ÇOKLU EĞER

Kodla Büyü

ayss12

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşların eğer çoklu hali, direk puanı nota çevirir.

Ekli dosyalar

• coklueger.rar
    5.9 KB · Görüntüleme: 542
teşekkürler çok güzel bir çalışma olmuş tamda bu konuyu anlatacaktım ve güzel bir kaynak oldu :alkis:

Arkadaşlar formuş çubuguna ard arda eğer yazmayı biliyorum, ama öğrencilere anlatırken sıkıntı yaşıyorum. Bunun sihirbazda kolay bir şekilde yapma yöntemi var mı?

ilk3r' Alıntı:
Arkadaşlar formuş çubuguna ard arda eğer yazmayı biliyorum, ama öğrencilere anlatırken sıkıntı yaşıyorum. Bunun sihirbazda kolay bir şekilde yapma yöntemi var mı?

sihirbaz değilde kağıda yazacakları basit bir tablo ile çözebilirsin

Koşul ---------Doğruysa Sonuç ---------- Formül
a1<10----------Hava Soğuk --------------=eğer(a1<10;"Hava Soğuk";
a1=10 ----------Hava Ilık -----------------eğer(a1=10;"Hava Ilık";
a1>10-----------Sıcak ------------------- "Sıcak"))

son koşul için eğer yazmaya gerek yok. aklıma bu geldi şimdi.... geliştirirsen işe yarayabilir.

ben bir fark göremedm. çoklu demek ne?
=EĞER(Q3<70;"DURUM VAHİM";"DURUM İYİ")
=EĞER(Q3>85;"5";EĞER(Q3>70;"4"; EĞER(Q3>55;"3"; EĞER(Q3>45;"2";EĞER(Q3>25;"1";EĞER(Q3<24;"0"))))))
bunlar normal iç içe eğerler

Ekli dosyalar

• metne çevir.rar
    6.6 KB · Görüntüleme: 49
ilk3r' Alıntı:

sihirbazı açıyoruz hocam; mantıksal sınamayı yazıyoruz, Eğer_Doğruysa_Değer kısmını yazıyoruz ne olması gerekiyorsa, Eğer_Yanlışsa_Değer kutusuna eğer() yazıyoruz, imleci son yazdığımız eğer() kısmındaki parantezin içine getiriyoruz, formül çubuğundaki fx düğmesine iki kez bazıyoruz.

Geri