Cadı avı okulda: Öğretmen getiriyor müdür çöpe atıyor

Kodla Büyü
Bakın sorun ve anlamakta zorlandığınız şey şu... Kimin nerede hangi gazeteyi nasıl okuduğuyla zerrece uğraşmam ilgilenmem... OKUL-SAĞLIK KURUMLARI ve GÜVENLİK kurumlarında biyerleri sürekli yücelten birilerini sürekli alçaltan (hangi görüşten olursa olsun) gazete ve dergilerin bırakılmasına karşıyım...

Eğer sadece muhalif gazetelere bu yapılıyorsa diğerlerini de siz atın, gündeme getirin ve kaldırtın en büyük hayrınız bu olur zannımca... Sorunu sanki gazete okunmasın yasaklansın gibi lanse edince haklı bile çıkıyorsunuz. Ama durum öyle değil... Park, bahçe, yol ve OKUL bir değil.

Bu konu çok çetrefilli. Herhangi birşey okunmasına karşı değilim. Fakat hayatında kitap okumamış adamalrın sırf inat için gırtlağına kadar siyaset olmuş gazeteleri getirip okulda kritik etmelerine karşıyım. Bizim okulda çok sorun oldu bu durum. Akit gazetesi getiren arkadaşr zaman getiren arkadaşlar hergün sidik yarışına giriyor köşe yazılarını okuyup ortaya laf atmalar tartışmalar başlatıyorlar. okulda ne huzur kalıyor ne mutluluk. Sadece okuduklarıyla kalsalar sorun yok adam köşe yazarının orda kustuklarını okulda tartışmaya açıyor alsana tartışma. Eğitime öğrenciye dair hiçbir fikri yok ama siyasete her türlü düşüncesi var. Hepimizin fikirleri savundukları olacak ama her ortamı buna malzeme yapmak olmuyor.

Siyasi gazetelerin okullara getirilmesine karşıyım. Okumak isteyen internet erişimi olan herhangi bir cihazdan rahatlıkla bu gazetelere ulaşabilir. Okul müdürü tüm siyasi gazeteleri çöpe attıysa sorun yok. Ancak bir görüşün gazetesini attıysa hata etmiş. Okula bu tarz siyasi gazete, vb. dergi gibi basılı yayınları getirmelerini hoş karşılamıyorum.

siz anlayamazsınız!
"ileri demokrasi" hep bunlar :!:

Anlamadığım nokta şu okula siyasi görüşünüze uymayan bir gazete okula gelse ne olur?
Kime ne zararı var.

Okumazsın olur biter. Orada yazılanlar hoşuna gitmiyorsa
hoşuna giden bir gazeteyi alır koyarsın bu kadar basit.

Yani bunun bir sonraki aşaması hoşunuza gitmeyen muhalif görüş insanları okullara kurumlara
sokmamaktır.

İnsanların görüşünün okula gelen bir gazete ile kolay kolay değişeceğinide sanmıyorum.

Eğer bir gazete gerçekten yasalara aykırı bir tutum içindeyse akibeti belldir.

Bana göre ülkemizdeki en büyük sıkıntı bir hukuk devleti olmayışımız.
Hukuk devletine inanç olmayınca herkesin kendince kuralları dayatmaya çalışıyor.
Orman kanunları devreye giriyor. Ordanda arıza çıkıyor.

webcevap' Alıntı:
Anlamadığım nokta şu okula siyasi görüşünüze uymayan bir gazete okula gelse ne olur?
Kime ne zararı var.

Okumazsın olur biter. Orada yazılanlar hoşuna gitmiyorsa
hoşuna giden bir gazeteyi alır koyarsın bu kadar basit.

Yani bunun bir sonraki aşaması hoşunuza gitmeyen muhalif görüş insanları okullara kurumlara
sokmamaktır.

İnsanların görüşünün okula gelen bir gazete ile kolay kolay değişeceğinide sanmıyorum.

Eğer bir gazete gerçekten yasalara aykırı bir tutum içindeyse akibeti belldir.

Bana göre ülkemizdeki en büyük sıkıntı bir hukuk devleti olmayışımız.
Hukuk devletine inanç olmayınca herkesin kendince kuralları dayatmaya çalışıyor.
Orman kanunları devreye giriyor. Ordanda arıza çıkıyor.

işte budur. :+1:
kıymetli webcevap, sizin gibi aydın öğretmenlerin de olduğunu bilmek (o kadar az ki!) beni umutlandırıyor. ağzınıza sağlık :alkis:

her_dem' Alıntı:
Çok ilginç bir milletiz. Okula siyaset sokulmasına karşıyım yazanlar burada siyaset yapıyor. Yıllar önce insanlar kitap okudu diye işkence gördü bu memlekette. Üstünden 30 sene geçti hala aynı kafa. Okusun niye korkuyorsunuz okumasından. Okumamaktan korkun bence.

Ben gençlerin hangi görüşten olursa olsun okumasından, sosyalleşmesinden yanayım. Solcu gençler halk evlerine gitsin, milliyetçiler ülkü ocaklarına, dindarlar cemaate gitsin bundan neden korkuyorsunuz. Buralarda büyüklerinden öğrensinler, dökümanları takip etsinler, okusunlar, konuşsunlar. Gerçekten bir görüşü benimseyen sindiren topluma faydalı olur. Miliiyetçi milleti için çalışır, solcu halk için çalışır, dindar Allah için çalışır. Toplum ilerler saygı artar. Bundan korkacak bir durum yok. Asıl solcuyum, milliyetçiyim, dindarım deyip boş kafalardan korkmak lazım.

Bugün okulda gazete olmasın diyenler, yarın kitapta olmaz demeyelim. Bunun sonu ona gider dikkat edin.
aynen imzamı atıyorum hocam...tek sorun birbirimize olan tahammülsüzlük...

togius' Alıntı:
Siyasi gazetelerin okullara getirilmesine karşıyım. Okumak isteyen internet erişimi olan herhangi bir cihazdan rahatlıkla bu gazetelere ulaşabilir. Okul müdürü tüm siyasi gazeteleri çöpe attıysa sorun yok. Ancak bir görüşün gazetesini attıysa hata etmiş. Okula bu tarz siyasi gazete, vb. dergi gibi basılı yayınları getirmelerini hoş karşılamıyorum.
sayın hocam sendikaların dergileri, afişleri, takvimleri,basılı materyallerin hepsi atılmalı bu mantıkla. atmanın sınırı olmaz

ysartemur' Alıntı:
togius' Alıntı:
sayın hocam sendikaların dergileri, afişleri, takvimleri,basılı materyallerin hepsi atılmalı bu mantıkla. atmanın sınırı olmaz

Değerli öğretmenim ben milli eğitim kurumlarında herhangi bir siyasi görüşün alenen beyan edilmesinden yana değilim. Muhakkak ki her bireyin kendi siyasi düşüncesi olduğu ve bunu rahatlıkla dillendirmesi gerektiği ve bunun bir hak olduğu ortadadır. Başkası da düşünülemez. Ancak kanunlar çerçevesinde bu haklar sınırlandırılmış ve diğer bireylerin hakları koruma altına alınmıştır. He dersiniz ki Türkiye yasa tanımaz bir ülke haline geldi. Orada size katılırım. Ancak bu tartışmaların sınıf ortamlarına taşınması hoş değildir. Ben nasıl öğrencilerimin "Öğretmenim chp ye oyveren kafir midir?" sorusundan rahatsız oluyorsam bunun tam tersi fikirlerinde sınıf ve ortamında tartışılmasına engel olmam gerekir. Okullar, üniversiteler bilim yuvalarıdır. Eğitimde siyaset üstüdür. Kaldı ki 657 devlet memurları derki

Madde 7 - (Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/2 md.)

Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.

ayrıca
ı) Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak,

b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,

Bundan şu anlam çıkar devlet kurumlarında mevcut iktidarların lehine veya aleyhine yasaklanmış hiçbir siyasi basılı yayın getirilemez. Ancak sendika dergileri gibi yayınlar bu kapsamda değildir. Yukarıda da tekrarladım a veya b görüşünün tarafı olan bir siyasi gazete yasaklanmamış olsa dahi çok hoş sonuçlar doğurmayacaktır. Sendika dergilerini bu kapsamda değerlendirip atmak zaten başlı başına suçtur.

YORUMSUZ:
Değ(iş)ecek mi?-Yazıdan korkanları da yazar yazılar ama nasıl yazacak ve okunacak orası muallakta işte...
(NOT:yazılar geneldir kimse üstüne alınmasın...)

13 sene Tek başına iktidar başka parti olsaydı Bürokrasi en tepeden tut endipteki kapıcısına kadar hepsi ondan olurdu.

Mesele okuyup okumamakta. Farz-ı muhal sen işini iyi yap ki öğretmen de öğretmenliğini yapsın, idarecilik öğretmenliği yaptırabilmeyle olur.Gelelim yazı meselesine hangisi olursa olsun okuyanın mı kendine güveni yok yoksa tepesindeki mi daha akıllı?İşin yasal boyutu ise daha karışık...Benim bildiğim Milli Kütüphane dışındaki bir çok resmi kurumda kişiler yayın getirip okuyabiliyorlar, doğrusu buysa yalnışı kim yada kimler yapıyor?vesselam bunlar zor konular, devlet memurunu aşar...

İyide iktidar zaten "ben bu düzeni değiştireecem" diye gelmedi mi? Demek ki koltuğa her oturan eskiye sövüp, kendi sistemiyle aynı düzeni devam ettiriyor.

Adam siyasi kimliğiyle gelir müdür olur sonra efendim okulda siyaseti konuşmayalım falan filan...

Tam bir 80 nesli yaklaşımı. bastırılmış, sindirilmiş, hayata dair bir görüşü olmayan kapitalist muhafazakar bir yeni nesil liberal beyinin fik bile olmayan yaklaşımı.
arkadaşlar artık omuzlarınızın üzerinde olan şeyin düşünmeye yaradığını hatırlama vakti geldi geçiyor.

s_kajmeran' Alıntı:
Okulda hangi görüşten olursa olsun gazete-dergi bırakılmasına karşıyım...

3 defadır müdür kursumu onaylamıyor bende resen aldırıyorum kendimi adam sinir oldu artık

alitevetoglu34' Alıntı:
Tam bir 80 nesli yaklaşımı. bastırılmış, sindirilmiş, hayata dair bir görüşü olmayan kapitalist muhafazakar bir yeni nesil liberal beyinin fik bile olmayan yaklaşımı.
arkadaşlar artık omuzlarınızın üzerinde olan şeyin düşünmeye yaradığını hatırlama vakti geldi geçiyor.

s_kajmeran' Alıntı:
Okulda hangi görüşten olursa olsun gazete-dergi bırakılmasına karşıyım...
Aynen hocam kendinizi güzel ifade etmişsiniz TAM 80 KAFASI... Her bokta bir siyaset ideoloji üretme çabası... Yaftalama gayreti.. Kendi gibi düşünmeyeni aşağılama, ezme çabası TAM BİR 80 KAFASI haklısınız... Ben kimsenin fikrini ne aşağıladım ne sorguladım kendi fikrimi belirttim...

Okul-Sağlık-Güvenlik kurumlarında HANGİ siyasi görüşten olursa olsun gazete-dergi getirilmesine karşıyım... Bakın bu kurumdakilerin okumasına değil, kuruma getirmesine karşıyım dedim... Bu 3 kurum dışında kim ne yaparsa yapsın benim için zerrece önemi yok... Hatta okulda gazete dergi getiren kendi siyasi görüşümdeki bir çok arkadaşa bile yeri ve zamanı gelince bu fikrimi söylerim... FİKRİMİ SÖYLERİM... HAKARET ETMEM, AŞAĞILAMAM, YAFTALAMAM...

Bence de okul kimsenin çiftliği değil. Ne o öyle dergiler gazeteler. Git evinde oku kardeşim. Kafandaki fikrin Borozanlığını yapma. Bi sende kafa yok. Merak etme herkes düşünüyo senin kadar.

Böyle okullardaki öğretmenlerin idarecilerin siyasi içerikli (tüm siyasi görüşler için geçerli) çalışmalara harcadıkları zamanı enerjiyi okul içinde eğitim öğretim kalitesini arttırmaya yönelik faaliyetlere harcadıkkarını göremezsiniz...
İdareceiler ve öğretmenler taraf tutarlar ve kendi "klikleri" arasındaki birliği desteği gözetirler
genel olarak okul başarısı ve tüm öğrencilere tarafsız sevgi ve ilgi ile ilgili anlayışları gelişmemiştir...

Kaliteyle yönetilemeyen okullar bu tip çatışmalarla idare edilirler...

"Başkasının siyasi gazete getirmesine karşıyım" sözü hiç de demokratik ve insani değil kusura bakmayın.
Sırf kendi hayatını koruma içgüdüsüyle, başkalarının hayat biçimleri hakkında karar verebilmek bile (gazete getirmesin, şunu düşünmesin, tweet atmasın, bunu yemesin, içmesin, -mesin...., -masın....) gibi şeyleri bile söylememiz, bizim demokrasi ve özgürlük anlayışından ne kadar uzak oluğumuzu gösteriyor.

Arkadaş başkasının hayat ve fikir biçimine müdahele etme, yönlendirme, engelleme gereğini neden hissediyorsunuz? hukuk dışına çıkmadan ve başkalarının özgürlük alanına müdahale etmeden, herkes fikirlerini, düşüncelerini istediği gibi ifade etmeli. Fişlenirmiyim, bi şey derlermi acaba gibi korkuları yaşamadan...

bu başlığı açan arkadaş, sen ne kadar cahilsin ki hala o paçavra gazeteleri mi savunuyorsun. bu doğan medyası ve paralel terör örgütünün gazetelerini okumaya devam ettikçe de hiç bir zaman anlayamayacaksınız Türkiye gerçeklerini. Yok yeşil sermayeli zenginler oluşmuş yok kemalist düzen yıkılmış. hala yobazca düşünmeye devam edin siz. siz böyle yönetilmeyi, her geçen gün daha fazla onurlu bir ülkede yaşamayı hak etmiyorsunuz.

Gazetelere paçavra demiş. Sen kimsin ya! Sen önce haddini bil haddini. Bir defa sen böyle yaparak milletin okuma özgürlüğü alanına giriyorsun, millete müdahale ediyorsun. Sen kimsin ya! Sen ABD okullarında böyle bir şey yapabilir misin? Anında gereğini yaparlar. Böyle bir şey yok.

biltek01' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
350 bin eğitim bir sen üyesi olduğu bu ülkede size daha çok şey yaparlar.

Müdürün yaptığına doğru diyen yok, tabi 80 lerde o zamanki delikanlı ulkuculere faşist, ırkçı vb. diyenlerle tango yapmaya başladınız, adamlar baktı bozkurt tan çok çakal kalmış piyasada, bizde sunlarla biraz egleniriz, sonrada salarız giderler dediler ve aynını yaptılar. İpinizi tutana kuyruk sallar oldunuz, fazla konuşma, ekmel amcana git.

E o zaman adama sorarlar, sen kimin k.peğisin diye ;)

biltek01' Alıntı:
afsinbey' Alıntı:
biltek01' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
350 bin eğitim bir sen üyesi olduğu bu ülkede size daha çok şey yaparlar.

Müdürün yaptığına doğru diyen yok, tabi 80 lerde o zamanki delikanlı ulkuculere faşist, ırkçı vb. diyenlerle tango yapmaya başladınız, adamlar baktı bozkurt tan çok çakal kalmış piyasada, bizde sunlarla biraz egleniriz, sonrada salarız giderler dediler ve aynını yaptılar. İpinizi tutana kuyruk sallar oldunuz, fazla konuşma, ekmel amcana git.

E o zaman adama sorarlar, sen kimin k.peğisin diye ;)

Kemiğin bittiyse kasap yakın, ayarlarız, hırlamana gerek yok. Sahibinize sadıksınız, böyle devam edin.

Arkadaşı alın ortadan, zoruna gitmiş :)

Geri