirsiniz.
ben asp.net anlatmıyorum misal. onun yerine aynı kazanımları kazandıracak başka dillerde işliyorum dersi,
python ile başlayıp gidebilirsiniz sonuçta onunda bir sürü kütüphanesi var onları da kullanmayı öğretmiş olursunuz

Hocam Python ülkemizde yeni yeni tanındığı için popüler geliyor bize yoksa yeni çıkmış bir dil değil. Ayrıca Python'a geçilecekse bütün ülkede geçmek lazım. Çünkü nakiller bütün sene devam ediyor yukarıda bir hocamın dediği gibi. Sen Python anlatıyor olsan, öğrenci başka yere gidince orada C# anlatılıyor olsa sıkıntı olur öğrenci için.

11. sınıf Web Programcılığı dalı olan okullarda 2.dönem ASP.NET anlatılıyor, onda da C# kullanıyorsun. Bu sefer ona sıkıntı olacak. ASP.NET yerine PHP, Node.js anlatırım desen nakil olayında sıkıntı yine.

C# da çok yönlü bir dil. Hem Windows tabanlı program yapabiliyorsun, hem ASP.NET de kullanıyorsun. Oyun yapacam desen Unity'de kullanıyorsun. Boş değil yani.

Sizde 10-11-12 de hangi dal için ne veriyorsunuz hocam?
Hocam Python ülkemizde yeni yeni tanındığı için popüler geliyor bize yoksa yeni çıkmış bir dil değil. Ayrıca Python'a geçilecekse bütün ülkede geçmek lazım. Çünkü nakiller bütün sene devam ediyor yukarıda bir hocamın dediği gibi. Sen Python anlatıyor olsan, öğrenci başka yere gidince orada C# anlatılıyor olsa sıkıntı olur öğrenci için.

11. sınıf Web Programcılığı dalı olan okullarda 2.dönem ASP.NET anlatılıyor, onda da C# kullanıyorsun. Bu sefer ona sıkıntı olacak. ASP.NET yerine PHP, Node.js anlatırım desen nakil olayında sıkıntı yine.

C# da çok yönlü bir dil. Hem Windows tabanlı program yapabiliyorsun, hem ASP.NET de kullanıyorsun. Oyun yapacam desen Unity'de kullanıyorsun. Boş değil yani.

hocam genel olarak cevabı vermiş yalnız şöyle bir durum var ki @aekoydemir hocamın bahsettiği aslında bizlerin hatası. soruları platform bağımlı hale getiriyoruz sonra öğrenciler sıkıntı yaşıyor.
Aslında bizler kazanımları gözönünde bulundurarak dersleri işlemeli ve alternatiflerden de öğrencileri haberdar etmeliyiz. Platformlara mecbur bıraktığımızda zaten mezun olan piyasada birşey yapabilir seviyede çok olmuyor. Malum bize geldiklerinde genel olarak seviyeleri de belli.

Ben vs.net i de gösteriyorum bilsinler diye ama online kod yazabilecek yerleri de gösteriyorum.
Neleri kullanarak neleri yapabilecekleri konusunda çalışan siteler ya da uygulamalar ne varsa örnek verilebilecek hayattan onlardan haberdar ediyorum.
10. sınıfta vs ve c# işliyorum eğer seviye iyiyse form işlemlerine geçiyorum ikinci dönem sonuna doğru.
11. sınıfta zaten temel html css js var onları kısa tutup html5 e gelen önemli ve gerekli etiketler ile html konusunu bitirip fatih hayrioğlu nun css kitaplarını öğrencilerime veriyorum. css ilk kitabı zaten ücretsiz pdf olarak ikincisini de ben satın aldım öğrencilere oradan konular işliyorum.
js script ve kütüphaneler konusunu işleyip bootstrap konusunu işliyorum. gerisini onlara bırakıyorum bu konuda.
php ye geçip temel veritabanı işlemleriyle gerekli kazanımları vermeye gayret ediyorum. asp.net işlemiyorum. birlikte çalıştığım arkadaşlara da anlatıyorum neler yaptığımı.
eğer bana nakil gelen öğrenci varsa neler öğrendiklerini öğrenip ona göre soru hazırlıyorum gerekirse.
Bir tutanak tutup yazılı kağıtlarının içine koymak yeterli diye düşünüyorum ben. 12. sınıfta da php den devam.
ama son iki senedir 12. sınıftaki php de çok başlarda kalıyoruz ne yazık ki seviye kötü üzerine bir de üniversite sınav baskısı ve staj derken çocuklar kopuyor okuldan ne yazık ki.
12. sınıf olmamalıydı bence

web programcılığı dalı için malesef yine c# daha mantıklı oluyor. çünkü sonraki sene asp.nette zaten c# kullanılacak, js de keza sentaks olarak c#a benziyor öğrenci daha kolay adapte oluyor. ben python değil ama smallbasic denedim sonra pişman oldum. adam zaten dört işlemden noktalama işaretlerinden bihaber liseye gelmiş, pt'nin ilk dönemi resmen imla kurallarıyla yazmayı ve klavye kullanmayı öğretmekle geçiyor. adam atıyorum "isim" kelimesini "ısım" şeklinde yazıyor ama bunun yanlış olduğunu algılayamıyor. bir de nakiller konusu da sıkıntı evet.

python aslında bu iş için biçilmiş kaftan. akademik camiada ve bilimsel araştırmalarda da daha çok kabul görüyor. fakat bizim için tüm ülkede uygulanırsa, asp.net yerine django gösterilirse, internet programcılığı dersinde buna devam edilirse, veritabanı org. dersinde access yerine sqlite'a geçilirse ve veritabanı dalı NTP dersi python olarak işlenirse mantıklı olur yoksa yine çok verimli olmaz

C# microsoft tabanlı bir dil olmaktan çıkmıştır. .net core ile tüm işletim sistemlerine uygun runtime çıkışları alabilir istediğin platformda çalıştırabilirsin. örneğin asp.net core ile hazırladığın web projeni ister linux da ister win server da çalıştırıbilirsin. veya mobil de xamarin kullanırsan ki c# ve xaml temellidir, cross platform olarak ister androide ister ios a ister tv istersen kol saatine program yazabilirsin. (tabiki bu imkan tüm teknolojiler için geçerli değil örnek wpf). ve ayrıca bir diğer önemli konu da pyhton dünya çapında kullanımı artan ve makine diline daha yakın bir dil olsa da bizim ülkemizde iş ilanları na şöyle bir bakarsınız bir çoğu .net ister ki bunun geçerli sebepleri vardır. Mezun olan öğrenci için temel amaç iş bulmaksa .net bilenin iş bulma olasılığı daha fazladır.

Son düzenleme:
C# microsoft tabanlı bir dil olmaktan çıkmıştır. .net core ile tüm işletim sistemlerine uygun runtime çıkışları alabilir istediğin platformda çalıştırabilirsin. örneğin asp.net core ile hazırladığın web projeni ister linux da ister win server da çalıştırıbilirsin. veya mobil de xamarin kullanırsan ki c# ve xaml temellidir, cross platform olarak ister androide ister ios a ister tv istersen kol saatine program yazabilirsin. (tabiki bu imkan tüm teknolojiler için geçerli değil örnek wpf). ve ayrıca bir diğer önemli konu da pyhton dünya çapında kullanımı artan ve makine diline daha yakın bir dil olsa da bizim ülkemizde iş ilanları na şöyle bir bakarsınız bir çoğu .net ister ki bunun geçerli sebepleri vardır. Mezun olan öğrenci için temel amaç iş bulmaksa .net bilenin iş bulma olasılığı daha fazladır.
Hocam. Visiual studio nun 2012 versiyonunda mümkün mü? Eklenti mi kurmamiz gerekli? Yoksa 2015 temi var? Ben c# ile android e yonelik bir kaç program yazmak istiyorum valla yol gösterirseniz cok sevinirm

Hocam. Visiual studio nun 2012 versiyonunda mümkün mü? Eklenti mi kurmamiz gerekli? Yoksa 2015 temi var? Ben c# ile android e yonelik bir kaç program yazmak istiyorum valla yol gösterirseniz cok sevinirm
.net core 2014 yılında duyuruldu 2016 yılında .net core 1.o olarak açık kaynak kodlu(github da) sunuldu. dolayısıyla vs 2012 ile denemedim ama muhtemelen uyumlu değildir. minumum 2015 kullanmanız gerekli. vs 2017 kullanmanızı tavsiye ederim. kurulum aşamasında xamarin kısmını seçerseniz gerekli sdk lar, emulatorler kurulur ve vs ile mobil program geliştirme yapabilirsiniz. Bu konuda xamarin turkiye youtube kanalında yiğit özaksütün eğitim videoları var. yabancı kanallarda yine bir çok eğitim mevcut.

Geri