Combobox doldurma yardım

Kodla Büyü

die4you

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öcelikle iyi akşamlar

public void combo_doldur (string sql,ComboBox name, string dmember, string vmember)
{
OleDbDataAdapter da = new OleDbDataAdapter(sql, baglanti);
DataTable dt = new DataTable();
da.Fill(dt);
name.DataSource = new BindingSource(dt, null);
name.DisplayMember =dmember;
name.ValueMember =vmember;

}

Yukarıdaki kodlar bir class içinde ve bu fonsiyonu

db.combo_doldur("select * from okullar", combo_okuladi, "okuladi", "okulkodu");

bu şekilde çağırıyorum fakat bir türlü valuemember a okulkodu nu dolduramadım. Valuemember a okulkodu yazıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum....

Dolup dolmadığını nasıl anlıyorsunuz hocam. Görmek için butona filan tıklanınca labelde görmeye mi çalışıyorsunuz. Anlamak için yani... yada o değeri biryerde kullanıyorsunuzdur herhalde.
Eğer böyle bişe varsa
if(!ispostback) ile comoyu doldurun. Başlangıçta doluyordur veri, sayfa post olunca haliyle kayboluyordur.

public void combo_doldur (string sql,ComboBox name, string dmember, string vmember)
{
da.Fill(dt);
name.DataSource = dt;

}

böyle bir dene

Web Programlamada görünce web sandım dropdownlist e gitti aklım. refleto hocam cevabı yazmış.

Refleto Hocam o dediğinizide yaptım fakat veritabanındaki okulkodunu getirmiyor halen...

Öcelikle iyi akşamlar

{
da.Fill(dt);
name.DataSource = new BindingSource(dt, null);

}

Yukarıdaki kodlar bir class içinde ve bu fonsiyonu

db.combo_doldur("select * from okullar", combo_okuladi, "okuladi", "okulkodu");

bu şekilde çağırıyorum fakat bir türlü valuemember a okulkodu nu dolduramadım. Valuemember a okulkodu yazıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum....

display memberda sorun yok combobox çalıştığında combobox okul adıyla doluyor değil mi...

sorun seçim yaptığınızda okul kodu döndermemesi... peki ne dönderiyor okul kodu yerine... ona baktınız mı?

okul adı ile doluyor fakat okul kodu vmember a ne yazarsam o geliyor misal okulkodu yazdım o geliyor okulkodu yazıyor...

public void combo_doldur (string sql, ComboBox name,string dmember,string vmember)
{
OleDbCommand cmd = new OleDbCommand(sql, baglanti);
OleDbDataReader dr = cmd.ExecuteReader();
comboclass citem = new comboclass();

citem.gorunendeger = "Seçim Yapınız...";
citem.gizlideger = "0";
name.Items.Add(citem);
name.SelectedIndex = 0;

while (dr.Read())
{
citem.gorunendeger = dr[dmember].ToString();
citem.gizlideger = dr[vmember].ToString();
name.Items.Add(citem);
}
}
-------------------------------------------------------------------------------------
class comboclass
{
public string gorunendeger { get; set;}
public string gizlideger { get; set; }

public override string ToString()
{
return gorunendeger;
}
}
----------------------------------------------------------------------------

db.combo_doldur("select * from okullar order by okulkodu", combo_okuladi, "okuladi", "okulkodu");

şu şekilde getirebildim fakat yinede değerlerin hepsi gelmiyor biri geliyor.....

debug halini ekliyorum..

Ekli dosyalar

• Debug.rar
    55.4 KB · Görüntüleme: 14
hocam kodu atabilirseniz bakayım... yoksa nacizane önerim... use databound özelliğini işaretleyin... new datasource tanımlayın olsun bitsin kodun içine select yazmak işi karıştırır bide class çok zora girersiniz... ama illahi mecbursa ki olabilir anca koda bakarak çözebilirim.

Geri