Chevrolet Cruze Yakıt Tüketimi?

Kodla Büyü
burada yazdıklarınızı görünce dehşete düştüm :scared: arabalarınız şehir içinde 8.5/10/11 litre falan yazmışsınız. öncelikle şunu söyleyeyim Chevrolet Cruze'un Yakıt Tüketimi çok olduğunu kullanan arkadaşlarımdan duydum. ama sadece Cruze değil sizin arabalar da epey yakıyormuş(benzinli de olsa şehir içi 8.5/10/11 litre fazla bence). bir önceki arabam reno megan II idi. şehir içi en fazla 7,6 yı görmüştüm.Benim şu anki arabam toyota auris d4d. arabanın ağırlığı net 1300 kg. arabam 20.000 km de ve şehir içinde 5,9 lt yakıyor. daha uzun yol yapamadım.uzun yolda da 4.0 'e falan düşer herhalde.

Turbo beslemeli benzinli araçlar varken hala burda civic gibi cruze gibi atmosferik motorlu araçların performanslarından bahsediliyor ya gülüyorum :) Bu sınıfta performans isteyen (özelliklede ekonomi) Volkswagen in TSI yını ya da özellikle Fordun Ecoboost motorunu incelemesini tavsiye ederim. Fiyat biraz daha pahalıdır ama ikinci elde daha az zarar ederek satacağınızı ve sıfırda verdiğiniz farkı ikinci elde satarken alacağınızı da düşünmeniz gerekiyor bence.

benim arkadaşın var cruize kilometrede sıfır lira yakıyor. Çok yaktığı için artık arabayı kullanmıor kapı önünde park etmiş duruyor. bu yüzden araba artık 0 tl yakıyor

bir ara enişteme bu arabayı tavsiye etmiştim... iyi ki de almadı . honda civic elegance 2009 modelini aldı... bu arabaya göre süper duruyor.. herkese tavsiye ederim.... 5 yıl garantiside cabası....

ozkansedef' Alıntı:
Turbo beslemeli benzinli araçlar varken hala burda civic gibi cruze gibi atmosferik motorlu araçların performanslarından bahsediliyor ya gülüyorum :) Bu sınıfta performans isteyen (özelliklede ekonomi) Volkswagen in TSI yını ya da özellikle Fordun Ecoboost motorunu incelemesini tavsiye ederim. Fiyat biraz daha pahalıdır ama ikinci elde daha az zarar ederek satacağınızı ve sıfırda verdiğiniz farkı ikinci elde satarken alacağınızı da düşünmeniz gerekiyor bence.

evet ortalık turbo beslemeli benzinli kaynıyor zaten. :roll: cruze i geç ama hondanın atmosferik motorlarındaki performans/yakıt oranı önünde saygıyla eğiliyorum.

kafkas' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

evet ortalık turbo beslemeli benzinli kaynıyor zaten. :roll: cruze i geç ama hondanın atmosferik motorlarındaki performans/yakıt oranı önünde saygıyla eğiliyorum.

10 gün kadar 2009 model civic kiralayarak deneme yaptım. Hızlanmaları iyiydi ama 1.6 ecoboost 180 ps lik aracı kullanınca civicten soğudum. Çok güzel motor yapmış ford. Saygıyla eğilme kısmı bence biraz fazla olmuş :) Gaz takılma avantajı dışında hiçbir artıları bulunmamaktadır atmosferik motorlu araçların. Benim için ara hızlanmalar önemlidir. Bu araçlarda malesef vasatı aşamıyor.

ozkansedef' Alıntı:
Gaz takılma avantajı dışında hiçbir artıları bulunmamaktadır atmosferik motorlu araçların

hocam malesef devir ekonomi devri,bu yüzden bir araca gaz takılabilmesi bence o aracı diğerlerinden 1-2 adım öne çıkarır.

sinerjique' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
Gaz takılma avantajı dışında hiçbir artıları bulunmamaktadır atmosferik motorlu araçların

hocam malesef devir ekonomi devri,bu yüzden bir araca gaz takılabilmesi bence o aracı diğerlerinden 1-2 adım öne çıkarır.

Türkiye için böyle doğru, ama eski teknolojiye yeni teknolojiden iyi demekte doğru olmaz :) Ben zaten dizel araç kullanıyorum. Benzinli araçlar bu şartlarda uzak durulması gereken araçlar.

Bayii de bir arkadaş için bakıyorduk. Açıkçası araca ben de bayılmıştım. Kullanıcı yorumlarını merak ediyordum. Faydalı oldu.
Diğer taraftan ya japon olsun ya alman diyenlere, konfor-donanım önceliğiniz ise kıyaslanamayacak şekilde alman diyorum. 3 yıl, 2006 golf comfortline kullanımından 2011 corolla elegant' a geçen biri olarak.

ozkansedef' Alıntı:
10 gün kadar 2009 model civic kiralayarak deneme yaptım. Hızlanmaları iyiydi ama 1.6 ecoboost 180 ps lik aracı kullanınca civicten soğudum. Çok güzel motor yapmış ford. Saygıyla eğilme kısmı bence biraz fazla olmuş :) Gaz takılma avantajı dışında hiçbir artıları bulunmamaktadır atmosferik motorlu araçların. Benim için ara hızlanmalar önemlidir. Bu araçlarda malesef vasatı aşamıyor.

ozkansedef' Alıntı:
Türkiye için böyle doğru, ama eski teknolojiye yeni teknolojiden iyi demekte doğru olmaz :) Ben zaten dizel araç kullanıyorum. Benzinli araçlar bu şartlarda uzak durulması gereken araçlar.

Ben Türkiye için söylemiştim zaten hocam. yoksa yakıt fiyatı insani seviyeye gelse vergi araçtan daha fazla olmasa hiç düşünmem mustang alırım ne yapayım ecoboost tsi vvti vtec falan :+1:

ozkansedef' Alıntı:
burda motoruna salladığın vtec motorlu otomatik civic sahibiyim. 100 km ye 10 sn yede çıkıyorum. şehir içi lpg ile 20 kuruş yakıyorum. uzun yolda 16 kuruş yakıyorum. Düz vites olsa 9 sn ye de 100 km ye çıkarım. yakıt olarakda daha az yakarım. şuan aracımı satma niyetli olmamama rağmen 2-3 talibi var. otomobil bilginde civicle cruze u bir tutup honda gibi dünya devi motor markasıyla karşılaştıracak kadarda sığ.

azaz' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
burda motoruna salladığın vtec motorlu otomatik civic sahibiyim. 100 km ye 10 sn yede çıkıyorum. şehir içi lpg ile 20 kuruş yakıyorum. uzun yolda 16 kuruş yakıyorum. Düz vites olsa 9 sn ye de 100 km ye çıkarım. yakıt olarakda daha az yakarım. şuan aracımı satma niyetli olmamama rağmen 2-3 talibi var. otomobil bilginde civicle cruze u bir tutup honda gibi dünya devi motor markasıyla karşılaştıracak kadarda sığ.

Niye bu şekilde insanları rencide edecek sözler sarf edersiniz hiç anlamam. Biz burda birşey sallamıyoruz. Aracı 2000 km kullandım biliyorum nasıl birşey olduğunu. Cruze la karşılaştırmadım sadece ikisinin de atmosferik motorlu olduğunu söyledim. Karşlaştıran kişiler başkaları. Ecoboostu kullan sonra konuşalım arkadaşım senle. Sen sarsıntılı vites geçişlerinle keyfine bak. ;)

ozkansedef' Alıntı:
azaz' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

Niye bu şekilde insanları rencide edecek sözler sarf edersiniz hiç anlamam. Biz burda birşey sallamıyoruz. Aracı 2000 km kullandım biliyorum nasıl birşey olduğunu. Cruze la karşılaştırmadım sadece ikisinin de atmosferik motorlu olduğunu söyledim. Karşlaştıran kişiler başkaları. Ecoboostu kullan sonra konuşalım arkadaşım senle. Sen sarsıntılı vites geçişlerinle keyfine bak. ;)
vw otomatiğide honda otomatiğide ford otomatiğinide kullandım. hiç birinde honda otomatiği tadı yok. sorunsuzluğu yok. ekonomikliği yok. Ben aracıma lpg taktıramadıktan sonra memur olarak benzinli bir araç otopark demirbaşından başka birşey olmaz. Bir bütün olarak değerlendirelim. daha yeni 80000 km bakımına gittim orjinal parçalarıyla bakımını yaptırdım. triger, buji vs, toplam tutar 590 tl. işçilik dahil. Bir 80000 km daha sorunsuz bineceğim. Yolda bırakmayacağından %99 eminim. Bak şunu söylerim gücün yetiyorsa mercedes,bmw,audi alacaksın ama yetmiyorsa honda yada toyotaya bineceksin. ben hondamdan memnunum ama övdüğün vw nin yedek parça fiyatlarını doğuş otodan alıp incelemeni tavsiye ederim.

Doğrudur ben ucuz demedim zaten. Bahsediğimiz araçların sıfır fiyatları arasında 12000-14000 TL fark var. Bu fiyat farkı kaliteye hangi oranda yansır o tartışılır tabi. Aynı şartlar altında ecoboostlu bir ford, tsı lı bir jetta, gazsız bir hondadan daha az yakacaktır. Sfırda verdiğin parayı telafi edemezsin ama bu farkla. Hatta bakım yaptırırken bu fark daha da açılacaktır. Herkes kendi maddi durumuna göre araç almalı tabi. Ben araçların motorlarının orjinalliğinin bozulmaması taraftarıyım. Gazı, hem güvenli olmaması yüzünden hem de bundan dolayı tercih etmem. Bütçeye ve ihtiyaçlara göre tercihler değişebiliyor. Allah kolaylık versin alacak arkadaşa. Seçim zor.

Chevrolet Cruze Hakkında Yapılan Paylaşımları Okuduktan Sonra Önce :,( Ardından Ise :))) Ifadeleri Oluştu Yüzümde...
Sözkonusu Bu Araç Hakkında Onlarca Olumsuz Yorum Var,Yok Ağır,Hantal,Yakıt Fazla Gibi...

Peki Chevrolet Cruze Ile ''VW Golf'' Veya ''OPEL Astra'' Karşılaştıranınız Oldumu?...

Ortalama Ağırlıklar Aynı : 1.200 - 1.350 KG Aralığında...
Şehir Içi Yakıt Tüketimi : 8.4 Lt. Ile 8.9 Lt. Arasında...

Yukarıda Görmüş Olduğunuz Araçlar'dan Birini Almayı Düşünüyordum,Gerek Ağırlık,Yakıt Tüketimi Ve'de Fiyatları Açısından Araştırdım Ve Chevrolet Cruze Almaya Karar Verdim...
Benzinli Araçların Tümü Çok Yakacaktır (Çoktan Kastınız Ne Olursa Işte) 5-6-7 Lt. Bundan Şikayetci Olan Arkadaş Dizel Araç Alsın :)
35.000 TL Chevrolet'de Aynısını Yakacak 55.000 TL'lik VW GOLF'da Türkiye,Özellikle Istanbul'da ARAÇLARIN YAKIT TÜKETİMLERİ Mutlaka Fazla Olacaktır.
Sözkonusu Araç (Drift Meraklısı Olmayan,Ailece Kullanmak Amacıyla Alanlar Için Ideal Bir Vasıta'dır) Kim Ne Derse Desin...

valla 2011 martta aldığım Cruze dan fazlasıyla memnunum. iyi ki durmadan kafadan sıkanlara aldanmamışım. kesinlikle üst sınıf bir konfor ve yol tutuş kapasitesi var. üstelik 1 yıldır cam suyunu koyup devam ediyorum. en ufak bir sıkıntı olmadı çok şükür. Cruze almayı düşünenlere diyorum ki etrafta gördüğünüz otomobil uzmanlarına (!) kesinlikle aldanmayın...

1 yıl içinde servise giren ve baştan aşağı sıkıntı çıkaraqn bir araba olduğunu yetkili servis ustası söyledi malum aynı servisi kullanıyoruz opel var bizde orada söylediler...

kargaya yavrusu şahin görünürmüş

herkes kendi kullandığı arabadan genelde memnun ve kendisi için en iyi olduğunu düşünür ve söyler

ama genel kanı arabanın fazla yaktığı ve kalıbının arabası olmadığı yönünde

bana sorarsanız hiçbir fikrim yok. sadece görünüş olarak muazzam diyebilirim

ozkansedef' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

turbo beslemeli benzinli araçların çok yaktığını duymuştum, o yüzden benzinlilerde pek kullanılmıyor diye biliyorum.

ayrıca yorumları okuyunca hayallerim yıkıldı, orta seviyeli jip deyince aklıma chevrolet geliyordu. tekrar land rover'a döneceğiz ozaman :)

Parasının Kıymetini bilen uzak dursun bu arabadan.
Karşılaştığım şikayetlerden birini tekrar paylaşıyorum...

Fender' Alıntı:
Arkadaşlar 2010 Chev Cruze Ls Sahibiyim Araci Alali Yaklaşik 1 Ay Kadar Oldu.
Piyasaya Yeni Girmiş Sayilabilecek Bir Araba Almanin çok çeşitli Sikintilari Var Hepiniz Biliyorsunuz. Bende Yaklaşik 1 Aylik Bir Araştirmanin Ardindan Ki Inananin Okumadigim Forum Kalmadi Yerli Yabanci Hepsini Araştirdim. öyle çok Kafam Karişti Ki.neyse Dedim,en Iyisi Alip Denemek
Benim Gibi Kafasinda Soru Işareti Olacak Arkadaşlara çok Faydali Olacagini Düşündügüm Benim Arayipta Bulamadigim şeyleri Paylaşmak Istiyorum.
1. Aracin Kasa Ağirliği Gerçekten Oldukça Fazla. Tek Motor Seçeneginiz Var Ve Motor Eski Nesil Ek Bir Beslenem Kaynagi Olmayan 1598 Cc Lik Bir Alet. Deneme Sürüşünde De Fark Ettiğim Ama Fiyakasi Bile Yeter Diye Fark Ettiğim Bir özellik Olan "motor Gücü Ve Performans" Konusu Gerçekten Aracin Diger Tüm Güzelliklerini Silip Götürebilecek Bir Seviyede
A) Max Tork 153 N/m Civarinda , Bunun Anlami şu : Gaza Ne Kadar Basarsanizda Basin Bu Motorla Bu Kasayi Kaldirmak Oldukça Güç. Yani Gidiyormusunuz Hizlaniyormusunuz Hiç Fark Etmiyorsunuz. çünkü Araç Ciddi Anlamda Ivlenme Sorunu Yaşiyor. Bunu Forumlarda çokca Okumuştum Ama Olsun Ralli Mi Yapcam Demiştim. Ama öyle Degil Arkadaşlar. Insan 35 Bin Tl Para Verip 2010 Model Bir Araçta Bu Derece Vasat Bir Performans. Inanin Yanimda Bir şahin Falan Duruda Işikta Hizlanip Gider Beni Görür Diye Başimi öne Egiyorum
B) Birazcik Gitsin Isterseniz Devir Saatini 6-7 Binlere Kadar Taşimaniz Gerekiyor Ki Zaten Yakit Tüketimi Yüksek Olan Alet Iyice Fazla Yakiyor.
C) Hadi Hizlanmaya Başladiniz Yol Alalim Diyorsunuz Bizzat Kaç Kere Denemişliyim Vardir Ki ; 150 Km/h Geçmek -mümkün Degil- Bu Aletle
D) Diyelim Bu Hizda Size Yetiyor. Bir Yokuşa çikacaksiniz Biraz Vites Küçültüp Ivmelenme Sagladiniz ,sonra Gaza Basmaya Devam Ediyorsunuz..basiyor...basiyor..basiyorsunuz..ama Araçta Tepki Yok. Yaninizdan Kamyonlar,otobüsler Birer Birer Gçip Giderken Sizde "lüx Arabam Var, Tadini çiakrtmak Içn Yavaş Yavaş Gidiyorum" Surat Ifadesi Takinip Aybinizi Gizlemeye çalişiyorsunuz.
E) Uzun Yola çiktiniz önünüzde Bir Kamyon Yolalr Zaten Dar,,iyice Vites Küçültünüz Sinyalinizi Verdiniz Ve Sola çikip Gazladiniz...olan şu Paşa Paşa Geriye Dönüyorsunuz Ve Yol çift şerit Olana Kadar Bekliyorsunuz... çünkü Araç Sanki Asfaltta Yapişikta Zorla Gitmek Istiyor.
F) Trafik Lambalarina Yaklaştiniz Yavaşliyorsunuz Vites Küçülttünüz Iki Bir Bir Anda Araba Müthiş şekilde Sarsilip Yigilmaya Başliyor....anlamsiz Bir şekilde Araç Nerdeyse Duracak Aşamaya Geliyor. Sürüş Tekniginde Yanliştandir Diyen Arkadaşlar,degil !

2: Iç Dizayn:
A) Ilgi çekici Bölümleri Var Zaten. Ama Unutmayalim 35 Bin Tl Verdiniz Zaten Bunlarin "olmasi Gerek" O Yüzden Aracin Artisi Degil Bunlar.
B) Araçta Esp/tc Gibi Sürüş Konfor özellikleri Var. Sevinmeyin Bu Unsurlara Araç Zaten Bunlara Ihtiyaç Duyacak Kadar Verimli Yolda Gitmiyor. Alet Hizlanmiyor Yol Almiyor Ki çekiş Kontrol Savrulma Dengeliyiciye Ihtiyaç Duysun . Ama Olsun Varsin Bunlarda Olsun Diyorsaniz..kabul
C) Araçta Hani Kapilar Açilinca Tavan Lambasi Olur Eeeen Eski Arabalardan Beri Bu Araba "yok" Evet Yok ( Ufak Bir Detay Belki Ama şeytan Detaylarda Gizlidir Degil Mi)
D) Hava Güzel Pencerinizi Açtiniz Madem Hizlanmiyor Tamam Deyip Bir Sigara Yakip Keyifle Müzik Dinleyerek Yavaş Yavaş Yol Almak Istediniz..de..bir Sorun Var Gene..aracin Ses Sistemi Tatminden çok öte..max Ses Seviyesinde Sinek Viziltilari Duyulabilecek Nerdeyse.sesin Kalitesinden De Hiç Söz Etmek Istemiyorum. Test Sürüşüne Giderseniz Klimayi Full Açip Birde Müzigi Açin Isterseniz. Klimanin Yarattigi Ses Max Sese Seviyesini Bastiyiro. Ksik Dinleyip Keyif Alamiyorsunuz çünkü Ses Kalitesi De Kötü.

şimdi Bu Adamda Abartiyor Diyen Sevgili Cruze Almayi Düşünen Arkadaşlar Bir Test Sürüşü Ayarlayip şunlari Deneyin
1. Araci çaliştirin Düz Yola çikip. Durun Tamamen Ve Sifirdan Hizlanini Aracin Tüm Gücünü Kullanarak 6-7 Bin Devre Kadar çikin....sonucu Not Edin Kafanizda
2. Araci Bir Yokuşa Dogru Sürün Yokuşu çikmaya Başlayin Ve Hizlanmayi Deneyin..sonucu Bir Köşeye Yazin.
3. Araci Fazla Degil 80 Km/h Kadar Hizla Hafif Bir Viraja Sokun çok Keskin Olmayan..savrulma Stabilize Ve Virajdan çikişini Görün..not Edin Kafaniza.
4.ortalama 100 Km/h E çikin Ve Sonra Tüm Güç Frenlere Asilin. Korkmayin "geeeeç" Duruyor Ama Elbet Duruyor
5.orta Konsoldaki Gösterge Paneline Dikkat Edin, 1hsap Makinesinin" Bile Daha Büyük Ekrani Oldgunu Fark Edeceksiniz
6. Geri Vitese Takin Bir Ses Duyacaksiniz,duyabilirseniz O Park Asistani , Ama Içerde Sizi Asiste Etmesini Istiyorsaniz "çit çikartmamaniz" Gerek çünkü Ses Seviyesi çok Düşük. Geri Viteste Gitmeye Devam Edin Bir Objeye Yaklaşin çikan Garip Seslere Bir Anlam Veremeyeceksiniz

Sonuç: Uzun Yaziyi Okumakta Sikilabilirsiniz Diye Performans Beklemediginiz Uzun Yola Gitmeyeceginiz Agir Tat Vermeyen Konfordan Uzak Ama Sifir Olsun Taştan Olsun Diyeceginiz Ve Güzel Görünüşlü Bir Aracim Olsun. Zaten Paramda çok Diyorsaniz Amen Ne .ama Bunlari Demiyorsaniz Lütfen "uzak Durun"

Alıntı...

mobile' Alıntı:
benim arkadaşın var cruize kilometrede sıfır lira yakıyor. Çok yaktığı için artık arabayı kullanmıor kapı önünde park etmiş duruyor. bu yüzden araba artık 0 tl yakıyor
:+1:

Benzinle kesinlikle binilmez.. Arkadaşım lpg ile ortalama 22 kuruş civarı yakıyor. Kullandım aracı, çok hantal,hiç seri değil.Araba sollarken dikkatli olmak gerekir.Ama heybetli bir ababa.Bagaj geniş,tasarım etkileyici.Konfor nasıl derseniz 10 üzerinden 6...
Alalı 2 yıla yaklaşıyor.15.000 km'de herhangi mekanik bir sorun yaşamadı.

chevrolet'nin captivası nasıl acaba jip modeli olarak çok beğeniyorum, fakat cruze gibi sıkıntıları var mıdır?

Arkadaşlar benim 100 lük dizel meganım bile mazot canavarı olmaya başladıysa benzilli araçı olan arkadaşları düşünemiyorum allah bol para versin demekten başka söz bulumuyorum.

2012 yılı itibariyle benzin demiyorum ama lpg yakıtı ne durumda acaba bu arabanın bayaa bi kullanan var ama çok yaktığını söylüyolar ama benzinli olan arabaların hangisi yakmıyo ki

2010 ls modelim var hiç yorumlara aldırış etmeden aldım lpg li, yokuşta ki sıkıntımdan başka sıkıntım yok yakıt şehir içi 30 kuruş şehir dışı 23-24 kuruş yakıyorum 28.5 bin tl ye aldım memnunum

alınmaz bu araba.. yorumlar çok fena.. toyota al parçası ucuz tamiri kolay bozulması zor, motorları kaportası sorunsuz.. 2000-2002 arası vvti motorları yağ yakıyor. başka sorun yok..

Geri