Cebit'te BBNet Zirvesi-Fikir Paylaşımı

Kodla Büyü
Re: Cebit'te BBNet Zirvesi

ben yaniyi sorduğumda "ne diyo la bu" modunda sorar basar giderim mesela.o bakımdan çokta tesirli bişey gibi durmuyor hocam : )

bir araya gelmemiz ve sorunlarımızı paylaşabilmemiz adına cebit'in çok faydalı olacağını düşünüyorum.istanbul'da görev yapan bir bilişim tek.öğretmeni olarak ben de katılacağım.

arkadaşlar büyük iş İstanbula ve çevresine düşüyor......imkanı olan ailesini, arkadaşını, öğrencisini götürsün. kalabalık gerekiyor....

Müzikçi beste yapmak için
Resimci tablo yapmak için
Fenci ameliyat yapmak için
Türkçeci roman yazmak için
İngilizceci tercümanlık yapmak için
Kimyacı Deterjan yapmak için
Bedenci vücut yapmak için ZORLANMIYORSA
ZORUNLU FORMATÖRLÜĞE HAYIR.
DERSLERİMİZİ GERİ VERİN. :)

Birde tişört bastıralım... Üzerinde sloganımız yazan 10 tl'ye falan maliyeti olur basit olsun ama örgütlü bişey olsun...

Ve gerçekten kafa yorulmalı böyle birşeye... Bir başlık daha açılsın ve sloganlar toparlanmaya başlansın, en son oylama yaparız ancak bir an önce slogan vs düşünülsün... Konuşma metni için yazılacak herhangi bir metne ekleme çıkarma yapılabilir forum aracılığıyla, böylece en doğruya ulaşabiliriz...

Ve biraz acele edelim zaman kısa...

Çok güzel bir fırsat, "Bilişim Teknolojileri" eğitimde ki uygulamaları yönünden sıkıntılarını kamu oyu ile paylaşma adına. Siyasilerim meydanlarda tüm okulları bilişim teknolojileri lab. donattık demekle olmuyor.

İstanbul'da görev yapıyorum. Katılabilirim. Organizasyonu kim nasıl yapıyor?

cebit büyük bir fırsat.derslerimiz geri verilsin görev saatlerimiz tanımımız düzenlensin genel sorunlarımızdan bahsedelim örneğin çogu ilde formatörlük zorunlu değil ders saatlerimiz azaldıgı için "biz mecburen formatör oluyoruz" bu daha anlamlı

Arkadaşlar naçizane bir önerim var.

Forumda fazlası ile vakit geçiren bu konuda kendini daha da fazla işe verebilecek olan kişiler tarafından öncelikle bir düzenleme komitesi kurulması lazım. Belki kurulmuştur benim haberim yok. Bu komitede görev bölümü yapılması lazım. Görev bölümü şu şekilde olabilir.

1. Basın ve üniversitelere etkinlik hakkında bilgi verilmeli. Özellikle İstanbulda ki üniversitelerde BT öğrencilerinin aktif katılımının sağlanması gerekir. İstanbul da çalışan öğretmenler(ki bende buna dahilim) bizzat ilgilenmesi lazım.

2. Afiş-Slogan hakkında deneyimli arkadaşlarımız var. Elbette önerilere açık olunmalı ama bu konuda seçici bir kurul oluşturulmalı.
3. Etkinliğin süresi, neler konuşulacak konu başlıkları ve etkinlikleri tartışacak ve bu konuda yapılan öneri ve paylaşımları değerlendirebilecek ve bunların ışığında sunum ve paylaşım yapacak kişilerin belirlenmesinde ve organizasyonunda söz sahibi olacak kişilerin görev alması lazım.
4- BT dersinin geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki önemine dair bir broşür hazırlanmalı ayrıca bu broşürde bugünkü ve olması muhtemel mevcut durum sade bir dille anlatılmalı. Yine bu konuda tasarım ve yazılacak içerik konusunda gönüllü arkadaşların olması ve gelen önerilerin değerlendirilmesi lazım.

5. Ayrıca sanal ortamda etkinliğe gelecek kişilerin kayıt edilebileceği ve etkinliğimizi anlatan bir web sayfası hazırlanmalı ve net sayıya bu şekilde ulaşılmalı ve sanal ortamda ki blog, sosyal ortamlar aracılığı ile geri bildirim yolu ile insanlara bu konuda haber verilmeli. Kişisel web sitesi olan arkadaşların takipçilerine bu konuda bilgi verecek bir yazı yazmaları gerekmeli.

Etkinliğin olacağı gün tüm bu düzenleme komitesinin rehberliğinde güzel bir etkinlik gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Sadece adım adım ve planlı gittiğimiz sürece yeteri kadar zaman var. Önümüzde ki hafta bütün mesaimizi bu işe harcar isek bunun altından kalkabileceğimize inanıyorum. Bu elimize geçen büyük bir şans.
İyi Çalışmalar.

Niyazi SARAL' Alıntı:
09:00 - 10:00 Kayıt
10:00 - 10:45 İstiklal Marşı ve Açılış Konuşmaları

- BBNet Yöneticileri adına bir konuşma
- Çizgi-Tagem adına bir konuşma

10:45 - 11:15 Kahve/Çay Molası
11:15 - 11:50 1. Seans
11:50- 12:30
12:30 - 13:30 Öğlen Arası
13:30 - 13:50
13:50 - 14:10
14:10 - 14:30
14:30 - 14:50
14:50 - 15:30 Kahve/Çay Molası
15:30 - 15:50
15:50 - 16:10
16:10 - 16:30
16:30 - 16:50

Gibi bir programda "Seans" olarak belirlenen alanlarda neler olmalı? Bunların beyin cimlastiğini yapmalıyız.

Bunda bir eksiklik mi var Niyazi bey? Seans olarak tek yer belirlenmiş...Benim görüşüm Niyazi Bey'in sundukları üzerinde gidersek daha çabuk yol alırız...

Zaten Bu işin 2 yönü var bunlardan 1.si Niyazi Bey'in de alıntı yaptığım mesajında belirttiği gibi seanslar bölümünde neler konuşulacak? Tam olarak kaç seans var onu bilmiyorum...2.kısmı ise ŞOV kısmı ki bence daha önemli olan kısmı :D :D Yani slogan-afiş ve geriye kalan kısmı...Zaten bu 2 konu ile ilgili ghost hocamda konu başlıklarını açmış...Bir konu başlığı da açılabilse iyi olabilir, o başlıkta da karara bağlanan konuları sadece yönetimdeki arkadaşlar değiştirebilecek şekilde yayınlarlar...

orada kesinlikle böte-tef atışması olmaması gerektiğini düşünüyorum. daha aralarında anlaşamıyorlar birtakım isteklerde bulunuyorlar dedirtmeyelim kendimize.

yuci81' Alıntı:
orada kesinlikle böte-tef atışması olmaması gerektiğini düşünüyorum. daha aralarında anlaşamıyorlar birtakım isteklerde bulunuyorlar dedirtmeyelim kendimize.

katılıyorum sonuna kadar...Önemli olan istediklerimizi almak olmalı...

Orada yapılacaklara ek olarak herkes için (belki prosedürü suçtur bilen biri açıklasın) okul sitesinden "Bilgi toplumuna kapalıyız" gibi bir görsel sergilensin 2 gün süreyle... Hep beraber aynı şeyi yaparsak çok fazla dikkat çekeceğine eminim...

burada fikirler sunuyoruz ama arkadaşlar bence en önemlisi orada yüksek bir katılım sağlamak olmalı.İstanbul ve çevresinde öğretmen arkadaşlar ne kadar çıkar belli..Ama BÖTE öğrencileri bu konu hakkında bilgilendirilirse iyi ses getirebilir.... Hem üniversiteli arkadaşlar iyi organize olurlar... Sonuçta mezun olunca onları da bekleyen bir durum bu...

Cebit'te muhakkak içimizden birkaç arkadaşta konuşma yapacak. Yapılacak bu konuşmalar için Meb'den izin almamız gerekiyor sanırım (sonuçta basın orada olacak veya olabilir). Bu prosedürü tam olarak bilen arkadaşım var mı? Benim bildiğim kadarıyla konuşma metinleriyle beraber başvuru yapılacak ve izin valilikten çıkacak.

arkadaşlar ben de gelirim..Kocaelide öğretmenim..Muhteşem bir fikirr

Arkadaşlar devlet memurlarının basın gibi ortamlarda çıkarak açıklama yapmaları yasak diye biliyorum.
Şimdi bu işe girişiyoruz fakat bu işin götürülerini de konuşmak gerekir bence.
İzin şart fakat kimse bize orada Bilişim dersiyle ilgili sıkıntılarımızı konuşmamız için izin vermez.

İzin olayını halledemezsek ne yaparız onu belirlemek lazım.

Ben kocaeli üniversitesi ve sakarya üniversitesndeki böte bölümlerini bilgilendirebilirimm..
Her türlü destek sağlamak için hazırım arkadaşlar..

O halde Pazartesi herkes bunu araştırsın..
Yalnız 1.ağızlardan belgelerle araştıralım ve izin almak için neler yapmalıyız bu konuda herkes araştırarak dönüş yapsın

Eğer salonu doldurmamız sıkıntı olacaksa meslek liselerinin bilişim teknolojileri bölümünde görev yapan arkadaşların ögrencilerinin katılımını sağlaması nasıl olur. Ben İzmir' de oturuyorum ama küçük kızım var gelmem çok zor, buralardan yapılabilecek şeyler varsa elimden geldiğince destege hazırım.

bir de bt dersinin kalkmasından etkilenenlerin bt öğretmenleri olmadığını belirtebilmemiz için öğrenci ve veli desteğini almak yada onların agızlarından afişler ve sloganlar hazırlamamız etkili olur mu? Ne dersiniz?

İstanbulda bulunan öğretmenlerimizin önümüzdeki hafta içi bir araya gelip yapılacaklar için fikir alışverişinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Ben, 3-4 öğretmenimizle beraber ayarlanacak buluşmaya katılabilirim. (Diğer illerde de böyle buluşmalar gerçekleşirse daha iyi fikirlerin çıkacağını düşünüyorum. Daha sonra her buluşmadan çıkan sonuçlar foruma eklenebilir)
Tabi ki bu izin olayı da ilk halledilmesi gerekenler içinde.

okullarda teknik işlerden ve bilgisayardan anlayıp problemlere anında müdahale edecek bir teknik eleman olmadıkça biz formatör olmazsak full derse girsekte o işler bize kalacak, düzenlenecek görev tanımlamamızda bu tür işler yer almasa da ister istemez idareci ve öğretmen arkadaşlar bizden yardım isteyecekler. Haksız mıyım? bu yüzden bt rehber öğretmenliği istediğimiz şartlarda özellikle (mesai saatleri) daha mantıklı geliyor bana.

arkadaşlar gerçekten çok ciddi bir katılım sağlanması lazım iyi organize olmak lazım. gidebilecek hrkesin mutlaka orda olsun. Şu belirsizlik çok can sıkıcı. Bazı şeyleri netleştirmek için çok önemli bu inşallah hepimiz için hayırlısı olur.

Eğer gerekli ise sponsor ya da finansman sıkıntısı çekilmemesi için neler yapmalıyız?
Elimizi cebimize atmanın vakti..
Tam destek :alkis:

Bilgisayar ve internet kullanımı açısından ülkemizdeki insanların bilinçli olmadığını, yeni nesillerin bilinçli bir şekilde bilgisayarı ve interneti kullanması için okullarda verilecek eğitimin çok önemli olduğunu dillendirebilecek uzman kişiler davet edilebilir. Üniversitelerdeki hocalarımızı davet edebiliriz.

Geri