Cebit Bilişim Öğretmenleri Çalıştayı İzlenimlerim

Kodla Büyü
bote67' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
eemree' Alıntı:
benim anladığım herkese meb den bir takım çantası ve 3 okul hediye geliyor...takım elbise yerine erkeklere mavi bayanlara pembe tulumda cabası

Bende çalıştaydım ve al bendende o kadar.

Acaba nasıl böyle bir sonuca ulaştınız? mantıklı bir açıklamanız vardır sanırım. Yeni uygulamalarda BT öğretmeni teknik işlerle ilgili sorunları Anlaşmalı Teknik Servise bildirmekle görevli olup, her okulun yetkili bir teknik servis ile anlaşması gereklidir. Benzeri bir madde olmayacağı sonucuna nasıl ulaştınız. Yoksa boş boş konuşuyor musunuz?

Benim anlayamadığım noktayıda zaten burası oluşturuyorya hocam. Hem diyorlarki BÖTE mezunları sizler yeterli teknik eğitime sahip olmadığınız için meslek liselerine atanamazsınız. Hemde okullarda her türlü teknik işlerde kullanmaya çalışıyorlarsa ben 2-3 yıldır çıkamadım bu işin içinden... Çıkabilen varsa haber versin. Üniversitede teknik eğitim almadık amenna dedik bağrımıza bastık, aldığımı ağ temelleri, programlama v.s. eğitimlerini almamışız varsaydık yine amenna, TEF mezunları bizim atanabileceğimiz ilköğretim, liselere atandı, biz meslek liselerine atanamadık yine amenna... Ama bu Formatörlük hususuna gelince; Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu canım!!!!

NOT: TEF'li arkadaşlara sözümüz yoktur. Biz üniversitede bazı dersleri almadığımızı kabul etmiyorda değiliz. Sadece bakanlığın bize dair yapmış olduğu uygulamalardaki saçmalığı belirtmek istedim.

zulfikar1985' Alıntı:
Benim anlayamadığım noktayıda zaten burası oluşturuyorya hocam. Hem diyorlarki BÖTE mezunları sizler yeterli teknik eğitime sahip olmadığınız için meslek liselerine atanamazsınız. Hemde okullarda her türlü teknik işlerde kullanmaya çalışıyorlarsa ben 2-3 yıldır çıkamadım bu işin içinden... Çıkabilen varsa haber versin. Üniversitede teknik eğitim almadık amenna dedik bağrımıza bastık, aldığımı ağ temelleri, programlama v.s. eğitimlerini almamışız varsaydık yine amenna, TEF mezunları bizim atanabileceğimiz ilköğretim, liselere atandı, biz meslek liselerine atanamadık yine amenna... Ama bu Formatörlük hususu gelince; Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu canım!!!!

Al benden de o kadar hocam, katılıyorum kesinlikle, oyun hamuru gibi istedikleri zaman istedikleri şekle getiriyorlar ancak biz bişey talep ettiğimizde siz uygun değilsiniz diyorlar ( Sanki Üni.de müd. yard. eğitimi aldık, bütün e okul işlerinde tıkanınca bizi çağırıyorar)

Bu arada bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz, Özellikle Niyazi Bey ve aktif rol alan herkese, ancak ben umutsuzum, eylem yolu göründü Ankara'ya biletler alınsın bence....

turkuaz09' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
Bende panel'e kadar katılanlar arasındaydım. Sürekli içimden artık meydanlarda bağırmak gerektiğini söylemek istedim fakat yutkundum. Panel'i yönetenler koltuğunda oturan öğretmen arkadaşım gibi bu konunun orada konuşulmaması gerektiğine kanaat getirdim.

Eğitek Md Yrd. Tunay Beyin sözlerinden ben iş yükümüzün azaltılmayacağını hatta dyned vb gibi birçok angarya işin üstüne birde fatih projesinin yükünü bindirmek istediğini anladım. 9 15 mesai saatlerinin de genelge de yer alacağını pek sanmıyorum. Hazır formatörler 8 17 alışmışken çalışma saatlerini sebepsiz yere azaltılmayacağı düşüncesindeyim.

Birde panelde herkesin görüş farklılığı yaşadığını far ettim. Kimi öğretmen arkadaş formatörlüğün olması gerekliliğini (iş ve çalışma saatlerinin azaltılması şartı ile) savunduğunu, Kimi arkadaşında derslerimizin geri verilmesi gerekliliğinden bahsettiğini (genellikle bayan arkadaşlar teknik servis sıfatını kabullenmediği için) gördüm. Bende formatör olmak isteyelerdenim çalışma saatlerinin azaltılması şartı ile.

Bence panelde birbirimize laf yetiştirmek yerine bu saatten sonra fikir birliğine varıp çalıştay bildirgesinde hem fikir olmamız gerekliydi. Aramızda herkes ipi farklı tarafa çekmemeli artık her bil tek öğretmeninin kabul ettiği maddeleri savunmalı ve bu maddeleri gerekli mercii lere taşımalıyız.

Bana kalırsa genelge çıkmadan önce biraz çığırtkan olup sesimizi duyurmalıyız. Yine çalıştay gibi çoğunluğu arkamıza alarak. Gerek sendikaları yanımızda gerekse basından bir kaç kameranın önünde bildirgeyi okuyarak.

Bence bir an önce bu siteden anketlerle bildirgenin hazırlanması kanaatindeyim.

Çalıştayı organize eden BBNET yönetimine, Niyazi SARAL Bey'e ve geleceğimizi düşünerek katılan tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

seni tanımak güzel di bu seminerde kardeşim ;)

Sağol arkadaşım umarım tekrar görüşürüz.

bote67' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:
eemree' Alıntı:
benim anladığım herkese meb den bir takım çantası ve 3 okul hediye geliyor...takım elbise yerine erkeklere mavi bayanlara pembe tulumda cabası

Bende çalıştaydım ve al bendende o kadar.

Acaba nasıl böyle bir sonuca ulaştınız? mantıklı bir açıklamanız vardır sanırım. Yeni uygulamalarda BT öğretmeni teknik işlerle ilgili sorunları Anlaşmalı Teknik Servise bildirmekle görevli olup, her okulun yetkili bir teknik servis ile anlaşması gereklidir. Benzeri bir madde olmayacağı sonucuna nasıl ulaştınız. Yoksa boş boş konuşuyor musunuz?

Sizi çalıştay da gördük mü? Neredeydiniz arka sıralarda mı yoksa konuşmacılardan biri miydiniz? Yoksa onlar toplansınlar ben geride kalayım ne olursa olsun diyenlerden miydiniz? Sizi bilmiyorum ama benim gittiğim okulların hiçbirinde anlaşmalı bir teknik servis yoktu ceketimin cebinde bir tornavida elimin altında XP cd'leri ve cebimde programlarla yüklü flash bellek mevcut her akşam pantolon ve ceketin tozunu silkelemek yıkatmak gibi işlerim var.

Eğer Tunay beyin konuşmasını dinlediyseniz formatörlerin artık tek okulla sorumlu olmayıp diğer okullarada görevlendireceğini anlamış olmalısınız. Bu sana ne kadar mantıklı açıklama gelir bilmiyorum. Teknik servisleorle ilgili bir maddeden bahsediyorsun. Parçası olmayan faz 1 acer ve beko Pc'lere hangi teknik servis destek sağlar? Gereksiz yere milleti eleştirmeyin, En azından şu süreçte bir katkınız olsun.

Niyazi Beye ve arkadaşlara bir araya gelmemizde yardımlarından dolayı tekrar teşekkür ederim.

Tunay Bey sizlerden biriyim dedi ama "sizlerden biriydim" demesi daha iyi olurdu.
GEnelgeden bahsetti ve içinde "norm fazlası olsa bile" dedi.Fakat sonra okul dolaşacağımızdan bahsetti, norm fazlası olup olmamanın bir anlamı kalmadı.
Okul dolaşırken her okulda formatörlük işleri yapılırsa gün bitmez, dolaşacağım okullarda bt entegrasyonu için rehberlik ve eğitim vermeliyiz, bundan fazlası olmamalı. Arıza işleri için kendi okulumuzda bile vakit anca bulurken diğer okullara gitmek bi işe yaramaz.
-Derslerimiz daha da azalacak bu artık aşikar. Zaten derslerimizi azaltarak ücretimizin kesileceği gözdağını veriyor MEB. Öğretmen arkadaşım ne yapacak?, formatörlük isteyecek tabii, ücret alabilmek için.(Ekders harici maaş bana yetiyor diyeni ayrı tutarım). "Formatör olacaksın, olmazsan ben bilmem" diye söyleyecek ve söyledi MEB.
-Mecburen formatör olunduğunda, "al sana genelge bunlara uyacaksın" denilecek ve eğitim-öğretim yılı bitmeden bu önümüze konulacak.
Artık genelgede ne varsa...
-GEnelgenin olabilcek tek faydası; görev tanımı yapılarak il, ilçe ve okul müdürlerinin uygulamadaki farklılıkları ortadan kalkabilir. Yani x okul müdürü öğretmen arkadaşıma dayatma yapamayacak(Tek iyi beklentim bu, parçalanarak öldürülmektense uyku ilacı ile ölmek gibi)
Zaten anayasa oylaması ile sendika üzerinden dava açıp, sendika avukatlarını kullanma hakkımız yok oldu. Şimdi dava açma bireysel olacağı için her hangi bir hak aramada işimiz daha zor olacak.
Burada kilit nokta ders saatleridir. Seçmeli kalabilir ama ders saatleri azaltılmamalıdır.
Ve seçenek sunulmalı, isteyen dersine girip gidebilmeli, isteyen dersi seçtirmeyip formatör olabilmelidir. İşlerine gelen; dersi kademeli kaldırarak Btcileri; lab, sınıf, idare, bt eğitimleri ile görevlendirmeye mecbur kılmaktır. Bir kaç sene sonra şunuda diyebilirler:" Olmak istemiyorsan branş değiştir"!!! Muhasebe öğretmenlerini geçmişte teknoloji tasarım öğretmeni yaptıklaı gibi...

Ankarada başkentte en az 1000 kişinin katıldığı gazlı,sopalı ciddi ses getirecek bir eylemin yapılması şart oldu. :verymad:

Her gün bu konuları kafama takmaktan ve yarınım hakkında hiç bir şeyi bilememekten nefret ediyorum.Teşekkur ederim milli eğitim bakanlığı teşekkur ederim sayın bakanım.

Öncelikle yardımlarından dolayı Niyazi beye ve çalıştaya katılan-emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederiz..

Bundan sonra yapılacak en iyi iş genelgenin çıkmasını beklemektir..Ondan sonra yolumuzu çizeriz, umarım çalışma saatlerinde bir düzenleme yapılır...Bundan daha önemli bir değişiklik düşünemiyorum...İkili öğretim yapan okullarda 2 öğretmenin olması, diğerlerinde de ders saatleri içinde çalışılması bu sorunu çözer...Benim için formatörlükte daha büyük bir problem yok...Diğer öğretmenler gibi günde 6 saat çalışalım...

Bu projenin çoğu kısmının uygulanması mümkn değildir.Öğretmen açığı ve kalabalık sınıflar bu projenin uygulanmasını güçleştirecektir. Malesef öğretmen açıkları düşünülmeden projeler tepeden iniyor. Ben bilişimci olmama rağmen ingilizce derslerine de giriyorum. Çünkü af çıktı ve doğuda öğretmen kalmadı. Burda kimse bu prjeye olumlu bakmaz çünkü bu proje bizlere fazladan iş yükü getirecek.

Ayrıca çok yazık, öğretmen ihtiyacını uzaktan eğitimle kapatmayı düşünüyorlar. Ayrıca öğretmenler arasında "en iyi öğretmen" kavramı ile öğretmenler arasında ayırım yapacaklar bu proje ile. Bazı konularda hangi öğretmen iyi ise o anlatacak deniyor. Paylaşılan konuşma videosunu sizler de izleyin. Malesef izlenimlerden bahseden arakdaşlarımızın aklında sadece 1-2 konu kalmış. Sizler de izleyiniz. Bu forumda paylaşıldı.

erdogan_y' Alıntı:
Ankarada başkentte en az 1000 kişinin katıldığı gazlı,sopalı ciddi ses getirecek bir eylemin yapılması şart oldu. :verymad:
cop yemeden çözülmez diyorsunuz yani :)

Teknoloji çağında bunu da mı yapacaktık. Eğer bu eylemi yapıp, bilişime önem verilmiyor pankartlarıyla dolaşırsak, Avrupa gazetelerinde bile çıkarız :D

Evet pankartlı basın açıklamalı bir eylem olabilir. Sakin sakin açıklamalarımızı yaparız. Herşey gazete ve tv kanallarında çıkmaya bakar.

Bence sesimizi duyurmamız adına gayet güzel bir çalıştay oldu. Bence bu bir başlangıçtı ve bu gibi faaliyetlerle sesimizi duyurmalıyız. Çalıştaya katılan Eğt. Tek. Gn. Md. Yrd. bizim içimizden gelen bir meslektaşımız olmasına rağmen sorunlarımızdan buraya davet edilip bir araştırma yapılana kadar haberi yokmuş. Sesimizi daha yüksek çıkarmalııyız. Gerekirse her arkadaş kendi sendikasının da yardımını alarak farklı kollardan ama tek bir sorun için büyüklerimizden yardım istemeli sesimizi duyurmalı. Çalıştayda emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum...

shopar' Alıntı:
Bence sesimizi duyurmamız adına gayet güzel bir çalıştay oldu. Bence bu bir başlangıçtı ve bu gibi faaliyetlerle sesimizi duyurmalıyız. Çalıştaya katılan Eğt. Tek. Gn. Md. Yrd. bizim içimizden gelen bir meslektaşımız olmasına rağmen sorunlarımızdan buraya davet edilip bir araştırma yapılana kadar haberi yokmuş. Sesimizi daha yüksek çıkarmalııyız. Gerekirse her arkadaş kendi sendikasının da yardımını alarak farklı kollardan ama tek bir sorun için büyüklerimizden yardım istemeli sesimizi duyurmalı. Çalıştayda emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum...

Kimseye rant getirmiyoruz, ayda 1300tl alıyoruz. Kimse bizimle ilgilenmez. 35 yaşına kadar vaktimiz var. Bugünden itibaren rantı olan farklı bir bölüm okumakta yarar var.(İktisat, Kamu yönetimi, Siyasal)

Kendimce Cebit Özeti;

Gidiş: Gittim,Kayboldum :) ,Buldum,gezdim,dumur oldum,
Dönüş:yine kayboldum, 5-6 saat trafik, gece eve geldim hasta oldum.

Benim için koskoca bir hüsran oldu. Gittiğime hiç değmedi. Ama yine olsun yine gelirim Geleceğimiz için
Ama şunu da belirtmek isterim organizasyon mükemmeldi. Emeği geçen hocalarıma,forum yöneticileri, Niyazi SARAL hocam ve ismini bilemediğim diğer hocalarıma çok çok teşekkür ederim.Sizlerdeki bu azim HEPİMİZ de olsa bu işi kesin başarırız.

Sabah eğitek yardımcısının konuşmasına yollarda kaybolduğum için katılamadım.Ama arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla iyi birşey yok gibi.

Sadece dumur olduğum konu panelde yine sorun belirtmemiz oldu. Yine birşeye bağlayamadık. Bunu yapalım diyemedik.
Herkes forumdaki gibi sorunlarını belirtti. Çözüm önerileri sunan arkadaşlarımın çözümleri havada kaldı.
Yine farklı branşlardaki öğretmenlerim saçmaladı.Sinir oldum.Benim anlamadığım bizim bölümümüzün sorunlarına neden yorum yapıyorlar.
Bir hocamın da dediği gibi eğer 2 aylık kursla bizim bölüme geçilebiliyorsa ben 1 senelik kursa razıyım bizde teknik eğitime geçelim.
Ben bu 2 aylık kurs ile formatör olunmasına kim ne derse desin sonuna kadar karşıyım. Bilebilir, yapabilir, bizden daha fazla da bilebilir. Ama bu bir ölçüt değildir. Herşey bildiği şeyin eğitimini veremez.Bunu ayırmak gerekir.

En çok beğendiğim sunu Tunay hocamdı heralde ismi yanılmıyorsam.Onun sunusu, gerçekten 10 numara. Herşeyi özetledi. Keşke bu sunuyu bizlerin yanında EĞİTEK den birileri de izleseydi. Belki akıllarında birşey uyandırılabilirdi.

Yine yeniliyorum BİRLİK olmalıyız. Bir konuda birleşmeliyiz.
Mesela Beden eğitim öğretmenleri 1 sene boyunca hiçbir etkinlik yapmadı. Bizde siteleri güncellemeyelim. Herkes aynı afişi web sitesi açılırken koysun, Ne bilim somut birşeyler yapmalıyız diye düşünüyorum.

Arkadaşlar aramızda dava açma konusunda bilgisi ve tecrübesi olanlar bu işlerin nasıl olduğu konusunda bizleri bilgilendirsinler. Artık bu dava konusuna odaklanmalıyız. Öğretmenlik yapmak isteyen ve maruz kaldığı üvey evlat muamelesinden rahatsız olan her arkadaşımız dava açmaya hazırlanmalı bence. Önümüzdeki hafatadan itibaren bu işleri araştıracağım. Ama daha öncede belirttim bu iş 3 5 kişi ile olmaz. Birlik olup mücadele edersek ancak bir sonuç alabiliriz. Yoksa herkesin sonu hüsran.

mfk' Alıntı:
erdogan_y' Alıntı:
cop yemeden çözülmez diyorsunuz yani :)
malesef öyle görünüyor. Bu olay akedemik çalışmadan çok siyasi yolla değişir ancak.Şiddeti kimse istemiyor ama siyasetçiler sesimizi ancak böyle duyarlar.Basında ancak böyle haber oluruz ve konuyla ilgili doğru işleri yapması gereken kişiler siyasi ve basın baskısıyla gecikmiş işleri yapmak zorunda kalırlar.Ne yazık ki ülkemizde bu işlerin yürüş şekli bu.

Çalıştaya katılan ve emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederiz... Sabah umutla kalktım çalıştayın sonuçlarını öğrenebilmek için ama gözlemlerin çoğu umutsuz gibi görünüyor...

anlaşılan gene birilerinin ekmeğine yağ sürmek için projeler yapılacak, gene bt öğretmenleri bu iş için kullanılacak, ne olduğumuza ilişkin, kafalar daha da karışacak...

okullara akıllı tahta alınacak da gerçekten eğitimin kalitesini artıracak mı?
bununla ilgili akademik çalışma yapılmış mı?
öğretmenler bunu amacına uygun kullanabilecek mi? bu tarz teknolojiler genelde önce başarıyı artırır çünkü dikkat çekici yönü vardır ama sonra başarıyı etkilemez...
interaktif eğitim gerçekten gerçekleşebilecek mi?
çocuğun eğitimde aktif olması gerekir diyoruz...öğrencinin kendi hızında ilerlemesi gerekir diyoruz. bilgisayar destekli eğitimin amaçlarından biri de bu diyoruz. Eğitim yazılımları ile çocuğun bireysel olarak bilgisayar başında kendi hızında ilerleyebileceği yöntemler kullanılmalı diyoruz...Bt sınıfları bu amaçla kurulmadı mı?
Akılı tahta gibi bir teknoloji çocuğu edilgen yapmayacak mı?
evet akıllı tahta öğretmene yardımcı olacak bir teknoloji ama bu sorular da aklıma gelmiyor değil...

en kötüsü de bir kaç okul gezmek, vakti zamanında İstanbulda, 3 okulla bunu tecrübe etmiş biri olarak, okul için verimsiz, öğretmen için ise çok yıpratıcı bir süreç olduğunu söyleyebilirim. haftada bir gün gittiğiniz bir okulda hiçbir işi yetiştiremiyorsunuz. bozulan bilgisayarları çalışır hale getirmekten başka..kimse sizi benimsemiyor, siz de onları benimsemiyorsunuz...dönemin sonuna doğru sizin bt formatörü olduğunuz ancak anlaşılıyor.

bence artık kendi aramızdaki abuk subuk anlaşmazlıkları bitirip (yok tefli yok böteli, yok başka branştan yok bizim branştan), daha somut bir şeyler ortaya koymalıyız. çalıştay bir başlangıçtı bence.. anketlerle çoğunluğun görüşünü alıp bir bildiri hazırlamalıyız. bunu resmi yollardan ilgili kişilere ulaştırmalıyız. gerekirse dava açmalıyız...

ne çıkıcak diye merak ediyordum sonuç tam bir hayal kırıklığı olmuş.. çok moralim bozuldu.. derslerimizin elimizden alınacağı kesinleşti herhalde.. bilgisayar tamircisi miyiz, öğretmen miyiz, eğitim teknoloğu muyuz buna bi netlik getirilsin bari.. geleceğimizle ilgili bi ton karmaşa var..Allah sonumuzu hayır etsin.. :?

öncelikle emeği geçen herkese teşekkürler.ben de oradaydım ve inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğradım.Eğitek genel müdür yardımcısı öneminiz artıcak dedi durdu.ama sorunlarımızın çözümüne dair hiçbirşey söylemedi.
kesinlikle eylem zamanı gelmiştir!

Ben ne yazıkki katılamadım, ama yorumlara şöyle bir baktım.. Etkinlikler, çalışmalar güzel olmuş .. da da da..

Beni üzen nokta: başımızdaki diyebileceğimiz yada aldığı kararları bizi etkileyen insanların bizim sorunlarımızı bilmiyor mu yani? Tuhafıma gitti... Hemde bir kısmı formatörlük yapmış, yada BT öğretmenliği yapmış olanlar..???

Daha bizim okulda bilgisayardan flash belleğe veri gönderemeyen öğretmenler var, akıllı tahtayı nasıl kullancaklar bilmiyorum. Biz artık sürekli okulun içinde o sınıftan bu sınıfa gezer dururuz. Yada bu akıllı tahtalar ve projeksıyon cıhazları raflarda toz tutar...

Zizu_' Alıntı:
Kendimce Cebit Özeti;

Gidiş: Gittim,Kayboldum :) ,Buldum,gezdim,dumur oldum,
Dönüş:yine kayboldum, 5-6 saat trafik, gece eve geldim hasta oldum.

Benim için koskoca bir hüsran oldu. Gittiğime hiç değmedi. Ama yine olsun yine gelirim Geleceğimiz için
Ama şunu da belirtmek isterim organizasyon mükemmeldi. Emeği geçen hocalarıma,forum yöneticileri, Niyazi SARAL hocam ve ismini bilemediğim diğer hocalarıma çok çok teşekkür ederim.Sizlerdeki bu azim HEPİMİZ de olsa bu işi kesin başarırız.

Sabah eğitek yardımcısının konuşmasına yollarda kaybolduğum için katılamadım.Ama arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla iyi birşey yok gibi.

Sadece dumur olduğum konu panelde yine sorun belirtmemiz oldu. Yine birşeye bağlayamadık. Bunu yapalım diyemedik.
Herkes forumdaki gibi sorunlarını belirtti. Çözüm önerileri sunan arkadaşlarımın çözümleri havada kaldı.
Yine farklı branşlardaki öğretmenlerim saçmaladı.Sinir oldum.Benim anlamadığım bizim bölümümüzün sorunlarına neden yorum yapıyorlar.
Bir hocamın da dediği gibi eğer 2 aylık kursla bizim bölüme geçilebiliyorsa ben 1 senelik kursa razıyım bizde teknik eğitime geçelim.
Ben bu 2 aylık kurs ile formatör olunmasına kim ne derse desin sonuna kadar karşıyım. Bilebilir, yapabilir, bizden daha fazla da bilebilir. Ama bu bir ölçüt değildir. Herşey bildiği şeyin eğitimini veremez.Bunu ayırmak gerekir.

En çok beğendiğim sunu Tunay hocamdı heralde ismi yanılmıyorsam.Onun sunusu, gerçekten 10 numara. Herşeyi özetledi. Keşke bu sunuyu bizlerin yanında EĞİTEK den birileri de izleseydi. Belki akıllarında birşey uyandırılabilirdi.

Yine yeniliyorum BİRLİK olmalıyız. Bir konuda birleşmeliyiz.
Mesela Beden eğitim öğretmenleri 1 sene boyunca hiçbir etkinlik yapmadı. Bizde siteleri güncellemeyelim. Herkes aynı afişi web sitesi açılırken koysun, Ne bilim somut birşeyler yapmalıyız diye düşünüyorum.

Hocam bu ülkede ziraat, jeoloji mühendisinden sınıf öğretmeni bankacıdan teknoloji tasarım öğretmeni yaptılar. Bizden çok rahat matematik öğretmeni olur. Versinler branş değişikliği hakkını geçelim matematiğe.

fishbooone' Alıntı:
Daha bizim okulda bilgisayardan flash belleğe veri gönderemeyen öğretmenler var, akıllı tahtayı nasıl kullancaklar bilmiyorum. Biz artık sürekli okulun içinde o sınıftan bu sınıfa gezer dururuz. Yada bu akıllı tahtalar ve projeksıyon cıhazları raflarda toz tutar...
kesinlikle katılıyorum!! Bırakın flash belleğe veri göndermeyi bizim okulumuzda daha e-okula not girmeyi beceremeyen öğretmenlerimiz var!!! Şimdi bu ögretmene sen akıllı tahta getirsen nolurki?????? ben mi girip anlatacağım onun dersini akıllı tahtayla??? İşte bu durumu açıklayan tek şey koltuk sevdasındaki insanların "ekmek bulamazsan pasta ye!!" mantıgındaki yaklaşımları. Bu sayın koltuk sevdalıları bu kararları alırken acaba hangi okulları gezip de bu kararları alıyolar??? Bir halkın içine, göbeğine inin bakalım!!! Acaba herşey sizin yukarıdan baktgınız gibi mi görünüyor?????

Çalıştaya ev problemim yüzünden maalesef katılamadım :( Bir arkadaş eğitek müd yard. nın konuşmasını eklemiş saolsun. Onu dinledim az önce ve tüylerim diken diken oldu. Neden mi?
1- Tek bir okuldaki öğretmenlerle başedemezken bir kaç okul dolaşacağız.
2- öğretmenleri geçtim birkaç okulun bilgisayar ağ internet akıllı tahta projeksiyon sorunları onların kullanımları arızaları vs. sürekli başımızı ağrıtacak.
3- Milli eğitim maalesef hala teknolojiyi kullanmayı beceremeyen personelinin olmamasını umursamıyor.
4- Bu büyük amcalar ne zaman bizim branşımıza siz aslansınız siz kaplansınız siz önemlisiniz siz çok değerlisiniz deseler başımıza dünya kadar bela patlıyo. bir o kadar değer yitiriyoruz.
gibi anladım yanlış anlamadıysam. Bizim için pek hayırlı olmayacak bu adamın anlattıkları.

Ayrıca bu organizasyonu yerine getiren ve katılan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Eğitek'in bu proje gibi 5 tane daha proje yapacak parası var

Tunay Bey'in konuşmasından durumumuzun şu ankinden daha da kötü olacağı sonucu çıkardık sanırım hepimiz, ama o %99 sorunlarımızı çıkacak genelgeyle çözüleceğinden bahsetti. Bizim en büyük sorunumuz formatörlük adı altında teknisyen gibi çalışmaya zorlanmamızdır. Yapacakları bu büyük proje için de umarım iyi bir fizibilite çalışması yapılıyordur. Bu projeyle birden fazla okuldan bizim sorumlu olacağımızı ve önemimizin(!) artacağını daha değerli(!) olacağımızı söyledi. Bu proje kapsamında alınacak ekipmanların garantisi ne kadar olacak? 3 sene .. 5 sene ? peki ya sonrasında ? ... Hoş şu anda garanti kapsamında olan bt sınıflarının servisleri ne kadar bizim işimizi kolaylaştırıyor ?

Madem eğitek'in bu proje gibi 5 tane daha proje yapacak parası var ...Şöyle bir proje de yapsınlar :

1. Milli eğitim müdürlükleri bünyesinde 1-2 teknisyenden oluşan teknik ekipler oluşturulsun.
Bir sürü yüksek okul mezunu teknisyen işsiz, bunları alsınlar işe. Biz de gerçekten formatörlük genelgelerinde bahsedildiği gibi arıza tespitini yapıp arıza kaydı yapalım.

2. Donanım değiştirme, yenileme vs. için ödenek ayrılsın.
En büyük sorunumuz, değişmesi gereken parçalar için okulların para bulamaması.

Böyle bir yapılanmaya gidilmesi zorunluluktur. Bt sınıflarında bulunan bilgisayarlar, başında BT öğretmenleri olmasına rağmen 3-5 sene sonra hurdaya çıkıyor.

Peki Fatih Projesinde o kadar paralar harcanarak oluşturulacak sınıflar kaç sene dayanacak ?

ben davetiyemi 1 ay önce aldım ama babamın sağlık sorunlarından dolayı katılamadım...
baya hazırlanmıştım bu toplantı için ama olmadı....
özellikle sakarya üniversitesinden katılan öğretim üyeleri benim öğretmenlerim... onlardan beklentim büyüktü ama onlarda toplantının yarısında gitmişler...
bu sorun üniversiteler tarafındanda konuşulması ve çözüm bulunması gereken bir konu... hali hazırda bu bölümü okuyan binlerce bote öğrencisi var onlar ne hissediyolar acaba bu yorumları okuyunca... nereye doğru yürüdüklerini biliyolarmı.....

eğitimde rolümüz büyük olduğunu düşünüyorum.... bizden maksimum verim için bizim iyi şartlarda çalışmamız ve en önemlisi işimizi severek yapmamız gerekiyo.... yoksa bizden hiç verim alamzlar.... bilişimciler istekli çalışırlarsa geceyi gündüze katarlar ve çok güzel çalışmalar ortaya koyarlar...
bence bizaz sabredip önümüze ne gelecek görmeliyiz.... unutmayın biz gerçekten eğitim için önemli ve vazgeçilmez durumdayız....
insallah hakkımızda hayırlısı olur....

Geri