Ceza itiraz hakkı

Kodla Büyü

azztaa

Aktif Üye
Bir okulda öğretmen arkadaşa "Aylıklan Kesme" cezası verildi. İl disiplin kurulu "işlenen fiil ile verilen cezanın örtüşmediği kanaati oluştuğundan" itirazı kabul edip dosyayı okul müdürüne geri gönderdi. Okul müdürü ise bu sefer "KINAMA" cezası verdi. Tebliğ etti. Bu aşamada;

1- kınama cezası için itiraz edilebilinir mi. İl disiplin kurulunda tekrar görüşülürmü. Yoksa son karar mıdır. Mahkeme yoluyla devam etmek gerekir.

2- okul müdürü ilk önce "aylıktan kesme" cezası vermişti. Bu iptal oldu. Kınamaya döndü. Bu durumda okul müdürü haksız ceza verdiği için şikayet edilebilirmi. Haksız ceza veren amire verdiği cezanın bir üstü verilir şeklinde bilgiler mevcut.

Durum ne olur. Nasıl bir yol izlenmesi gerekir. Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Velinin biri şikayet etmiş. İsim vermeden.bazı öğretmenler diyerek. 30'a yakın öğrencinin ifadesi alınmış. Sadece 2 öğretmenin adı var. İyi yada kötü başka öğretmenlerin adı yok. Öğrenciye sert davranmak(fiziki müdahale yok) , aşağılamak(hakaret yok) , derste youtubeden video izletmek. (daha bugün bakanın açıklamasını youtube den izledik 😀😀)

Velinin biri şikayet etmiş. İsim vermeden.bazı öğretmenler diyerek. 30'a yakın öğrencinin ifadesi alınmış. Sadece 2 öğretmenin adı var. İyi yada kötü başka öğretmenlerin adı yok. Öğrenciye sert davranmak(fiziki müdahale yok) , aşağılamak(hakaret yok) , derste youtubeden video izletmek. (daha bugün bakanın açıklamasını youtube den izledik 😀😀)
Veli sikayet etmez böyle durumlarda veli müdüre demiştir müdür yönlendirip yol göstermiştir ceza verdirmek için. Öğretmenin düşmanı eskiden öğretmen olan simdi ki yoneticidir.

ben olsam ona da itiraz ederim ne kaybedeceğim ki en fazla reddederler ceza uygundur derler

Bir okulda öğretmen arkadaşa "Aylıklan Kesme" cezası verildi. İl disiplin kurulu "işlenen fiil ile verilen cezanın örtüşmediği kanaati oluştuğundan" itirazı kabul edip dosyayı okul müdürüne geri gönderdi. Okul müdürü ise bu sefer "KINAMA" cezası verdi. Tebliğ etti. Bu aşamada;

1- kınama cezası için itiraz edilebilinir mi. İl disiplin kurulunda tekrar görüşülürmü. Yoksa son karar mıdır. Mahkeme yoluyla devam etmek gerekir.

2- okul müdürü ilk önce "aylıktan kesme" cezası vermişti. Bu iptal oldu. Kınamaya döndü. Bu durumda okul müdürü haksız ceza verdiği için şikayet edilebilirmi. Haksız ceza veren amire verdiği cezanın bir üstü verilir şeklinde bilgiler mevcut.

Durum ne olur. Nasıl bir yol izlenmesi gerekir. Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
1-İl yüksek Disiplin kuruluna yeni dosyayı da şikayet edebilirsiniz. İkisi farklı soruşturma. Rapörtör genelde şekil yönünden inceler dosyayı, evraklar tam mı, kanıtlar var mı vs. Toplantı zamanı durumu anlatır komisyona, komisyon ona göre karar verir. Demekki müdürünüz sağlam bir dosya hazırlayamadı ki dönmüş yüksek il disiplinden.

2- Okul müdürünü mobbing uyguluyor diye şikayet edebilirsiniz ancak. Daha önce size yaptığı baskı varsa(elinizde kanıt olması şartıyla) bu son olayı da ekler şikayet edersiniz. O bambaşka bir soruşturma olur.

Mobbing olaylarında yanınıza adam almanız gerekir. En az 2-3 kişi daha mağdur veya sizin yanınızda, söylediklerinize şahit olmaları gerekir. Yoksa müfettiş, bu iş kişiselleştirilmiş deyip size(öğretmene) de okul değişikliği önerebilir il disiplin kuruluna soruşturma sonucunda.

Veli sikayet etmez böyle durumlarda veli müdüre demiştir müdür yönlendirip yol göstermiştir ceza verdirmek için. Öğretmenin düşmanı eskiden öğretmen olan simdi ki yoneticidir.
Bizde canı sıkıldıkça cimere yazıyor veliler. Sırf işsizlik, can sıkıntısı vb. Devlet aslı çıkmadığında da veliye karşı dava açsa ya da memura o hakkı verse kimse kolay kolay cimere yazamaz da.

Arkadaşıma isimi gizli olacak şekilde cimere şikayette bulundular. Haksız olduğunu ispatladı şikayetin. Daha sonra kişilik haklarıma hakaret ve mesleki itibarımın zedelenmesi sebebi ile ismini öğrenmek ve karşı dava açmak istiyorum diye yazdı. Kvkk gereği verilemez cevabı geldi.

derste youtubeden video izletmek. (daha bugün bakanın açıklamasını youtube den izledik 😀😀)
Arkadaş suçludur diye demiyorum ama derste izlenen video ile bugünkü videoyu nasıl kıyasladınız merak ettim. Bugün o videoyu youtube'tan değil direk ebadan izlesek suçlu mu olacaktı öğretmen?

Ders boyu sınıfta maç, kurtlar vadisi vb. izlenmesine izin veren öğretmenler biliyorum. O an en iyi öğretmenken en küçük açıkta satılıp zaten ders işlemiyoruz ki hep boş geçiyor, birşey öğrenmedik diyor öğrenci.

Son düzenleme:
Görüşmeye gitmiş sendika yetkilileri. Youtube yasak demiş İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ. 😀 O sebeple yazdım

Görüşmeye gitmiş sendika yetkilileri. Youtube yasak demiş İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ. 😀 O sebeple yazdım
YouTube yasak değil ama amacı dışında kullanmak yasak diyebilir. Robotik anlatırken ilk teorik kısımlar için birçok video var konularla ilgili. Onu mu şikayet edecek? Ne diyecek? Öğretmen konuyu anlayalım diye youtube'tan konu ile ilgili video açıyor mu diyecek? Onu desinler tahtaları tenefüste kullanmaya direk kapatırım. Sadece derste açar öğretmen.

Her türlü yasak diyen (Semih Saygıner deyişiyle) yönetçilerde başının çaresine bakar.

Dersi akıllı tahtadan anlatacaksa öğretmene ne gerek var diye yazmış sayın velimiz. 😀 Ne amaçla kullanırsan kullan. Şikayet eden ediyor. Sıkıntılı olan yukarıdaki beyfendilerin yorumu. Youtube yasakmış. Çok önceden yasaktı. Erişim engeli vardı şimdi yok. Ama yukardaki beyfendilerin bumdan haberi yok. Hemen öğretmen suçlu oluyor. Ne amaçla kullandığını bile sormadan

Dersi akıllı tahtadan anlatacaksa öğretmene ne gerek var diye yazmış sayın velimiz. 😀 Ne amaçla kullanırsan kullan. Şikayet eden ediyor. Sıkıntılı olan yukarıdaki beyfendilerin yorumu. Youtube yasakmış. Çok önceden yasaktı. Erişim engeli vardı şimdi yok. Ama yukardaki beyfendilerin bumdan haberi yok. Hemen öğretmen suçlu oluyor. Ne amaçla kullandığını bile sormadan
Velinin şikayeti o şekilde ise bunu dikkate alıp devamını getiren yönetçilere birşey deniyor da çıkmadı dilimden bir türlü.

Cimere şikayet edilebiliyor ne gerek var il milli eğitime diye düşünememiş mi sevgili yönetçi.

Hocam il disiplin kurulunun verdiği ceza bir alt cezaya döner ve itiraz yolu mahkemedir. Sendikası neyse öğretmenin sendika avukatına yetki verilip mahkemede çözüm arayabilir. Mahkeme süresi 6 ay civarı sürüyor mahkemeye gidip ifade bile vermesine gerek yok.

1-İl yüksek Disiplin kuruluna yeni dosyayı da şikayet edebilirsiniz. İkisi farklı soruşturma. Rapörtör genelde şekil yönünden inceler dosyayı, evraklar tam mı, kanıtlar var mı vs. Toplantı zamanı durumu anlatır komisyona, komisyon ona göre karar verir. Demekki müdürünüz sağlam bir dosya hazırlayamadı ki dönmüş yüksek il disiplinden.

2- Okul müdürünü mobbing uyguluyor diye şikayet edebilirsiniz ancak. Daha önce size yaptığı baskı varsa(elinizde kanıt olması şartıyla) bu son olayı da ekler şikayet edersiniz. O bambaşka bir soruşturma olur.

Mobbing olaylarında yanınıza adam almanız gerekir. En az 2-3 kişi daha mağdur veya sizin yanınızda, söylediklerinize şahit olmaları gerekir. Yoksa müfettiş, bu iş kişiselleştirilmiş deyip size(öğretmene) de okul değişikliği önerebilir il disiplin kuruluna soruşturma sonucunda.
Hocam mobbing durumlarında idari değilde adli şikayette bulunmak mı gerekiyor, bir muhakkik bana mobbing konuları bizim alanımız değil demişti

Sonuna kadar mahkeme daha ne yolu varsa hepsini denerdim tüm tuşlara basardım. Bu saçma şikayet ne karışır veli öğretmenin dersi ne yöntemle nasıl işlediğine. Kendi oğlum dahil evde 1 gün zaptedemiyoruz. Yazık üzüldüm arkadaşa bence tüm yolları denemeli.

Hocam mobbing durumlarında idari değilde adli şikayette bulunmak mı gerekiyor, bir muhakkik bana mobbing konuları bizim alanımız değil demişti
Hocam konu ciddi ise muhakkik değil direkt müfettiş gönderirler. Ama konu ve kanıt çok önemli. Ben geç kaldım bana kızdı diğerlerine kızmadı, yok bir keresinde bana bağırdı, ders programını herkesin iyi benimki kötü, bana günaydın demedi...falan filan işe yaramaz onu diyeyim. Hepsine verilecek cevabı vardır müdürün. Hatta sonuçta haklı bile çıkabilir diyeyim size.

Net örnek vereyim size.. Öğretmenin biri 8A sınıfına giriyor, 2 ay sonra sebepsiz yere(?) 8A alınıyor 8B veriliyor öğretmene. Öğretmen mobbing şikayetinde bulunuyor ve müdür ceza alıyor. Buradaki soru işaretli yer çok önemli. Müdür kendince haklı olabilir ancak öğretmeni bir sınıftan alıp diğer sınıfa vermesi için bir kanıt olması gerek. Oradaki öğrencilerden dilekçe var mı, şikayet var mı, o sınıfta ders denetimi yapmış mı... Eğer bunları yapmadıysa ki verdiğim örnekte yapmamıştı ceza aldı okul müdürü. Eğer müdür kılıfına uydursaydı( bakın o sınıfta 10 kişi dilekçe verdi, bakın 2 kere ders denetimi yaptım vs.) herhangi bir ceza almazdı.

Geri