CloneZilla ile Ağdan İmaj Keyfi

Kodla Büyü
Bugün büro yönetimi laboratuvarındaki 16 bilgisayara ağ üzerinden CloneZilla kullanarak imaj attık.
2008 yılına ait Vestel Promega bilgisayarlardan birine gerekli programları yükleyip, kalan 16 bilgisayara ağ üzerinden imaj atalım dedik. CloneZilla ile imajı alıp, ardından CloneZille Lite Server ile imajı ağdan yükleyecek şekilde ayarlayıp, diğer bilgisayarları da ağdan boot edecek şekilde açtık.
Yaklaşık 20 GB'lık boyuta sahip imajı ağ üzerinden 16 bilgisayara birden yaklaşık 20 dakikada yükledik. Ağ'ın genel hızının 100 MegaBit olmasına rağmen bu kadar hızlı yüklenmesi beni çok şaşırttı hem de açıkçası çok keyiflendirdi. Aşağıdaki videoda da yükleme işlemi sırasındaki bilgisayarların ekranlarını izleyebilirsiniz.
bunu tahtalara da uygulasak ne iyi olurdu:D:)

Peki disk yedeğini aldım 80 gblık disk olsun.. Bu yedeği 250 gb yö 120 de atabilir miyim malum lab aşure kazanı gibi

Yedekten büyük disklerin hepsine atabilirsiniz.
Küçüklere atamazsınız

Clonzilla güzel ama fatih ağı dhcp açmasına sanırım müsade etmiyor. Lab bilgisayarları için aklıma şöyle aşabiliriz diye bir fikir geldi. Fatih ağından çıkartarak dhcp si çalışan bir modemi hat olmasa bile sisteme bağlayarak sıkıntılı durumu aşarız diye geldi aklıma. deneyince yazarım.

Clonzilla güzel ama fatih ağı dhcp açmasına sanırım müsade etmiyor. Lab bilgisayarları için aklıma şöyle aşabiliriz diye bir fikir geldi. Fatih ağından çıkartarak dhcp si çalışan bir modemi hat olmasa bile sisteme bağlayarak sıkıntılı durumu aşarız diye geldi aklıma. deneyince yazarım.
Hocam, uzun zaman oldu lakin clonezillayı ağda dhcp açmadan başka bir şeye ihtiyaç olmadan da kullanabilirsiniz. Seçeneklerden ayarlanabilirdi diye hatırlıyorum. Ben fatih ağı bağlantı kablosunu switchten çıkararak atıyordum.

Geri