Çalışanların Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Kursu

Kodla Büyü

togius

Süper Üye
Süper Üye
13-14 Mayıs tarihleri arasında okulumda açılacak olan Çalışanların Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Kursuna Resen alındığımı gördüm. Böyle bir kursun (2 gün olmasına rağmen kurs adı altında geçiyor işin ilginci) zorunluk durumuyla ilgili elinde belgesi veya bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirlerse sevinirim. Sorun kursa katılıp katılmamakta değil. Kursu açan arkadaş bizim okulda öğretmen olmasına rağmen tavırlarında ki sorunlar sebebiyle kursa zorunlu değilse itiraz edip katılmak istemiyorum.
Veya bu kursu eğitim açılan farklı bir kurumda ve farklı bir eğitim görevlisiyle almak için ne yapmak gerekir?

Örnek verecek olursak arkadaş kursa 2 dk geç gelen öğretmen olursa yok yazacağını veya kurs sonu sınavının zor olacağı gibi ipe sapa gelmez söylemlerde bulundu. Kalkıp yüz yüze tartışmak yerine bende yasal haklarımı kullanmak istiyorum. Yoksa Zaten kurs bizim okulda verende bizim arkadaşımız deyip zaten biz baştan gönüllü olurduk. Arkadaş 16:00 - 20:00 arası bir planlama yapmış.

Şu adımları takip etmeyi düşünüyorum

1. Açılan kursun hangi ilgi yazı doğrultusunda açılıyor. Zorunlu mu değil mi? Zorunlu değilse hangi esasa istinaden resen kursiyer olarak alınıyorum
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18371&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= Burada bir mevzuat var ancak örgün eğitim yapan kurumlarda bu kurslar haki hazırda zorunlu mudur?
http://www.issagligiveguvenligiegitim.com/is-guvenligi-egitimi-zorunlulugu/

Diyelim ki zorunlu ve bu kursun açılmasını bizim okuldaki öğretmen arkadaştan talep eden okul idaresi olduğunu varsayalım. Böyle bir kurs planlamasını neden seminer dönemine koymaz?

2. Açılan kursta kursiyerlere ücret ödenecek mi (http://www.memurlar.net/haber/78713/ burada açık açık ödenir diyor.) Gönüllü olmadığım ve ücret ödenmeyen bir kursa niçin resen alındığım

Cümlelerimi bitirmeden önce tekrarlamak isterim maksadım kursa gitmemekten ziyade eğitim görevlisinin antipatik söylem ve hareketlerini çekmek istememem.

ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Kursu herkes alıyor hocam. Ancak sınav zor olsa ne olacak geçemezsen ne olacak. Bir daha kursa alırlar sende inadına yine geçmezsin. Birde akşam yapılıyorsa ve resen ise parasını verileri gerekir. Yoksa gitmeme hakkın var

her_dem' Alıntı:
Kursu herkes alıyor hocam. Ancak sınav zor olsa ne olacak geçemezsen ne olacak. Bir daha kursa alırlar sende inadına yine geçmezsin. Birde akşam yapılıyorsa ve resen ise parasını verileri gerekir. Yoksa gitmeme hakkın var

hocam geçip geçmemek umrumda değil. Yeterki birine fena halde zarar vermeyeyim ben kendimden korkuyorum zira.yoksa bir dünya kursa gittik kursa aldık 3-4 ay sonra aldık harcadığımız paraları. Maksat birine ben zarar vermeden işi usturubuyla halledeyim. yoksa kurs murs tırt. ben sınav olayını çekindiğimden değil ağzından ne laf çıktığını bilmeyen biriyle uğraştığımızı anlatmak için yazdım. Olay ekders ücretini alıp almamakta değil bizim idareninde iş güzarlığı varmı bu işte onu öğrenmek istiyorum mesela dönen sonu karne günü 16:30 o öğretmenler kurulu yapan bir idaremiz var. 23 nisan saat 12:00 ye veya herhangi bir pazar günü yine öğretmenler kurulunu toplayan bir idaremiz var. 12 yıllık öğretmenim onlarca hie kursu açtım ve aldım. Bunların içinde bakanlık kursu açtıklarımda oldu. soğudum bu işlerden bu sene okulda olduğum için fatih kursu aç dediler ücrette alacaksın işim olmaz dedim. sınav görevleri bile talep etmedim. yukarıda belirttiğim yazı açık valilik oluru olan kurslarda seve seve ekders ödemek zorundalar. ödemeyeceklerse mesai saatleri içerisinde öğretmenlerin derslerinin olmadığı zamanlara kurs planlamalarını yapmamalılar. Sırf birileri 8 saat ekders ücreti alacak diye emri vakilere karşıyım. Sene sonuna şurada 4 hafta kalmış rahatlıkla bu kurs rahat bir zamana planlabilirdi. Zaten bizim oku bu kurs davasına karışacak gibi duruyor. En az 5 öğretmen dilekçe vericez ve gitmeyeceğiz. Maksat bize zorluk çıkarılıyorsa onlarada eziyet olsun.

her_dem' Alıntı:

herdem hocam birde bu kursun örgün eğitim kurumlarında açılması ile ilgili olarak herhangi bir bakanlık talimatı var mı? Varsa ve ulaşabiliyorsanız paylaşabilirseniz sevinirim.

Arkadaşlar konu ile ilgili bulunduğum ildeki çalışanları ben yürütmekteyim o yüzden sorularınızı açıklamaya çalışayım:

Bir İlçe MEM'de Mebbis Yöneticisi görevlendirmesi ile çalışıyorum ve İSG Uzmanı sertifikasına sahibim. Bu sebeple iş ilçeden okullara yazılmadan herşey bana teslim edildi. İSG ile ilgili yapılması gereken birçok şey var fakat sadece eğitim kısmını açıklayım size.
1- Eğitimlerin verilme sebeebi 6331 sayılı İş Kanunu'nun alt yönetmeliği olan ''Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik''
2- Yönetmeliğe göre kamu ve özel sektör ayırt edilmeksizin sigorta kaydı olan herkese işveren tarafından eğitim verilir ve herkes de eğitime katılır. Bu durum zorunludur. Meb 2014/16 genelgesinde de bunu söyler.
3- Ücret ödemesi eğitime katılanlara ödenmez. Eğitimi veren kişinin sadece eğitim görevi var ise o kişiye hizmetiçindeki her eğitimde olduğu gibi ek ders ödenir.
4- Eğitim 12 saat (1. Gün 8 saat ve 2. Gün 4 saat olacak şekilde) planlanır ve içeriğini Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü belirlemiştir. İlgili yazı Nisan ayında tüm il ve ilçe mem lere gönderilmiştir.
5- Eğitimin başında ve sonunda bir sınav yapılır. Sonraki sınavda 40 soru olur ve 45 puanı aşan çaışanlara sertifika düzenlenir. Sınavı geçemezseniz birşey olacağını zannetmiyorum. Belki eğitime tekrar alınırsınız. Sıkıcı olacağı için ilk seferde biraz dinleyip 45 i geçmek mantıklı olan. Ki benim eğitim verdiğim şimdilik 300 kişi var 900 ü bulacak haziran ortasında, şu anda kadar geçemeyen yok sınavı ona göre ayarladım.
6- Eğitimler tehlikeli sınıfta(meslek lisesi) 2 yılda bir, az tehlikeli sınıfta 3 yılda bir tekrarlanır.
7- Seminer/kurs/konferans artık nasıl değerlendirirseniz ki ismi önemli değil buradaki eğitmenin A, B veya C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olması gerekmektedir.

Aklıma gelenler bunlar başka soru varsa cevaplıyayım. İyi çalışmalar..

Edit:Madde 2

orhan_uzan' Alıntı:
Arkadaşlar konu ile ilgili bulunduğum ildeki çalışanları ben yürütmekteyim o yüzden sorularınızı açıklamaya çalışayım:

Bir İlçe MEM'de Mebbis Yöneticisi görevlendirmesi ile çalışıyorum ve İSG Uzmanı sertifikasına sahibim. Bu sebeple iş ilçeden okullara yazılmadan herşey bana teslim edildi. İSG ile ilgili yapılması gereken birçok şey var fakat sadece eğitim kısmını açıklayım size.
1- Eğitimlerin verilme sebeebi 6331 sayılı İş Kanunu'nun alt yönetmeliği olan ''Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik''
2- Yönetmeliğe göre kamu ve özel sektör ayırt edilmeksizin sigorta kaydı olan herkese işveren tarafından eğitim verilir ve herkes de eğitime katılır. Bu durum zorunludur. Meb 2014/16 genelgesinde de bunu söyler.
3- Ücret ödemesi eğitime katılanlara ödenmez. Eğitimi veren kişinin sadece eğitim görevi var ise o kişiye hizmetiçindeki her eğitimde olduğu gibi ek ders ödenir.
4- Eğitim 12 saat (1. Gün 8 saat ve 2. Gün 4 saat olacak şekilde) planlanır ve içeriğini Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü belirlemiştir. İlgili yazı Nisan ayında tüm il ve ilçe mem lere gönderilmiştir.
5- Eğitimin başında ve sonunda bir sınav yapılır. Sonraki sınavda 40 soru olur ve 45 puanı aşan çaışanlara sertifika düzenlenir. Sınavı geçemezseniz birşey olacağını zannetmiyorum. Belki eğitime tekrar alınırsınız. Sıkıcı olacağı için ilk seferde biraz dinleyip 45 i geçmek mantıklı olan. Ki benim eğitim verdiğim şimdilik 300 kişi var 900 ü bulacak haziran ortasında, şu anda kadar geçemeyen yok sınavı ona göre ayarladım.
6- Eğitimler tehlikeli sınıfta(meslek lisesi) 2 yılda bir, az tehlikeli sınıfta 3 yılda bir tekrarlanır.
7- Seminer/kurs/konferans artık nasıl değerlendirirseniz ki ismi önemli değil buradaki eğitmenin A, B veya C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olması gerekmektedir.

Aklıma gelenler bunlar başka soru varsa cevaplıyayım. İyi çalışmalar..

Edit:Madde 2

Evvela cevabınız için teşekkürler orhan_uzan hocam. 6331 i bende biliyordum. Ancak açıklamanızda belirttiğiniz 3 şey dikkatimi çekti. 1.si Meb 2014/16 nolu genelge bunu incelemeliyim. Nizan ayında tüm il-ilçe memlere gönderilen yazı. Bunlar bakanlık talimatıyla bu kursların açılacağını gösterir. Burada ekders ödenmeyeceğini bende düşünüyorum artık zira valilik oluru olan kurslarda ekders ödenir ibaresi var yukarıda belirttiğim yazıda ki bakanlık oluru olunca iş değişiyor. Meb 2014/16 bağlayıcı nitelikte yazınızdan sonra ilgili yazıyı indirip buraya yükledim.

Dikkatimi çeken 12 saatlik bir eğitim mesai saati haricinde 2 güne nasıl planlanır? Bu kursun geçerliliğini etkiler mi? Mesela bizim kurs 13-14 mayıs tarihleri arasında. okul ders bitiş saati 16:10 ve dolayısıyla 1. gün 8 saat kurs planabilecek tek vakit seminer dönemi. Neyse açıklamalarınız yardımcı oldu. İş kazaları ortalamasının yıllık 100.000 olduğum canım memleketim için bu kurslar bir işe yarar umarım.

Ekli dosyalar

• Genelge.rar
    257.5 KB · Görüntüleme: 274
Rica ederim hocam.
12 saatlik eğitim mesai saati haricinde verilemez. Bu eğitimlerin mesai saatleri içerisinde verilmesi gerekmektedir. Bizim ilçede 800 civarı personel için 20 farklı grupta kurs planladık. Bu planları da ben yaptım. Kursları planlarken 40'ar kişilik gruplar halinde yapmanız lazım. Bizim il ve ilçelerde örneğin 13. gruptaki 40 kişi için her okuldan 1-2 personel aldık ve sayıyı tamamladık. Yani yaklaşık 2 ay sürecek eğitimlerde okullarda her gün 1 ya da 2 öğretmenin dersi aksıyor(Bu mecburi bir durum). O gün dersi olan öğretmenler ders yapmıyor. Eğitim için valilik oluru ve personelin de o gün eğitimde geçireceği süre için görevli izinli sayılacağına dair kaymakamlık olurunu da aldık kurstan önce.
Eğitimlere gelince içerik genellikle sıkıyor öğretmenleri, Kimyasal maddeler, elektrik, titreşim, ergonomi vs. derken öf püf sesleri yükseliyor insanlardan. Ben olabildiğince esnek olmaya insanları sıkmamaya gayret ediyorum. Bir de en önemli olan ve bu eğitimin amacı haline gelmemiş bir durum var. Ben özellikle öğretmenlere diyorum ki, bunları sizi yüksekte çalışırken, elektrik direğine çıkınca dikkat edin diye değil, 5-10 yıl sonra yüksekte çalışacak, madene inecek öğrenciniz için anlatıyorum. Eğitimciler olarak farkındalık yaratalım, maddi manevi zararlardan kurtulalım, öğrencilere faydalı olalım vs. şeklinde vermeye çalışıyorum.

Orhan hocam birde burada egitimlerin planlanmasinda dikkat edilecek hususlar (12 saatlik egitimin 1. gun 8 saat olmali) seklindeki yaziyi veya linki paylasabilirseniz cok sevinirim.

Konuyla ilgili olarak orhan hocamında belirttiği genelge üzerinden araştırdığımda bazı şeyler buldum.

http://ankara.meb.gov.tr/detay.asp?blm=B12&detay=3260

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte şöyle bir madde var
Madde 6 (4)
Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

http://www.alomaliye.com/2012/isyeri-tehlike-siniflari-listesi.xls doğrultusunda orta öğretim(85.3) ve ilköğretim kurumları az tehlikeli sınıfına girmekte. Dolayısıyla bize verilecek eğitim en az 8 saat olmak zorunda.

Ayrıca

Eğitimin maliyeti ve eğitimde geçen süreler

MADDE 8 – (1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.

işte burası bizi bağlıyor. Ya bana mesai saati harici verilen eğitim kadar izin verecek ya da eğitimleri mesai saati içine planlayacak.

Madde 8 e göre benim kurs 16:00 - 20:00 arası açılamaz usule aykırı.

Ayrıca Madde 10

(2) Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşleri alınır. Bu şu demek öğretmenler kurulunda ilgili eğitimin planlaması ve tarihlerinin belirlenmiş olması gerekirdi. Bizim kurulda böyle bir karar yok.

(5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.

bizim okulda tüm öğretmenler zorunlu 3 gün 17:30-21:00 arasında kurstayız. bu akşam bitiyor inşallah :verymad: :verymad:

orhan_uzan' Alıntı:
Rica ederim hocam.
12 saatlik eğitim mesai saati haricinde verilemez. Bu eğitimlerin mesai saatleri içerisinde verilmesi gerekmektedir. Bizim ilçede 800 civarı personel için 20 farklı grupta kurs planladık. Bu planları da ben yaptım. Kursları planlarken 40'ar kişilik gruplar halinde yapmanız lazım. Bizim il ve ilçelerde örneğin 13. gruptaki 40 kişi için her okuldan 1-2 personel aldık ve sayıyı tamamladık. Yani yaklaşık 2 ay sürecek eğitimlerde okullarda her gün 1 ya da 2 öğretmenin dersi aksıyor(Bu mecburi bir durum). O gün dersi olan öğretmenler ders yapmıyor. Eğitim için valilik oluru ve personelin de o gün eğitimde geçireceği süre için görevli izinli sayılacağına dair kaymakamlık olurunu da aldık kurstan önce.
Eğitimlere gelince içerik genellikle sıkıyor öğretmenleri, Kimyasal maddeler, elektrik, titreşim, ergonomi vs. derken öf püf sesleri yükseliyor insanlardan. Ben olabildiğince esnek olmaya insanları sıkmamaya gayret ediyorum. Bir de en önemli olan ve bu eğitimin amacı haline gelmemiş bir durum var. Ben özellikle öğretmenlere diyorum ki, bunları sizi yüksekte çalışırken, elektrik direğine çıkınca dikkat edin diye değil, 5-10 yıl sonra yüksekte çalışacak, madene inecek öğrenciniz için anlatıyorum. Eğitimciler olarak farkındalık yaratalım, maddi manevi zararlardan kurtulalım, öğrencilere faydalı olalım vs. şeklinde vermeye çalışıyorum.

hocam sizinle irtibata geçebilme imkanımız var mı?

Sınava resen alınmak sorun değil. Şu anda ben itirazımı yaptım. Mesai saati harici eğitimler ile ilgili itiraz dilekçemin bir örneğini burada paylaştıracağım ancak orhan_uzan hocam 12 saatlik eğitimin 1. günün 8 saat olması zorunluluğundan bahsetmişti. Kurs planlaması ile ilgili yazıyı da bu yazıma ekleyip sizlerle paylaşıcam. Mesai saati haricinde bu eğitimi emri vaki ile eğitimi veren ve onaylayanlar hakkında ciddi yaptırımlar olabilecek bir durum ortaya çıktı. Gelişmeleri buradan paylaşacağım.

Tüm bunların sonunda bir dilekçe metni hazırladım bu metni İlçe Milli Eğitime (kuvvetle muhtemel konuyu kapamaya çalışacaklar) veya Bimere göndermeyi düşünüyorum.

................................. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne
08.05.2015 tarih ve ......../774.01/484...... sayılı yazıda belirtildiği üzere ..-... Mayıs 2015 tarihleri arasında 2015...... Nolu Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi kursuna resen alındığım bana ....05.2015 tarihi itibariyle tebliğ edilmiştir. 2015...... nolu eğitimin ..... Mayıs 2015 saat 18:00' da başlayacağı ilgili yazıda belirtilmektedir. Ancak 15 Mayıs 2013 tarihli ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 2. Bölüm Madde 8 (1) de belirtildiği üzere "İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır." demektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere ilgili eğitim mesai saatleri dışarısında verilemez. Verilse bile eğitimi alan kişilere planlanan eğitim saati kadar ekders ücreti tahakkuk edilmesi gerekir. Ayrıca ilgili yönetmeliğin yine 2. Bölüm Madde 10 (2) ve (5). fırkalarında şöyle demektedir.

(2) Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşleri alınır.
(5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.

Yukarıda belirtmiş olduğum maddeler uyarınca okulumuzda öğretmenler kurulunda Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimiyle ilgili olarak herhangi bir tarih,saat, eğitim süresi ve eğitime kimlerin alınacağı hususunda planlama yapılmamıştır. Ancak tavsiye niteliğinde böyle bir eğitimin açılabileceği kurul tutanağına geçirilmiştir.

Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un "Çalışma Saatleri" başlıklı 99. maddesindeki; "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un "Günlük Çalışma Saatlerinin Tespiti" başlıklı 100. maddesindeki; "Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur." hükümleri ile de Günlük Çalışma Saatlerinin illerde Valiler tarafından tespit edileceği hüküm altına alınmıştır.
Mevcut yönetmelik ve verilen haklara göre öğretmenler eğitim öğretimi aksatmamak adına mesai saatleri dışına taşacak 18.00 -24.00 saatleri arasında resen seminer verilmemesi açıktır.

Mevcut durumlara yasal haklara ve çalışma saatlerine göre öğretmenler
arasında istekli olanlar dışında resen görev verilmesi söz konusu değildir.

Kaldı ki yukarıda yer verdiğim mevzuat hükümlerine göre bu tür bir görevlendirilme yasal ve hukuki olmadığı gibi Anayasa'mızın 18.maddesinde yer alan "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.'' hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

Zira bu konuda açılmış ve öğretmen lehine karar verilmiş pek çok yargı kararı mevcuttur.

Ayrıca Personel Genel Müdürlüğünün 08.06.2007 tarih ve B.08.0.PGM-.0.23.01.02.32-1545/34945 sayılı Tereddüte Düşülen Hususlar konulu yazısında Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16'ncı maddesinin (a) bendinde ise; "Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenlerin, fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılacakları ve buna ilişkin ek ders ücretlerinin kadrolarının bulunduğu kurumca ödeneceği belirtilmiştir.

Bu itibarla, Bakanlıkça düzenlenen bir hizmetiçi eğitim faaliyetinde Bakanlık Onayı ile eğitim görevlisi ve kursiyer olarak görevlendirilenlerin yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde ek ders ücretinden yararlanabilmeleri için ayrıca valilik onayı alınmasına gerek bulunmamaktadır." denilmektedir.

Yukarıda yazılanlarda gözükmektedir ki Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin 2. Bölüm Madde 8 (1) de Eğitimde geçen sürelerin çalışma sürelerinden sayılacağından yine Personel Genel Müdürlüğünün 08.06.2007 tarih ve 34945 sayılı Tereddüte Düşülen Hususlar konulu yazısı gereği eğitimde geçen süre için kursiyerlere ekders ödenmesi karara bağlanmıştır.

Mevcut durumda yapılacak olan eğitimin gerek mesai saatleri dışında olması , gerekse eğitim ile ilgili herhangi bir planlama yapılmamış olmasından dolayı 2015..... Nolu Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Kursu 15 Mayıs 2013 tarihli ve 28648 Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğine usul bakımından uymadığından kursun iptalini veya Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğine uygun belirtilen başka bir tarihe ertelenmesini veya eğitim faaliyetinde kursiyer olmamdan dolayı tarafıma eğitim süresi kadar ücret tahakkuk edilmesini ve konu ile ilgili olarak tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.

Ad Soyad
Tc Numarası
Branş
Tel: ............

Baştan sona kadar okudum. togius verdiğiniz bu dilekçenin sonucu ne oldu. Eşimin okulunda aynı kurs 1 günde yapılacak saat 17:30 dan sonra ve ücret talep etmişler bir de.

Bu kurslar zorunlu mu ? almasak ne olur ? Bizim okulada yeni yazı gelmiş kurs dönemleri var, öğretmenlere duyurun hizmetiçi olarak alsınlar diye ...

togius' Alıntı:
13-14 Mayıs tarihleri arasında okulumda açılacak olan Çalışanların Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Kursuna Resen alındığımı gördüm. Böyle bir kursun (2 gün olmasına rağmen kurs adı altında geçiyor işin ilginci) zorunluk durumuyla ilgili elinde belgesi veya bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirlerse sevinirim. Sorun kursa katılıp katılmamakta değil. Kursu açan arkadaş bizim okulda öğretmen olmasına rağmen tavırlarında ki sorunlar sebebiyle kursa zorunlu değilse itiraz edip katılmak istemiyorum.
Veya bu kursu eğitim açılan farklı bir kurumda ve farklı bir eğitim görevlisiyle almak için ne yapmak gerekir?

Örnek verecek olursak arkadaş kursa 2 dk geç gelen öğretmen olursa yok yazacağını veya kurs sonu sınavının zor olacağı gibi ipe sapa gelmez söylemlerde bulundu. Kalkıp yüz yüze tartışmak yerine bende yasal haklarımı kullanmak istiyorum. Yoksa Zaten kurs bizim okulda verende bizim arkadaşımız deyip zaten biz baştan gönüllü olurduk. Arkadaş 16:00 - 20:00 arası bir planlama yapmış.

Şu adımları takip etmeyi düşünüyorum

1. Açılan kursun hangi ilgi yazı doğrultusunda açılıyor. Zorunlu mu değil mi? Zorunlu değilse hangi esasa istinaden resen kursiyer olarak alınıyorum
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18371&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= Burada bir mevzuat var ancak örgün eğitim yapan kurumlarda bu kurslar haki hazırda zorunlu mudur?
http://www.issagligiveguvenligiegitim.com/is-guvenligi-egitimi-zorunlulugu/

Diyelim ki zorunlu ve bu kursun açılmasını bizim okuldaki öğretmen arkadaştan talep eden okul idaresi olduğunu varsayalım. Böyle bir kurs planlamasını neden seminer dönemine koymaz?

2. Açılan kursta kursiyerlere ücret ödenecek mi (http://www.memurlar.net/haber/78713/ burada açık açık ödenir diyor.) Gönüllü olmadığım ve ücret ödenmeyen bir kursa niçin resen alındığım

Cümlelerimi bitirmeden önce tekrarlamak isterim maksadım kursa gitmemekten ziyade eğitim görevlisinin antipatik söylem ve hareketlerini çekmek istememem.

ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Aynı sıkıntı yarından itibaren 3 gün boyunca bizde de olacak. Sabah 8 öğlen 12 arası üç gün sürecek. Benim dersim 13.00'da başlayıp 18.40'da bitiyor. Basit bir hesapla 3 gün boyunca yaklaşık 12 saat okulda olacağız... :verymad: Eşim sabahçı ve oğluma öğlene kadar ben bakıyorum. Bunun hesabını yapanın da yaptıranın da diye isyan ediyorum kaç gündür...

Geri