[Çözüm] Flash Bellekteki Dosyaları Gizli Kısayol Yapan Virüs

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
klasörleri kısayol şeklinde gösteren virüs

Arkadaşlar taşınabilir belleğime format attım. sonra içerisine bir takım dosya ve klasörler kopyaladım. Flash belleğimi bir pc ye takınca klasörlerin simgesi kısayol şeklini aldı ve aynı isimde bir klasör daha oluştu.Bu oluşan klasöre tıklayınca C:\Windows\system32 yi açıyor. Bütün bilgisayarlarda artık o şekilde gözüküyor. O virüsü silmek için bir yöntem var mı acaba... Ben flash belleği nod 32, avast, combofix, spybot ile tarattım düzelmedi.
http://img392.yukle.tc/image.php?id=513fb.JPG

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    9.8 KB · Görüntüleme: 42,970
Re: klasörleri kısayol şeklinde gösteren virüs

benimde başıma geldi taki bilgisayara format flash diski de biçimlendirmeyinceye kadar kurtulamadım birde o bilgisayara hangi flashı takarsan ona da bulaşıyor

Kaynak: http://www.duniapassword.com/2011/03/exterminate-shortcut-virus-with-8-steps.html
Kaynak Google Önbelleği: http://webcache.googleusercontent.c...-steps.html+shortcut+virus&cd=4&hl=en&ct=clnk
Kısayol Virüsünü 8 adımda Silme
1. Sistem Geri Yüklemeyi İptal Edin.
2. Çeviremedim :) (Decide who will clean your computer from the network both local network or the Internet.)
3. Sistem çalışmakta olan virüsü kapatın. Ice Sword vb programlar kullanabilirsiniz.
4. Kayıt Defterinde virüs tarafından oluşturulan anahtarı silin:
a. Başlat->Çalıştır->Regedit.exe
b. [HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Run] 'ı açın.
c. [C: \ Documents and Settings \% username%] anahtarını silin.
5. Otomatik Çalıştırma özelliğini devredışı bırakın. Aşağıdaki metni "repair.inf" ismiyle kaydedin. Daha sonra repair.inf dosyasına sağ tıklayıp Yükle/Install 'ı tıklayın.

[Version]
Signature = "$ Chicago $"
[DefaultInstall]
AddReg = UnhookRegKey
DelReg = del
[UnhookRegKey]
HKLM, Software \ CLASSES \ batfile \ shell \ open \ command ,,,"""% 1 ""% * "
HKLM, Software \ CLASSES \ comfile \ shell \ open \ command ,,,"""% 1 ""% * "
HKLM, Software \ CLASSES \ exefile \ shell \ open \ command ,,,"""% 1 ""% * "
HKLM, Software \ CLASSES \ piffile \ shell \ open \ command ,,,"""% 1 ""% * "
HKLM, Software \ CLASSES \ regfile \ shell \ open \ command,,, "regedit.exe"% 1 ""
HKLM, Software \ CLASSES \ scrfile \ shell \ open \ command ,,,"""% 1 ""% * "
HKCU, Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer NoDriveTypeAutoRun, 0x000000ff, 255
HKLM, SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer NoDriveTypeAutoRun, 0x000000ff, 255

6. Virüs tarafından oluşturulmuş dosyaları silin. Daha sonra virüs dosyalarını silin. Virüs dosyalarının özellikleri

-. Icon 'Microsoft Visual Basic Project'.
-. File Size 128 KB or larger
-. '. EXE' or '. SCR'.
-. File type 'Application' or 'Screen Saver'.

Then delete the duplicate shortcut files that have the characteristics:

>. Folder Icon or icons
>. Extension. LNK
>. File Type 'Shortcut'
>. 1 KB file size

(ert.dll) gibi .DLL uzantılı dosyaları ve autorun.inf dosyasını silin. Bu arada virüsün yeniden çalışmasını engellemek için virüslü dosyayı (.exe veya .scr uzantılı) silin daha sonra kısayolları silin.
7. Dosya ve Klasörleri görünür hale getirin. Bunun için http://www.flashshare.com/bfu/download.html adresindeki programı kullanabilirsiniz.

Bulabildiğim kaynak bu. Umarım yardımı olur. Çeviri hataları için şimdiden özür dilerim.

hocam yazdıklarınızı denedim kayıt defterinde böyle bir anahtar yoktu zaten. sorun çözülmedi. Ayrıca kaspersky rerscue disk ile ve bir kaç malware temizleme programı ile de tarama yaptım 30 civarında virüs sildi ama sorun devam ediyor, o virüsten kurtulamadım...

Aynı durumdan bende muzdaribim. Harici diski Arkadaşın bilg. takltıktan sonra kısayollar türedi. Hala çözüm bulmuş değilim galiba biçimlendirecem

hocam burada dosyalar kısayola çevirlmemiş sadece gizlenmiş ben bununla daha once karşılaştım

ekdeki dosyayı flashın içine çıkarp çalıştır içerisinde sadece attirip komutu var o dosyalarını geri getirecek sonrada kısayolları sil sorun çözülür.

Ekli dosyalar

• virüs.rar
    98 bayt · Görüntüleme: 6,279

bayram840' Alıntı:
hocam burada dosyalar kısayola çevirlmemiş sadece gizlenmiş ben bununla daha once karşılaştım

ekdeki dosyayı flashın içine çıkarp çalıştır içerisinde sadece attirip komutu var o dosyalarını geri getirecek sonrada kısayolları sil sorun çözülür.

hocam dediğin yöntemi kullanıyorum ama çözüm değil ki. Tekrar geliyor....

Sorun bir türlü çözülmüyor. En sonunda format atacağım...

Avira antivir i bilgisayarınıza kurunuz. ve flası da taratınız sorun muhatemelen çözülmüş olacaktır attib -h -a -r -s /d /s ile gizli klasörleri gösterebilirsiniz.

aynı sorun bende yaşamıştım ve aşağıdaki yöntemle çözdüm.
1.Başlangıç > çalıştır > “cmd” yazın > “enter”a tıklayın.
2. Görünen ekranda flashdiskinizin olduğu sürücünün adını girin. Örneğin F sürücüsündeyse “F:” şeklinde girip “enter”a tıklayın.
3. Artık flashdiskinizin içindesiniz. Şimdi attrib -h -r -s /s /d f:*.* komutunu girip “enter”a tıklayın. (Buradaki “f” sürücüyü ifade eder. Sizinki hangi sürücüdeyse siz onu gireceksiniz!!!)
4.Şimdi bu ekrandan çıkıp “Bilgisayarım”dan flashdiskinize girin, dosyalarınızın geldiğini göreceksiniz. Kısayoları silebilirsiniz.

Diğer yöntem ise;
http://www.petges.lu/download/ac.exe programı ile halledebilirsin..

bilgin5255' Alıntı:
aynı sorun bende yaşamıştım ve aşağıdaki yöntemle çözdüm.
1.Başlangıç > çalıştır > “cmd” yazın > “enter”a tıklayın.
2. Görünen ekranda flashdiskinizin olduğu sürücünün adını girin. Örneğin F sürücüsündeyse “F:” şeklinde girip “enter”a tıklayın.
3. Artık flashdiskinizin içindesiniz. Şimdi attrib -h -r -s /s /d f:*.* komutunu girip “enter”a tıklayın. (Buradaki “f” sürücüyü ifade eder. Sizinki hangi sürücüdeyse siz onu gireceksiniz!!!)
4.Şimdi bu ekrandan çıkıp “Bilgisayarım”dan flashdiskinize girin, dosyalarınızın geldiğini göreceksiniz. Kısayoları silebilirsiniz.

Diğer yöntem ise;
http://www.petges.lu/download/ac.exe programı ile halledebilirsin..

hocam bunlar kesin çözüm değil virüsü temizlemiyor....

botett' Alıntı:
bayram840' Alıntı:

hocam sistem geri yükleme noktalarını kapat ve bedava avast la bilgisayarı tarat ben bu şekilde kurtulmuştum..

bayram840' Alıntı:
botett' Alıntı:
bayram840' Alıntı:

hocam sistem geri yükleme noktalarını kapat ve bedava avast la bilgisayarı tarat ben bu şekilde kurtulmuştum..
Hocam avast ile taratmıştım ama temizlememişti, ama sistem geri yükleme açıktı. bi de kapatıp deneyeyim...

Hocam virüs sanırım senin gerçek dosyalarını gizleyip kendi kısayolunu oluşturuyor.Onla alakalı bir açıklama yazmıştım.Flash bellekteki virüsü temizleme adında onu bir okuyup oradaki uygulamayı yaparsan dosyaların görünür hale gelecek.Ardından CCleaner kullanıp virüsü rahatlıkla temizleyebilirsin.Flash bellek virüs temizleme yazısının linki---> http://www.pcustasi.com/flash-bellek-virus-temizleme/

Ukarım sorunun çözülmüştür hocam.

computerteacher' Alıntı:
Hocam virüs sanırım senin gerçek dosyalarını gizleyip kendi kısayolunu oluşturuyor.Onla alakalı bir açıklama yazmıştım.Flash bellekteki virüsü temizleme adında onu bir okuyup oradaki uygulamayı yaparsan dosyaların görünür hale gelecek.Ardından CCleaner kullanıp virüsü rahatlıkla temizleyebilirsin.Flash bellek virüs temizleme yazısının linki---> http://www.pcustasi.com/flash-bellek-virus-temizleme/

Ukarım sorunun çözülmüştür hocam.

Hocam orada yazan yöntemi kullanıp zaten dosyalara ulaşabiliyorum ama bu yöntem virüsü temizlemiyor ki...

AVAST KURUN EV KULLANICI SI OLARAK KAYIT OLUN TERTEMİZ OLUYOR
SONRA KALDIRIN İSTERSENİZ SİSTEMİNİZİ DE KASMIYOR

whisper4141' Alıntı:
AVAST KURUN EV KULLANICI SI OLARAK KAYIT OLUN TERTEMİZ OLUYOR
SONRA KALDIRIN İSTERSENİZ SİSTEMİNİZİ DE KASMIYOR
hocam avastı kurdum ama kayıt yaptırmadım farkeder mi Avastta temizlemedi

arkadaşlar aynı sorunla başım belada çözüm bulanınız varmı :?

1- avast antivirüsle (ücretsiz sürümü bile aynı işi yapıyor) belleği ya da diski temizleyin. Tüm dosyalar silinmiş gibi görünecek. merak etmeyin. virüsün özelliği bu. klasörleri gizliyor ve klasör isimlerinde kısayollar oluşturuyor.
2- "attribute changer" programını yükleyin. fare sağ tuşa kendini aktivite ediyor. bellek ya da diski seçerek öznitelikleri tekrar düzenleyin

denenmiştir. her zaman kullanıyorum başarılı.
"attribute changer" bulamaz veya yapamazsanız:

dos ortamına(komut istemi) çıkıp

attrib -h -r -s -a f:\*.* /s/d

komutunu verin (f: bellek sürücü olarak varsayarsak)

Ben de şuanda aynı virusten şikayetçiyim. Sorunu çözen yada çözüm önerecek arkadaslarin yardımlarını bekliyorum.

Sayın hocam flash belleği virüslü bilgisayara taktığında yine bulaşacaktır. O yüzden formatla uğraşma bayram840 adlı kullanıcının verdiği dosyayı flaşında taşı gerektiğinde çalıştır. Kolay gelsin.

Bu virusu bilgisayardan silmenin kesin cozumu yok mudur peki? Kökten çözüm...

kökten çözüm hardiski güzel bir antivirüs olan temiz bir bilgisayara takıp taramak ama bazen sistem çökebiliyor

Kısayol Virüsü

Okulumuzdaki akıllı tahtaların tamamına yakınına, "flashlardaki dosyaları kısayol olarak gösteren" virüs bulaştı. Flashları temizledim. AC programı ile (öznitelikleri değiştir) ile flashlar temizlendi. Ancak akıllı tahtalarda virüs halen var. Avira ve nod32 virüsü bulamıyor. İstanbulda akıllı tahtalar için imajlar dağıtılmadı. Virüsü silmem lazım. Yardımlarınızı bekliyorum.Resimdeki gibi dosyalar kısayol olarak görülüyor. Gizli dosyaları göster dememe rağmen görünmüyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 3,468
Re: Kısayol Virüsü

bendede masaustundeki butun simgeleri ink uzantılı yaptı ve birsey calısmıyor yada ağ sürücüsen bağlan felan cıkıyor bu nedir ve neyle silerim

Geri