CEBIT TOPLANTI FORMATIMIZ

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Niyazi Bey'in eklemiş olduğu toplantı saatleri aşağıda...

09:00 - 10:00 Kayıt
10:00 - 10:45 İstiklal Marşı ve Açılış Konuşmaları

- BBNet Yöneticileri adına bir konuşma = Ülkemizdeki bilişim teknolojileri alanına balkış, bilişimin geleceği , Bilişim Teknolojileri dersinin çağımızdaki önemi, ilköğretim, lise ve teknik liselerdeki durumu, gerekliliği ve BT öğretmenlerinin sorunlarına giriş olabilir. Kısa kısa gündem maddelerine değiniriz.

- Çizgi-Tagem adına bir konuşma

10:45 - 11:15 Kahve/Çay Molası
11:15 - 11:50 1. Seans
11:50- 12:30
12:30 - 13:30 Öğlen Arası
13:30 - 13:50
13:50 - 14:10 = anneme-babama bilgisayar öğretiyorum projesi
14:10 - 14:30
14:30 - 14:50
14:50 - 15:30 Kahve/Çay Molası
15:30 - 15:50
15:50 - 16:10
16:10 - 16:30
16:30 - 16:50

-----------------------------------------------------------

Zirvede 20-30 ar dakikalık 10 seans mevcut .. Burada alabildiğimiz kadar seansı alırız sonrası geriye kalan seanslarıda Çizgi TAGEM tamamlar. Bu seansları Niyazi Bey ile görüşürüz.

Seanslarda neler yapacağımıza karar vermeye başlayalım.

Kendi haklarımız ile ilgili birçok konu kafamızda netleşti ancak biz oraya sadece haklarımızı konuşmak için gitmeyeceğiz. Bilişim teknolojilerini her yönüyle irdelemeye çalışacağız.

Örneğin seansı birisini ankbotenin projesine verelim.. 14:10 - 14:30 seansı olsun...

diğer seanslarda neler yapılacağına dair bir ön tablo çıkarmaya başlayalım. Forum içerisinde tartışmalar devam ettikçe, ürünler, sunumlar, projeler ortaya çıktıkça ben uygun olanları seanslara ekleyeceğim.

Mesela BT öğretmenlerinin sorunlarını dile getiren bir sunumu seansa şuan ekleyemiyorum çünkü ortada ürün yok. Bu seansa talip olan varsa sunumunu materyalini hazırlasın ve biz en iyi sunumu hazırlayan kişiye bu fırsatı verelim. Bu kişide bizleri en iyi şekilde anlatmaya çalışsın.

Yada sunumlar hazırlansın biz aramızdan birini seçip bizi temsilen sunumu yapmasını sağlayalım.

Diğer konularda aynı şekilde. örneğin okul çağı öğrencilerinin bilgisayarı yanlış kullanmaları sonucu ortaya çıkacak zararlı alışkanlıklar, tehlikeler olabilir buna TELEFON HATTIMIZDA KAÇAK VAR diyebilirz vs.

Hatta google bile gündem meselesi olabilir. Google ın adsense adwords gibi uygulamalarından dolayı , diğer reklam firmalarının uygulamış olduğu politikalardan dolayı internet ortamının güvenilmez bilgilerle dolu olduğunu ve bu reklam payının en çok ödev araştırması yapan çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu gibi bir konu dahi olabilir. Mesela konu başlığı : İnterneti bekleyen tehlike : GİBİ..

Sizler seanslara talip oldukça Zirve Toplantı Formatımızda oluşmaya başlayacak.

Haydi Hayırlısı..

Hatta google bile gündem meselesi olabilir. Google ın adsense adwords gibi uygulamalarından dolayı , diğer reklam firmalarının uygulamış olduğu politikalardan dolayı internet ortamının güvenilmez bilgilerle dolu olduğunu ve bu reklam payının en çok ödev araştırması yapan çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu gibi bir konu dahi olabilir. Mesela konu başlığı : İnterneti bekleyen tehlike : GİBİ..

Bu konu çok provakatif olduğundan kesinlikle kullanılmalı :) Bundan dem vurarak toplayacağımız medyaya siz istediğinizi anlatırsınız. Kusura bakmayın öğretmenlerim ama hayatın gerçekleri çok adil ve etik değil. Bazen iyi birşeyler yapmak için böyle davranmak zorunda kalıyoruz.

Verdiğim tablo genel bir tablo, 20'şer dakikalık konuşmalara bölünmüş. Belki Google için bir arkadaşımız konuşma yaparsa bu sürede bir dilime girebilir. Ancak "sorunların" tartışıldığı bölümler panel şeklinde düşünülürse (taktik olarak daha iyi olur, izin alamamış konuşmacılar salonda oturduğu yerden söz alır ve "konuşmacı" sayılmayabilirler) bunların süresi daha uzun tutulabilir. Sorunların tartışılacağı paneller de birden fazla olabilir. Ama "Zirvenin" tümü sorunlar üzerine olmamalı. Google konusu gibi güncel ve devletinde sıcak duracağı konular olabilirse güzel olur.

Eğer bilimsel konuşmalara ihtiyaç varsa ekteki sunumunu yapabilirim. Çok teknik bulunursa ben sadece Çizgi tagem sunumu yapabilirim. İçerik ve formata göre isterseniz Intel, Microsoft veya AMD'den sunumlar alabiliriz. Bunlara gerek şundandır: Eğer Genel Müdürlerini getirtebilirsek (umarım) TV Kanalları gelir.

Ekli dosyalar

• proposal.rar
    653 KB · Görüntüleme: 100
Dikkat edilirse Faydalı olacak bir nokta Toplantilarda hangi konu olusa olsun sunan kişi bir münasebet kurup Bilişim Dersinin günümüzdeki önemi konusuna atıfta bulunması olacaktır. Özellikle medyaya yansıma durumu olan konuşmalarda, sunacak arkadaş buna dikkat edebilirse iyi olur kanaatindeyim.

En yoğun katılım ne zaman oluyorsa oraya "BT Dersinin Geleceği" isimli sunu/gösteri koyulmalı. Ayrıca TV kanallarının canlı bağlantı yaptığı zamanlar öğrenilip o zamanlara denkgetirilebilir.

Nizyazi Hocam eklediğiniz 6 maddelik sunum içerisindeki konular bizim ortamı gerçekten zorlar

Biraz inceledim, teknik ve meslek liselerinin imkanlarının kısıtlı olması bakımından SANAL LABORATUVAR PAYLAŞIMI uygulaması, kendi adıma hoşuma gtti, bizim zamanımızda 95 li yıllarda Ankara'da lisede talebeyken, araç gereç ortam vs kısıtlıydı, aslında vardı ama konya sokaktan fazla fazla almaya deneyip yanılmaya maddi gücümüz yetmezdi, işin garibi 2010 Türkiye'sinde örneğin Kayseri ilinin durumu 95 yılının Ankarasından daha kötü ; bunuda belirtmek isterim ; burada her istediğinizi bulmak mümkün olmuyor

Bu tür uygulamalr gerçekten bu ülkenin ihtiyacı, eğer seanslarda boşluk olursa 4. madde seansa konu olabilir mesela.

ghost' Alıntı:
Nizyazi Hocam eklediğiniz 6 maddelik sunum içerisindeki konular bizim ortamı gerçekten zorlar

Biraz inceledim, teknik ve meslek liselerinin imkanlarının kısıtlı olması bakımından SANAL LABORATUVAR PAYLAŞIMI uygulaması, kendi adıma hoşuma gtti, bizim zamanımızda 95 li yıllarda Ankara'da lisede talebeyken, araç gereç ortam vs kısıtlıydı, aslında vardı ama konya sokaktan fazla fazla almaya deneyip yanılmaya maddi gücümüz yetmezdi, işin garibi 2010 Türkiye'sinde örneğin Kayseri ilinin durumu 95 yılının Ankarasından daha kötü ; bunuda belirtmek isterim ; burada her istediğinizi bulmak mümkün olmuyor

Bu tür uygulamalr gerçekten bu ülkenin ihtiyacı, eğer seanslarda boşluk olursa 4. madde seansa konu olabilir mesela.

Yok canmım eğer zorluyorsa boşverelim. Amaç sadece Bilişim Öğretmenlerinin bugünkü sıkıntıları olması daha iyi. Ben sadece girişte bir konuşma yaparım ve ülkenin bilişim ile kalkınma modeli olarak seçmesinin gereğini anlatırım ve sanayi ve özel sektör ticareti açısından neden bilişim öğretmenlerinin vazgeçilmez olduğundan hatta en önemli dayanklarımızdan biri olduğundan bahsederim, yeter.

Böylece kopsept ile Çizgi'nin ilgisi de anlaşılmış olur.

Kısaca Sıralarsak seanslar içerisinde

1) Bilişim Teknolojilerinin geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki durumu

a) Geçmişe örnek : Orta yaş ve ileri yaş grubu eğitimcilerimiznde dahil olduğu toplumsal kitlenin bugün bilgisayar okur yazarı olmamasının temel nedeni, geçmişte teknolojinin yaygın olmayışı ve bilişime dayalı bir kalkınma modelinin olmayışıdır. Dolayısıyla bugün her sektörde bu kitle ile teknoloji arasında sorunlar yaşanmaktadır. gibi...

b) Günümüze örnek: Okullarımızda okutulan mevcut Bilişim Teknolojileri eğitim ve öğretimi içerik yönünden eksik ve yanlış planlanmıştır. Toplumsal farkındalık sağlanamamış dolayısıyla ülkemiz bilgisayar okur yazarlığı anlayışı bir eğlence kültürüne dönüşmüştür. gibi...

c) Geleceğe örnek: Teknolojinin hılza gelişmesinin faydaları yanında gelecekte bizleri bekleyen tehlikelere karşı şimdiden önlemler geliştirmeli toplumu eğitmeli ve gelecekteki orta yaş sınıfın aynı problemlerle karşılaşmaması için temelden bilişim teknolojileri alanı eğitimini planlı ve programlı bir şekilde vermeliyiz. gibi.... vs vs vs

2) Bilişim Teknolojilerinde Atılan Somut adımlar :

a) Yazılım : Pardus projesinin hayata geçmesi 2004 yılı başında teknik ekibin çekirdeğinin oluşturulması ile başladı. Bu aşamada Türkiye'nin Linux geçmişi, mevcut ve planlanan dağıtımlar, açık kaynak ve Linux camiası ve girişimleri de göz önüne alınarak, var olan bilgi birikimi ve deneyimden en üst düzeyde yararlanmanın yolları arandı. Sonuçta ulusal işletim sistemi geliştirilmesinde görev alması en uygun kişiler Türkiye'nin dört bir yanından seçilerek TÜBİTAK UEKAE bünyesinde katıldılar. vs...

İnşallah Kaf kefin uğraşı sonuç verirse o gün Cebit fuarında bulunacak bir pardus ekibi seansımızn birinde ulusal işletim sistemimiz hakkında bizlere bilgilendirme konuşması yapabilirler.

b) Donanım: Çizgi TAGEM in planlamış olduğu yeni projelerden Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor, CPU Turkey 2010 ;
Yenilikçilik ve teknik eğitimin Türkiye'deki gelişimine destek olmak, gençlerde yaratıcılığı teşvik etmek ve kendilerini göstermeleri için fırsat sağlamak, yenilikçilik ve uzaktan eğitim konularında kamuoyunda bilinç oluşturmak ve Türkiye'deki yenilikçi ürün geliştirme akademik çabalarını desteklemek amacı ile düzenlenen CPU Turkey etkinliğin 2010 yılında yenilikler ile 2. planlanmaktadır.

3) Bilişim Teknolojileri Eğitiminde Mevcut Uygulamalar ve İstatistikler...

a)
b)

4) Bilişim Teknolojileri Eğitiminin Önemi ve uygulamadaki eksiklikler

a)Bilişimin yanlış kullanıyla ortaya çıkabilecek kötü durumlar
b)Bilişim Teknoloji dersinin ne kadar gerekli bir ders olduğunu anlatacak bir sunum ve Türkiye'de Bilişim Teknolojileri dersinin yeri
c)
d)

5) Beyin Fırtınası (Açık oturum)

6) Bilişim Teknolojileri Eğitiminde Farklı Uygulamalar

a) Anasınıfı dahil ilköğretim 1. kademeden Lise son sınıfa kadar Bilişim Teknolojileri eğitiminin ülke gelişiminde fark yaratacak büyük rolü
b) Teknik ve Meslek liseleri için geliştirilen projeler, sanal laboratuvar vs gibi çalışmalar...

7) Bilişim Teknolojileri Eğitiminde Kalite ;

a) Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır.

b) İlköğretim ve Lise düzeyinde her okulda bulnacak bir BT öğretmeninin eğitimde kaliteyi önemli derecede arttıracağı, dolayısıyla bu alanda görev yapan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin çalışma şartlarınının onları teşvik edecek bir yapıya kavuşturulması önem arz etmektedir

Niyazi hocam bu hazırladığımız toplantı formatı. 2. madde içinde CPU Turkey etkinliği yada sizin uygun göreceğiniz başka bir sunumu ve 6 . madde içinde Teknik ve Meslek liseleri için geliştirilen projeler yada benzeri bir sunum ayarlayabilirmisiniz. Bu bölümleri sizlerin ele alması gerekecek sanırım.

Diğer maddeler içinde içerikler yavaş yavaş oluşmaya başlıyor, inşallah hayırlısı olur.

Sevgili "ghost" içerik oluşturmadaki gayretleriniz için tebrikler. Gerçekten zor iştir.

Ben sizin söylediğiniz doğrultularda sunumlar yaparım problem değil ancak yönetim ile görüşmek istediğim başka konular da var. Bir türlü görüşemedik :(

Hocam görüşemedik farkındayım, kusura bakmayın, okullarda internet kötü ve msn birinde açılıyor birinde kopuyor... arkadaşların inernet ile ilgili problemleri oldu , inşallah bugün görüşmeyi yaparız..

ghost' Alıntı:

:+1:

ghost' Alıntı:
Hocam görüşemedik farkındayım, kusura bakmayın, okullarda internet kötü ve msn birinde açılıyor birinde kopuyor... arkadaşların inernet ile ilgili problemleri oldu , inşallah bugün görüşmeyi yaparız..

okullardaki msn mebin filtresine takılmış. geçende eğitici arkadaşlar bahsetti toplantıda. MSN de kullanılmayacakmış artık.

Geri