Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Çizgi İzleyen Robot İçin Yol

Konu, 'Ortaokul Uygulama ve Materyaller' kısmında ay51 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. maliaydogan

maliaydogan Site Gezgini

siyah bantlar üst üste gelecek bir kısmı yana yana çok kalın oluyo sensörlerin üç tanesi falan görüyor doğru çalışmıyor.

2. ras

ras Seçkin Üye Seçkin Üye

Genelde yarışmalarda çizgi genişliği 2 cm, branda da asla yapmayın toplanıyor. en güzeli dakota ya yapmak eğer reklamcıdan çıktı alıp yapıştırmayacaksanız siyah zemin beyaz bant veya beyaz zemin siyah bant kullanabilirsiniz elektrikçilerde satılanlardan olabilir. ben iki üç yıldız o şekilde yapıyorum. Mbot veya diğer robot kitlerinin hepsini de böyle kullandım. Dışarda yapacaksanız etkinliği sensörleri toza karşı temiz tutmaya çalışın. Geçen yıl rüzgarlı bir havaya denk gelmişti her çalıştırmada sensörleri temizlemek zorunda kalmıştık. Geçen yıl yaptığım örneği ekliyorum. Mbot kullanıyorsanız çizgiyi hızlı takip etmesini istiyorsanız sensörü biraz ön tarafa bağlarsanız daha verim alırsınız. Robot kodları ile ilgili bir dosya elimde var onları da ekliyorum belki işinize yarar. Çizgi izleyende değerleri kendinize göre değiştirip en verimli hale getirebilirsiniz. Eğer çizgi siyah ise değer 0 alırsınız eğer beyaz ise 3 alın sensör 1-2 değerlerine karışmazsınız. çizgi izleyen en hızlı dosyası tasarladığım robota göre en verimlisiydi fakat burada sensörün takıldığı yer motorların mesafesi pil gücü vs etki eder ona göre kendiniz ayarlarsınız.
    Çizgi.jpg

Ekli Dosyalar:

mas1961 bunu beğendi.
  3. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

4. botecii00

botecii00 Seçkin Üye Seçkin Üye

5. ras

ras Seçkin Üye Seçkin Üye

ben mblockta ki sensörü kullandım sorunsuz çok güzel çalıştı sadece en iyi hız ve dönüş değerlerini almak için deneme yanılma yoluyla hallettim. çünkü sensörün bağlandığı yer ve motor tepkilerine göre ayarlamak gerek.

6. maliaydogan

maliaydogan Site Gezgini

resimden anlaşılmıyo ama cny70 sensörüne benziyo eğer öyleyse cny70 çok hassas değil ve yere olan mesafesini çok iyi ayarlamalısınız. biz ilk yaptığımız robota cny70 aldık fakat hassas olmadığından qtra sensörlerin sekizlisini kullandık gayet başarılıydı.

7. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

Evet hocam çok uğraştık tecrübe ettik. Dediğiniz gibi oldu yerle arasındaki mesafenin çok iyi ayarlanması lazım daha sonra kodlamada bir iki değişiklikten sonra güzel çalıştı şimdi sorunsuz.

8. grafica87

grafica87 Üye

9. hyalcin_61

hyalcin_61 Seçkin Üye Seçkin Üye

10. crazyboss

crazyboss Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal