Cebit Bilişim Öğretmenleri Çalıştayı İzlenimlerim

Kodla Büyü
Hocam öncelikle emeği geçen herkese can-ı gönülden TEŞEKKÜR EDERİM...

Ben geleceğimiz hakkında milli eğitim bazında bir iyileşme olmayacağı kanısındayım.
Şimdi sorun şu ki; öğretmen dediğin derse girer ve hala bu bölümü okuyan insanlar var. 3-4 yıl sonra mezun olduklarında bu eğitim fakültesi mezunlarını nasıl işe alacaklar merak ediyorum. Bizi de bi şekilde bi yerlere koyacaklar. Ama öğremenlere rehberlik yapacaz, ama okullardaki pc lerin çalışmasını sağlayacağız. Bizi en sonunda maaş karşılığı çalışan bilgisayar tamircisi yapacaklar gibime geliyor. Yani arkadaşların yazdığı takım çantası meselesi olcak gibi...
Derslerin geri verilmesi husunda bir dönüş olmaz.
Şu bir gerçek bu konuda söz sahibi yöneticilere göre çocuklar bilgisayarı çok iyi biliyorlar. Çocuklar çok iyi oyun oynuyorlar, çok iyi chat yapıyorlar. Zaten yöneticiler de aynı şeyi yapmıyorlar mı?... Yani onlara göre çocuklarımız çok iyi birer bilgisayar kullanıcısı.

Genelgeden de iyi birşey beklemiyorum. En iyi ihtimal formatörlük anlamında çalışma saatleri ve 15-yaz tatili durumlar açıklanır.

Sonuç olarak emeği geçenlere bir kez daha TEŞEKKÜR ediyorum.
Yukarıda yazdıkların benim kişisel fikirlerim.(Biraz karamsar ama malesef iyi düşünemiyorum)
Haklarımızı ancak mücadele edersek kazanabiliriz...

Diye düşünüyorum...

CEBİT' e katılıp sesimizi duyuran hocalarıma ve Niyazi Bey' teşekkürler..

Evet katılanların yorumlarına bakılırsa durumumuzda "ÖĞRETMENLİK" adına bir iyileşme olmayacak gibi. Yalnız anlamadığım bir nokta var: tüm okullarda elbette bilgisayar öğretmeni yoktur ancak birçoğunda var ve formatör de var haliyle. Nasıl o zaman 3 4 okula gideceğiz? Benim eğitim bölgemde mesela bir sürü okul var ve hepsinin formatörü de var. Birbirimize çay içmeye mi gitcez anlamadım ki olayı :shock:
Teknik olarak bizi bir yerlere koyabilirler belki ama gerçekten projeksiyon, akıllı tahta ve bilgisayar kullanmak olacaktıysa bizim görevimiz neden öğretmenlik okuduk? Benim karşı lisemde çalışan öğrenciler labımın data prizlerini söküp yenilediler örneğin, bu tip insan gücü zaten yetişiyor neden biz? Bakanlığın bir bölüm açılırken bu kadar plansız davranmış olabileceğini benim aklım almıyor.
Benim tahminim ikinci kademeden dersi kaldırmayıp "öğretmenlik de yapıyorsunuz işte" diyerek diğer işleri de yaptıracaklar bize şimdi olduğu gibi, dersimizin değersizliği de devam edecek.
Gerçekten 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin mesela benim çalıştığım gibi köylerde yaşayan çocukların hepsinin evinde bilgisayarı olduğunu mu düşünüyorlar, hepsinin bilgisayarı ciddi anlamda kullanabildiğini mi varsayıyorlar? Çocuklar geçen sene 4. sınıfa başlarken sevinç içindeydi bilgisayar dersleri olacak artık diye, çünkü ilk defa bilgisayar başına oturacaklardı, fareyi tutmayı bilmiyordu birçoğu. Bu sene gelenler de niye yok diye bana ağlıyorlar, kimi 5. sınıflar onlara kızıp da dersi kaldırdığımı düşünüyor. Ey bakanlık bizi düşürdüğün trajikomik halimize gülelim mi ağlayalım mı ???

bence cogumuzun yapabilecegi en buyuk eylem su.
Madem ogretmeniz :

BT ogretmenleri hicbir sekilde okulda bilgisayarlara ait en ufak bir sorunu bile cozmesin.
Formator ogretmenler de sadece sorunun ne oldugunu belirlesin. Sorunu kendisi cozmesin.
Bilgisayarlarda ya da donanimlarinda sorun oldugunda ise
idareye dilekce yazalim temini ya da tamiri icin.

Amac once okulda bu islerin adami (teknik servis elemani ) olmadigimizi gosterir. Emin olun kisa sürede verdigimiz hakli rahatsizliklar ilce ve ile yayilir.
O zaman bir seyler degisebilir

Ne diyorsunuz?

volkankey' Alıntı:
Madem ogretmeniz :

BT ogretmenleri hicbir sekilde okulda bilgisayarlara ait en ufak bir sorunu bile cozmesin.
Formator ogretmenler de sadece sorunun ne oldugunu belirlesin. Sorunu kendisi cozmesin.

Amac once okulda bu islerin adami (teknik servis elemani ) olmadigimizi gosterir. Emin olun kisa sürede verdigimiz hakli rahatsizliklar ilce ve ile yayilir.

Ne diyorsunuz?

:+1: :+1:

Çok güzel teklif. Uygulayalım. Okulda suratlar asılıp öğretmenler artık selambile vemeyeceklerdir ama olsun :)

volkankey' Alıntı:
Madem ogretmeniz :

Ne diyorsunuz?

bence cok cok mantıklı bir cozum onerisi. madem oyle sadece gorevimizi yapalım dimi :D

volkankey' Alıntı:
Madem ogretmeniz :

Ne diyorsunuz?

Kusura bakmada bizim meslektaşlar sicil notunu felan çok değerli birşey sandıkları için bence tam tersine müdürün gözüne girmek için herşeyi yapacaktır. Biliyorumki bazı okullarda müdürün yazması gereken yazıları bile formatörler yazıyor ne alakaysa :mrgreen: Önerin için sağol bence yapılabilecek en güzel uygulama bu aslında :)

volkankey' Alıntı:
Madem ogretmeniz :

Ne diyorsunuz?

tebrik ederimgüzel bi fikir bende ekleme yapmak istiyorum,bt arıza bildirimi yağdıralım en ufak arızayı bildirelim siteden kitleyelim sistemi.

öncelilkle çalışmalarından dolayı ilgili arkadaşlara teşekkür ediyorum.

gördüğüm kadarıyla büyük bir çoğunluk çıkacağı söylenen genelgeden umutsuz. genelgenin çıkmasını bekleyip hüsrana uğradıktan yani kısmen iş işten geçtikten sonra "avazımız çıktığınca bağırırız" mantığını yanlış buluyorum. bu konu bizlerin özlük haklarıyla alakalı bu durumda sendikaların bu konuya el atmaları gerekir diye düşünüyorum.

bu sendika denen şey bugün yanımızda olmayacaksa başka ne işe yarar? ben bu konuyu adam akıllı ele alacak sendikaya üyeliğimi almaya razıyım. yukarda bir arkadaşım 10.000 kişiyiz demişti. bence gayet tatminkar bir sayı sendikalar için. önce kendi aramızda bir birlik sağlayabilirsek tabi..

bizleri buradan bilgilendiren tüm akadaşlara teşekkür ederim.çalıştaya katılma imkanım olmadı.buradan okuduğum kadarıyla durumumuz hayli ümitsiz.neredeyse olumlu izlenim alan yok.Allah sonumuzu hayır etsin.

Orhan uçacak dedi en azından samanyolu dışına 2 snde çıkmamız lazım :)

Bizimkine Hollanda yada Almanyadan ötesi yok :) ayakları yere bassın makinanın samanyolundan random bilgi çekmesin sonra :)

eğitekle görüşen arkadaşlar genelge en geç ne zaman çıkacakmış bi de çalışma saatleriyle alakalı madde varmış mı????? eğitekle nasıl görüşüyorsunuz kesin mi yani genelge ben de yeni formatör oldum 8-5 hiç çekilmiyo öğretmenliğe hiç benzemiyoooo, rehber öğretmeni oturup kahvesini içerek işini yaptıktan sonra basıp gidiyo saat 3 te ben afedersin 8 de geliyorum çok afedersiniz eşşşek gibi çalışıyorum bi sürü işle uğraşıyorum ve 5 te çıkıyorum.................adalet mi bu........hani eşit işe eşit ücret çalışmaları vardı bir de milli eğitimin......hadi idareciyle aynı ek ders alıyosunuz diyorlar...idareciler bizim gibi akşama kadar tamircilik,ameleliik gibi çalışmıyor ki kardeşim akşama kadar masabaşı.....çok ağırıma gidiyor artık.......hiç huzurum yok......mesleğimi de hiç sevmiyorum.... öss'de o puanla keşke sınıf öğretmenliği yazsaydım

lütfen bilen var mı genelgede çalışma saatleri nasıl olacak 9-3 mü yoksa yiine 8-5 mi kalacak??????

ibrahimdemircan' Alıntı:
bugün eğitekle görüştüm. yeni çıkacak genelgede maaş karşılığı olarak 15 saati zorunlu tutacaklarmış.

hocam görüştüğünüz kişi her kimse bizim halimizden hiç anlayan yokmuymuş orda bi sorsaydınız ??

çalışma saatleri konusunu sormadınız mı peki??

ibrahimdemircan' Alıntı:
bugün eğitekle görüştüm. yeni çıkacak genelgede maaş karşılığı olarak 15 saati zorunlu tutacaklarmış.

Her halde tunay beyin dediği birden fazla okul olayı bu 15 saat zorunludan dolayı olsa gerek. Bekle gör

günde en fazla 6-7 saat çalışayım gerekirse 3 okula birden giderim...İş sistemi oturtmaya bakar,2-3 ay sıkıntı çekerim sonra işler rayına oturur...3 okula gönderecekler desek o kadar boş okul yok ki??? Malatya Merkez de BT öğretmeni olmayan 10-15 okul var sadece....Toplamda 200 bilgisayar öğretmeni var nasıl olacak bu iş? Merkezdeki öğretmeni ilçeye gönderemezler çünkü yolluk vermek zorunda kalırlar...Bu sadece Malatya için değil birçok il için böyle olur...

volkankey' Alıntı:
Madem ogretmeniz :

Ne diyorsunuz?
Bunu uygulayacak kaç kişi var? Burdan yazmaya benzemez. Ancak baz şeyleri elde etmek için cesaretli olmak lazım. Bilgimizi gösterelim ancak kendimizi kullandırtmayalım. Fotokopi bozulursa fotokopici gelir, lamba bozulursa elektrikçi gelir, Bilgisayar bozulursa bilgisayar tamircisi gelir. Tamirci siz misiniz yoksa başkası mı? Buna siz karar verebilirsiniz.

derdimi kime anlatsam ne kadar ballısınız diyorlar anlamadım gitti :cry:

ibrahimdemircan' Alıntı:

Haydaa, bunların dünyadan haberi yok.. 4 5 i kaldır, zamanla hepsini kaldıracaz de, üstüne bide 15 saat maaş karşılığınız olacak de. Bu 15 saat hangi ders olacak peki? Bilişim ol-amaya-cağı kesin!

Geri