clonezilla yeni başlayanlara destek..

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Uzun zamandır acronis kullanıyorum, memnunun lakin bedava bir yedekleme programı olan clonezillayı deneyeceğim.
Şimdi sorun şu, internette birçok clonezilla dosyası var, hangisini hang şartta seçeceğim, hepsini içeren paket var mı?

clonezillanın kendi sitesinde;
http://www.clonezilla.org/downloads.php
-->amd64
-->i386-pae
-->i586

hangisini indirmem lazım?

kafam karışınzca http://sourceforge.net/projects/clonezilla/ buradan indirmeye karar verdim.. bilgisi olan ?

anladığım kadarıyla söyleyeyim:

i586 --> tek çekirdekli 32 bit işlemciler için
i686 --> eski nesil çok çekirdekli veya thread'li işlemciler için (misal pentium 4)
amd64 --> yeni nesil amd veya intel 64 bit işlemciler için (misal core2duo,i3,i5)

amd64 64 bit sistemler için : eğer amd64 kullanırsanız sadece 64 bit işlemci kullanan pc lerde kullanabilirsiniz
i686 p3 ve üstü işlemciler için : eğer i686 kullanırsanız kullanırsanız p3 altı olan işlemcilerde kullanamazsınız

i386 tüm intel mimarilerini destekliyor, ancak çift çekirdekli işlemcilerde sadece tek çekirdek kullanılıyor, yani yedek alırken birazdaha yavaş alır ama imaj yükleyeceğiniz bilgisayarın mimarisi ile uğraşmak istemiyorsanız i386 kullanın.

gerekli tüm program ve belgeler bu linkte var : https://yadi.sk/d/dvgFItpogVgXT

Clonezilla'yı etkileşimli tahta yedeklemeleri için kullanmaya çalıştım. Olmadı. Sebebi 1 TB disk kullanmaya çalışmak. Acronis'e döndüm. En iyisi bildiğin sağlam kapı. CloneZilla yüksek kapasitede zor

ercinc98' Alıntı:
Clonezilla'yı etkileşimli tahta yedeklemeleri için kullanmaya çalıştım. Olmadı. Sebebi 1 TB disk kullanmaya çalışmak. Acronis'e döndüm. En iyisi bildiğin sağlam kapı. CloneZilla yüksek kapasitede zor
İmzanızda : Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı isteğiyle, Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir.
Hangi site bu hocam merak ettim. :lol:

ercinc98' Alıntı:
o nerden çıktı? :scared:
ben bütün yedeklerimi 1 TB lık hariciye aldım. :eek:

ben clonezilladan sonra işimden zevk almaya başladım, acroniside kullanan birisi olarak yazıyorum, heleki evrensel windows, akıllı tahta imajı vs tek flaş ta toplayıp bir y tuşuna basarak imajı başlatıp üstüne time freeze kurmak yokmu... :)

hastasıyız dede' Alıntı:
... time freeze kurmak yokmu... :)
Galiba Toolwiz Time Freeze'i kastediyorsunuz,

Bu programla ilgili Ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bir Türkçe Kullanım kılavuzu hazırlansa ne iyi olurdu.
:roll:

ercinc98' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
... time freeze kurmak yokmu... :)
Galiba Toolwiz Time Freeze'i kastediyorsunuz,

Bu programla ilgili Ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bir Türkçe Kullanım kılavuzu hazırlansa ne iyi olurdu.
:roll:
evet toolwiz i kastediyorum, ama işin güzelliği tolwizde değil orasını yanlış anlamışsınız, demek istediğim; clonezila imaj yedekleri ve evrensel windows yedekleri ile driver arama-kurma, office, flash player web tarayıcıları vs. derdiniz kalmıyor her bilgisayara aynı tarife uyguluyorsunuz, herşey çok kısa sürede çok kolay bir şekilde halloluyor, kullanımıda çok kolay siz mutlaka biryerlerde hata yapıyorsunuz. :)

hastasıyız dede' Alıntı:
ben clonezilladan sonra işimden zevk almaya başladım, acroniside kullanan birisi olarak yazıyorum, heleki evrensel windows, akıllı tahta imajı vs tek flaş ta toplayıp bir y tuşuna basarak imajı başlatıp üstüne time freeze kurmak yokmu... :)
aynısı acronisle de mümkün :)

acronis ile sıkıntılar oluyor, örneğin ayrı bir acronis flaş ı oluşturuyorsun, acronis ekranı açılıyor menülerle seçeneklerle uğraşıyorsun, yedeğin bulunduğu diski gösteriyorsun, fare takman gerekiyor, vs... :)
clonzilla vs acronis !
clonezilla wins :mrgreen:

fare gerektiriyor evet ama diğer her türlü acronis ;) evrensel imajı acronis ile alabilirsin,z mesela sysprep vs gerekmez, ayrı bir flash oluşturmaya gerek yok, multiboot ile tek flashta hem acronis hem normal win kurulumu hem diğer birsürü bootable cdler i tek usb den çalıştırabiliyoruz. hbcd parola sıfırlama aracları mini live windowslar vs, hepsi tek usb

multiboot seçeneklerine imajları ekleyemzsiniz?

son tahlilde;

clonezillanın avantajları:
1. evrensel imaj yedekleri ve bilgisayarların imajlarını tek flaş ta toplayabilme, imajı atarken yön tuşları ile kolay seçim yapabilme
2. imajı y tuşuna basıp enter leyerek başlatabilme
3. fare siz işlem yapabilme

bence imajda clonezilla rakipsiz, multiboot işlemini winsetupfrom usb 1.4 ile bile kolaylıkla yapabilirsiniz.

windows-isletim-sistemi-f84/multiboot-winxp-win7-win8-bir-arada-flash-olusturma-t135060.html

aydınDr' Alıntı:
hangisinin galip geleceğini doğrusu merak :?: etmekteyim :wink:
isterseniz anket ekleyin, yalnız ikisinide deneyenler cevap versin, çünkü clonezillayı kullanmayı başaramayanlar karalayabilirler. :mrgreen:

Konuyu açalı iki ayı geçti.

İlk denemem alınmış bir yedeği kurmaktı. Akıllı tahta için flaşbelleğe yüklediğim yedeği sadece enter tuşuna basarak kurmuştum. 15 dakikada işlem tamamlanmıştır.

Bugün ilk defa kendim bir yedek alıp kurdum. amd64 sürümünü kulandım. Sadece deneme amaçlı olarak yaptım.
win8.1 kurduğum bir bilgisayarın yedeğini aldım, 10 dakika sürdü, veri doğrulama dahil..
aynı özellikte başka bir bilgisayara kurdum. 5 dakika sürdü. bilgisayarlar usb2.0 destekliyor.. usb3.0 olunca bariz bir hız farkı oluyor.

Rahat hareket edebilmek için Yedeği flaş belleğe aldım. Sadece işletim sistemi kurulu olduğu için 6.1 gb yer kapladı.

Tüm işlemlerimi usb bellke üzerinden yaptım.
clonezillayı usb atarken windows-isletim-sistemi-f84/multiboot-winxp-win7-win8-bir-arada-flash-olusturma-t135060-15.html daki programı kullandım. win7, win8, zp, hirenboot, clonezillaamd64, clonezillai386, acronis vs paket yaptım güzel oldu.

hocam gayretin ve paylaşımların takdire değer.
teşekkürler..
hem acronis hem de clonezilla sağlam programlar..
clonezilla biraz karışık olsada açık kaynak olması onu bir adım one geçiriyor sanki...

Hasan hocam verdiğin 3 clonezillayıda indiriyorum da hangisini kullanmalıyım. ilk kez kullanıcam... :)

mgüneş' Alıntı:
Hasan hocam verdiğin 3 clonezillayıda indiriyorum da hangisini kullanmalıyım. ilk kez kullanıcam... :)
hocam buradan da indirebilirsin...
http://clonezilla.org/downloads.php
kullanacağı bilgisayarların hepsi 64 bit işlemciyse amd64 sürümünü kullanırsın, karışıksa i386 (veya 586) olanı kullanabilirsin. Farkı; i386 (veya 586) sürümü çok çekirdekli işlemcilerde tek çekirdeği kullanıyor, sadece hız farkı oluşur.

Herkese tavsiye ederim..

iso yapınca sadece 2 enter tuşuna basarak 12 dakikada bilgisayara yedek kurmak güzel oluyor..

Ağ üzerinden atmak için DRBL Live kullanmak lazım ama daha nasip olmadı. 20 dakikada 10-15 bilgisayara birden yedek kurulabiliyor.. Forumda konu hakkında yazılar var..

Yedekleri aynı flasha topladıgınızı soylemıssınız acaba cronizellanın yazıldıgı flasha atabılırmıyız aynı flashta ımah alma oluyor mu

İlk defa kullanıyorum ve imaj alma işlemi bitmeden her seferinde hata veriyor devam etmek için y basın diyor ama ilerlemiyor ve cok yavas imajı alıyor sizdede böyle mi en az kaçlık flash kullanmalıyım 8 gb lık flash kullandım acaba az mı geldı hafıza

Geri