Covid-19 için aşı yaptıracak mısınız?

Kodla Büyü

Covid-19 için aşı yaptıracak mısınız?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

• Aşı olanların durumlarına göre yaptırabilirim.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Sıra öğretmenlere de gelecek. Sizin düşünceleriniz nedir? Ben aşı olanların durumunu izleyip öyle yaptırmayı düşünüyorum, yani kısa vadede 2-3 ay içinde aşı olmayı düşünmüyorum. Sebebi ise kronik rahatsızlığım var (alerjik rinit yani bahar nezlesi). Siz ne yapacaksınız, düşünceleriniz nedir?

Yıllar önce domuz giribi aşısı da oldum. Bunu da olacağım.
O zaman da; aşı olmak, olmamaktan daha çok ağır basmıştı ...

Bakanlık ilk fırsatta okulları açacağını gösterdi. 40 kişilik sınıflarda virüs kapmamak için aşıdan başka şansım yok, olacağım :(

Bir yandan olmak istiyorum evde anneme taşımamak adına. Okullar açılınca naparım diyorum. Bir yandan aşırı allerjik bir bünyeye sahibim ne olur bilemiyorum. Allerjik Astım var. Çok kararsızım.

Ben olmayı planlıyorum. Bulunduğumuz konumda isek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sınıf ortamında aşı olmadığımız takdirde hastalığı yayabileceğimiz gerçeği var. Eğer sadece kendi işimizde olsak, toplumla çok iç içe olmayan bir meslek de olsak, aşı olup-olmamak bir tercih olabilirdi. Ancak toplumda insanlar ile en iç içe olan meslek grubundayız. Kendi tercihimizden ziyade hastalığı yayabileceğimiz düşüncesi bende daha ağır basıyor. Bu sebeple olmayı düşünüyorum.

Ben olmayı planlıyorum. Bulunduğumuz konumda isek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sınıf ortamında aşı olmadığımız takdirde hastalığı yayabileceğimiz gerçeği var. Eğer sadece kendi işimizde olsak, toplumla çok iç içe olmayan bir meslek de olsak, aşı olup-olmamak bir tercih olabilirdi. Ancak toplumda insanlar ile en iç içe olan meslek grubundayız. Kendi tercihimizden ziyade hastalığı yayabileceğimiz düşüncesi bende daha ağır basıyor. Bu sebeple olmayı düşünüyorum.
Hocam aşı olmanın virüsü taşımaya engel olacağı yönünde bir veri yok. Bilim adamları tam tersine virüsün aşı olunsa da taşınabileceğini söylüyor. Hiç bir şey net değil. Maske takmak faydasız diyenler de tvde gördüğümüz bilim insanları idi. Yeterince maske üretilince maske takın dediler. Şahsi fikrim hangi aşı olursa olsun acele etmemem gerektiği. Kronik alerji ve şeker hastalığım var çünkü.

Ben aşı olmayı düşünmüyorum şu anda. Aşı karşıtı birisi değilim ama şu anki aşıların güvenirliği konusunda şüphelerim var. Diğer aşılar yıllar içerisinde geliştirilmiş, kendini ispatlamış aşılar, o konuda endişem yok ama corona aşısı büyük soru işaretleri barındırıyor bence.

-Sinovac açıklama yaptı faz 4 denemelerini Turkiye Brezilya ve Endonezyada yapiyoruz diye ve sonuçlara gore Çin kendi ülkesine yapacak.
- Norveçte aşilardan 36 kişi öldu ve pfizer 80 yaş üstümde aşilar ölümleri tetiklemiş olabilir dedi.
-Almanyada ası merkezleri kapanıyor aşı olacak kimse bulamadıkları için.
-Bill gates denen katil yıllar oncesinden pfizer biontech sinovac ortak olmuş ve bu kişi dunya nüfusunu 3 yıl içinde yüzde 15 azaltmaliyız diyen kişi.
-Bu kadar mutasyon geçiren bi virüse karşı aşilar geçersizdir faydasızdır.Birçok akli başinda doktor söyluyor bunları.

Bu şartlarda aşı olacağım demek intihara teşebbüstür arkadaşlar

ID2020, Transhüanizm, 5G, Neuralink, Starlink, Aşı, Great Reset kavramlarını bilmiyorsanız aşı taraftarı olabilirsiniz. Ancak bu dsö denen ve dunyadaki belli ailelerce yonetilen satanist örgütün amaçlarını bilmeden aşı olmayın.

Sizleri maalesef ölümle korkutup digital köleliğe razı ettiler.Halbuki dunyada her yıl üst solunum yolu enfeksiyonlarından ölenlerin sayısı covid ile aynı ve bu hastalıklardan ölen yok artık çünkü hepsi covid yazılıyor

Salgın sürecinde bu kadar garipliği gördükten sonra benden rahat rahat bu aşıyı olmamı bekleyemezler. Tedavi sürecini gördük her tarafı ayrı oynadı bilim dünyasının, bunu da normal karşılıyorum. Şartlar çok zorlarsa yasal açıdan o zaman olurum ama sonra kandırıldık şöyleymiş böyleymiş diye haberler çıkarsa, o prof ları da, yetkilileri de mecazen gömmekten geri kalmam. Başka devletler vatandaşını aşılıyor biz neyi bekliyoruz diye ortalığı gaza getiren muhalefeti iki kere gömerim. Söz dönüp dolaşıp politik mevzulara geliyor ama sonuç ortada; çok zenginler, politikacılar ve medyanın algı kurbanları kararların alınmasında etkili oluyorsa yalan dolan ve aptallık kol geziyor demektir.

Sıra öğretmenlere de gelecek. Sizin düşünceleriniz nedir? Ben aşı olanların durumunu izleyip öyle yaptırmayı düşünüyorum, yani kısa vadede 2-3 ay içinde aşı olmayı düşünmüyorum. Sebebi ise kronik rahatsızlığım var (alerjik rinit yani bahar nezlesi). Siz ne yapacaksınız, düşünceleriniz nedir?
Kayınbiraderde alerjinin alası var. Çilek mantar küf yumurta .......

Yumurta için tedavi olmuş en azından abartmadan şimdi yiyebiliyor. Yumurtaya alejiniz yoksa aşıyı olun kayınbiraderde aşı oldu bir şey olmadı.
Çin aşısı virüsün yumurta içinde üretilip sonra yüksek ısıda öldürülmesi gibi bir yöntem ile oluşturuluyor. Ölü virüs hücreleri içeriyor. Tetanoz aşısından farkı yok.

Hanım da aşı oldu biraz aşı yer, ağrıdı tetanozdaki gibi o kadar.

mRNA aşısı tehlikeli olabilir ama çin aşısı değil.

Başkasını hasta ederseniz , vicdanınız rahat olacak mı?

Bu çıkmaz bir döngü. Aşı olmak istemeyenlerin de kendince kaygıları olabilir. O da size "Aşı ben de yan etki gösterirse, olumsuz bir şey yaşanırsa vicdanınız rahat olacak mı?" derse ne dersiniz.

Kişilerin kararlarını dogru/yanlış bulabilirsiniz ama bu tarz yaklaşımlarla onlari igneleyici ifadeler doğru değil.

Hocam aşı olmanın virüsü taşımaya engel olacağı yönünde bir veri yok. Bilim adamları tam tersine virüsün aşı olunsa da taşınabileceğini söylüyor. Hiç bir şey net değil. Maske takmak faydasız diyenler de tvde gördüğümüz bilim insanları idi. Yeterince maske üretilince maske takın dediler. Şahsi fikrim hangi aşı olursa olsun acele etmemem gerektiği. Kronik alerji ve şeker hastalığım var çünkü.

Hocam bu konuda doktorların açıklamaları mevcut;

https://www.ntv.com.tr/saglik/coron...siden-virus-bulasir-mi,0IH62TPnfUaPOF__mVkLmA

Aşıyı yaptıranların bağışıklığı gelişse bile taşıyıcı olup, virüsü bulaştırıp bulaştırmayacağı sorusunun en çok merak edilen konular arasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çelen, kişinin aşıyla korunması halinde taşıyıcılık vasfının ortadan kalkacağını söyledi. Virüslerin hücre içi zorunlu mikroorganizmalar olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Çelen, "Aşılamayı yaptıktan sonra bağışıklık gelişse bile o kişinin taşıyıcılığı olmaz. Bu çok mümkün değil. Çünkü virüsler hücre içi zorunlu mikroorganizmalardır. Eğer aşıyla korunuyorsa virüs hücre içine giremeyeceği için çoğalamayacaktır, çoğalamadığı için de taşıyıcılık vasfı olmayacaktır. Bu konuda son derece rahat olmamız gerekiyor. Tabi ki mevcut kurallar eşliğinde yine sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat etmemiz lazım. Fakat aşılandıktan sonra bağışıklık geliştiyse hiçbir sıkıntı olmayacaktır" diye konuştu.

Hocam bu konuda doktorların açıklamaları mevcut;

https://www.ntv.com.tr/saglik/coron...siden-virus-bulasir-mi,0IH62TPnfUaPOF__mVkLmA

Aşıyı yaptıranların bağışıklığı gelişse bile taşıyıcı olup, virüsü bulaştırıp bulaştırmayacağı sorusunun en çok merak edilen konular arasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çelen, kişinin aşıyla korunması halinde taşıyıcılık vasfının ortadan kalkacağını söyledi. Virüslerin hücre içi zorunlu mikroorganizmalar olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Çelen, "Aşılamayı yaptıktan sonra bağışıklık gelişse bile o kişinin taşıyıcılığı olmaz. Bu çok mümkün değil. Çünkü virüsler hücre içi zorunlu mikroorganizmalardır. Eğer aşıyla korunuyorsa virüs hücre içine giremeyeceği için çoğalamayacaktır, çoğalamadığı için de taşıyıcılık vasfı olmayacaktır. Bu konuda son derece rahat olmamız gerekiyor. Tabi ki mevcut kurallar eşliğinde yine sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat etmemiz lazım. Fakat aşılandıktan sonra bağışıklık geliştiyse hiçbir sıkıntı olmayacaktır" diye konuştu.
Hocam bir çok farklı doktoru takip ediyorum Henüz hastalığı taşıma konusunda yeterince veri olmadığını söyleyen de var, birşey olmaz diyen de. Bu adamlara güvenmiyorum önceki iletimde yazdığım gibi. Kanal kanal gezip maske virüsü daha çok topluyor diyordu adamlar. Benim endişem aşının verebileceği zararla beraber insanların nasıl olsa aşı koruyor diyerek rehavete kapılması.
Bir de hastalığı her insan aynı sürede aynı şekilde geçirecek gibi düşünen çok. Çevremde gördüğüm birkaç örnek var. Hasta olup süre dolunca işe başlayan ancak zaman geçince daha ağır belirti yaşayan.
Halkı çok iyi bilinçlendirmeleri lazım. 1 doz aşı olup maske takmayacağını zanneden çok maalesef.
Hastalığı geçiren bile 3-4 ay sonra tekrar hastalanabiliyor. 6 ay birşey olmaz deniyordu oysa ki. Lafı uzattım ama demek istediğim çok kısa zamanda çok büyük değişiklikler görüyoruz. Aşı konusunda da dikkatli olunmalı. Süreç adım adım anlatılmalı. Bugün aşıyı oldun,ikinci doz şu zaman. Bağışıklığın şu tarihten sonra oluşacak gibi.

Son düzenleme:
Bu çıkmaz bir döngü. Aşı olmak istemeyenlerin de kendince kaygıları olabilir. O da size "Aşı ben de yan etki gösterirse, olumsuz bir şey yaşanırsa vicdanınız rahat olacak mı?" derse ne dersiniz.

Kişilerin kararlarını dogru/yanlış bulabilirsiniz ama bu tarz yaklaşımlarla onlari igneleyici ifadeler doğru değil.
Bende bu konuda size katılıyorum. İki tarafında bir birine laf demeye hakkı yok. Herkes kendi kararını verir ve olur ya da olmaz. Neden böyle yaptın demek daha tehlikeli bence.

Bende bu konuda size katılıyorum. İki tarafında bir birine laf demeye hakkı yok. Herkes kendi kararını verir ve olur ya da olmaz. Neden böyle yaptın demek daha tehlikeli bence.
Yoo çok güzelde laf etme hakkı var neden dersen misal şuan eşim covid yoğun bakımda çalışıyor evde değil. Annemi göreli aylar oldu covid olmasaydı her gün görüyor olurdum.

Aşı olmayanlar hastalığı taşıyıp bulaştırmaya devam edecek ve hasta da olacaklar. Bu kadar basit.

Aşı olmayacağım diyen bir sürü kişi gördüm ve bunlardan bir kısmı maske bile kullanmıyor. soruyorum ne den olmayacaksın argümanın ne? cevap yok. araştırdın mı? yok. millet tamamen bir birinin gazına gelerek böyle kararlar alıyor.
Evet kronik rahatsızlıkları olanların aşı olmama gibi bir düşüncelerinin olması gayet normal çünkü ne gibi alerjik reaksiyonlar gösterecek belli değil.
Ama diğer sapasağlam insanlar hem maske takmayıp hemde "aşı olmayacağım yeaa" deyince ağızlarının ortasına kürekle vurası geliyor insanın.

Başkasını hasta ederseniz , vicdanınız rahat olacak mı?
Hocam aşıya niye güvenmeliyim. Aşı olanlar oluşabilecek durumlarla toplumda daha büyük sorunlara yok açarsa (İspanyol gribinde olduğu gibi asıl aşıdan sonra salgın patlak verirse) vicdanen rahat olabilecek misiniz.
Bu konudaki toplum baskısı, vicdana oynama gereği neden?
Madem olacağınız aşı, aşı olmayanlardan sizleri korumayacak niye oluyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: bt_
Aşı olmayacağım diyen bir sürü kişi gördüm ve bunlardan bir kısmı maske bile kullanmıyor. soruyorum ne den olmayacaksın argümanın ne? cevap yok. araştırdın mı? yok. millet tamamen bir birinin gazına gelerek böyle kararlar alıyor.
Evet kronik rahatsızlıkları olanların aşı olmama gibi bir düşüncelerinin olması gayet normal çünkü ne gibi alerjik reaksiyonlar gösterecek belli değil.
Ama diğer sapasağlam insanlar hem maske takmayıp hemde "aşı olmayacağım yeaa" deyince ağızlarının ortasına kürekle vurası geliyor insanın.
Maskenin koruyuculuğuna dair verileriniz nedir hocam? Maske kullanmanın sağlık açısından zararlarını anlatan çokça makale var oysa?
Hocam düne kadar en az 5 yıl gerek aşı için diyenleri dinliyorduk, nasıl oldu acil kullanım onayı ile faz aşamaları yamamlanmamış aşılara kaldık?
Olunacak aşının 6 ay, 1 yıl, 3 yıl ... sonrası için etkilerini bana anlatır mısınız?
Çin aşı olmadan havuz partilerine nasıl geçiş yaptı?
İşveçte maske yok ve vaka sayıları bizlerden az?
Pcr testlerinin güvenilirliği iyimser olasılıkla %60-70 iken neye göre covid olduğumuza inandım? Muz, kivi de pozitif çıktı aynı testlerde?
Neden covid ölümlerinde inceleme yapılmıyor? Her ölene covid vurulup gömülüyor?
Bunca belirsizlik içinde bu mahalle baskısı, "kürekle vurma" tutkulu demokratı ne ara ve nerede yetiştirmeyi başardınız?
Aşı olmayanlar, şüpheleri olanlar niye tü kaka? Niye küreklik? Vücut bütünlüğünün dokunulmazlığı anayasal hak iken bu tavır neden?
"Babam bu kadar güzel pasta yapmayı nerden öğrendi?"

Son düzenleme:
Maske de mi zararlı? Bir şey diyemiyorum o zaman. Dünya yuvarlak değil diyen var, biyolojik evrim yok diyen de var.

Dünya da düz hocam ve evrim gerçek başka bir konu açarsanız onu da tartışalım...
Maskenin koruyuculuğuna dair bilimsel veri nerde hocam?

Aşı olup olmamak bir tercihtir. Aşı olmak isteyenlerin veya olmak istemeyenlerin geçerli sebepleri, kendilerince bilimsel söylem, araştırma vb. gibi argümanlar ise olmak-olmamak tercihinde bulunan kişiyi eleştirmek biraz yersiz olur. Ancak sadece politizm kaynaklı olacağım/olmayacağım durumları için "eğitim şart":)
Maske konusunda
linkini izlemenizi tavsiye ederim.

Geri