Clonezilla ile sistem yedeği almak

Kodla Büyü
Eyvallah hocam. Emegine saglık.

Bu arada yedeğiniz diskin ana klasoründe olmalı. Ya da boot diskin içindeki /home/partimag klasorunun altına atılmalı

Hocam çok teşekkürler emeğinize sağlık. Benim bir sorum olacak vestelin verdiği linkten indirilen dosyalarda şuan ismini unuttum bir program ile biz usb hdd hazırlıyoruz ve direk usb hard disk boot ederek imajı yüklüyor. Sorum şu olacak biz clonezilla ile imaj alırken mi ayarlıyoruz yoksa o vestelin verdiği program mı boot etmemizi sağlıyor anlayamadım. Çünkü o programda listeden clonezilla seçilerek usb hdd hazırlanıyor.
Bir de diğer image programlarındaki en büyük problem imaj alırken pardus'un bulunduğu partitionu alamaması. Biz tarif ettiğiniz gibi seçenekleri takip ettiğimizde orada bulunan "disk" yazılı seçeneği işaretlediğimizde bütün bir hard diski bütün partitionlarıyla mı alıyor? (Denemedim demişsiniz ama belki şu iki günde denemişsinizdir diye soruyorum :) )
Tüm bilişimci arkadaşlara kolay gelsin...

Elinize sağlık hocam.
Clonezilla server edition hakkında bilginiz var mı? Çoklu yükleme işlemini nasıl yapabiliriz?

Hocam bu clonezilla ile yedek alırken sadece kullanılan alanın yedeğini alma işlemi nasıl yapılıyor.
Save partition dediğimizde pardus ve windows 300 gb gösteriyor ve tamamını alıyor
Kısacası sadece yüklü alanın yedeği nasıl alınıyor.

Burada anlatıldığı şekilde yedek alınınca elde edilen dosya iso dosyası mı oluyor acaba?

boteakif' Alıntı:
Burada anlatıldığı şekilde yedek alınınca elde edilen dosya iso dosyası mı oluyor acaba?

hayir hocam bir klasor icerisinde linux dosya sisteminde dosyalar olusuyor.

ben daha onceden kurulumlari yapip imaji aldim tam sistem. 70 kusur gb tutuyor boyuk olarak hddnizin hizina bagli tabi ama ben 40 dakikaya yakin surede imaji tahtaya yukluyor.

ccaaggllaarr' Alıntı:
boteakif' Alıntı:

hayir hocam bir klasor icerisinde linux dosya sisteminde dosyalar olusuyor.

ben daha onceden kurulumlari yapip imaji aldim tam sistem. 70 kusur gb tutuyor boyuk olarak hddnizin hizina bagli tabi ama ben 40 dakikaya yakin surede imaji tahtaya yukluyor.
Tam sistem derken hocam anlatımın 12. adımında saveparts yerine savedisk i mi seçiyorsunuz?
Ayrıca tüm sistemi D: nin de yedeğini de kapsayacak şekilde mi alıyorsunuz?

clonezilla ile en pratik olanı ağdan yedek alma ve geri yükleme. ağdan yedek alma ve geri yükleme ghost veya acronisten daha iyi. ağ üzerinden aynı anda birden çok yedek alma ve geri yükleme yapabilirsiniz. böylelikle harici disk bağlama zorunluğu olmaz. hem fatih alt yapısı kurulu okullarda 1gbit ağ yapısı var yükleme daha hızlı olur.

linux falan hiç kurmadan ağdaki herhangi bir pcden(windows ta olabilir) merak eden ve isteyen olursa aşamalarını anlatabilirim...

Eğer clonezillayı cd ile değil de benim gibi usb bellek üzerinden boot etmek istiyorsanız "Tuxboot" kullanabilirsiniz. Neden yazdım bunu? Çünkü ilk başta yumi ile usb hazırladım herşey normal gibiydi ama en son kısımda hata alıyordum. Daha sonra Tuxboot ile flash belleği tekrar yaptım şu an yedek alabiliyorum.

11. maddeye kadar aynı denilmiş, fakat 11. maddeye kadar image alma işlemi için annlatılmış. 11. maddeden sonra image yükleme ile ilgili bir işlem yer almıyor

boteakif' Alıntı:
Eğer clonezillayı cd ile değil de benim gibi usb bellek üzerinden boot etmek istiyorsanız "Tuxboot" kullanabilirsiniz. Neden yazdım bunu? Çünkü ilk başta yumi ile usb hazırladım herşey normal gibiydi ama en son kısımda hata alıyordum. Daha sonra Tuxboot ile flash belleği tekrar yaptım şu an yedek alabiliyorum.
hocam tuxboot programında arayüzde hangi seçenekleri nasıl işaretlemmemiz gerekiyor tuxboot un arayüz resmini ekliyorum, resimden gösterebilirmisiniz?

Ekli dosyalar

• Toxboot.jpg
    Toxboot.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 4,600
Arkadaşlar
image alırken pc nin sadece C sini ,işletim sistemini almak istedim yapamadım nasıl alacam.aldığım image da pc nin D sürücüsüne kaydettemk istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

arkadaşlar
w7 de sadece C işletim sistemini D sürücüsüne kaydetmek sitiyorum .imaj alamadım.yardımcı olacak arkadaş varmıdır.

alpago' Alıntı:
clonezilla ile en pratik olanı ağdan yedek alma ve geri yükleme. ağdan yedek alma ve geri yükleme ghost veya acronisten daha iyi. ağ üzerinden aynı anda birden çok yedek alma ve geri yükleme yapabilirsiniz. böylelikle harici disk bağlama zorunluğu olmaz. hem fatih alt yapısı kurulu okullarda 1gbit ağ yapısı var yükleme daha hızlı olur.

linux falan hiç kurmadan ağdaki herhangi bir pcden(windows ta olabilir) merak eden ve isteyen olursa aşamalarını anlatabilirim...

"Linux falan hiç kurmadan" demişiniz de Clonzilla zaten bir Linux Live Distro'su PC'yi Clonzilla ile başlattığınızda Linuxle başlatmış oluyorsunuz Windows'la değil.

Geri