Cebit Bilişim Öğretmenleri Çalıştayı İzlenimlerim

Kodla Büyü
3 yıl sonraki hayallerinden bahsetti Eğitek G.müd.yrd. Bütün sınıflarda akıllı tahta laptop projeksiyon... herşey e okuldan öğretmen tarafından halledilecek, burada size çok iş düşüyor çok değerli olacaksınız dedi. Bunun da anlamı bence teknik destek mevzularında size acayip ihtiyacımız olacak. :) Benim umutlu olduğum tek nokta çalışma saatleri. O da çıkmazsa genelgeden, bi çoklarınız için bişey değişmeyecek sadece belki sözleşmeliler de il ayırt etmeksizin formatör (rehber öğr. ne derseniz işte) olacak. Derse girme zorunluluğu min. 6 saatten maks. 6 saate dönüşebilir. Ya da zorunluluk kalkar. Ama bazı arkadaşlar 3 okul dolaşmaktan bahsetmiş. Bunun olacağını sanmıyorum. Herkesin norm 2 de 3 de olsa kendi okulunda görevlendirileceğini düşünüyorum. Sonuçta normu 2 ise bi okulun öğrenci ve sınıf sayısı diğerlerinden fazladır. Tabi genelge çıkmadan bunlar sadece varsayım olarak kalacak.

Herşeyden önce bu organizasyonda emeği geçen başta Niyazi SARAL olmak üzere forum yönetimine ve katılan, destek veren diğer arkadaşlara teşekkür ederiz. Her ne kadar edinilen izlenimler beklentimizi karşılamasa da yine de çok faydalı olduğunu düşünüyorum. moral bozmanın bi anlamı yok. alınan cevaplar zaten beklenene yakın. ama bişeyi unutmamak lazım. hani derler ya hak verilmez, alınır.

benim anladığım herkese meb den bir takım çantası ve 3 okul hediye geliyor...takım elbise yerine erkeklere mavi bayanlara pembe tulumda cabası

eemree' Alıntı:
benim anladığım herkese meb den bir takım çantası ve 3 okul hediye geliyor...takım elbise yerine erkeklere mavi bayanlara pembe tulumda cabası

bu durumda bile güldüm hocam ya

bu arada söylemeden edemeyeceğim, sivastan bir meslektaşım gelmişti. İstanbullu olup gelmeyen zümrelerime de burdan selamlarımı iletiyorum...Gene de salon doldu diyebilirim. Özellikle Eğitek M.yrd.nın konuşmasında.
Hak verilmez alınır katılıyorum. Bkz. Beden Eğitimi öğretmenleri.

Emeği geçen başta Niyazi SARAL Hocama ve diğer değerli öğretmen arkadaşlara TEŞEKKÜR EDİYORUM... :alkis:

Emeği geçen Niyazi SARAL hocama ve yönetim kadrosuna sonsuz teşekkürler. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin haklarını savunmayı vurdumduymaz tavırla kenardan izlemeyip ellerini taşın altına sokan tüm hocalarıma emeklerinden dolayı tekradan teşekkür ediyorum.

eemree' Alıntı:

Bende çalıştaydım ve al bendende o kadar.

ilk3r' Alıntı:
eemree' Alıntı:

Acaba nasıl böyle bir sonuca ulaştınız? mantıklı bir açıklamanız vardır sanırım. Yeni uygulamalarda BT öğretmeni teknik işlerle ilgili sorunları Anlaşmalı Teknik Servise bildirmekle görevli olup, her okulun yetkili bir teknik servis ile anlaşması gereklidir. Benzeri bir madde olmayacağı sonucuna nasıl ulaştınız. Yoksa boş boş konuşuyor musunuz?

Gelmeyi çok istiyordum ama bugün çıkan ve hesapta olmayan işler nedeni ile evden ayrılamadım.

Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.

bote67' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
eemree' Alıntı:

Acaba nasıl böyle bir sonuca ulaştınız? mantıklı bir açıklamanız vardır sanırım. Yeni uygulamalarda BT öğretmeni teknik işlerle ilgili sorunları Anlaşmalı Teknik Servise bildirmekle görevli olup, her okulun yetkili bir teknik servis ile anlaşması gereklidir. Benzeri bir madde olmayacağı sonucuna nasıl ulaştınız. Yoksa boş boş konuşuyor musunuz?

Siz örnek verebilir misiniz yetkili bir servis ile anlaşmış bir okul ?
Bu servisin parasını kim verecek ? devlet mi? okul aile birliği mi ?
Şimdi bile bu sistem işlemezken, dediğiniz nasıl işleyecek ?
Bir bildiğiniz varsa paylaşın lütfen.

Ben bir şey bildiğimi iddia etmiyorum. Siz dayanak göstermeden, sadece anladığım kadarıyla diyerek, neyden ne anladığınız eksik, bir sonuca ulaşıyorsunuz. Ve bu sonuç BT öğretmenlerinin Eğitim-Öğretim olan sınıfının değişeceği yönünde ciddi bir sonuç iddiası. Dayanağınız ne?

Yine de çok karamsar olmayalım. Yeni genele ile BİTEFOya daha kesin sınırlar bekliyorum ben. Örneğin adana ben görevlendirme yapmam diyemeyecek, başka bir il bendeki bitefolar yaz tatilindede çalışır diyemeyecek, bir müdür hocam şu yazıyı yaz, nöbet tut, senin kulübün şu diyemeyecek vb.. Birçok arkadaşımız da biliyorum ki uygun şartlardaki BT rehber öğretmenliğini kabul ediyorlar.
Sonuçta yeni genelge, yeni proje(fatih), yeni bir dönem bizi bekliyor. Eğer fatih projesi söylendiği gibi uygulanabilirse, yani tüm okullarda tüm sınıflar teknolojik altyapı(akıllı tahta, projeksiyon) ile donatılırsa ve her öğretmene de laptop zimmetlenirse, belirli merkezi okullara interaktif eğitimin tüm ülkeye verilebileceği (bu sınıfların adını hatırlayamadım) sınıflar kurulursa burada en çok ihtiyaç bize duyulacak.
Gen. M. Yrd.mında dediği gibi biz bu onlar için bir feedback sağlayıcıyız ve onlar için bu görevimizi de iyi yaparsak bizim içinde onlar iyisini yapacaklar umarım!. Yani yeni uygulamada daha çok geribildirim yapmalı, daha çok haklarımızı savunmalı, 400 kişinin gelmesi gereken salona 600 kişi doldurmalı, birbirimize destek olmalı, bir delinin kuyuya attığı taşla uğraşmamalıyız(bugün sorulduğunda 1 kişi benim labratuvarım dağıtıldı demedi)...

Genelge çıkmadan birbirinize düşmeyiniz derim. Devletin bu konuda ciddi olup olmadığı BT için teknik destek verecek bir sisteme kaynak ayırması ile anlaşılacaktır. Zaten olmazsa Eğitek m.yardımcısının hayalleri hayal olarak kalır.

egunay' Alıntı:
Yine de çok karamsar olmayalım. Yeni genele ile BİTEFOya daha kesin sınırlar bekliyorum ben. Örneğin adana ben görevlendirme yapmam diyemeyecek, başka bir il bendeki bitefolar yaz tatilindede çalışır diyemeyecek, bir müdür hocam şu yazıyı yaz, nöbet tut, senin kulübün şu diyemeyecek vb.. Birçok arkadaşımız da biliyorum ki uygun şartlardaki BT rehber öğretmenliğini kabul ediyorlar.
Sonuçta yeni genelge, yeni proje(fatih), yeni bir dönem bizi bekliyor. Eğer fatih projesi söylendiği gibi uygulanabilirse, yani tüm okullarda tüm sınıflar teknolojik altyapı(akıllı tahta, projeksiyon) ile donatılırsa ve her öğretmene de laptop zimmetlenirse, belirli merkezi okullara interaktif eğitimin tüm ülkeye verilebileceği (bu sınıfların adını hatırlayamadım) sınıflar kurulursa burada en çok ihtiyaç bize duyulacak.
Gen. M. Yrd.mında dediği gibi biz bu onlar için bir feedback sağlayıcıyız ve onlar için bu görevimizi de iyi yaparsak bizim içinde onlar iyisini yapacaklar umarım!. Yani yeni uygulamada daha çok geribildirim yapmalı, daha çok haklarımızı savunmalı, 400 kişinin gelmesi gereken salona 600 kişi doldurmalı, birbirimize destek olmalı, bir delinin kuyuya attığı taşla uğraşmamalıyız(bugün sorulduğunda 1 kişi benim labratuvarım dağıtıldı demedi)...

Mantıklı bir bakış açısı :idea: Hala felaket tellallığı yapmaya çalışıp dayanağı olmayan kişiler düşünüldüğünde :alkis:

biz yaptık oldu mantıgı oldukca onlar yapar bizlerde uyarız admalar dinlemezler bile... formatorluk kadar sacma salak bişey yok.......

ben de çalıştaydım.Benim anladığım sonumuz hiç iyi değil.Yani bizim istediğimiz şeylerin hiç birisi olmayacak.
*Dersler yok.Geçmiş olsun.(Dersler konusuna hiç değinmedi sayın müdür yrd.sı)
*Çalışma saatleri 9-15 olması zor.Yeni çıkacak genelgeye eklemeye çalışacaklar ama büyük ihtimalle o da yok.Geçmiş olsun.
*Bt rehber öğretmenliği kadrosu yok.(Bu soruya cevap olarak bölüm şefliğinin hatta müdürlerin bile kadrosu yok diye cevap verdi sayın müdür yrd.(Ben çıkışta müdür yrd.yakalayıp sorun soranlardanım oradan biliyorum))Geçmiş olsun.
*Üç-dört okulu gezeceğiz.Geçmiş olsun.(Norm fazlası olmayacaksın dedi.3-4 okul gezdikten sonra norm fazlası olsam ne olur.Olmasam ne olur.)
*Yalçın hocam tam bizim sorunlarımıza değinen bir sunum hazırlamış.Süperdi.Ama sorun Tunay bey yoktu sunum yapılırken.Keşke tunay bey oradayken Yalçın hocamın sunumu yapılsaydı.
*Tek iyi tarafı diyebileceğim şey Labların dağıtılmayacak olması.Ben buna da inamıyorum ama.GEÇMİŞ OLSUN.

Az çok izlenimlerim arkadaşların anlattığı gibi.. Farklı şeyler söylemeyeceğim.. Herkes aynı şeyleri anlamış.. Evet belki BT sınıfları dağıtılmayacak ama satır aralarında bahsedilen projeye destek amaçlı olarak okulları gezebileceğimiz vs.. söylendi.. bir ara kimse norm fazlası olmayacak vs gibilerinden bahsetti ayağa kalkıp 1 haftadır norm fazlasıyım diye bağırasım geldi.. Evet bu bir çalıştaydı ve zaten Eğitek Gn. Mdr. Yrdm. sadece konuşma için katılmış.. Program sonunda ki panele katılmayacağını herkes biliyordu.. bİr ümit konuşmasını bitirince 3-5 arkadaşımız söz almak istedi ama buna pek istekli değildi yetkili kişi.. BT formatör öğretmenlik kavramı üzerine konuştu.. Fatih projesinden bahsetti.. Bu projenin tüm aşamaları etkin bir şekilde sağlanırsa güzel bir uygulama olacaktır ve bizler Bilgisayar DEstekli Eğitimi destekleyecek bunun sürekliliiğini sağlayacak bir yapıda olacağız ama ne görevlendirme ne de kadro konusunda kesin konuşmadı hatırladığım kadarıyla hatta farklı okulları gezebileceğimizi bile söyledi.. Mesleki ve teknik eğitim de ki düşüncelerinden ve projelerden bahsetti İlköğretimde ki derslerin durumunda hiç bir şeye değinilmedi desem yeridir. Hatta İlköğretimde derslerin gerekliliği üzerine pekte konuşmadı hatta aksi yönde bbir tutum sergiledi. Sürekli meslek ve teknik lisede ki bilişimcilere değindi.. Ki orada kaç tane Tef mezunu arkadaş vardı o da düşünülmeli.. Yani çalıştay vs.. güzeldi.. Bu kadar kısa zamanda en azından arkadaşlar uzun emekler sonucu ve katılımcı sayısı olarakta iyi bir sayı vardı öğleden sonra sayı düştü ister istemez beklentiler karşılanmayıca...

Ama bu konuda emeği geçen herkese ne kadar teşekkür etsem az .. En azından bu kadarını yapabildik.. Daha fazlası için umut olacaktır.. Bir şekilde sesimizi duyurabildiğimize inanıyorum... Evet geleceğimiz konusunda ümitsizim.. Aranızda 1 haftadan beri belki hiç derslere girmeyen ve pazartesi günü bile ne yapacağımı bilmediğim bir durumdayın.. bu işin peşini bırakmamamız lazım..

üç dört okul neden geziyoruz? madem bu kadar film fırtına planlıyorlar atama alsınlar. Ben hala bu 3-4 okul dolaşacağız sonucuna neye dayanarak vardığınızı anlamadım. Şu anki sistemde formatör arkadaşlarım kendi okullarında görevlendirilmiyor mu? ben sözleşmeli olduğum için hiç formatör olmadım ama son haliyle bu şekilde diye biliyorum. En azından etrafımdaki bütün okullarda böyle.

İstanbul da daha önceden uygulanan bir sistemdi okul okul gezme. Her formatör öğretmen en az 4 BT Sınıfından sorumlu oluyordu. Büyük ihtimalle bu geri gelecek tüm formatör arkadaşlar için. Daha önce bu uygulamaya maruz kalan biri olarak hiç verimli olmadıgını hatta gittiğimiz yeni okullarda tuhaf bakışlar altında öyle ortada geziyormuş gibi bir his uyandırıyor. Sanırım arkadaşımızında söylediği gibi kendimize güzel bir takım çantası almanın zamanı geldi.. :(

Yahu ben de diyorum ki neden geri geliyor? Ben pendikteyim etrafımda birden fazla okulda görevlendirmesi olan bi tane formatör yok. O zaman isteğe bağlıydı formatörlük sayı azdı bundan kaynaklanıyordu. Şimdi herkese zorunlu ise okulunuzdan başka yere niye gidesiniz?

mfk' Alıntı:
üç dört okul neden geziyoruz? madem bu kadar film fırtına planlıyorlar atama alsınlar. Ben hala bu 3-4 okul dolaşacağız sonucuna neye dayanarak vardığınızı anlamadım. Şu anki sistemde formatör arkadaşlarım kendi okullarında görevlendirilmiyor mu? ben sözleşmeli olduğum için hiç formatör olmadım ama son haliyle bu şekilde diye biliyorum. En azından etrafımdaki bütün okullarda böyle.

egitek genel müdür yardimcisinin sözü böyleydi.
bizlerin görevi diger branslarin bilgisayar ile nasil ogretilebilecegi konusunda diger ogretmenlere rehberlik yapmak ve bunun hizmetici egitimlerle(ogretmenlere) ve diger okullardaki ogretmenlere verilmesi seklinde olacakmis
bu nedenle bir kac okulu gezecekmisiz
bu onumuzdeki projeden bir parca oluyor

Katılan herkese,Sivastan Edirneye tüm arkadaşlara yönetim adına teşekkürler.

porry' Alıntı:
*Üç-dört okulu gezeceğiz.Geçmiş olsun.(Norm fazlası olmayacaksın dedi.3-4 okul gezdikten sonra norm fazlası olsam ne olur.Olmasam ne olur.)
Tunay Bey'in söyledikleri arasından bizi şu andan daha kötü duruma düşürecek madde buydu bence. Umarım bu söylediği gerçekleşmez.

*Yalçın hocam tam bizim sorunlarımıza değinen bir sunum hazırlamış.Süperdi.Ama sorun Tunay bey yoktu sunum yapılırken.Keşke tunay bey oradayken Yalçın hocamın sunumu yapılsaydı.
Tunay Bey bu sunumu dinlese ve çalıştayın sonunda yapılan soru- cevap kısmına katılsa güzel olabilirdi. Anladığım kadarıyla soru- cevap şeklinde olabilecek bir diyaloğa bugün girmek istemedi(şahsi fikrimdir). Umarım farklı bir ortamda bu fırsatı da yakalayabiliriz. Bu bir başlangıç oldu devamı gelecektir. Bu başlangıç için Tunay Bey'in çalıştaya katılması bile önemliydi.

Sakarya Üniversitesinden gelen hocalarımızın konuşmalarını da dinlemek isterdik ama program akışı ile ilgili bir sorun olmuş.

Başlangıç için iyi bir çalıştay olduğunu düşünüyorum. Farklı şekillerde devamını getirmemiz gerekir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ben hala bu 3-4 okul dolaşacağız sonucuna neye dayanarak vardığınızı anlamadım. Şu anki sistemde formatör arkadaşlarım kendi okullarında görevlendirilmiyor mu

10000 bilişimci varmış 570000 diğer öğretmenler ve bu fatih projesi kapsamında bilişimin diğer öğretmenlere ve derslere entegresi sonucunda bizler 3-4 okulu gezeceğiz arkadaşlar.Müdür yrd.sının söylediği.

Bende çalıştaydaydım. Tabi herkes gibi en dikkatli izlediğim kişi Eğitek gen. müd. yardımcısı Tunay bey oldu.
İlk olarak söze bu çalıştayın kendileri için önemli bir feedback sağladığını söyleyerek başladı. Sorunlarımızla ilgili çalışmaların olduğunu bir genelgenin hazırlandığını ve sorunlarımızın % 99 unun bu genelgeyle giderileceğini söyledi. Daha sonra bir rapor gösterdi başlığı "eğitici ve okul formatör öğretmenlerinin sorunları" idi. Bu raporun 15 gün önce hazırlandığından bahsetti. Yani sorunlarımızı bildiğini bu sorunlarla ilgili olarak çalışma yapıldığını kendisinin 2.5 aydır bu görevde olduğunu ayrıca artık karar merciinde bizim içimizden(kendisi daha önce bilgisayar formatörlüğüde yapmış) birisinin olduğunu söyledi. Bakanlığın ismini vermek istemediği ama ssağır sultanın bile duyduğu fatih projesini hayata geçireceğini söyledi ve bu projenin olmazsa olmazının BT formatör öğretmenleri olduğunundan ve bu projeyle birlikte asıl işimiz olan eğitim yazılımı geliştiriciliğinden(adobe yazılımları konusunda kendimizi geliştirmemiz gerektiğinden bahsetti) bahsetti. Ayrıca BT öğretmenleri norm fazlasıda olsalar kendi okullarında ek derste dahil ücretlerini formatör öğretmen gibi tam alacaklarından bahsetti hiçbir BT öğretmeninin norm sıkıntısı ile ilgili bir endişesi olmaması gerektiğini söyledi. Bu norm olayının yeni genelgede olduğunu söyledi. Normal konuşması bittikten sonra çevresini saran öğretmenlerin sorularını yanıtladı. Bende oradaydım. Arkadaşlarımız en büyük sıkıntıların çalışma saatlerinin fazlalığı ve idarelerin bizlere karşı keyfi uygulamalar içinde olması olduğunu söyledi. Tunay beyde çalışma saatlerinin 8 - 5 olmasını kendisininde onaylamadığını ve bunun notunu aldığını genelgeye nasıl yerleştirebiliriz diye düşüneceklerini söyledi. Ayrıca dersle ve çalışma saatleri ile ilgili şunları söyledi "15 saate kadar dersinize girersiniz daha sonra kalan 15 saat te ise formatörlük çalışmalarını yaparsınız" Söylediğinden anladığım bu kalan 15 saatin ders saati olarak 15 olduğu. Yani günde 6 saat diğer öğretmenler gibi okulda kalacağız bu 6 saat içinde dersimiz varsa gireceğiz diğer saatlerde formatörlük çalışmalarını yapacağız. Tabi bu anladığım kadarıyla o anda çalışma saatleri ile ilgili olarak belirtilen sıkıntılara doğaçlama bir çözümdü. Dediğim gibi bu notu aldığını ve genelgeye nasıl yerleştirebileceklerini düşüneceklerini söyledi. Ayrıca bizlerin fatih projesi ile gerçek anlamda okullarda eğitim teknoloğu gibi çalışacağımızdan ve bu sayede önemimizin ve değerimizin artacağından bahsetti. 3 yıl içinde bu projenin kademeli olarak uygulamaya konulacağını söyledi. Bana ilginç gelen bir noktada bu projenin finansmanı ile ilgili söyledikleri. Söylediğine göre türkiyedeki 520 bin sınıfa projeksiyon laptop akıllı tahta gibi BT ekipmanlarını alacak para hazır hatta bu şekilde 5 tane proje yapacak paramız var dedi.

Genel olarak söyledikleri bu şekilde idi. Şu an bu genelgeyi bekleyip ne olduğunu görmekten başka bir yolumuz yokmuş gibi görünüyor. Eğer bu genelgede sıkıntılarımıza çare olmazsa çalıştayın sonunda belirtilen eylem ve dava gibi seçeneklere başvurmamız gerekiyor. İlk önce olabildiğince fazla sayıda BT öğretmeninin bu konuda dava açması gerekiyor. Tabi yine forumda ortak hareket edeceğimiz noktaları tartışıp ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum. Daha sonra artık meydanlara inmeliyiz gibime geliyor. Yani bize başka seçenek bırakmıyorlar artık. İstanbul koordinatörü arkadaşın panel bölümünde söylediği bir şey üst kademenin bizimle ilgili bakış açısını ortaya koyuyordu. İstanul koordinatörü eğitekten bir müdür yardımcısına formatörlüğün zorunlu olmaması gerektiğini ve böyle olmaması gerektiğini söylemiş. Müdür yardımcısıda kimsenin henüz dava açmadığından ve dava açılırsa bakarız gibilerinden bir cevap verdiğinden bahsetti. Yani bizleri resmen her istenileni kuzu gibi yapan memurları gibi görüyorlar sanırım.

Benim anladığım bizi çok hafife alıyorlar. Bize bakış açıları ensesine vur ağzından ekmeğini al gibi. Bu bakış açısını değiştirmek ve kendimizi ezdirmemek için forumda organize olup artık başka çalışmaları ortaya koymalıyız ama hepberaber. Eğer hep beraber hareket edersek birşeyleri başarabiliriz. Yoksa herkesin sonu teker teker hüsran olur. Başkaları yapar ben hiçbirşeye ilişmeyeyim derseniz yarın ne huzurunuz ne mutluluğunuz kalır. Bir notta istanbuldaki arkadaşlara. Şehir dışından onca insan gelmişken istanbul içinden katılımın az olduğunu gördüm. Oturduğunuz yerden rahatınızı bozmadan rahat olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Son olarak bu çalıştayın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Tunay Bey'e ayak üstü de olsa diğer öğretmenlerle eşit şartlar istediğimizi söyledim. Birkaç arkadaş daha sıkıntılı olduğumuzu söyledi. Çalışma saatleri ile ilgili özellikle not aldığını, mesela 15 saat derse giriyorsa öğretmen, 15 saat derse girip diğer 15 saatde de fomatörlük yapacağını ve bu saatten sonra da sizi kimse okulda kalmaya zorlayamaz gibi bir cümle söyledi. Yani diğer öğretmenlerle eşit şarların oluşturulacağını söyledi.

Geri